به روز شده: 56 دقیقه قبل
کد مطلب: 70840
زمان انتشار: شنبه 13 بهمن 1397 - 14:16:30

علی لاریجانی: «کانال مالی ایران - اروپا» میدانی برای سنجش اروپاست

علی لاریجانی: «کانال مالی ایران - اروپا» میدانی برای سنجش اروپاست
حقوق بشر  > ایران  - رئیس مجلس با اشاره به ثبت کانال مالی ایران - اروپا گفت:این موضوع میدانی است که می‌توان عیار اروپائی‌ها را سنجید. باید بررسی کنیم که چقدر در میدان عمل موفق هستند.

به گزارش میزان، علی لاریجانی با حضور در مراسم افتتاح نمایشگاه دستاورد‌های انقلاب اسلامی ودفاع مقدس که صبح امروز در محل باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، گفت: انقلاب اسلامی یک حرکت عظیم در دنیای معاصر بود. در حالی ۴۰ سال پیش انقلاب اسلامی رخ داد که شرایط کشور در آن زمان شرایط اسفباری بود، اما ما امروز به چشم می‌بینیم که به کجا رسیدیم و حرکت عظیم ملت چگونه بوده است.
وی با بیان اینکه کشور‌های متجاوزدر زمان انقلاب به دنبال کسب منافع خود در ایران بودند، افزود: این مسئله باعث شد تا جنگ سردی بوجود بیاید چرا که برخی از کشور‌ها به پل ایران نیاز داشتند. البته باید دانست که کشور‌های غربی همان بلایی که امروز سر کشور‌های عربی می‌آورند در رژیم طاغوت مشغول به چنین حرکاتی بودند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمان انقلاب ما کشوری با ۳۶ میلیون جمعیت بودیم گفت: در آن زمان تنها می‌توانستیم ۶ میلیون بشکه نفت بفروشیم. با این حال کشور در آن زمان آباد نبود و ثروت کشور گاه چپاول و در برخی موارد هم هزینه مستشاران می‌شد.
لاریجانی با بیان اینکه در زمان انقلاب تمام تجهیزات نظامی کشور از خارج وارد می‌شد، گفت: در زمان انقلاب از منظر سیاسی هم شاهد یک سیستم کاملا دیکتاتوری و خفقان گسترده در کشور بودیم. در آن زمان نماد‌هایی هم به اسم مجلس سنا مشخص کرده بودند که همگی آن‌ها توخالی بود و فهرست اعضای این مجالس از سوی دربار نوشته می‌شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در رژیم طاغوت مردم در سرنوشت خود دخالت نداشتند، تاکید کرد: با شکل گیری انقلاب اسلامی این مسیر واژگون شد. وقتی انقلاب حرکت خود را آغاز کرد جایگاه شکلی ایران عوض شد و انقلاب شرایط را واژگون کرد.
وی افزود: همچنین در حوزه سیاست داخلی شرایط به نحوی پیش رفت که دیکتاتوری برچیده شد و نظام در اختیار مردم قرار گرفت؛ نمونه این مسئله ایجاد یک نظام مردم سالاری دینی بود که می‌توانست نمایندگان مجلس، نمایندگان خبرگان ور ئیس جمهوری را به اراده خود انتخاب کند و این دستاورد مهمی است.
لاریجانی بیان داشت: در آن برهه بلوغ فکر سیاسی به اینجا رسید که نمی‌شود بدون اراده مردم کشور را اداره کرد که این مسئله در انقلاب اسلامی تحقق پیدا کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با شکل گیری انقلاب اسلامی قوای سه گانه شکل گرفت، بیان داشت: این قوا درحالی شکل گرفتند که از هم استقلال داشتند.
وی با اشاره به تفکر انقلاب اسلامی در حوزه بین المللی تصریح کرد: در زمان انقلاب ایران یک نظریه را از زبان امام خمینی (ره) مطرح کرد و آن این بود که ما نمی‌خواهیم به کسی متکی باشیم؛ یعنی همان شعاری که نه شرقی و نه غربی را در پی داشت. البته در آن زمان بسیاری ازکشور‌ها می‌گفتند این رویکرد توهمانه است، اما ما روی این مسئله ایستادیم لذا حتی وقتی جنگ شروع شد همه کشور‌ها دست به دست هم داند و گفتند که نباید این کشور (ایران) جان سالم به در ببرد، ولی خب ما دیدیم اینطور زنده ماند.
لاریجانی گفت: ملت در حالی در دفاع مقدس ایستادگی کرد که این مسئله هم به دستاورد مهمی تبدیل شد. این دستاورد چنان بازدارندگی برای کشور ایجاد کرد که نهایتا کشور بیمه شد، البته به این نکته توجه شد که باید نارسایی‌های داخلی در موضوع تجهیزات نظامی رفع شود که در ادامه این مسئله تقویت شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مقوله مناقشات هسته‌ای و توافق برجام بیان کرد: در این زمینه ما روی پای خودمان ایستادیم و با همه تنگنا‌هایی که وجود داشت دانش هسته‌ای خود را ارتقا دادیم.
وی با اشاره به رویکرد ایران در باب دستگاه دیپلماسی بیان کرد: در زمینه رویکرد ایران در باب دستگاه دیپلماسی باید به این نکته اشاره کرد که ما با دنیا قهر نیستیم و با همه روابط دیپلماتیک خواهیم داشت اما وابسته نخواهیم بود چرا که ما زهر وابستگی را در رژیم قبل چشیدیم و نمی‌خواهیم وابسته باشیم.
لاریجانی با بیان اینکه ما در زمینه دیپلماتیک روی پای خودمان ایستاده ایم تاکید کرد: این دستاورد به حدی پیگیری شده که امروز در آن بلوغ پیدا کرده ایم البته ممکن است برخی مناقشاتی با ما داشته باشند، اما این مسئله را پذیرفته اند که ایران می‌خواهد روی پای خود بیستد.
وی افزود: این صحنه‌ای که امروز ایران اسلامی عزتمندانه در آن حضور دارد محصول طراحی‌های درست در منطقه است؛ امروز جایگاه ایران جایگاهی نیست که کسی بتواند آن را از قلم بیاندازد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما در عرصه هایی، چون صنعت مس، فولاد و سایر صنایع پس از پیروزی انقلاب به پرش‌های بزرگی دست یافتیم، گفت: طی این شرایط ایران به هیچ وجه به دنبال گرته برداری نبوده و همواره به کسب دانش فکر می‌کرد.
لاریجانی تاکید کرد: امروز ایران اسلامی در فنون مختلف صاحب فن است.   رئیس نهاد قانونگذاری کشور ضمن تاکید دوباره بر روی این نکته که ایران صاحب فن است، اظهارداشت: این قابلیت باعث قدرت است، حالا هر مشاجره در زمینه هسته‌ای شود وقتی ما دانش هسته‌ای را پیدا کردیم آن‌ها نمی‌توانند دیگر از این موضوع بگذرند چراکه این دانش بومی شده است.

وی با بیان اینکه همین وضع یعنی وضع پیشرفت‌ها معطوف به نانوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی است، بیان داشت: ممکن است ما در برخی از موارد ضعف‌هایی هم داشته باشیم - وابستگی‌های مختصر داشته باشم-، ولی حرکت مهم در این زمینه‌ها صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه دانشمندان کشور باید از قشقرق‌ها درباره تحریم علیه ایران استفاده کنند بیان داشت: دانشمندان باید روی مابقی وابستگی‌ها تمرکز کنند و این را حل کنیم، آنوقت ایران از جایگاه رفیع تری برخوردار خواهد بود.

لاریجانی با بیان اینکه درست است که شرایط سخت است و دشمن در زمینه اقتصادی مقداری تلاطم برای ما ایجاد کرده است، بیان داشت: البته این مسئله فرصت‌هایی را هم ایجاد کرده است؛ این نکته‌ای بسیار مهمی است که امروز در قسمت زیادی از صنایع کشور ما صاحب فن شدیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نمی‌خواهیم تحت هیچ شرایطی دموکراسی در کشور مخدوش شود، بیان داشت: در این شرایط وقتی ایران از منظر منطقه‌ای اقداماتش را به خوبی جلو می‌برد و در صحنه بین المللی هم به کشوری تکیه نمی‌کند و امروز هم صاحب فن شده، دیگر باید متوجه شد که برخی کشور‌ها از آن می‌ترسند چرا که در آستانه پرش‌های بزرگ است.

وی با بیان اینکه تحت این شرایط برخی از کشور‌ها به دنبال اذیت و مانع تراشی برای ایران هستند، بیان داشت: این ماموریت ایذایی که در عرصه بین المللی شاهد آن هستیم به دلیل این است که از تکامل کشور‌ها جلوگیری شود.

 لاریجانی همچنین در حاشیه افتتاح نمایشگاه ملی دستاورد‌های انقلاب اسلامی، با حضور در در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات اخیر اروپا پیرامون ثبت یک کانال مالی برای مراوده با ایران گفت: در خصوص موسساتی که اروپائیان ایجاد کردند باید گفت این موسسات نتیجه کاری بود که اروپایی‌ها برای خودشان کردند.

وی افزود: اروپائیان در مصافی که با آمریکا داشتند می‌خواستند منزلت خود را نشان دهند که چقدر وزن دارند و چقدر در مسائل بین المللی می‌توانند حضور داشته باشند. این موضوع میدانی است که میتوان عیار اروپائی‌ها را سنجید. باید بررسی کنیم که چقدر در میدان عمل موفق هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نباید در این مورد نظر مثبت یا منفی ارائه داد. باید این اقدامات در مقام عمل مورد بررسی قرار گیرد.

کد مطلب: 70840
زمان انتشار: شنبه 13 بهمن 1397 - 14:16:30
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد