به روز شده: 12 ساعت و 53 دقیقه قبل
کد مطلب: 71270
زمان انتشار: چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15:09:00
آیا جهان در خطر جنگی فراتر از جنگ سرد است؟

ترامپ اروپا را سپر بلا می کند

ترامپ اروپا را سپر بلا می کند
حقوق بشر  > جهان  - دو درخواست اخیر ترامپ از اروپا، مقامات کشورهای اتحادیه را به وحشت انداخته است، آیا واشنگتن اروپا را قربانی امنیت خود می کند؟

زهره نوروزپور: روز یکشبنه 28 بهمن ماه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توئیت های صبحگاهی خود، از اروپایی ها درخواستی کرد که رهبران این کشورها را به وحشت انداخته است. در دو مساله ای رئیس جمهور آمریکا از مقامات اروپا خواسته است، این فکر را در اذهان عموی مطرح کرده که آیا واشنگتن به دنبال سپر بلایی برای امنیت کشورش است؟ با توجه به این مساله که آمریکای ترامپ به دنبال هزینه هنگفت و نجومی ساخت دیوار مکزیک است، تحلیلگران را بر آن داشته است که ترامپ به دنبال قربانی کردن اروپا برای دفاع از مرزهای خود است. طرحی که یادآور سال های وحشتناک جنگ سرد است و در آن سال ها نیز اروپاییان با سپر بلا شدن برای آمریکا، بالاترین هزینه انسانی، روحی و اقتصادی را متحمل شدند. شاید بی دلیل نیست که در کنفرانس امنیتی مونیخ  ولفگانگ ایشینگر دیپلمات کهنه کار آلمانی و رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ در سخنرانی افتتاحیه این کنفرانس یک کلمه طولانی در زبان آلمانی را معرفی کرد و گفت که کلمه Weltpolitikfähigkeitsverlustvermeidungsstrategie که 48 حرف دارد به این معناست که 'ما نیازمند یک راهبرد هستیم تا توانایی تاثیرگذاری بر امور جهانی را از دست ندهیم'.

ایشینگر در حالی که لباسی با طرح پرچم اتحادیه اروپا بر تن داشت که یک ستاره از آن به نشانه برگزیت حذف شده بود، افزود: تنها کافی نیست که بنشینیم و منتظر باشیم تا ادامه مناقشه ها بر آینده جوانان و نسل های آینده در سرتاسر جهان تاثیر بگذارد و همچنین کافی نیست که بنشینیم و دعا کنیم که به بدترین ها دچار نشویم.

در همین حال، وزیران خارجه آلمان و فرانسه پیش از کنفرانس امنیتی مونیخ در مقاله مشترکی که در روزنامه زدویچه زایتونگ منتشر شد بر لزوم تقویت و کارآمدتر شدن چندجانبه‌گرایی جهانی تاکید کردند.

بخش انگلیسی زبان خبرگزاری دویچه وله آلمان در این خصوص گزارش داد: هشدار ایشینگر درباره 'دوره جدیدی از رقابت قدرت های بزرگ' هشداری درباره جنگ سرد جدید است.

اما مناقشه های بالقوه ای که در کنفرانس درباره آنها بحث می شود فراتر از جنگ سرد قرن بیستم است.

گزارش جدید کنفرانس مونیخ درباره این پرسش بود که اگر آمریکا از صحنه جهانی خارج شود و نخواهد تضمین کننده نظم جهانی باشد چه اتفاقی برای نظام جهانی خواهد افتاد؟

مسائلی از جمله ناتو و روسیه و ظهور چین و بسیاری از مسائل دیگر از جمله مسائل آفریقا و تاثیر مهاجرت بر امنیت در جهان و مانند همیشه مسائل خاورمیانه مورد بررسی قرار گرفت، اما با درخواست تازه ترامپ این فرضیه را قوی تر می کند که ترامپ با جلو انداختن اروپا برای منافع خود به چه سیاستی می خواهد برسد؟

این در حالی است که مسؤولان محلی کرد در سوریه با محاکمه خارجی‌ها مخالفند و خواهان بازگرداندنشان به کشورهای خود هستند اما کشورهای غربی نگران واکنش منفی مردم خود هستند.

داعش که در سال ۲۰۱۴ "خلافت خودخوانده‌اش" را اعلام کرد طی دو سال اخیر متحمل شکست‌های بزرگی شد. آن‌ها اکنون تنها در بخش بسیار کوچکی در استان دیرالزور هستند.

مصطفی بالی، سخنگوی نیروهای سوریه دموکراتیک گفت: داعش تمامی مسیرها را از محور الباغوز بسته است. بیش از ۲۰۰۰ غیرنظامی همچنان آنجا هستند. تروریست‌ها در مساحتی به طول چند متر مربع محاصره هستند و تعدادی از غیرنظامیان را بازداشت کرده‌اند.

تروریست‌های خارجی که در این مناطق هستند انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ایرلندی و ایتالیایی هستند و نیروهای سوریه دموکراتیک طی سال‌های اخیر توانستند صدها تن از آن‌ها را بازداشت کنند.

نیروهای سوریه دموکراتیک در آستانه اعلام پیروزی کامل هستند اما تروریست‌ها در روستای الباغوز مقاومت شدیدی نشان می‌دهند.

ترامپ در توئیت های خود اعلام کرد که داعشی ها باید از سوریه به اروپا بروند! درخواستی که به شدت خشم مقامات اروپایی را برانگیخته است. این درخواست در حالی مطرح می شود که چندی پیش ترامپ یک تقاضای نابجای دیگر نیز از اروپا همزمان با نشست ناتو کرده بود.

رئیس جمهور ایالات متحده از اروپا تقاضا کرده بود که به جای آمریکا نیروی نظامی به سوریه اعزام کند که با واکنش منفی اروپا مواجه شد. ترامپ شب گذشته پیرو این درخواست در توئیتی خطاب به اروپا گفت پس داعشی ها برای شما!

ترامپ در حالی این درخواست را مطرح می کند که سوریه و عراق از لوث تروریسم پاک شده است و اروپا را در معرض خطر بزرگ بازگشت آنها به وطنشان قرار داده است. ترامپ در بحرانی ترین شرایط اروپا از لحاظ مهاجرتی، اقتصادی و امنیتی،  این درخواست را مطرح کرده است و آنها را به حال خود رها کرده است، رئیس جمهور آمریکا حتی تهدید کرده است که اگر نپذیرند آنها را رها خواهد کرد که به هر کجا بروند!

همچنین روزنامه واشنگتن پست روز  (27 بهمن) طی گزارشی از درخواست آمریکا از کشورهای اروپایی برای ارسال یک هزار و 500 نیروی جدید به سوریه خبر داد.

منابع آگاه به این رسانه گفته ‌اند که در صورت موافقت اروپا با این خواسته، آمریکا حاضر است 200 تن از نظامیان خود را برای کمک به این نیروها در شمال شرق سوریه نگه دارد. این در حالی است رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته  در توییتهایی با اشاره به پیروزی قریب الوقوع بر داعش، از کشورهای اروپایی خواست که زندانیان این گروه تروریستی را تحویل گرفته و محاکمه کنند.

ترامپ در نخستین توییت از 'آلمان، فرانسه، انگلیس و دیگر متحدان اروپایی' آمریکا خواست تا بیش از 800 زندانی داعشی را که آمریکا در سوریه دستگیر کرده، تحویل بگیرند وگرنه 'مجبور خواهیم شد که آنان را رها کنیم.'

ساعاتی از درخواست ترامپ نگذشت که بار دیگر خشم کشورهای اروپایی از درخواست ترامپ برانگیخته شد. پاریس، برلین، بروکسل و کپنهاگ به این اظهارات واکنش نشان دادند.

لوران نونیز، معاون وزیر کشور فرانسه درباره اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در خصوص لزوم استقبال از ۸۰۰ داعشی با تابعیت‌های اروپایی گفت: تروریست‌های فرانسوی در بازداشت کردهای سوریه هستند و ما کاملاً اطمینان داریم که کردها می‌توانند همچنان این داعشی‌ها را در بازداشت نگه دارند.

روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم به نقل از وی افزود: در هر صورت اگر این‌ها به خاک وطن بازگردند تدابیر قضائی درباره آن‌ها اجرا و بر اساس قانون با آن‌ها برخورد و حبس خواهند شد.

به گفته منابع، حدود ۱۵۰ فرانسوی بین تروریست‌های داعش هستند. طرف‌های حقوقی نگران احتمال انتقال تروریست‌های خارجی به عراق هستند.

در بلژیک نیز وزیر دادگستری این کشور خواهان یک راهکار اروپایی برای این مساله شد و گفت که باید با آرامش این مساله را بررسی کرد تا با خطرات امنیتی کمتری مواجه شویم.

وی گفت: در حال حاضر در شمال سوریه زنان و کودکانی داریم اما برخی تروریست‌های شناخته شده نیز آنجا هستند.

در آلمان نیز منابعی در وزارت خارجه این کشور اعلام کردند که برلین در حال بررسی گزینه‌هایی برای خارج کردن داعشی‌های آلمانی از سوریه به ویژه آن‌هایی است که وضعیت سلامتی خوبی ندارند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان نیز تأکید کرد که درخواست ترامپ برای بازگرداندن ۸۰۰ داعشی خواسته‌ای است که اجرای آن بسیار دشوار است.

وی افزود: بازگشتشان تنها در یک صورت ممکن است و آن این است که این افراد فوراً در برابر دستگاه قضا قرار بگیرند و بازداشت شوند. برای انجام این کار نیاز به اطلاعات و تحقیقات جنایی داریم که نمی‌توان آن را ضمانت کرد. در این صورت اجرای این خواسته بسیار سخت خواهد بود. افرادی که تابعیت آلمانی دارند حق دارند به آلمان بازگردند اما در سوریه وسیله‌ای برای اجرایی کردن این مساله در زمان کنونی وجود ندارد. این دلیلی است که باید به خاطر آن با فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها اقداماتی که لازم است را اتخاذ کنیم.

دانمارک نیز همانند دیگر کشورهای اروپایی با درخواست ترامپ برای استقبال از تروریست‌های با تابعیت اروپایی مخالفت کرد.

سخنگوی نخست‌وزیر دانمارک ضمن مخالفت با استقبال از داعشی‌ها گفت: ما داریم درباره خطرناک‌ترین افراد در جهان صحبت می‌کنیم پس نباید از این تروریست‌ها استقبال کنیم. اجرای تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه هنوز زود است چراکه اوضاع این کشور همچنان بی‌ثبات است.

با اینحال تازه ترین واکنش مقامات اروپا نسبت به درخواست ترامپ؛ تنها آلمان به صورت مشروط پذیرفته است، اما اتحادیه اروپا گفته است که کشورها خودشان می دانند!

وزیر خارجه اتریش اعلام کرد، شورای امور خارجی اروپا با حق هر کشور اروپایی در تصمیم‌گیری برای استقبال از تروریست‌های داعش که در سوریه بازداشت شده‌اند، موافق است.

بیشتر بخوانید:واکنش اتحادیه اروپا به درخواست ترامپ درباره داعش

فرانسه و انگلیس تاکنون پاسخ‌شان به خواسته ترامپ "نه" بوده است زیرا که آنها معتقدند طبق چارچوب قضایی مناسب‌تر شبه نظامیان خارجی داعش باید در مکانی که مرتکب جنایت شده‌اند محاکمه شوند. این را سخنگوی ترزا می، نخست وزیر انگلیس اعلام کرد.

اما برلین بیشترین پاسخگویی را به خواسته ترامپ داشته و هایکو ماس در این باره گفته است، استرداد اعضای خارجی داعش در حال حاضر دشوار خواهد بود.

ترامپ روز شنبه در توییتی از کشورهای اروپایی در راس آنها انگلیس، آلمان و فرانسه خواست شهروندان افراطی بازداشت شده خود در سوریه را پذیرفته و آنها را در خاک کشورهایشان محاکمه کنند.

وی هشدار داد که آمریکا احتمالاً ناگزیر شود آنها را آزاد کند.

گروه‌های کرد سوری نیز محاکمه خارجی‌های بازداشت شده نزد خود را رد می‌کنند و می‌خواهند آنها را به کشورهایی که از آنجا آمده‌اند، بفرستند اما کشورهای غربی به طور اجمالی نگران واکنش منفی افکار عمومی در کشورهایشان هستند.
هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان گفت تنها تحت این شرط اعضای داعش و خانواده‌هایشان را راه می‌دهد که آنها هویت خود را ثابت کنند و تهدید جدی ای برای امنیت نباشند.
وزیر کشور آلمان به یکی از روزنامه‌های این کشور گفت: به دلیل اهمیت امنیت کشورمان دولت آلمان باید شرایطی برای بازگشت تروریست‌های سابق داعش که شهروند آلمان هستند، تنظیم کند. مقامات آلمانی همچنین نیاز دارند تا پرونده هر کدام از اعضا را قبل از ورود به آلمان بررسی کنند تا متوجه شوند که آیا تروریست‌های سابق در کشور دیگری تحت تعقیب هستند یا خیر.

این وزیر محافظه کار آلمانی گفت که اگر داعشی‌های سابق مظنون به جرایم جدی باشند تمایلی به بازگرداندن آنها به کشور ندارد.

او گفت: من نمی‌خواهم تا به افراد خطرناکی بربخورم که نتوانم حتی دستگیری آنها را تضمین کنم زیرا آنها در کشور دیگری با حکم بازداشت تحت تعقیب هستند.

او همچنین افزود که همسران و فرزندان داعشی‌ها نیز بدون بررسی حق ورود به کشور را نخواهند داشت.

در همین حال یوآخیم هرمان، وزیر امور داخلی در ایالت بایرن آلمان و عضو حزب سوسیال مسیحی خواستار این است که داعشی‌هایی که پاسپورت آلمانی دارند و جرمی مرتکب نشده‌اند در هر صورت تحت نظر قرار گیرند.

هرمان به یک روزنامه آلمانی گفت: اگر ما نتوانیم مدرکی مبنی بر ارتکاب جرم آنها پیدا کنیم باید از نزدیک داعشی‌هایی را که قرار است به کشور بازگردند 24 ساعته زیر نظر بگیریم.

توماس استروبل، وزیر امور داخلی ایالت بادن وورتمبرگ نیز در این باره گفت که داعشی‌هایی که در کنار پاپسورت آلمانی خود پاسپورت دیگری نیر دارند باید اقامت آلمان آنها لغو شود.

او به یک روزنامه آلمانی گفت: اقامت و شهروندی افرادی که در نیروهای خارجی فعالیت دارند باطل میشود. این باید به صورت ویژه برای شبه نظامیان آلمانی اعمال شود.

براساس گزارش دی پی ای گمان می‌رود چیزی حدود 40 داعشی که در بازداشت کردها هستند پاسپورت آلمانی داشته باشند. گزارش شده است که مقامات آلمانی برای 18 نفر آنها حکم بازداشت صادر کرده‌اند.

علی رغم بدگمانی‌ها، وزیر کشور آلمان گفته است که این کشور باید آماده باشد تا داعشی‌ها و خانواده‌هایشان را در شرایطی که مطابق قوانین آنها رفتار کرده باشند، به کشور بازگرداند.

او گفت: ما از تمام جهان انتظار داریم تا پناهجویایی که به آلمان می‌آیند و مرتکب جنایت می‌شوند و یا تهدیدی برای امنیت هستند را پس بگیرند. ما نمیتوانیم در پاسخ بگوییم ما این افراد را پس نمی‌گیریم.

آلمان در حالی این موضع را می گیرد که دولت انگلیس نیز همزمان با درخواست ترامپ، حق شهروندی "شمیمه بیگم"، یکی از سه دختر دبیرستانی که فرار آنها از لندن و پیوستن به داعش در سال ۲۰۱۵ خبرساز شد را لغو می‌کند. وکیل خانواده بیگم گفته علیه این تصمیم شکایت خواهد کرد. شمیما که اکنون در یک کمپ ویژه زندانیان داعش در سوریه است به تازگی زایمان کرده است.

بیشتر بخوانید:تابعیت دختر انگلیسی که به داعش پیوست لغو می‌شود

روزنامه حریت ترکیه روز سه نشنبه در اینباره نوشت: اردوغان به ترامپ پیشنهاد داده که داعشی‌های خارجی در سوریه باقی بمانند.

این روزنامه نوشت، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بارها از رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای خود درباره سرنوشت ۸۰۰ نظامی خارجی موجود در صفوف داعش در سوریه پس از تکمیل آزادسازی مناطق تحت کنترل این گروه تروریستی پرسیده و اردوغان هم پیشنهاد داده آنها در مناطق مشخصی در سوریه باقی بمانند.

حرییت نوشت، منابع آگاه اعلام کردند، داعشی‌های خارجی در اختیار نیروهای سوریه دموکراتیک قرار دارند و نیروهای کرد در واکنش به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه تهدید می‌کنند که آنها را آزاد خواهند کرد.

به نوشته این روزنامه، دیدارهای میدانی ترکیه و آمریکا شامل صحبت درباره سرنوشت نظامیان داعشی نمی‌شود اما ترامپ دست‌کم در دو مکالمه تلفنی با اردوغان از او درباره عاقبت و سرانجام ۸۰۰ نظامی پرسیده است و پاسخ ترکیه که جالب توجه است این بوده که ارتش آزاد وابسته به مخالفان دولت سوریه تعدادی از نیروهای داعش را در مناطق مشخصی در زندان‌های سوریه بازداشت کرده‌اند و به طور خلاصه آنکارا به واشنگتن پیشنهاد داده که می‌توان داعشی‌ها را در اماکن مشخصی زندانی کرد.

حریت در ادامه نوشت، پاسخ ترکیه در یافتن راه حلی برای این مشکل روشن بود که آمریکا این اقدام را برای ممانعت از خروج خود از سوریه در پیش گرفته است. با وجود پیشنهاد ترکیه، ترامپ اروپایی‌ها را تهدید می‌کند که بدون توجه به پیشنهاد و راه حل ترکیه نظامیان خارجی از همان شیوه یگان‌های مدافع خلق کرد استفاده خواهند کرد.

این روزنامه ترکیه‌ای در پایان نوشت، طی روزهای آتی سرنوشت این مساله روشن خواهد شد.

 


کد مطلب: 71270
زمان انتشار: چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15:09:00
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب