به روز شده: 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 71225
زمان انتشار: سه شنبه 30 بهمن 1397 - 12:05:02

بازگشت 82 هزار آواره از اردن به سوریه

 بازگشت 82 هزار آواره از اردن به سوریه
حقوق بشر  > جهان  - مرکز روسی استقبال از آوارگان سوری اعلام کرد که از تیر ماه 1397 (ژوئیه - 2018) تاکنون 82 هزار نفر از آوارگان سوری مستقر در اردن به کشور خود بازگشته اند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از روزنامه اردنی الدستور ، در بین آوارگان مزبور 24 هزار و 906 زن و 42 هزار و 281 کودک وجود دارد.
این آوارگان با توجه به برقراری امنیت در مناطق جنوبی سوریه و بازگشایی دوباره گذرگاه مرزی اردن و سوریه ( جابر - نصیب) به کشور خود بازگشته اند.
ارتش سوریه اوایل تابستان با عملیات نظامی علیه تروریست های مستقر در جنوب این کشور باردیگر بر مناطق مرزی با اردن مسلط شد و مهر ماه امسال نیز گذرگاه جابر - نصیب بین دو کشور بازگشایی و اکنون رفت و آمد و حمل و نقل کالا از آن انجام می شود.
مرکز روسی استقبال از آوارگان سوری در همین حال اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته 908 نفر از آوارگان سوری از دو کشور لبنان و اردن به کشور خود بازگشته اند که از این تعداد 800 نفر از لبنان و 108 نفر از اردن بوده است.
بر پایه این گزارش در بین آوارگان بازگشته از اردن 33 زن و 55 کودک و آوارگان بازگشته از لبنان از طریق گذرگاه های مرزی یابوس و تلکلخ نیز 240 زن و 408 کودک وجود دارد.
آوارگان سوری مستقر در اردن در سال های گذشته به خاطر برخی کمبود ها با مشکلات زیادی به خصوص در فصل تابستان مواجه بودند.
جمعیت سوریه پیش از آغاز بحران 23.5 میلیون اعلام شده بود که با یورش گروه های تروریستی به این کشور و طی این سال ها نزدیک به 12 میلیون نفر از جمعیت آن آواره شهرهای مختلف این کشور و کشورهای ترکیه، مصر، لبنان، اردن و همچنین اروپا شدند.
آژانس پناهندگان سازمان ملل سال نیز پیشتر اعلام کرد که از آغاز بحران سوریه تاکنون تعداد آوارگان سوری که به کشورهای ترکیه، لبنان، اردن،‌ عراق و مصر پناه برده‌اند از 5 میلیون نفر فراتر رفته است.
بر این اساس،اکنون با توجه به بازگشت ثبات و امنیت در سوریه شمار زیادی از آوارگان سوری به صورت داوطلبانه خواستار بازگشت به کشورشان بوده و منتظر فراهم شدن ساز و کار قانونی این امر هستند.
هم اکنون دولت سوریه اقدام به ارسال امکانات، بازسازی راه ها، اصلاح شبکه برق و آب و تامین لوازم بهداشتی درمانی در مناطق آزاد شده از دست تروریست ها کرده تا شرایط برای بازگشت آوارگان سوری مهیا شود.
تاکنون حدود 5 میلیون آواره سوریه به دنبال بازگشت امنیت و نابودی تروریست ها از سوی ارتش سوریه و آزادی بیش از 80 درصد از خاک این کشور به خانه و کاشانه خود بازگشته اند و با توجه به روند بازگشت ثبات و امنیت به سوریه به نظر می رسد در آینده نزدیک این بازگشت بیش از پیش افزایش یابد.

کد مطلب: 71225
زمان انتشار: سه شنبه 30 بهمن 1397 - 12:05:02
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+4

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد