به روز شده: 18 ساعت و 59 دقیقه قبل
کد مطلب: 70971
زمان انتشار: پنجشنبه 18 بهمن 1397 - 18:30:02

نماینده جامعه کلیمیان: انقلاب ایران؛ نمونه مردم‌سالاری بر اساس ارزش‌های انسانی است

نماینده جامعه کلیمیان: انقلاب ایران؛ نمونه مردم‌سالاری بر اساس ارزش‌های انسانی است
اقلیت ها  -  نماینده جامعه هم‌وطنان کلیمی در مجلس می‌گوید اتفاقی که در ایران رخ داد یک نمونه از مردم سالاری بر اساس ارزش‌های انسانی بود. در حال حاضر و بدون شک و حتی بر اساس معیارهای لیبرالیسم غربی مترقی‌ترین حکومت در این منطقه از جهان برای جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش میزان، «إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ (و خدا با آن همه مهربانی به خلق) حال هیچ قومی را دگرگون نخواهد کرد تا زمانی که خود آن قوم، حال‌شان را تغییر دهند» (بخشی از آیه ۱۱ سوره رعد)

جهان‌بینی اسلام ایجاب می‌کرد مردم ایران اسلامی با نفی هرگونه ظلم، زمام تعیین سرنوشت خویش را از چنگال ایرانی‌نما‌های بیگانه‌پرست بیرون بکشند و خود بر اساس اقتضای مصحلت، حکم برانند. چه آنکه شهید مطهری در کتاب «حماسه حسینی» می‌گوید:‌ای مردم! انتظار نداشته باشید دیگران از خارج بیایند وضع شما را سر و سامان بدهند. ملتی که بخواهد مستشار خارجی برایش تضمیم بگیرد، تا ابد آدم نخواهد شد... اگر انتظار بیهوده داشتن کار صحیحی بود... حسین بن علی (ع) شایسته‌تر از هر کس بود که منتظر بنشیند تا خدا رحمت خود را بر او و امت او نازل کند (ص ۲۰۹)

ملت عصر روح‌الله - که افرادی همچون شهید مطهری به تاسی از حضرت امام خمینی (ره) پیش‌قراول آن بودند - نه تنها به انتظار بیهوده ننشستند بلکه ردای قیام به تن کردند و نتیجه آن شد انقلاب شکوهمند ایران اسلامی. انقلابی که پا را فراتر از سطح مطالبه نهضت مشروطه یعنی محدودکردن حکومت مطلقه‌ی مستبدّانه‌ی پادشاهان گذاشت و طبق فرموده ناخدای باخدای انقلاب، نگفت حکومت سلاطین را محدود کنیم؛ گفت: اصلاً سلطنت یعنی چه؟ معنای سلطنت چیست؟ یک ملّتی دارند زندگی می‌کنند، مملکت مال آن‌ها است، چرا باید یک‌نفری بیاید مسلّط بر مردم باشد و فرمان او بر زندگی مردم جاری باشد؛ اصلاً انقلاب اصل سلطنت را، اصل حکومت مطلقه را آمد از بین برد (بیانات در دیدار مردم قم - ۱۹ دی ۹۴)

حال در طلیعه چهل سالگی چنین انقلاب شکوهمندی، پرونده‌ای با عنوان «خدمت» گشوده‌ایم تا از خدمات چهل ساله آن بگوییم.

 
دموکراسی موجود در ایران پس از انقلاب حتی از دموکراسی موجود در آمریکا هم قابل اعتنا‌تر است/جمهوری اسلامی مترقی‌ترین حکومت در منطقه را دارد
 
تحریریه سیاسی میزان در دهمین گفت‌وگوی پرونده «خدمت» پای صحبت‌های نماینده جامعه هم‌وطنان کلیمی در دوره‌های «هشتم»، «نهم» و «دهم» مجلس شورای اسلامی و عضو «کمیسیون بهداشت و درمان»، نشسته است. متن گفت‌وگوی مشروح میزان با «سیامک مره‌صدق» به قرار زیر است:

آقای مره‌صدق ابتدا از اینکه وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم پیشاپیش چهلمین سالگرد پیروی انقلاب اسلامی ایران را به خدمت شما تبریک عرض می‌کنم.
 من هم از شما و مجموعه شما تشکر می‌کنم و متقابلا تبریک عرض می‌کنم.

حرکت امام...
به عنوان سوال نخست مایلم نظر حضرت‌عالی را به عنوان یکی از نمایندگان مجلس درباره مسیر سیاسی انقلاب اسلامی بدانم.

 حرکتی که امام خمینی (ره) پیش از انقلاب اسلامی آغاز کردند در واقع اثبات این نکته بود که سیاست الزاما با دروغ و دغل و توطئه همراه نیست و می‌شود بر اساس ارزش‌های معنوی و توحیدی هم دیدگاه سیاسی داشت و یک نظام سیاسی بر اساس ارزش‌های الهی مستقر کرد.

جمهوری اسلامیِ تاثیرگذار
 و نتیجه چنین حرکت از نظر شما؟

 پس از انقلاب در واقع ایران از یک کشور وابسته و پیرو امپریالیسم به یک کشور اثرگذار در منطقه تبدیل شد و در حال حاضر هم تمامی معادلات منطقه‌ای و جهانی بدون در نظر گرفتن تاثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران، به هیچ وجه قابل بررسی نیست.

میزان: پس انقلاب اسلامی، به نوعی توانست کشور‌های منطقه را از خواب آلودگی بیدار کند
مره‌صدق: انقلاب ایران باعث شد تا روابط سراسر ظالمانه موجود در بین کشور‌ها تا حد زیادی دچار تغییر و تحولاتی شود و اندک اندک حق طلبی و توجه به ارزش‌های معنوی در روابط بین الملل ظاهر شود.

توفیق جبهه مقاومت با رویکرد جمهوری اسلامی
 مصداقی برای این فرآیند، یعنی تاثیرگذاری ایران در منطقه وجود دارد؟

 رویکرد ایران باعث توفیق کامل جبهه مقاومت شد آنهم به دو دلیل، اول اینکه رژیم شاهنشاهی یکی از طرفداران کامل امپریالیسم و صهیونیسم در منطقه بود و دوم اینکه با پشتیبانی که ایران از جبهه مقاومت بر اساس منافع ملی خود کرد باعث شد تا در پیشبرد اهداف ملت‌های منطقه گامی بردارد.

 آیا این حمایت تنها متوجه فلسطین بود؟
 خیر. تاثیر گذاری انقلاب در ابعاد دیگر منطقه هم ظهور و بروز دارد و باعث شده تا حتی روابط بین ملت‌ها دچار تغییرات اساسی شود.

انقلاب ایران؛ نمونه مردمسالاری بر اساس ارزش‌های انسانی
 البته برخی به اصطلاح روشنفکران غربی در آن زمان ادعا کرده بودند که انقلاب اسلامی هیچ گاه نمی‌تواند بستر مردم سالاری را فراهم کند و دین را با تحجر یکی می‌دانستند! چه پاسخی به این ادعا وجود دارد؟
اتفاقی که در ایران رخ داد یک نمونه از مردم سالاری براساس ارزش‌های انسانی بود. در حال حاضر و بدون شک و حتی براساس معیار‌های لیبرالیسم غربی مترقی‌ترین حکومت در  این منطقه  از جهان  برای جمهوری اسلامی ایران است.

 چرا؟
 به دلیلی اینکه ما جز ایران در منطقه کشور دیگری را سراغ نداریم که هر سال در آن یک انتخابات انجام شود؛ و همچنین کشوری را در منطقه به جز ایران سراغ نداریم که میزان آزادی بیان در آن به این نحو و میزان باشد یعنی حتی یک دهم جمهوری اسلامی ایران باشد.
 
مرگ و میر کودکان در رژیم طاغوت به آفریقا شباهت داشت/ دموکراسی ایران از دموکراسی آمریک هم قابل اعتناست/ قانون اساسی باید از ثبات لازم برخودار باشد/ انقلاب ایران؛ نمونه مردمسالاری بر اساس ارزش‌های انسانی

دموکراسی ایران از دموکراسی آمریکا هم قابل اعتناست
به موضوع دموکراسی اشاره داشتید. انقلاب اسلامی ایران چه قرائتی از دموکراسی در جامعه ارائه کرد؟

 ببینید دموکراسی موجود در ایران پس از انقلاب حتی از دموکراسی موجود در آمریکا هم قابل اعتنا‌تر است. وقتی ما موضوع ریاست جمهور آمریکا را در نظر می‌گیریم باید بدانیم در آمریکا رقمی بالغ بر ۲۰۰ نفر در انتخابات کاندیدا می‌شوند و تنها دو نفر از آن‌ها را مردم آمریکا می‌شناسند و آن دو نفر هم افرادی هستند که در واقع لابی‌های قدرت و ثروتمند از آن‌ها حمایت می‌کنند در صورتی که در ایران - در انتخابات ریاست جمهور - مهمترین فاکتور تبلیغاتی که در انتخابات صدا و سیماست  و این سازمان به رایگان و به صورت مساوی تریبون در اختیار نامزد‌های انتخاباتی قرار می‌دهد که این نشان دهنده این است که اثر پول و غوغا سالاری در انتخابات ایران خیلی کمتر است و انتخابات ایران سالم‌تر از انتخابات آمریکاست. 

 یعنی مردم سالاری در انتخابات و رفتار نظام و در چاچوب قانون اساسی اثر گذار است؟
 بله.

همه‌پرسی تاریخی
تحلیل شما از برگزاری همه‌پرسی ابتدای انقلاب اسلامی چیست؟

 به هر حال این رفراندوم یک رفراندوم تاریخی است. البته این پایان راه نبود و پس از آن هم دو بار درباره قانون اساسی رفراندوم برگزار شد.

قانون اساسی باید از ثبات لازم برخودار باشد
 برخی‌ها از تغییر قانون اساسی حرف می‌زنند. پاسخ به این شبهه چییست؟

 طبیعتا قانون اساسی، چون یک میثاق ملی است اگر نیاز به تغییر داشته باشد باید درباره آن رفراندوم برگزار کرد منتها اگر ما بخواهیم هر روز کشور را بدون دلیل دچار هیجانات کنیم یا اینکه قانون اساسی را تبدیل به مسئله پیش پا افتاده کرده و هر روز آن را تغییر دهیم اصلا در جهت منافع ملی حرکت نکرده‌ایم چرا که قانون اسای حتما باید از ثبات لازمه برخوردار باشد و تا وقتی که نیاز به تغییر آن کامل احساس نشده نباید در آن تغییری ایجاد کرد چراکه این مسئله می‌تواند باعث بی ثباتی نظام شود و راه آینده را مخدوش کند.
 
ورود به حاکمیت
به عنوان نماینده جامعه هم‌وطنان کلیمی بفرمایید تفاوت ورود به حاکمیت در قبل و بعد از انقلاب را چگونه می‌بینید؟

 در رژیم طاغوت اگر فردی وابسته به ساواک و یا خاندان پادشاهی نبود اصلا امکانی برای حضور در الیت حاکمیت نداشت در صورتی که در ایران ما می‌بینیم افراد از هر طبقه اقتصادی و اجتماعی - چناچه ظرفیت‌های لازم را داشته باشند - به راحتی می‌توانند وارد عالم سیاست و انتخابات شوند.

مرگ و میر کودکان در رژیم طاغوت به آفریقا شباهت داشت
 حوزه کاری شما، بخش سلامت است بخشی که به نوعی یکی از سنجه‌های توسعه‌یافتگی یک کشور حساب می­‌شود. از بُعد عدالت اجتماعی، تفاوت‌های این حوزه در قبل و بعد از انقلاب را بفرمایید

ببینید قبل از انقلاب میزان مرگ و میر کودکان در ایران درست به آفریقا شباهت داشت، اما در حال حاضر وضعیت ما با بهترین کشور‌های دنیا برابر است و از طرفی دیگر شاهد این هستیم که طول عمر زنان و مردان پس از انقلاب افزایش چشمگیری داشته است و نیاز به حضور پزشکان خارجی در کشور از بین رفته است. ما در حال حاضر به جای کمبود پزشک با مشکل بیکاری پزشکان روبه رو هستیم که همه این موارد نشان دهنده این است که شرایط در واقع به طرف عدالت اجتماعی حرکت کرده است.
 
دموکراسی موجود در ایران پس از انقلاب حتی از دموکراسی موجود در آمریکا هم قابل اعتنا‌تر است/جمهوری اسلامی مترقی‌ترین حکومت در منطقه را دارد

دستاوردهای انقلاب
 اگر بخواهیم به سایر دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران اشاره کنیم به چه مواردی اشاره می‌کنید؟
 علاوه بر دستاورد‌ها در زمینه بهداشت و درمان در زیر ساخت‌هایی همچون راه‌سازی، شبکه‌های ریلی، پیشبرد حمل و نقل هوایی، پیشرفت در زمینه علوم مدرن به مانند آی وی اف، سلول پایه و نانو تکنولوژی پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌ایم. پیشرف بسیار خوبی در زمینه تسلیحات و دفاع استراتژیک نسبت به رژیم طاغوت داشته‌ایم که می‌توان گفت این موضوع از جمله مهترین دستاورد‌های انقلاب اسلامی در ۴۰ سال اخیر است.

در پایان مجدد از اینکه وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید تشکر می‌کنم و اگر صحبتی مانده است بفرمایید.
متقابلا از شما و از مجموعه میزان تشکر می‌کنم.

کد مطلب: 70971
زمان انتشار: پنجشنبه 18 بهمن 1397 - 18:30:02
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+2

دیگر مطالب