به روز شده: 2 ساعت و 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 71161
زمان انتشار: شنبه 27 بهمن 1397 - 21:25:57

ایران قربانی تروریسم

ایران قربانی تروریسم
حقوق بشر  > ایران  - در هفته ای که گذشت ایران بار دیگر قربانی حملات تروریستی شد، و این سوال را در اذهان عمومی مطرح کرد که چرا ایران؟ چرا تنها پس از گذشت دو روز از جشن چهلمین سالگی انقلاب اسلامی و همزمان با یک نشست ضدایرانی؟ این گزارش به بررسی این موراد پرداخته است....

زهره نوروزپور: روز چهارشنبه شب 24 بهمن ماه، همزمان با آغاز اجلاس ضدایرانی در لهستان و همچنین پایان با شکوه جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی ایران، جنوب کشورمان شاهد یک حمله تروریستی گسترده بود.
این حمله که با هدف قرار دادن نیروهای جان برکف و حافظ ثبات و امنیت کشورمان صورت گرفت منجر به شهادت چندین تن از نیروهای سپاه قدس پاسداران انقلاب اسلامی شد.
حمله تروریستی به خاک کشورمان در حالی صورت گرفت که گری سیک مشاور جیمی کارتر رئیس جمهور وقت آمریکا در زمان پیروزی انقلاب اسلامی در مصاحبه با وب سایت اسپنای آنلاین در تاریخ 23 بهمن به صراحت حملات تروریستی به ایران را تایید می کند و می گوید: در شش ماه گذشته بمبگذاری های گروه های مورد حمایت آمریکا در جنوب ایران شدت گرفته است و دولت آمریکا صراحتا نیروهای مخالف در ایران را تشویق می کند.

حملات تروریستی به ایران در دو سال اخیر

پیش از حمله تروریستی سیستان و بلوچستان که طی آن 27 تن از نیروهای قدس به لقاء الله پیوستند. در روز پنجشنبه 15 آذرماه سال جاری نیز معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان وبلوچستان از یک حمله تروریستی در نزدیکی یکی از پاسگاه های انتظامی چابهار خبر داد که طی آن دو تن از پاسدارن امنیت کشورمان شهید شدند.

 پیش از آن نیز حمله تروریستی اهواز بود که در روز 31 شهریور ماه سال جاری چندین شهید و مجروح بر جای گذاشت.
در سال 96 نیز ایران قربانی دو حمله تروریستی دیگر شد. در روز 17 خرداد سال 1396 به طور همزمان گروه تروریستی داعش به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) حمله کرد. طی این حمله 22 تن از هموطنان میهن اسلامی شهید شدند.
حملات تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم حضرت امام خمینی (ره)  در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ مصادف با ۷ ژوئن ۲۰۱۷ میلادی در تهران شکل گرفت که در نتیجهٔ آن ۲۲ شهید و دست‌کم ۵۲ نفر زخمی شدند. این حملات حدود ساعت ۱۰:۳۰ با حمله به ساختمان مجلس آغاز شد. گروه دوم حدود ساعت ۱۰:۴۰ وارد حرم حضرت امام خمینی (ره)  شدند. این حملات نخستین حمله داعش در خاک ایران بود و اولین حمله تروریستی گسترده در تهران در بیش از یک دهه به حساب می آید.  چراکه  نخستین حملهٔ بزرگ تروریستی با این ابعاد وسیع (فارغ از ترور مقامات و دانشمندان ایرانی ) در کشور ایران از زمان بمب‌گذاری 24 تیر ۱۳۸۹ در زاهدان بود که طی آن ۲۷ تن از شهروندان کشورمان شهید و ۱۶۹ نفر نیز زخمی شدند.


ایران قربانی اصلی تروریسم

بلن فرناندز خبرنگار شبکه الجزیره در گزارشی با اشاره به برگزاری اجلاس مهم سوچی در مقاله ای نوشت:

"باید استاندارد واحد داشت، نه استاندارد دوگانه" این کلمات سخنان ترجمه شده رئیس جمهوری ایران، حسن روحانی، در کنفرانسی است که اخیرا در تهران برگزار شد و من نیز در آن شرکت داشتم. اشاره وی به عادت ایالات متحده آمریکا و همراهانش است که از یک سو تروریسم را تقبیح می کنند و از سوی دیگر زمانی که رفتارهای تروریستی منافع آنان را تامین می کند، این عمل را مورد تشویق و حمایت قرار می دهند. مهارت آمریکا در اتخاذ استانداردهای دوگانه بدان معناست که برای مثال واژه "تروریسم" به موقعیت هایی اطلاق می شود که هواپیماهایی به ساختمان هایی در آمریکا برخورد کنند اما زمانی که یک ناو جنگی آمریکایی هواپیمای مسافربری ایرانی را با شلیک توپ جنگی ساقط می کند و تمام مسافران آن را می کشد، تروریسمی در کار نیست.

نگاهی به واقعیت

در حالیکه ایران در غرب و رژیم صهیونیستی به عنوان یک حامی بی رحم تروریسم در سراسر جهان نشان داده می شود، کنفرانس سوچی بر روی یک واقعیت کمتر دیده شده تمرکز کرده بود: این که ایران قربانی ترور است.

طبق محاسبات ایرانی ها، بیش از 17000 نفر از مردم این کشور در نتیجه عملیات های تروریستی رخ داده پس از انقلاب اسلامی سال 1357 کشته شده اند که اغلب آن حملات توسط مجاهدین خلق به وقوع پیوسته است.

در بین قربانیان، فاطمه طالقانی 3 ساله دیده می شود که در اتاقش توسط اعضای مجاهدین خلق به آتش کشیده شد، زینب کمائی نوجوان که با چادرش خفه شده بود و همچنین داریوش رضایی نژاد 35 ساله، یکی از 5 دانشمند ترور شده ایرانی در سال های اخیر که با کمک صهیونیست ها ترور شده است.

من در تهران با شهره پیرانی، همسر رضایی نژاد و دختر 8 ساله اش که سعی می کرد به مادرش مشاوره دهد کدام یک از عکس های خانوادگی شان را به من نشان دهد، گفتگو کردم.

رضایی نژاد که یک محقق دانشگاهی بود و در سازمان انرژی اتمی ایران نیز فعالیت می کرد، در سال 2011 به ضرب گلوله کشته شد. پیرانی عواقب روحی و روانی سنگین مشاهده ترور همسرش را برای من توصیف کرد اما با این وجود، برای افرادی که مرتکب این جنایت شده اند نیز اظهار تاسف نمود و این عمل را از سر درماندگی آنان دانست.

حمایت مادی

دولت ایالات متحده همچنین به شکل نه چندان نجیبانه ای برای برخی از تروریست های ایرانی ابراز احساسات کرده است. در سال 2012، وزارت خارجه آمریکا علی رغم وجود گزارشاتی مبنی بر ادامه فعالیت های تروریستی سازمان مجاهدین خلق، این گروه را از لیست گروههای تروریستی خود خارج کرد.

گلن گرینوالد، خبرنگار برجسته آمریکایی از این کار با این عنوان یاد نمود " عملی که بیش از هر اقدام دیگری که من می توانم بیاد بیاورم فسادی که در قلب فرهنگ سیاسی واشنگتن وجود دارد را نمایان کرد."

طبق نوشته گرینوالد، زمانی که هنوز این سازمان در لیست گروههای تروریستی قرار داشت، مقادیر زیادی پول به سیاستمداران دموکرات و جمهوری خواه، روزنامه نگاران و چهره های اثر گذار در تصمیم سازی پرداخت کرده بود که بعدا آن ها به طرفداران این سازمان تبدیل شدند.

گرینوالد همچنین مطرح می کند در کنار آموزش های نظامی به عناصر مجاهدین خلق در خاک آمریکا، این جانبداری ها و همکاری ها به نظر می رسید تحت عنوان "حمایت مادی" از تروریسم قرار گیرد که این عمل در آمریکا جرم محسوب می شود.

اما دستگاه قضایی آمریکا ترجیح می دهد این قانون را فقط برای مسلمانان مظلوم استفاده کند. مسلمانانی مانند سید فحد هاشمی، یک شهروند امریکایی و فارغ التحصیل از دانشگاه بروکلین که به 15 سال حبس محکوم شد. وی پیش از محاکمه نیز به اتهام حمایت مادی از القاعده چندین سال در زندان های انفرادی به سر برده بود.

هویت دقیق "حمایت" هاشمی چه بود؟ این که وی تنها یک بار به فردی که از اتفاق به اعضای القاعده جوراب و کت بارانی فروخته بود پناه داده بود.
آمریکا نه تنها محموله های بی شماری از سلاح را طی حمله اسرائیل به لبنان به آن کشور گسیل می داد، بلکه با کمک مالی و حتی حمایت معنوی از اسرائیل تحت عنوان میلیون ها دلار کمک سالیانه برای دفاع از خود، به تروریسم ادامه دار علیه مردم غزه کمک کرده است. اقدامی که تنها در سال 2006 منجر به کشه شدن بیش از 1200 انسان شد که اغلب آنان غیر نظامی بودند.
دیگر علاقمندی های آمریکا، از جمله حملات پهپادی و جنگ های استکباری نیز ماهیتی کاملا تروریستی دارد. علاوه بر این، همانطور که ثریا سپه پور در سخنرانی خود در کنفرانس مورد اشاره در تهران بیان کرد: تحریم های اقتصادی بر علیه ایران با توجه به تاثیراتی که بر سلامت شهروندان بی گناه می گذارد، نوعی از "تروریسم تحریمی سازمان ملل" را شکل داده است.

یکی از نمونه های بارزتر این نوع از تحریم های بی رحمانه کشور عراق است. گزارش هایی وجود دارد مبنی بر اینکه نیم میلیون کودک عراقی تا سال 1996 در نتیجه این تحریم ها کشته شدند. فاجعه ای که مادلین آلبرایت در پاسخ به آن گفته بود: "ما فکر می کنیم ارزشش را دارد."
در نهایت زمانی که صحبت از ترور مردم به میان می آید، بار دیگر ستانداردهای دوگانه را به یاد می آورد که به روال عادی آنان بدل شده است.


اما چرا ایران قربانی تروریسم است؟


مقام معظم رهبری مدظله العالی در بیانیه گام دوم انقلاب پاسخ این سوال را به صراحت به جوانان کشورمان متذکر شده است؛

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در این باره فرمودند:

آن روز که جهان میان شرق و غرب مادّی تقسیم شده بود و کسی گمان یک نهضت بزرگ دینی را نمیبُرد، انقلاب اسلامی ایران، با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد؛ چهارچوب‌ها را شکست؛ کهنگی کلیشه‌ها را به رخ دنیا کشید؛ دین و دنیا را در کنار هم مطرح کرد و آغاز عصر جدیدی را اعلام نمود.

طبیعی بود که سردمداران گمراهی و ستم واکنش نشان دهند، امّا این واکنش ناکام ماند. چپ و راستِ مدرنیته، از تظاهر به نشنیدن این صدای جدید و متفاوت، تا تلاش گسترده و گونه‌گون برای خفه کردن آن، هرچه کردند به اجل محتوم خود نزدیک‌تر شدند. اکنون با گذشت چهل جشن سالانه‌ی انقلاب و چهل دهه‌ی فجر، یکی از آن دو کانون دشمنی نابود شده و دیگری با مشکلاتی که خبر از نزدیکی احتضار میدهند، دست و پنجه نرم میکند! و انقلاب اسلامی با حفظ و پایبندی به شعار‌های خود همچنان به پیش میرود.

انقلاب اسلامی ملّت ایران، قدرتمند، امّا مهربان و باگذشت و حتّی مظلوم بوده است. مرتکب افراط‌ها و چپ‌روی‌هایی که مایه‌ی ننگ بسیاری از قیام‌ها و جنبش‌ها است، نشده است. در هیچ معرکه‌ای حتّی با آمریکا و صدّام، گلوله‌ی اوّل را شلّیک نکرده و در همه‌ی موارد، پس از حمله‌ی دشمن از خود دفاع کرده و البتّه ضربت متقابل را محکم فرود آورده است. این انقلاب از آغاز تا امروز نه بی‌رحم و خون‌ریز بوده و نه منفعل و مردّد. با صراحت و شجاعت در برابر زورگویان و گردنکشان ایستاده و از مظلومان و مستضعفان دفاع کرده است. این جوانمردی و مروّت انقلابی، این صداقت و صراحت و اقتدار، این دامنه‌ی عمل جهانی و منطقه‌ای در کنار مظلومان جهان، مایه‌ی سربلندی ایران و ایرانی است، و همواره چنین باد.

همچنین حضرت آیت الله خامنه ای در روز 19 دی 1397 در دیدارهزاران نفر از مردم قم به دشمنی آمریکا و متحدانش علیه ایران پرداختند و با اشاره به سخنان سال گذشته‌ی یک دولتمرد آمریکایی در جمع اوباشِ تروریست و وعده او به آنها که جشن سال ۲۰۱۹  میلادی را در تهران خواهیم گرفت، خاطرنشان کردند: 

توانایی محاسباتی دشمنان ایران در همین حد است، همان‌طور که آن زمان صدام امیدوار بود یک هفته‌ای به تهران برسد و منافقین مزدور نیز خیال می‌کردند در حمله مرصاد سه روزه از کرمانشاه به تهران خواهند رسید.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: برخی دولتمردان آمریکایی این‌طور وانمود می‌کنند که دیوانه‌اند، البته بنده این را قبول ندارم اما آنها حقیقتاً «احمق‌های درجه یک» هستند.
خود آنها می‌گویند ایران با توجه به ظرفیت‌های فوق العاده‌اش پنجمین کشور ثروتمند جهان است، بنابراین طبیعی است که به‌خاطر از دست دادن چنین ثروتی، عمیقاً عصبانی باشند.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: این عصبانیت همچنان ادامه دارد اما مسئله اصلی و ریشه تقابل امریکا و ملت ایران، تقابل تاریخی و ذاتی حق و باطل است، چرا که استکبار و استعمار از خون ملت‌ها تغذیه می‌کنند و انقلاب اسلامی در مقابل این ظلم آشکار ایستاده و برای بیدار کردن ملت‌ها نیز تلاش کرده است.

کد مطلب: 71161
زمان انتشار: شنبه 27 بهمن 1397 - 21:25:57
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد