به روز شده: 1 ساعت و 49 دقیقه قبل
کد مطلب: 71166
زمان انتشار: یکشنبه 28 بهمن 1397 - 09:20:56

بازتاب جهانی از جنایت تروریستی سیستان بلوچستان

بازتاب جهانی از جنایت تروریستی سیستان بلوچستان
حقوق بشر  > ایران  - شامگاه چهارشنبه 24 بهمن ماه 1397 در حالی که جمهوری اسلامی همچنان در شعف جشن چهل سالگی انقلاب بود و تنها دو روز از حماسه با شکوه 22 بهمن می گذشت،جنوب ایران مورد حمله تروریستی قرار گرفت.

زهره نوروزپور: گروهک تروریستی جیش‌الظلم که در کارنامه خود ترور ده‌ها مرد و زن و کودک بی‌گناه را دارد، با حمله انتحاری به اتوبوس پاسداران در جاده خاش - زاهدان، موجب شهادت و زخمی شدن چندین پاسدار شد.

حضرت آیت الله خامنه ای با تسلیت به ملت عظیم الشأن ایران این واقعه را محکوم کرد و از دستگاه های مربوطه خواهان اقدام صریح و فوری شد.

مقام معظم رهبری بیان داشتند: دست جنایتکار مزدوران بار دیگر به خون جوانان صالح و خدمتگزار کشور آلوده شد و جمعی از سرمایه‌های انسانی که خود را وقف حراست از مرزها و پاسداری از امنیت مردم کرده بودند، در حمله‌ی تروریستهای سیه‌رو و سنگدل به شهادت رسیدند. ارتباط عاملان این جنایت با سازمانهای جاسوسی برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه مسلّم است و دستگاههای مسئول کشور باید بر آن تمرکز کنند و آن را با جدیت دنبال کنند.
اینجانب به خانواده‌ها و بازماندگان این شهیدان مظلوم و به خانواده‌ی بزرگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تسلیت و تبریک میگویم و صبر و پاداش الهی را برای آنان و علوّ درجات برای شهدای عزیز و شفای عاجل برای مجروحان از خداوند متعال مسألت میکنم. پیگیری قصور احتمالی در این حادثه نیز وظیفه‌ی حتمی سپاه است.

پیرو دستور صریح رهبر معظم انقلاب؛ «محمدعلی جعفری» صبح روز گذشته در حاشیه مراسم وداع با پیکر‌های شهدای جنایت تروریستی سیستان و بلوچستان ضمن تبریک و تسلیت شهادت جمعی از عزیز‌ترین فرزندان مدافع مرز‌های میهن اسلامی اظهار کرد: حضور و پایبندی مردم در صحنه، همانند آنچه در ۲۲ بهمن ماه شاهد آن بودیم دشمنان را مأیوس و عصبانی و وادار به اقدامات انتحاری توسط مزدوران و تروریست‌های دست پرورده خود کرده است و کینه توزی و عداوت این دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی نشان می‌دهد که انقلاب و ملت ایران در مسیر درستی گام برمی دارند.

سرلشکر جعفری تصریح کرد: جنایت اخیر، اراده سپاه و سایر نیرو‌های مسلح را برای ادامه دادن راه شهیدان و مقابله با تهدیدات راسخ‌تر کرده و با اقتدار و صلابت بیشتری به صیانت از امنیت مرز‌های کشور پرداخته و انتقام خون شهدای مظلوم مان را خواهیم گرفت.

وی با اشاره به اینکه در برابر توطئه‌ها و حمایت‌هایی که دولت‌های مرتجع منطقه با دستور امریکا و صهیونیست‌ها دارند، به طور قطع اقدامات جبرانی انجام خواهیم داد، اظهار کرد: از آنجا که دولت پاکستان از محل این عناصر خطرناک برای اسلام آگاه است و باید نسبت به جنایاتی که انجام داده اند پاسخگو باشد، انتظار است با جدیت به مسئولیت‌های خود در قبال تامین امنیت مرز‌های مشترک پرداخته و اجازه ندهند تروریست‌ها مناطق مرزی این کشور با ایران را، جولانگاه خود برای ارتکاب اقدامات ضد امنیتی علیه ملت ایران قرار دهند.

فرمانده کل سپاه در پایان با بیان اینکه همانگونه که رئیس‌جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی عنوان کردند شرایط با گذشته متفاوت بوده و دولت پاکستان باید نحوه برخوردش با این عناصر ضد انقلاب را تغییر دهد، تأکید کرد: درصورتی که پاکستان در این زمینه به مسئولیت‌های خود عمل نکند جمهوری اسلامی ایران بر اساس قوانین و مقررات بین المللی حق مقابله با تهدیدات پیرامونی در مرز‌های کشور مجاور را برای خود محفوظ دانسته و با اعمال اقدامات جبرانی به مجازات تروریست‌های مزدور سازمان‌های جاسوسی کشور‌های منطقه و فرامنطقه خواهد پرداخت.

واکنش های جهانی


تعدادی از کشور‌های خارجی و شخصیت‌های سیاسی نیز با صدور بیانیه‌هایی اقدام تروریستی در سیستان و بلوچستان را محکوم کردند. در این زمینه اشتفان شولتس سفیر اتریش در تهران در حساب کاربری خود نوشت: امروز بیش از ۲۷ انسان جان خود را در یک اقدام تروریستی در سیستان و بلوچستان از دست دادند. هرگونه اقدام تروریستی باید محکوم شود. وی همچنین از طرف کشورش به خانواده قربانیان تسلیت گفت و برای مجروحان آرزوی بهبودی کرد.

هلنا سانگلند سفیر سوئد در ایران نیز در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: بمبگذاری انتحاری امشب در سیستان و بلوچستان نشان داد هیچ کشوری از وحشت افراطی‌گری و خشونت در امان نیست.

همچنین آلیستر برت معاون امور خاورمیانه در وزارت امور خارجه انگلستان در حساب کاربری خود در توئیتر در واکنش به حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان نوشت: از حمله انتحاری رخ‌داده در جنوب‌شرقی ایران متأثر شدم. تروریسم در هر جایی غیرقابل قبول است و باید محکوم شود. با خانواده قربانیان ابراز همدردی می‌کنم.

وزارت امور خارجه کشور‌های ترکیه و لبنان، حزب‌الله لبنان و سید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز با انتشار بیانیه‌هایی حادثه تروریستی شب گذشته در سیستان و بلوچستان را محکوم کرد.

وزارت خارجه لهستان به توییت محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، درباره هم‌زمانی نشست ورشو و حمله مرگبار انتحاری در ایران واکنش نشان داده و در توییتی نوشته است که "امروز هیچ تروریستی در ورشو نیست. "

ظریف ساعاتی بعد از حمله به اتوبوس نیرو‌های مرزبانی سپاه دراستان سیستان و بلوچستان، در توییتر خود این سوال را مطرح کرد که آیا وقوع "حمله تروریستی" در ایران درست در روزی که "سیرک ورشو" آغاز شده، تصادفی است.

او با اشاره به تجمع اعضای سازمان مجاهدین خلق در ورشو در اعتراض به حکومت ایران و تروریست خواندن آنها، از نشست لهستان که به پیشنهاد آمریکا برگزار شده، انتقاد کرد.

وزارت خارجه لهستان در حساب توییتر رسمی خود با مخاطب قرار دادن ظریف نوشته است که لهستان تروریسم را در هر شکلی محکوم می‌کند و افزوده که واکنش به حادثه جاده خاش-زاهدان هم نمی‌تواند متفاوت باشد.

با این حال در این توییت لهستان حضور "تروریست‌ها" در ورشو را رد کرده و نوشته است: "اینجا دموکراسی، آزادی بیان و هم‌بستگی وجود دارد. "

سید عبادس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه نیز با اشاره به حادثه تروریستی «جاده خاش - زاهدان» گفت: طراحان و حامیان آن هم اکنون در کنفرانس ورشو نشسته‌اند تا مثلاً با تروریسم در خاورمیانه [غرب آسیا] مبارزه کنند! آیا جرات دارند همان‌جا تعهد دهند که حمایت از تروریسم را متوقف خواهند کرد؟

عراقچی با اشاره به حادثه تروریستی «جاده خاش - زاهدان» در نوشتاری گفت: حمله تروریستی در زاهدان چهره عریان تروریسم و شاهدی دیگر بر اینکه ایران خود قربانی تروریسم است.
 
معاون سیاسی وزیر خارجه تاکید کرد: طراحان و حامیان آن هم اکنون در کنفرانس ورشو نشسته‌اند تا مثلا با تروریسم در خاورمیانه[غرب آسیا] مبارزه کنند! آیا جرات دارند همانجا تعهد دهند که حمایت از تروریسم را متوقف خواهند کرد؟

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز با ابراز تأسف و انزجار عمیق از حادثه تروریستی در استان سیستان و بلوچستان که منجر به شهادت و جراحت تعدادی از هموطنان شده است و ابراز همدردی با خانواده شهدا و مجروحان این حادثه تلخ، در پیامی تاکید کرد: قطعاً فرزندان جان بر کف نظامی و اطلاعاتی ملت ایران انتقام خون شهدای این حادثه را خواهند گرفت.

همچنین سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد با محکوم کردن حمله تروریستی سیستان و بلوچستان جنوب شرق ایران، به خانواده های جان باختگان و دولت ایران تسلیت گفت.

"استفان دوجاریک" روز پنج شنبه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درنیویورک مبنی بر اینکه موضع دبیرکل سازمان ملل درباره حمله تروریستی روز گذشته در ایران که توسط گروه تروریستی مورد حمایت آنهایی که در نشست ورشو حضور داشتند، رخ داد، چیست، گفت: موضع این نهاد محکومیت هرگونه اقدام تروریستی ازجمله حمله تروریستی روز چهارشنبه در ایران است.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد: ما حمله تروریستی در استان سیستان و بلوچستان ایران را محکوم کرده و به خانواده های قربانیان و دولت ایران تسلیت می گوییم و امیدواریم مجروحان این حادثه هرچه زودتر بهبود یابند.
شورای امنیت سازمان ملل نیز ضمن محکوم کردن حادثه تروریستی در سیستان و بلوچستان، آن را بزدلانه خواند.

رجب طیب اردوغان در ابتدای دیدار خود با حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در حاشیه نشست سوچی، حادثه تروریستی در زاهدان علیه مرزبانان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را قویا محکوم کرد و این عملیات تروریستی را از طرف دولت و ملت ترکیه تسلیت گفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین، 'هوا چون اینگ' روز پنجشنبه در کنفرانس خبری روزانه و در پاسخ به خبرنگار ایرنا افزود: چین ضمن محکوم کردن این حادثه تروریستی با مردم ایران و بازماندگان آن اظهار همدردی می کند.
وی با بیان اینکه چین این حادثه تروریستی را زیر نظر دارد تصریح کرد: چین با تروریسم در هر شکل آن مخالف است.
دیگر نهادهای بین المللی، وزراتخانه های امور خارجه، سفرا و نمایندگان، ضمن ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان حادثه زاهدان، این حمله تروریستی را محکوم کردند.


اتحادیه اروپا در بیانیه خود با اشاره به تروریستی بودن عملیات در زاهدان نوشت: روز چهارشنبه در حمله تروریستی رخ داده علیه نیروهای مسلح ایرانی در استان سیستان و بلوچستان ایران دست کم 27 نفر جان خود را از دست داده و ده‌ها نفر مجروح شدند.
اتحادیه اروپا تاکید کرد: هیچ توجیهی برای چنین اقدام تروریستی ظالمانه‌ای وجود ندارد. این اتحادیه به خانواده قربانیان و مردم ایران تسلیت می‌گوید و برای مجروحان (این حادثه تروریستی) آرزوی بهبودی هرچه سریع‌تر دارد.

دولت اندونزی هم در پیامی ضمن ابزار مراتب همدردی و همبستگی دولت و مردم خود با ملت ایران تاکید کرده است:
تمامی اشکال اقدامات تروریستی جنایت محسوب می شود و با هر محرکی که انجام شده باشد قابل پذیرش نیست. اندونزی همواره با همکاری جامعه بین الملل به مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و تندروی می پردازد و خواهان حل ریشه ای این مسائل می باشد.

وزارت امورخارجه مکزیک در بیانیه ای حمله صورت گرفته روز چهارشنبه در سیستان و بلوچستان ایران را محکوم کرد. دولت مکزیک نیز ضمن ابراز همدردی خود با خانواده های قربانیان بار دیگر بر مخالفت خود با تروریسم در هر شکل و فرم آن تاکید کرده است.

سفارت اسپانیا هم درپیامی ضمن ابراز همدردی با خانواده های قربانیان حمله تروریستی زاهدان، این حادثه را به شدت محکوم کرد. این سفارتخانه در پیام توییتری خود به مناسبت حمله تروریستی به اتوبوس حامل سربازان، تاکید کرد: سفارت اسپانیا در تهران به شدت حملات تروریستی در استان سیستان و بلوچستان را محکوم می کند و همبستگی خود را با مردم و دولت ایران ابراز می نماید.این سفارتخانه مراتب همدردی و تسلیت خود را با خانواده های قربانیان اعلام می دارد و خواستار بهبود سریع مجروحان می باشد.

سفارت جمهوری ترکیه در تهران در پیامی با محکومیت شدید حمله تروریستی در سیستان و بلوچستان تاکید کرد: ترکیه در مبارزه با تروریسم در کنار ملت و دولت دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران خواهد ماند. سفارت جمهوری ترکیه در پیامی خطاب به وزرات امورخارجه ایران، مراتب تسلیت خود را به دلیل حمله تروریستی منفور به اتوبوس حامل نظامیان در تاریخ 24 بهمن ماه 1397 (13 فوریه 2019) در استان سیستان و بلوچستان که منجر به جان باختن تعدادی از سربازان ایرانی گردید، اعلام کرد.

در بخش دیگری از پیام سفارت ترکیه در تهران آمده است: این سفارت این حمله تروریستی منفور را به شدت محکوم کرده و از درگاه الهی برای جانباختگان این حادثه طلب رحمت و برای مجروحین شفای عاجل مسئلت نموده و مراتب تسلیت قلبی خود به ملت و دولت ایران را تقدیم می نماید.
سفارت ترکیه در تهران افزود: بدینوسیله بار دیگر تاکید می نماید جمهوری ترکیه در مبارزه با تروریسم در کنار ملت و دولت دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران خواهد اند.


همچنین «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان در پیام تسلیت خود خطاب به حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان نوشت: «با کمال تاسف و تاثر، از کشته شدن ده‌ها نفر در حمله انتحاری به اتوبوس در استان سیستان و بلوچستان مطلع شدیم. در رابطه با این واقعه غم انگیز مراتب تسلیت و همدردی خود را به جنابعالی و ملت دوست ایران ابراز نموده و برای خانواده ها و بستگان قربانیان صبر و شکیبایی و برای مجروحین شفای عاجل آرزومندم.»

رییس جمهوری ارمنستان هم در پیامی با خانواده های بازماندگان حادثه جاده خاش-زاهدان ابراز همدردی و این واقعه را به رییس جمهوری ایران تسلیت گفت.
«آرمن سرکسیان» در پیام خود آورده است: «در این لحظات دشوار مراتب همدردی خود را خدمت جنابعالی، خانواده و خویشاوندان جانباختگان ابراز می نمایم و برای مجروحین شفای عاجل آرزومندم.»
وزارت امور خارجه جمهوری ارمنستان هم در حساب توییتری خود ضمن ابراز تسلیت از حادثه تروریستی، با خانواده های جان باختگان این حادثه ابراز همدردی کرده و برای آنان به دلیل تحمل این حادثه دردناک صبر و استقامت آرزو کرده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان نیز حمله تروریستی به نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بشدت محکوم کرده و تروریسم را دشمن مشترک اعلام کرد.

همچنین عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان ضمن ابراز همدردی با دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران در رابطه به حمله تروریستی دو روز پیش، در سیستان و بلوچستان ایران، آن را بشدت محکوم کرد.

وی این حمله را محکوم کرد و گفت که تروریست ها نیروهای سپا پاسداران ایران هدف قرار داد و چنین کاری دراسلام ناروا خلاف دین است.

وزارت امورخارجه هند نیز  با انتشار بیانیه‌ای که در وب سایت خود منتشر کرده است حمله تروریستی سیستان و بلوچستان را به شدت محکوم کرد.
در این بیانیه آمده است: هند شدیداً حمله تروریستی بزدلانه در منطقه خاش-زاهدان در استان سیستان و بلوچستان در شامگاه 13 فوریه را محکوم می‌کند.

سفارت هند در تهران نیز در بیانیه‌ای مطبوعاتی اقدام تروریستی در محور خاش - زاهدان را به شدت محکوم کرد.

دولت بولیوی نیز روز پنج شنبه در بیانیه ای ضمن محکوم کردن حمله تروریستی به نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در زاهدان ، با دولت و ملت ایران ابراز همدردی‌ کرد.

در این بیانیه که در تارنمای رسمی‌ وزارت امور خارجه بولیوی منتشر شده آمده است: دولت چندملیتی بولیوی همبستگی‌ خود را با دولت و ملت برادرمان جمهوری اسلامی ایران به خاطر حمله تروریستی در استان سیستان و بلوچستان که موجب شهادت و مجروح شدن نیروهای سپاه پاسداران شد ، ابراز می دارد.

همچنین «دانیل اورتگا» رئیس جمهوری و «روساریو موریو» معاون رئیس جمهوری نیکاراگوئه طی‌ پیامی عملیات تروریستی سیستان و بلوچستان را محکوم و با بازماندگان قربانیان این حادثه ابراز همدردی کردند.

سفارت سوییس نیز تسلیت خود را به خانواده‌ها و اشنایان قربانیان حمله انتحاری مرگبار روز چهارشنبه سیستان و بلوچستان اعلام کرد.

سفارت لیبی در تهران نیز با ارسال یادداشتی ضمن ابراز تاسف و تاثر از خبر حمله تروریستی در سیستان و بلوچستان که باعث شهادت و مجروحیت بیش از 40 تن از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد، از سوی دولت وفاق ملی لیبی و ملت لیبی مراتب همدردی و تسلیت خود را به دولت و ملت شریف ایران اعلام نموده و از خداوند متعال رحمت و مغفرت برای شهداء و شفای عاجل برای مجروحین مسئلت نموده است.

همچنین وزارت خارجه سوریه با محکومیت حمله تروریستی به نیروهای سپاه پاسداران در زاهدان تاکید کرد : این جنایت گویای ارتباط تنگاتنگ و متقابل بین تروریسم تکفیری و استکبار جهانی است.

وزارت امور خارجه لبنان نیز حمله تروریستی در سیستان و بلوچستان را محکوم و ضمن اعلام همدردی با خانواده های قربانیان، خواستار مشخص شدن عاملین این جنایات شد.

سفارت هلند در تهران نیز ضمن ابراز همدردی، حمله وحشتناک تروریستی در محور خاش-زاهدان را محکوم و تاکید کرد: تروریسم افسارگسیخته باید متوقف شود. در کنار خانواده قربانیان هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه نیز حمله تروریستی در سیستان و بلوچستان را محکوم کرد.
همچنین سفارت فرانسه در تهران حمله تروریستی در سیستان و بلوچستان را که تا به حال ده ها کشته و زخمی برجا گذاشته و گروه جیش العدل مسئولیتش را برعهده گرفته محکوم و تاکید کرد ما به خانواده قربانیان و نیز مقامات ایرانی تسلیت می گوییم.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) و جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز پنجشنبه شب حمله تروریستی به نیروهای سپاه پاسداران در زاهدان را به شدت محکوم کردند.

حماس با انتشار بیانیه ای این حمله تروریستی را به شدت محکوم و با دولت و ملت ایران و خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد.

در بیانیه حماس آمده است: این حمله تروریستی تنها در خدمت دشمنان امتی است که در کمین آن ها نشستند و برای نابودی و ضربه زدن به امنیت و ثبات آن حساب باز کردند تا به این صورت بر اراده آن‌ها سیطره پیدا کرده و ثروت‌های آن‌ها را غارت کنند و در خدمت منافع و نقشه‌های آمریکایی -صهیونیستی در منطقه باشند.

جنبش جهاد اسلامی نیز حمله تروریستی زاهدان را به شدت محکوم و با خانواده قربانیان این حمله ابراز همدردی کرد.

همچنین گروه «تجمع علمای مسلمین لبنان» با صدور بیانیه ای ضمن محکومیت حمله تروریستی در زاهدان که به شهادت 27 تن از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجامید، آن را اقدامی بزدلانه توصیف کرد.

در این بیانیه که امروز (پنجشنبه) منتشر شد، آمده است: آمریکا با تحریک رژیم صهیونیستی و کمک حاکمان برخی کشورهای عربی تلاش می کند تا ضربات دردناکی را به جمهوری اسلامی ایران وارد آورد. این اقدام با کمک گروه های تکفیری صورت می گیرد؛ گروه هایی که جهل و نفرت مذهبی آنها را از تشخیص دشمن واقعی امت یعنی رژیم صهیونیستی که سرزمین مقدس فلسطین را اشغال کرده، کور کرده است.

تجمع علمای مسلمین، انفجار زاهدان را نشانگر شکست آمریکا و همراهان آن در رویگردانی ایران از رویکردهای بنیادین سیاسی خود در دفاع از مسائل امت و در راس آنها مساله فلسطین و رهبری محور مقاومت دانست.

در این بیانیه تاکید شد که محور مقاومت برای به شکست دادن نقشه توطئه آمیز رژیم صهیونیستی و آمریکا در جهان اسلام تلاش می کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ایران از این جنگ گسترده پیروز بیرون خواهد آمد و به دلیل این مظلومیت به نمادی از جهاد و مقاومت تبدیل خواهد شد.

تجمع علمای مسلمین لبنان تاکید کرد که ملت ایران اثبات کرده که قوی تر از تحریم ها و صبور است.
رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق نیز، حمله تروریستی به اتوبوس سپاه پاسداران در استان سیستان و بلوچستان را محکوم کرد.

شیخ 'همام حمودی' روز پنجشنبه با صدور اطلاعیه ای، عملیات تروریستی که باعث شهادت و زخمی شدن تعدادی از ایرانیان شد را محکوم کرد و این حادثه را به خانواده شهدا و مردم ایران صمیمانه تسلیت گفت.

در این اطلاعیه تاکید شده است که خالقان تروریسم و حامیان مالی و میزبانان آن بدانند که این پدیده به خود آنها برخواهد گشت چرا که این باندهای تروریستی هیچ دین و پیمانی نمی شناسند و روزی به سراغ خالقان خود خواهند رفت.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، ابراز اطمینان کرد که ملت ایران مفتخر به انقلاب اسلامی خود، در برابر این چالش نیز با صبر و سربلندی بیرون خواهد آمد.
وی از کشورهای اسلامی و جامعه بین المللی خواست تا جلوی صدور تروریسم را بگیرند و این پدیده را محکوم کنند.
در حادثه تروریستی و حمله انتحاری به اتوبوس سپاه پاسداران روز پنجشنبه در جاده خاش- زاهدان محدوده روستای چانعلی 27 نفر از نیروهای جان برکف سپاه شهید

واکنش مقامات داخلی


امام جمعه مریوان با اشاره به اینکه جنایت تروریستی در سیستان و بلوچستان نشان از عجز و ناتوانی دشمنان در برابر اراده ملت ایران داشت، گفت: دشمنان به خیال خود مراسم راهپیمایی ۲۲ امسال کمرنگ خواهد بود، ولی زمانی که حرکت میلیونی ملت ایران را دیدند، تمام معادلات خود را از بین رفته دیده و این جنایت غیرانسانی را رقم زدند.

ماموستا شیرزادی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: همه کسانی که در ایران زندگی می‌کنند و زیر یک پرچم هستند چه سنی، چه شیعه، چه مسیحی و... همگی ایرانی هستند و حاضر نیستند که وجبی از خاک وطن شان به دست نامحرمان بیفتد و این امر را در طول این ۴۰ سال از عمر پربرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی نشان داده اند.

امام جمعه مریوان گفت: مردم استان کردستان به ویژه مریوان برای حفظ و بقای این نظام هزینه‌های زیادی را متحمل شده اند و البته این را برای خود مایه مباهات و فخر می‌داند.

وزیر اطلاعات نیز با صدور پیام تسلیتی در پی شهادت تعدادی از پاسداران در عملیات تروریستی شب گذشته، تاکید کرد که سربازان گمنام امام زمان انتقامی سخت و کوبنده از طراحان، عاملان و حامیان این جنایت هولناک خواهند گرفت.

آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه نیز با صدور پیامی، شهادت جمعی از نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله تروریستی مزدوران تکفیری را تسلیت گفت.

دکتر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان نیز ی بیانیه ای اعلام کرد: مزدوران جنایتکار و ایادی دشمنان ملت ایران، حضور باشکوه و حماسی هموطنان در جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را برنتافتند و عمق استیصال و درماندگی خود را با حمله سبعانه به اتوبوس حامل پرسنل فداکار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جاده خاش- زاهدان، به نمایش گذاشتند.

این اقدام تروریستی و مذبوحانه که منجر به شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از پاسداران غیور و حافظان جان برکف امنیت و اقتدار میهن اسلامی شد، قلوب همه مردم ایران را جریحه دار کرد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی
نیز در پیامی شهادت جمعی از نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله تروریستی مزدوران تکفیری در جاده خاش - زاهدان را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: حادثه تلخ و تأسف بار شهادت جمعی از نیرو‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله تروریستی مزدوران تکفیری به اتوبوس حامل مرزبانان و مدافعان عزیز وطن، در جاده خاش - زاهدان، بار دیگر اوج قساوت و پلشتی دشمنان ملت ایران را آشکار ساخت.

دادستانی کل کشور نیز، حجت الاسلام و المسلمین منتظری طی پیامی ضمن محکومیت حادثه تروریستی در جاده خاش – زاهدان، از دادستان مرکز استان سیستان و بلوچستان خواست با همکاری نیرو‌های امنیتی و اطلاعاتی با عوامل این حادثه برخورد کند.

سردار فدوی معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران با اشاره به حادثه انتحاری تروریست‌ها به اتوبوسی در جاده خاش_زاهدان گفت: "این کار‌هایی که دشمنان انجام می‌دهند بی هنری آن‌ها را نمایش می‌گذارد، با انفجار یک اتومبیل با اتومبیل دیگر یک اتفاق ساده و بدون ابتکار انجام شده است و این کار آن‌ها ناتوانی و کینه دشمنان نسبت به جمهوری اسلامی ایران را به نمایش می‌گذارد. این حرکت دشمنان در این حادثه اخیر کاری بدون برنامه، بدون ابتکار و حتی بدون هنر خاصی انجام شده و این ضعف آن‌ها را به نمایش می‌گذارد و این کار آن‌ها بدون پاسخ نخواهد ماند. "

او تاکید کرد: «هر جایی که صحنه حفظ پاسداری از انقلاب اسلامی باشد، پاسداران و نظامیان غیور ایران زمین حضور دارند و نمی‌گذارند بر ایران عزیز صدمه‌ای وارد شود و این حادثه همانند حادثه‌های قبلی بدون پاسخ نخواهد ماند و این حادثه دلخراش همانند حادثه‌های قبلی پاسخ دندان شکنی دارد که توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران بر دشمنان این سرزمین متحمل خواهد شد.»

وزیر کشور در پیامی شهادت تعدادی از حافظان مرز‌های میهن در حمله تروریستی شب گذشته در استان سیستان و بلوچستان را تسلیت گفت.

در بخشی از پیام رحمانی فضلی به عنوان دبیر شورای امنیت کشور آمده است:
«اینجانب ضمن تسلیت این حادثه دلخراش به محضر فرمانده کل قوا مقام معظم رهبری و خانواده سرافراز شهدای پرافتخار، بر مسئولیت کشور‌های همسایه که پناهگاه و مامن این تروریست‌های اهریمن صفت شده اند تاکید کرده و خواستار اهتمام جدی دولت پاکستان بر پیگیری و حل و فصل نهایی حضور این تروریست‌ها در خاک این کشور هستم. جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ با صلابت خود اثبات کرده است که طبق موازین بین المللی و قواعد منطقی در حفظ منافع ملی و مصالح مردم خویش لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد.»

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در ساعات نخست بعد از این حادثه، در مکالمه تلفنی با استاندار سیستان و بلوچستان، ضمن اطلاع از ابعاد حادثه تروریستی خواستار تلاش و بکارگیری همه توان برای شناسایی و برخورد با مسببان این حمله تروریستی شد.

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان، طوایف شمال سیستان و بلوچستان، طوایف خاش از جمله سران و بزرگان و نخبگان طوایف جمالزهی، ریگی، قلندرزهی، سالارزهی، هاشم‌زهی، کرم‌زهی، شهنوازی، مرادزهی، ایرندگانی، کرد و میربلوچزهی، سهراب‌زهی، تمندانی، شهلی‌بر، براهویی، شهرکی، بزی، اسلامی، رحمانی، شه‌کرم‌زهی، ناروئی، گرگیچ، گمشادزهی، عمرزهی، بامری، کبدانی و کشانی و محمودزهی، جمشیدزهی نیز در کنار شورا‌ها و شهرداران و مسئولان از خاش با صدور بیانیه‌های جداگانه این حادثه کور را محکوم کرده‌اند.

سرلشکر باقری در پیام خود پس از این حمله تروریستی گفت: اقدام تروریستی و مذبوحانه که منجر به شهادت و مجروح شدن جمعی از پاسداران انقلاب و مدافعین فداکار امنیت مرزی در جنوب شرق کشورمان گردید فراتر از گذشته، مسئولیت‌های دولت و ارتش کشور پاکستان را نیز یادآوری کرده و انتظار است با اتخاذ تصمیم‌های جدی و عملی و ارتقای تدابیر امنیتی و حفاظتی لازم، قاطعانه اجازه ندهند مناطق مرزی مشترک خود با ایران بیش از این جولانگاه تروریست‌های تکفیری تحت حمایت و هدایت سازمان‌های جاسوسی برخی کشور‌های منطقه و فرامنطقه قرار گیرد. بدیهی است در غیر اینصورت نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قوانین و مقررات بین المللی، از حقوق خود برای برخورد با تبعات ناشی از کوتاهی همسایگان در رفع خلأ‌های امنیتی و تهدیدات مرزی استفاده و نسبت به مجازات تروریست‌ها و سایر تهدیدگران امنیت کشور اقدام خواهند کرد.

سرلشکر موسوی در پیام خود پس از این حمله تروریستی گفت: به همه دشمنان حقیر این نظام مقدس یادآور می‌شویم که این شهادت‌ها ما را در این راه پرافتخار مصمم‌تر و مسیر نابودی دشمنان را کوتاه‌تر خواهد کرد. معاندان باید بدانند که راه ما فرزندان انقلاب در نیرو‌های مسلح، راه پرافتخار شهادت است و در طی این مسیر نورانی سر از پا نمی‌شناسیم و از سویی برای مقابله با همه کج اندیشی‌ها و دشمنی‌ها که بر علیه ایران اسلامی قد علم می‌کنند، تا آخر با همراهی سایر قوای مسلح و به ویژه برادران عزیزم در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خواهیم ماند.

امیر سرتیپ حاتمی نیز طی سخنانی پس از این حمله تروریستی گفت: خون جوانمردان و دلیرمردان پاسدار ایران اسلامی هرگز پایمال نخواهد شد و تروریست‌ها و اذناب بی خرد آن‌ها بدانند فرزندان ملت بزرگ ایران اسلامی در نیرو‌های مسلح انتقام سختی از آنان خواهند گرفت.

سردار سرتیپ «محمد پاکپور» نیز در پیام خود پس از این حمله تروریستی گفت: این شهادت‌ها و جانبازی‌ها برای رزمندگان نیروی زمینی سپاه تازگی ندارد. ایجاد امنیت در این مناطق که به خاطر وجود بستر‌ها و پتانسیل‌هایی که در بعضی از کشور‌های هم جوار وجود دارد و آنجا را به اردوگاهی برای فعالیت سرویس‌های امنیتی برخی از کشور‌های منطقه و فرا منطقه تبدیل نموده است، قطعاً با فداکاری و جانفشانی میسر است. بی تردید همرزمان این شهداء و جانبازان فداکار در نیروی زمینی سپاه انتقام سختی از عاملان و حامیان این جنایت ضد بشری خواهند گرفت و آن‌ها بایستی منتظر تنبیهی سخت و پشیمان کننده باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در پی شکست سخت استکبار جهانی از مردم شریف و قهرمان ایران در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی و راهپیمایی باشکوه و دشمن شکن ۲۲ بهمن ماه، تروریست‌های تکفیری و مزدوران سرویس‌های اطلاعاتی وابسته به نظام سلطه و استکبار برای تلخ کردن کام ملت ایران، شامگاه چهارشنبه ۲۴ بهمن، یک دستگاه اتوبوس حامل رزمندگان غیور اسلام که پس از اتمام ماموریت مرزبانی از منطقه، عازم موطن خود بودند را در جاده خاش- زاهدان هدف حمله انتحاری قرار دادند.
 
بر اساس اطلاعیه تکمیلی روابط عمومی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه، یک دستگاه اتوبوس حامل رزمندگان غیور اسلام که پس از اتمام ماموریت مرزبانی از منطقه عازم موطن خود بودند، در جاده خاش- زاهدان توسط خودروی انتحاری تروریست‌های تکفیری هدف حمله قرار گرفت که در جریان این جنایت تروریستی تاکنون ۲۷ تن از رزمندگان غیور اسلام شهید و ۱۳ نفر مجروح شدند.

 

کد مطلب: 71166
زمان انتشار: یکشنبه 28 بهمن 1397 - 09:20:56
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد