به روز شده: 6 ساعت و 59 دقیقه قبل
کد مطلب: 71178
زمان انتشار: یکشنبه 28 بهمن 1397 - 12:25:47

احمدی: انقلاب اسلامی، قاعده بازی در منطقه و حتی برخی نقاط جهان را به هم زد

احمدی: انقلاب اسلامی، قاعده بازی در منطقه و حتی برخی نقاط جهان را به هم زد
حقوق بشر  > ایران  - قائم مقام دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، نوشت: انقلاب اسلامی با پیروزی، قاعده بازی در منطقه و حتی برخی نقاط جهان را به هم زد. در منطقه، آرایش و ائتلاف پادشاهی‌ها با محوریت ایران و عربستان فرو پاشید.

به گزارش میزان، علی احمدی، قائم مقام دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام طی یادداشتی به چهار دهه رهبری انقلاب پرداخت و نوشت:

در نقش رهبری در روند انقلاب اسلامی در دوره پسا پیروزی چند نکته داری برجستگی است:

اول: امام خمینی (ره) در کتاب کشف الاسرار با نفی سه جریان فکری روشنفکری دین ستیز که نماد آن نوشته‌های احمد کسروی و ... بود، تحجر و مقدس مآبی که نماد آن برخی نحله‌های حوزه‌های علمیه آن روز بود و استبداد که نماد آن رژیم پهلوی بود، پرداخت و در نقطه مقابل با نگاه ایجابی، نظریه سیاسی ولایت فقیه را برای حکمرانی مناسب برگزید و تبیین کرد.

به گفته آنتونی گیدنز در جهانی که دنیوی شدن امری اجتناب ناپذیر بود، هیچ صاحبنظری فکر نمی‌کرد که مذهب، منشأ تحول و تحرک جامعه‌ای شود و در دنیای مادی، علم معنویت برافرازد.

یکی از هنر‌های رهبری در چهار دهه انقلاب، هدایت انقلاب اسلامی در مسیر تبیین شده توسط حضرت امام (ره) در بین جریان‌های فکری پر چالش و متعارضی بود که در زرورق‌های تازه به نمایش در آمده بودند و قدر مشترک ان‌ها عناد با اسلام و انقلاب اسلامی بود.

دوم: آنتونی گیدنز معتقد بود هر تحول و جنبشی در کشور‌های اسلامی، بر پایه سه مؤلفه صورت می‌گیرد. یکی ماهیت اسلام که سرشار از مفاهیم و پیام‌های تحرک بخش و برانگیزنده است. دیگر، مسلمانان که عقب ماندگی خود را ناشی از حاکمان نالایق و سنتی تلقی می‌کنند؛ و سوم، نوع نگاه به غرب و ارزش‌های غربی که موجب رویکرد سلبی به برنامه ریزی و پیشرفت در این جوامع شده است. از مهمترین نقش‌های رهبری انقلاب، تأکید و تدوین برنامه‌های بومی مبتنی بر تاروپود جامعه ایرانی و ارزش‌های اجتماعی - فرهنگی _. جغرافیایی و .. بود؛ هرچند به سبب رسوب تفکرات گذشته به طور کامل تحقق نیافت. نمونه بارز این سیاست، کاهش وابستگی بودجه و در آمد عمومی دولت به در آمد‌های نفتی بود، به نحوی که در مدت پنج سال و هر سال ۲۰% وابستگی به نفت قطع شود؛ اما به سبب رسوب تفکرات وابسته و یا مأیوس و بی انگیزه تا کنون تحقق نیافته است.

سوم: انقلاب اسلامی با پیروزی، قاعده بازی در منطقه و حتی برخی نقاط جهان را به هم زد. در منطقه، آرایش و ائتلاف پادشاهی‌ها با محوریت ایران و عربستان فرو پاشید. در طول چهار دهه با باز تعریف آرایش سیاسی، قاعده بازی جدیدی مبتتی بر خواست و اراده مردم و مقاومت پایه ریزی شد. آرایش سیاسی قوی که برای نظام‌های سنتی، موروثی و وابسته منطقه که امنیت را در برابر نفت خریده اند بسیار ویرانگر خواهد بود.

چهارم: با پیروزی انقلاب اسلامی و برای تداوم آن، رهبری انقلاب، دو سیاست کلی را بر پایه مشروعیت الهی ولایت فقیه اولویت بخشید. نخست، تأسیس و استقرار نهاد‌های دولتی و نظام اسلامی و دوم، دفاع مقدس و حفظ تمامیت ارضی. در پایان دهه اول انقلاب، مشروعیت الهی سیاست‌های کلی با بازنگری قانون اساسی و استقرار بندیک اصل ۱۱۰ این قانون، صورت حقوقی و قانونی نیز پیدا کرد. در پایان دهه سوم، برای تحقق این مهم، مجمع تشخیص مصلحت نظام از حیث اعضا و وظایف بازتعریف شد؛ اما اینک برای تحقق این سیاست‌ها باز تعریف هندسه سیاسی کشور امری اجتناب ناپذیر است که از مصادیق آن می‌توان به نحوه چینش و ارتباط نهاد‌ها با هم بر اساس خاستگاه نظریه سیاسی حضرت امام «ره»، بازتعریف نظام برنامه و بودجه ریزی کشور مبتنی بر سیاست‌های رهبری که همان مطالبات مردم است، به جای نظام برنامه و بودجه ریزی موجود وگذشته که مبتنی بر نگاه بیرونی است، اشاره کرد.

کد مطلب: 71178
زمان انتشار: یکشنبه 28 بهمن 1397 - 12:25:47
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+1

دیگر مطالب