به روز شده: 10 ساعت و 35 دقیقه قبل
کد مطلب: 70559
زمان انتشار: سه شنبه 2 بهمن 1397 - 15:13:55
گزارشی از آخرین وضعیت مرضیه هاشمی؛

رسانه های خبری جهان درباره مرضیه هاشمی چه نوشته اند؟

رسانه های خبری جهان درباره مرضیه هاشمی چه نوشته اند؟
حقوق بشر  > جهان  - با گذشت یک هفته از بازداشت مرضیه هاشمی خبرنگار ایرانی شبکه خبری پرس تی وی ، تا کنون مقامات آمریکایی نسبت به اقدام غیر مشروع و غیر موجه خود توضیحی نداده اند.

تهیه و تنظیم : زهره نوروزپور-  مجری، خبرنگار و مستندساز آمریکایی الاصل شبکه‌ پرس تی‌وی روز یکشنبه ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) بدون اقامه هیچ دلیلی در فرودگاه «سنت لوئیس» این کشور بازداشت و به یک بازداشتگاه پلیس فدرال آمریکا «اف‌ بی‌ آی» در واشنگتن دی سی منتقل شد.

مرضیه هاشمی مجری شبکه پرس تی وی طی تماسی تلفنی در چند روز پیش تاکید کرده بود که رفتار با او همانند رفتار با جانیان و مجرمان است و شرایط نگهداری او در زندان، بسیار ناراحت کننده است. این مساله، نگرانی‌های زیادی را برای خانواده و دوستان وی بوجود آورده است.

طبق اطلاعاتی که او در تماس تلفنی کوتاه با دخترش داده، ماموران زندان حجاب هاشمی را برداشته و عکس بدون حجاب از او گرفته‌اند. آنها همچنین با بستن پابند و دستبند و محروم کردن هاشمی از پوشش کامل اسلامی و غذای حلال، موجبات تعذیب این خبرنگار بین‌المللی مسلمان را فراهم کرده‌اند.

فعالان رسانه‌ای و نهادهای مختلف فرهنگی و اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری در ایران و سراسر جهان به اقدام غیر قانونی و رفتار ضد بشری آمریکاعلیه مرضیه هاشمی اعتراض کرده و بازداشت این خبرنگار شبکه پرس تی وی در آمریکا نیز با واکنش‌های گسترده در جهان روبرو شده است.

«شورای روابط آمریکایی - اسلامی» اعلام کرد، اقدام مقامات آمریکایی در محروم کردن مجری پرس‌تی‌وی از حقوق مذهبی اش توجیهی ندارد.

مردم نیجریه نیز روز جمعه در حمایت از مرضیه هاشمی مجری شبکه پرس تی وی تظاهرات کردند و روز یکشنبه نیز دانشجویان و اقشار مختلف مردم تهران در تجمعی مقابل سفارت سوئیس در تهران به دستگیری و ادامه حبس وی اعتراض کردند.

بیشتر بخوانید: درخواست حامیان حقوق بشر در آمریکا و جهان درباره مرضیه هاشمی/فیلم

همچنین «کمیسیون حقوق بشر اسلامی» بریتانیا در اعتراض به بازداشت غیرقانونی مجری «پرس‌تی‌وی»، شعار نوشته‌‌هایی را به صورت نورتابانی روی ساختمان «بی بی سی» در لندن به نمایش گذاشت.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی بریتانیا شامگاه جمعه در این اقدام نمادین خود، ضمن اعتراض به دولت آمریکا، از سکوت رسانه‌های غربی به خصوص بنگاه خبری بی بی سی و نهادهای به اصطلاح حقوق بشری غرب درقبال بازداشت مرضیه هاشمی مجری و خبرنگار شبکه «پرس‌تی‌وی» انتقاد و آن را مغایر با ارزش‌های انسانی و اصول دموکراسی مورد ادعای غرب اعلام کرد.

بیشتر بخوانید: تصاویر مرضیه هاشمی بر روی ساختمان بی بی سی/فیلم

«پیمان جبلی» معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما جمهوری اسلامی ایران همچنین روز چهارشنبه با تقبیح رفتار مقامات آمریکایی با مرضیه هاشمی در برداشتن حجاب وی، این اقدام را به منزله نقض حرمت مقدسات اسلامی و ارزش‌های اسلامی برشمرد.

وی گفت: یک بحث در خصوص برخوردهای دو گانه غربی‌ها و در رأس آن آمریکا بود که نسبت به حقوق بشر و مسائل آزادی برخوردهای بسیار متناقضی دارند. از جمله در خصوص بازداشت خبرنگار و مجری پرس تی وی مباحثی مطرح شد. بطوری که خودشان هم گفته‌اند این فرد را به عنوان شاهد بازداشت کرده‌اند و نیز طبق نقل قول، این مجری مورد شکنجه و آزار قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: تشت رسوایی حقوق بشر آمریکایی

تازه ترین خبرها از بازداشت مرضیه هاشمی خبرنگار ایرانی را از نظر می گذرانید

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، روز گذشته پس از جلسه مسولان عالی قضایی معاون اول دستگاه قضا ضمن محکوم کردن اقدام آمریکا اعلام کرد که در رابطه با بازداشت مرضیه هاشمی خبرنگار ایرانی،  قرار است که دادستان کل کشور بر اساس وظایف قانونی که دارد در این خصوص ورود کند و از اختیارات خود استفاده نماید.

بیشتر بخوانید: ورود دادستانی کل کشور به پرونده مرضیه هاشمی

دومین جلسه دادگاه

همچنین آخرین خبرها حاکی از آن است که دومین جلسه دادگاه مرضیه هاشمی روز چهارشنبه به وقت محلی واشنگتن برگزار می‌شود.

به گزارش شبکه پرس تی وی، این در حالی است که هیچ منبعی درباره روند بررسی پرونده وی اطلاعات دقیقی ارائه نمی‌کند و شرایط کنونی برای خانواده مرضیه هاشمی دشوار است.

مرضیه هاشمی در دومین تماس تلفنی با دخترش سارا نیز از این که تصمیمی برای آزادی او گرفته شده یا خیر، اطلاعی نداشته است. فرزندان هاشمی از اینکه برخلاف حق قانونی همه زندانیان، مرضیه هاشمی نمی‌تواند با خانواده‎اش به صورت تلفنی هم صحبت کند و مسئولین زندان این حق اولیه را نیز از او سلب کرده اند، بسیار ناراحتند.

قاضی اولین دادگاه هاشمی که روز جمعه ۱۸ ژانویه (۲۸ دی‌ماه) تشکیل شد، اذعان کرده است که مرضیه هاشمی هیچ جرمی مرتکب نشده و در یک پرونده نامشخص صرفا به عنوان آنچه اصطلاحا «شاهد کلیدی» مطرح می‌شود، بازداشت شده است. با این وجود هنوز زمانی برای آزادی وی مشخص نشده است.

بیشتر بخوانید: مرضیه هاشمی امروز در دادگاه حاضر می شود

درخواست خانواده هاشمی از دادگاه

در همین حال، روز گذشته، جمعی از دوستان و خانواده مرضیه هاشمی با نوشتن پیامی، بر لزوم آزادی هر چه سریع‌تر این مجری، خبرنگار و مستندساز شبکه پرس تی وی از زندان که چند روز قبل توسط پلیس آمریکا بازداشت شده بود، تاکید کردند.

در این پیام صراحتا خواسته شده حالا که دادگاه آمریکایی نیز روز جمعه بر عدم اتهام هاشمی به هرگونه جرمی صحه گذاشته است، هیچ دلیلی برای تداوم بازداشت او وجود ندارد و دادگاه مکلف است شرایط آزادی او را در اسرع وقت فراهم و در مواقع لزوم او را برای ادای شهادت احضار کند.

در این پیام آمده است: «با توجه به اطلاعات جدیدی که در حکم صادره از سوی قاضی دادگاه ایالتی ایالت کالیفرنیای آمریکا آمده، به صراحت اعلام شده است که هیچ جرمی متوجه خانم هاشمی نیست. وی همچنین با مقامات قضایی دادگاه نیز برای پیش بردن این پرونده همکاری‌های لازم را داشته و از آن‌جایی‌که او هیچ قصدی برای خروج از کشور آمریکا ندارد و تنها به عنوان «شاهد مطلع» دستگیر شده است، بنابراین دیگر نیازی به زندانی بودن وی وجود ندارد. ما درخواست داریم که خانم هاشمی در اسرع وقت از زندان آزاد شوند و این اجازه به وی داده شود تا همانند دیگر شاهدان و تحت شرایطی که توسط قاضی تعریف شده، شهادت خود را ادا کند.»

ادامه واکنش ها

پیرو توضیحات معاون اول دستگاه قضا آیت الله آملی لاریجانی در بخش از سخنان خود روز دوشنبه در جلسه مسولان عالی قضایی با انتقاد شدید از بازداشت غیرقانونی مرضیه هاشمی خبرنگار آمریکایی شبکه خبری Press TV از سوی آمریکا، نسبت به ترویج عادت تجاوز به حقوق انسان ها توسط آمریکا و غرب ابراز تاسف کرد و گفت: امروز استفاده ابزاری آمریکا و غرب از مقوله «حقوق بشر» به خوبی آشکار است. در حادثه اخیر، مدعی هستند که این خبرنگار به عنوان «شاهد» بازداشت شده است! اولین بار است که می شنویم یک کشوری تبعه خود را که بیم فرار او هم نمی رود، در وطن خودش به عنوان شاهد بازداشت کند.

رئیس قوه قضاییه مسئولیت هرگونه آسیب احتمالی به خبرنگار Press TV را متوجه دستگاه قضایی ایالات متحده آمریکا دانست و با بیان اینکه شواهد نشان می دهد مشکل آمریکا با این خبرنگار به سبب دفاع او از انقلاب اسلامی ایران و انتقاد از جنایات آمریکا در نقاط مختلف جهان است، دادستان کل کشور را مامور کرد که تمام اقدامات لازم در چارچوب قانون آیین دادرسی کیفری را از باب دفاع از حقوق عامه برای آزادی این خبرنگار آمریکایی انجام دهد.

بیشتر بخوانید: دادستان کل کشور اقدامات قانونی را برای آزادی خبرنگار پرس تی وی انجام دهد

همچنین وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار مطلبی در حساب کاربری توئیتر نوشت: لازم است دولت آمریکا توضیح دهد چطور درباره مرضیه هاشمی-به عنوان خبرنگار و مادربزرگ- آنقدر خطر ترک کشور وجود دارد که ایشان بایستی تا زمان اتمام فرایند ادای شهادت مقابل هیئت منصفه دادگاه، بازداشت شود. ۵۰ سال بعد از ترور مارتین لوتر کینگ، آمریکا هنوز حقوق مدنی زنان و مردان سیاه‌پوست را نقض می‌کند.

محمدنبی  حبیبی دبیر حزب موتلفه اسلامی نیز  در جلسه این حزب با اشاره به استیصال آمریکا و غرب در نبرد سخت و نرم علیه مقامت و جمهوری اسلامی به بازداشت خبرنگار ایرانی اشاره کرد و گفت: واقعاً باید تاسف خورد بر دولتی که مدعی حمایت از حقوق بشر است اما کمترین توجهی به این مقوله ندارد. این یک رسوایی حقوق بشری پس از قتل خاشقچی است. آمریکایی‌ها نشان دادند دست کمی از سعودی‌ها ندارند. دولت آمریکا مسئول حفظ جان وی است و باید پاسخگو باشد. این نشان داد خبری از آزادی در آمریکا نیست و آزادی بیان جایگاهی در نظام حقوقی آمریکا ندارد.

واکنش های جهانی

به گزارش گروه نشریات خبری؛ در حالی که مقامات و مسئولان کشور ضمن غیرقانونی خواندن این اقدام دولت آمریکا، خواستار آزادی هرچه سریع این خبرنگار شدند، برخی از فعالان رسانه ای و سیاسی خارجی و نیز سازمان های بین المللی نیز واکنش نشان داده و این اقدام را نقض حقوق بشر و آزادی بیان توصیف کردند.

در همین رابطه «آلکساندر پروخانوف» سردبیر نشریه «زافترای» مسکو در گفتگو با ایرنا با بیان اینکه بسیاری از کشورهای غربی ازجمله آمریکا آزادی بیان، دمکراسی و حقوق بشر را ابزاری برای رسیدن به منافع می دانند، اظهار داشت: آمریکا با اتخاذ رفتاری دوگانه مقابل خبرنگار پرس تی وی بار دیگر رسوا می شود. این موضوع تنها نمونه ای از نادیده گرفتن حقوق خبرنگاران کشورهایی است که سیاست مستقلی نسبت به آمریکا یا برخی کشورهای غربی دارند.

بیشتر بخوانید: گزارش یک خبرگزاری روسی درباره بازداشت مرضیه ایراهیمی: اف بی آی پاسخ نمی دهد

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (آی‌اف‌جی) روز پنجشنبه (17 ژانویه) در حساب توییتری خود نوشت: «مرضیه هاشمی، خبرنگار ایرانی در آمریکا بازداشت شده در حالی که اتهامات او علنی نشده است. ما به شدت نگران او هستیم و از مقام‌های آمریکا می‌خواهیم هر چه زودتر در این باره شفاف‌سازی کنند.»

بیشتر بخوانید: فریاد یک صدا برای آزادی یک زن/فیلم

در روزهای گذشته حزب الله لبنان نیز بازداشت مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه تلویزیونی پرس تی وی توسط ماموران آمریکایی و توهین به اعتقادات ایشان را به شدت محکوم کرده بود. حزب الله از رسانه‌های آزاد جهان خواسته تا تجاوزات نژادپرستانه آمریکا و نقض دائم حقوق بشر توسط آمریکایی‌ها را فاش کنند.

بیشتر بخوانید: نظر یک فعال حقوق بشر لبنانی درباره بازداشت مرضیه هاشمی

رابرت دیوید استیل؛ نامزد جایزه نوبل صلح و افسر سابق سیا با اشاره به اینکه مرضیه هاشمی نزد جامعه سیاهپوستان امریکایی مورد احترام خاصی است گفت: بازداشت وی بدون دلیل و اتهام خاصی بوده است و این کار به دونالد ترامپ ضربه وارد می کند که نیاز به حمایت سیاهان آمریکایی دارد.

بیشتر بخوانید: تشریح بهانه های آمریکا برای بازداشت مرضیه هاشمی از زبان همکار او

رویترز یکی از اولین رسانه‌های خارجی بود که خبر دستگیری مرضیه هاشمی، مجری آمریکایی‌الاصل شبکه خبری پرس‌تی‌وی را منتشر کرد.
اغلب دیگر رسانه‌های بین‌المللی خبر بازداشت این خبرنگار ایرانی ـ آمریکایی را به نقل از رویترز و سایت شبکه خبری پرس‌تی‌وی منتشر کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: وبگاه مینت پرس: دستگیری مرضیه هاشمی بخشی از کمپین ضد ایرانی ترامپ است

هافنیگتن پست، رادیو اروپا، کانال خبری آسیا، شبکه خبری ملی و انگلیسی‌زبان بنگلادش، نشریه مالای نیوز متعلق به کشور مالزی، شبکه خبری آمریکایی یو اس نیوز، راشا تودی روسیه و شبکه خبری الجزیره از جمله رسانه‌هایی بودند که این خبر را پوشش دادند.

بیشتر بخوانید: واکنش رسانه‌های فلسطین بازداشت مرضیه هاشمی/فیلم

واکنش های مقامات و انجمن ها

ستاد حقوق بشر کشورمان طی بیانیه ای نوشت: ما از کشورهای اروپایی که مدعی حقوق بشر هستند به خصوص سازمان ملل و شورای حقوق بشر و شخص کمیسر عالی انتظار داریم که این اقدام غیر انسانی را سریعا و صریحا محکوم نموده و برای آزادی خانم مرضیه هاشمی تلاش جدی بنمایند.

بیشتر بخوانید: بیانیه ستاد حقوق بشر ایران در واکنش به بازداشت خودسرانه خبرنگار ایرانی شبکه پرس تی وی در آمریکا


همچنین محمدجواد ظریف، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، رئیس سازمان صدا و سیما، پیمان جبلی، معاون برون مرزی صداوسیما نسبت به این بازداشت واکنش نشان داده و ضمن غیرقانونی بودن این اقدام آمریکا خواستار آزادی سریع این خبرنگار شده اند.

به گزارش خبرآنلاین، غلامعلی حدادعادل در صفحه توئیترش با هشتگ freemarziyehashemi و مرضیه هاشمی را آزاد کنید به بازداشت خبرنگار پرس تیوی واکنش نشان داد. او در این توئیت نوشت: آمریکا نمی‌تواند با مرضیه هاشمی، به روشی که درباره‌‌ خاشقچی عمل شده است، رفتار کند. آمریکا بداند که بازداشت خانم هاشمی باعث وحدت بیشتر مردم ایران و افزایش نفرت آن‌ها از آمریکا خواهد شد.

به گزارش ایران آنلاین حسین امیرعبداللهیان در صفحه شخصی خود در توئیتر مطلبی درباره مرضیه هاشمی خبرنگار پرس تی وی منشتر کرد که متن آن به شرح زیر است: 'بازی سیاسی بازداشت مرضیه هاشمی را آمریکا شروع کرد، اگر این خبرنگار پرس تی وی فورا آزاد نشود، پایان این بازی بدست آمریکا نخواهد بود.'

بیشتر بخوانید: واکنش امیرعبداللهیان به بازداشت مرضیه‌هاشمی/اگر هاشمی فورأ آزادنشود،پایان بازی دست آمریکا نخواهدبود

همچنین محمود عباسی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، بازداشت غیرقانونی مرضیه هاشمی را نشانه نگاه ابزار مدارانه مقامات آمریکا به حقوق بشر دانست و افزود: برخورد غیرانسانی با این خبرنگار و محرومیت از ارتباط با بستگان، توهین به حجاب وی و تحقیر اعتقادات وی و شرایط بسیار نامناسب زمان بازداشت، همگی مغایر با موازین حقوق بشری و انسانی است و به عنوان سندی در تایید کارنامه سیاه دولت آمریکا در نقض حقوق بشر قابل ارائه به افکار عمومی جهانیان ثبت می شود.

انجمن روزنامه نگاران مسلمان، سازمان بسیج رسانه و جامعه رسانه‌ای انقلاب و در شروع ماجرا معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیما در بیانه‌هایی جداگانه این رفتار دولت آمریکا را به شدت محکوم کرده بودند.

بیشتر بخوانید: بیانیه جامعه رسانه ای انقلاب اسلامی در پی بازداشت ناعادلانه مرضیه هاشمی در آمریکا

روزنامه ایران همچنین ضمن پرداختن به واکنش ها در شبکه های اجتماعی نوشت: بعضی از کاربران به زبان انگلیسی درباره او می‌نوشتند تا جهان را از اتفاقی که برایش افتاده آگاه کنند و خیلی‌ها هم فارسی توئیت می‌زدند و پست می‌گذاشتند.
به نوشته این روزنامه در یکی از این پست ها می خوانیم: «مرضیه هاشمی هم یک مادره، مرضیه هاشمی هم یک همسره، مرضیه هاشمی هم یک خبرنگاره، مرضیه هاشمی هم تابعیت امریکایی داره ولی چون مسلمونه و حجاب داره هیچ نهاد به اصطلاح حقوق بشری ازش حمایت نمی‌کنه».

به گزارش وطن امروز بسیاری از فعالان فرهنگی و رسانه‌ای کشورمان نیز نسبت به بازداشت مجری شبکه پرس‌تی‌وی در آمریکا اعتراض کردند. در همین راستا، نادر طالب‌زاده، تهیه کننده، مجری و مستندساز ایرانی که از جمله چهره‌‌های آشنا به فضای رسانه‌ای کشورهای غربی به شمار می‌رود، گفت: خانم هاشمی پیشانی PRESS TV و از برجسته‌‌‌‌‌ترین خبرنگاران و مجریان این شبکه است. چون وی آمریکایی‌الاصل است و در ضمن سیاهپوست است خیلی مورد توجه رسانه‌‌های غربی بود، چون خیلی مصمم صحبت می‌کند و در عقاید و نظرات خود پایدار است، لذا شاید حساسیت این ارگان‌ها و اتاق‌‌های فکری که این مدل دستگیری‌ها را طراحی می‌کنند روی وی زیاد بوده و به همین جهت نیز او را دستگیر کرده‌اند.

تارنمای مشرق نیوز نیز از 'موج توییتری برای آزادی مرضیه هاشمی' خبر داد و نوشت: کاربران شبکه اجتماعی توئیتر با استفاده از هشتگ #مرضیه_هاشمی به بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید: رسوایی مدعیان حقوق بشر در برخورد با آزادی بیان

به گزارش جوان یکی از همکاران مرضیه هاشمی به خبرنگار «صدا و سیما» گفت: «مرضیه هیچ‌ کار اشتباهی نکرده است او تهدیدی برای آمریکایی‌ها و سعودی‌ها بود. بر اساس آمار منتشر شده در سال 2018 آمریکا پنجمین کشور خطرناک برای خبرنگاران است. حتی یمن هم از آمریکا خطر کمتری برای خبرنگاران دارد.»
همکار مرضیه هاشمی اظهار می‌دارد: «آمریکایی‌ها بدانند که مرضیه هاشمی یک زن قوی است و میلیون‌ها نفر نیز در کنار او هستند. آمریکا حق ندارد این زن آزاده را در غل و زنجیر کند.»

بیشتر بخوانید: بیانیه جامعه فاطمیون درباره دستگیری خبرنگار پرس تی. وی

مرضیه هاشمی کیست و چرا بازداشت شد؟

چهارشنبه 26 ‌دی‌ماه ، روابط عمومی شبکه «پرس تی‌وی» به نقل از خانواده خانم هاشمی، با انتشار اطلاعیه‌ای از بازداشت ملانی فرانکلین، مجری این شبکه که پس از گرویدن به دین اسلام، نام مرضیه هاشمی را برای خود برگزیده، خبر داد.

او که قبل از انقلاب در دانشگاه اوهایو بود، ازدواج می‌کند و به‌واسطه همسرش که ایرانی مسلمان است، مسلمان می‌شود و اعتقادات انقلابی پیدا می‌کند. او از دهه شصت در شبکه سحر مشغول به کار شد، تا زمانی‌که پرس‌تی‌وی آغاز به فعالیت می‌کند و به این شبکه می‌آید.

خانم هاشمی که برای دیدار با برادر بیمار و فرزندان و بستگان خود به آمریکا سفر کرده بود، روز یکشنبه هفته گذشته در فرودگاه بین‌المللی «‌لامبرت-ست لوی» بازداشت و سپس توسط مأموران «اف.بی.آی» به مرکز بازجویی منتقل شد.

«آلیسون ویر»، مدیر سایت «If Americans knew» به‌نقل از یک مقام دولت آمریکا نوشته آمریکا مرضیه هاشمی را به‌عنوان برگ چانه‌زنی علیه ایران دستگیر کرده است. این مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، گفته در حالی که ممکن است اتهامات مطرح‌شده علیه خانم هاشمی «تبانی برای لطمه‌زدن به آمریکا» یا مواد مشابه مطرح شود، دلیل اصلی دستگیری او اعمال فشار بر دولت ایران برای آزاد کردن اتباع آمریکایی بازداشت‌شده در ایران است.

«ریکاردو باسکواس» (Ricardo Bascuas) به عنوان استاد دانشکده حقوق دانشگاه «میامی» به خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: دولت این کشور زمانی که نخواهد دلیلی برای بازداشت افراد ارائه کند، آن‌ها را به عنوان «شاهد کلیدی» بازداشت می‌کند، که این مسئله ناقض متمم چهارم قانون اساسی ایالات متحده است. یک 'شاهد کلیدی' عملا می‌تواند هرکسی باشد که در مورد یک پرونده اطلاعاتی دارد. 'کلیدی' تعریف دقیق ندارد و این یعنی به هیچ وجه دولت را محدود نمی‌کند، خصوصا زمانی که 'پرونده' تحقیقاتی است که فقط دولت از گستره آن مطلع است.

همچنین عضو ارشد انستیتو شرق شناسی آکادمی علوم روسیه گفت: بازداشت خبرنگار پرس تی وی ایران در آمریکا، بخشی از پروژه فشار این کشور بر ایران و جلوگیری از ادامه فعالیت رسانه های آزاد و مستقل است.

«ایرینا فئودورووا» روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو، با بیان اینکه مرضیه هاشمی هیچ جرمی مرتکب نشده است، اظهار داشت: دستگیری این شخص با هدف ترساندن و فشار بر وی صورت گرفته است.

وی افزود: این اقدام آمریکا نقض تعهدات بین المللی این کشور در احترام به خبرنگاران است که بر اساس آن همه کشورها ملزم به احترام به حقوق خبرنگاران هستند.

صاحبنظر روس با اشاره به این ادعا که خانم هاشمی به عنوان شاهد اصلی در پرونده ای زندانی شده و با هیچ اتهامی مواجه نیست، خاطرنشان کرد: در هیچ جا شاهد را زندانی نمی کنند و چنین رویه ای با ادعاهای احترام آمریکا به حقوق خبرنگاران و اصول آزادی بیان مطابقت ندارد.

فئودورووا خاطرنشان کرد: این بار اول نیست که آمریکا با خبرنگاران این گونه رفتار می کند و شبکه تلویزیونی راشاتودی در این کشور بخاطر انعکاس دیدگاه های متفاوت با جریان خبری غالب بر رسانه های آمریکایی عامل خارجی شناخته شده است.

وی ادامه داد: خبرگزاری روسی اسپوتنیک نیز با محدودیت هایی در فعالیت خود در آمریکا روبرو شده است که کاملا خلاف آزای بیان و رسانه ها است.

صاحبنظر روس گفت: آمریکا حق ندارد با توجه به چنین اقداماتی علیه رسانه ها در جایگاه معلم اخلاق هم بنشیند و به دیگر کشورها در خصوص آزادی بیان و مطبوعات درس بدهد.
وی ادامه داد: مقام های آمریکایی باید به حقوق ابتدایی خبرنگاران احترام بگذارند و مانع فعالیت حرفه ای آنها نشوند.

فئودورووا گفت: رسانه های مختلف جهان باید برای آزادی خبرنگار پرس تی وی در آمریکا با یکدیگر همکاری کنند و سازمان های بین المللی دفاع از حقوق خبرنگاران و رسانه ها نیز تعهدات بین المللی آمریکا را به این کشور گوشزد کنند.

کارشناس روس گفت: آمریکا با تحت فشار قرار دادن خبرنگاران رسانه های مستقل نمی تواند مانع اطلاع رسانی صحیح شود و تجربه نشان داده است این گونه اقدامات نتیجه معکوس می دهد و در نهایت این وجهه دولت است که آسیب می بیند.

وی در پایان خاطرنشان کرد که نقض تعهدات بین المللی آمریکا و نادیده گرفتن توافقنامه ها و کنوانسیون های بین المللی در دوره حکومت ترامپ چند برابر شده و این مساله وجهه آمریکا در عرصه بین المللی را مخدوش کرده است.

در همین حال مدیرعامل هلدینگ خبری «روسیه امروز» بازداشت خبرنگار پرس تی وی در آمریکا را نشانه ناتوانی سیاست های ایالات متحده خواند و اظهار داشت: مقامات کاخ سفید نمی دانند در مقابل کشورهای مستقل به چه کاری باید دست بزنند بنابراین از مردم عادی انتقام می گیرند.

«دمیتری کیسلیوف»در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو افزود: آمریکا در تمام جهان دست به گروگان گیری می زند چرا که می خواهد از این طریق بر سیاست دیگر کشورها تاثیر بگذارد؛ متاسفانه شاهد هستیم که این بار اتفاق برای خانم مرضیه هاشمی مجری و خبرنگار پرس تی وی رخ داده است.

وی با بیان اینکه این خبرنگار پرس تی وی بی گناه است، اظهار داشت: خانم هاشمی تنها به جرم اینکه برای دیدن برادر بیمار خود به آمریکا سفر کرده، بازداشت شده است.

کیسلیوف با اشاره به اینکه آمریکایی ها او را فقط به این جرم که مسلمان است و برای ایرانی ها کار می کند، بازداشت کرده اند، یادآور شد: تمامی رسانه های آزاد باید از خانم هاشمی به صورت گسترده حمایت کنند.

وی به وضعیت مشابه خبرنگاران خود در آمریکا اشاره کرد و ادامه داد: علاوه بر خبرنگاران روسیه امروز ، اتباع روس هم با مشکل مواجه هستند چرا که مسئولان ایالات متحده آنان را می دزدند و به کشورشان منتقل می کنند.

همچنین یک استاد و کارشناس علوم سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس تأکید کرد که نحوه بازداشت خبرنگار شبکه «پرس تی‌وی»، نشاندهنده ریاکاری آمریکاست که خود را سنگری برای دموکراسی می‌خواند.

«ویلمر جی لئون» مدرس علوم سیاسی در دانشگاه «هاوارد» واشنگتن در این مورد به خبرنگار فارس گفت ایالات متحده در حالی این خبرنگار را بازداشت کرده که خود را سنگری برای دموکراسی می‌خواند. وی این رفتار دولت آمریکا را «ریاکارانه» خوانده و گفت هاشمی به هیچ وجه نباید بازداشت می‌شد و حتی اگر نیاز به شهادت وی در دادگاه وجود داشت، می‌شد با روش‌های دیگری از جمله ضبط گذرنامه، از عدم خروج وی از کشور اطمینان یافت.

او در ادامه گفت: به نظر من، هیچ ضرورتی نداشته که او به این شکل دستگیر شود. به نظرم دستگیری او کاملاً غیرقانونی بوده. اصلاً نباید دستگیر می‌شد. اولاً اگر مقامات آمریکایی می‌خواستند مطمئن شوند که ایشان کشور را ترک نمی‌کند می‌توانستند خیلی راحت عمل بکنند و مثلاً گذرنامه ایشان را ضبط کنند. ثانیا اگر مقامات آمریکایی می‌خواستند مطمئن شوند که ایشان کشور را ترک نمی‌کند می‌توانستند خیلی راحت عمل بکنند و مثلاً گذرنامه ایشان را ضبط کنند.

دلیلی نداشته که با او مثل یک مجرم برخورد کنند. چون ایشان مجرم نیست. او انسان فوق‌العاده‌ای است. من او را می‌شناسم و در ایران با هم صحبت کرده‌ایم و مرتبا در شبکه پرس تی‌وی در برنامه او شرکت کرده‌ام. او یک ژورنالیست به تمام معنا و بااستعداد و زنی فوق‌العاده باهوش است.

تمام این غائله به نظرم از دو چیز نشأت می‌گیرد: یک اینکه این جریان، یک نوع حرکی تلافی‌جویانه است که حکومت آمریکا در مقابله با حکومت ایران انجام داده. دوم اینکه دولت سعی می‌کند با این اقدامات، یک پیغام به دیگر ژورنالیست‌ها بدهد.

این اقدام، برخلاف ارزش‌های آمریکاست. ممکن است این اقدام، غیرقانونی نباشد اما مطمئناً خلاف ارزش‌های آمریکاست.

وی در نهایت افزود: براساس بیانیه‌هایی که خانواده او منتشر کرده، آنها از اینکه می‌بینند رفتاری که با مادرشان می‌شود کمتر از حقوق یک انسان است، واقعا شوکه شده‌اند. هر فرزندی این احساس را خواهد داشت، وقتی ببیند والدین او غیر ضروری دستگیر شده‌اند، به محل نامشخصی انتقال داده شده‌اند، ۲۴ ساعت در سلول انفرادی نگه‌داری شده، به اصول مقدس دینی او تجاوز و بی‌احترامی شده و مجبور است در حیاط با پابند حرکت کند، این هر فرزندی را بی‌نهایت شوکه می‌کند.

این گونه رفتار‌ها توسط دولتی که خودش را خاص می‌داند و می‌گوید خانه دموکراسی است و یک جور میانجی‌گر حقوق بشر بین‌المللی، کاملاً دورویی دولت را نشان می‌دهد. من باز تصریح می‌کنم، ممکن است این اقدام غیرقانونی نباشد اما مطمئناً برخلاف ارزش‌های آمریکاست.

 

پرونده ویژه پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر درباره بازداشت مرضیه هاشمی را اینجا بخوانید؛رسوایی مدعیان حقوق بشر در برخورد با آزادی بیان/این زن به کدامین گناه بازداشت شد؟

 

کد مطلب: 70559
زمان انتشار: سه شنبه 2 بهمن 1397 - 15:13:55
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد