به روز شده: 13 ساعت و 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 71417
زمان انتشار: جمعه 10 اسفند 1397 - 13:26:43

دیوان حقوق بشر اروپا، دولت فرانسه را محکوم کرد

دیوان حقوق بشر اروپا، دولت فرانسه را محکوم کرد
حقوق بشر  > جهان  - دیوان حقوق بشر اروپا، روز پنجشنبه دولت فرانسه را به دلیل عدم رسیدگی به وضعیت یک نوجوان ١٢ سالۀ افغانی که به تنهائی از کشور خود گریخته و در سال ٢٠١٦ در یکی از اردوگاه‌های غیرقانونی شمال فرانسه بسر می‌برد، محکوم کرد.


به گزارش ایرنا به نقل از بخش فارسی رادیو فرانسه، دولت فرانسه بر اساس قوانین داخلی و نیز بر پایۀ قوانین بین‌المللی وظیفۀ محافظت از افراد نابالغ ساکن سرزمین خود را بر عهده دارد و بنابراین رها کردن این نوجوان افغانی، نقض این قوانین محسوب می‌شود.
دیوان حقوق بشر اروپا اعلام کرد ،این نوجوان چندین ماه در حلبی آباد 'لا لاند' که بصورت غیرقانونی در شهر کاله ایجاد شده بود، در محیطی کاملاً نامناسب با سن و سال او و در شرایطی غیرقابل قبول به حال خود رها شده و تحت محافظت‌ های ویژه برای کودکان قرار نگرفته بود.
این دیوان در تصمیم خود تصویر ناپسندی از شرایط زیست این افراد در شهرکِ غیرقانونی معروف به «جنگل» ترسیم کرده و یادآوری می‌کند که دسترسی به خدمات بهداشتی و آب آشامیدنی برای ساکنان این اردوگاه محدود بوده و آنان با کمبود تغذیۀ و تنگی جا روبرو بوده‌اند.
در چنین شرایطی، براساس اعلام دادگاه، افراد نابالغ خارجی در معرض تهدیدات مختلف دیگری و از جمله آزارهای جسمی و جنسی قرار می‌گرفته‌اند.
دادگاه یادآوری می‌کند که یک قاضی فرانسوی ویژۀ کودکان همان هنگام با صدور حکمی خواستار بیرون کشیدن این نوجوان از اردوگاه مزبور و اسکان دادن وی در محیطی مناسب شده بود، اما این حکم نیز به اجرا در نیامد و چند هفتۀ بعد این نوجوان که از او با عنوان «ج» یاد شده است، موفق شد خود را به انگلستان برساند.
از نظر دادگاه حقوق بشر اروپا، این ملاحظات و بریژه عدم اجرای فوری تصمیم قاضی فرانسوی نقض تعهدات داخلی و بین‌المللی فرانسه محسوب می‌شود.
دادگاه یادآوری می‌کند که مقامات مسئول در شهر کاله موفق به شناسایی این فرد نشده بودند، در حالیکه او از چند ماه پیش از آن در این اردوگاه خودساخته بسر می‌برد و سن اندک او باید توجه مقامات را به او جلب می کرد.
از نظر دادگاه این غفلت ناشی از آنست که دولت منابع لازم برای شناسائی افراد نابالغ تنها را فراهم نکرده است.
در دورۀ مورد نظر، بیش از ١٠٠٠٠ نفر داوطلبان غیرقانونی مهاجرت و پناهجو به انگلستان، در شمال فرانسه اجتماع کرده و اردوگاه‌ها و حلبی آبادهای غیرقانونی و غیربهداشتی ایجاد کرده بودند.
بسیاری از نوجوانان از ترس اینکه انتقال آنان به نقاط دیگر و اسکان دادن آنها در خانه‌های امن، مانع رفتن به انگلستان شود، به هنگام بازرسی نمایندگان فرمانداری خود را پنهان کرده و برخی نیز سن واقعی خود را پنهان می‌کردند.
اردوگاه کاله در سال ٢٠١٦ جمع شد و ساکنان آن به شهرهای مختلف فرانسه منتقل شدند. با این حال، بسیاری از آنان مجدداً به این منطقه بازگشتند تا به هر بهایی خود را به انگلستان برسانند.
بگزارش انجمن «سلام» هم اکنون نیز حدود ۵٠٠ تا ٦٠٠ نفر داوطلب مهاجرت غیرقانونی همچنان در کاله بسر می‌برند و همان تعداد نیز در شهرک «گراند سنت» در نزدیکی لیل اجتماع کرده‌اند.
این رادیو در پایان گفت : آنان با به خطر انداختن جان خود هر روز کوشش می‌کنند دریای مانش را پشت سر گذارند و خود را به انگلستان برسانند.

کلید واژه: فرانسه
کد مطلب: 71417
زمان انتشار: جمعه 10 اسفند 1397 - 13:26:43
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+4

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد