به روز شده: 10 ساعت و 41 دقیقه قبل
کد مطلب: 71463
زمان انتشار: یکشنبه 12 اسفند 1397 - 11:16:25

هشدار نمانیده ایران در سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین

هشدار نمانیده ایران در سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین
حقوق بشر  > جهان  - معاون حقوقی و بین‌المللی، گفت: ما اجازه نمی‌دهیم هیچ تحول نوینی در سطح جهان اسلام، توجهات را از پرداختن به مهمترین و قدیمی‌ترین مسأله‌ای که با آن مواجه هستیم یعنی فلسطین، منحرف سازد.

به گزارش میزان، هیئت جمهوری اسلامی ایران به ریاست «غلامحسین دهقانی» معاون حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه که به منظور شرکت در چهل و ششمین نشست شورای وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) در ابوظبی حضور دارد، در این نشست علاوه بر مشارکت در مباحث عمومی، در کمیته های تخصصی کارشناسی شامل کمیته ویژه و نشست هم اندیشی کشورهای اسلامی در خصوص نقش سازمان همکاری اسلامی در توسعه روابط میان کشورهای عضو، به طور فعال مشارکت نمود.

ریٔیس هیئت کشورمان در سخنرانی خود در بخش مباحث عمومی نشست شورای وزرای امور خارجه ضمن تأکید بر ضرورت تداوم توجه به موضوع فلسطین بعنوان بالاترین اولویت در دستور کار سازمان همکاری اسلامی اظهار داشت: ما اجازه نمی‌دهیم هیچ تحول نوینی در سطح جهان اسلام، توجهات را از پرداختن به مهمترین و قدیمی‌ترین مسأله‌ای که با آن مواجه هستیم یعنی فلسطین، منحرف سازد.

وی با اشاره به موضوع انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف، این اقدام را بخشی از توطیٔه آمریکایی موسوم به «معامله قرن» توصیف نمود و افزود: مایه نگرانی است که برخی از کشورهای عضو با بی تفاوتی نسبت به حقوق ملت فلسطین، تلاش خود را برای منحرف ساختن و به حاشیه بردن توجهات از موضوع محوری سازمان به سمت موضوعات غیر مرتبط مصروف می نمایند.

وی بیان داشت: سازمان همکاری اسلامی با هدف افزایش همبستگی میان کشورهای اسلامی بوجود آمد و حمایت کشورهایی که دست در دست آمریکا دارند از تحریم‌های اعمال شده علیه ملت ایران، نه تنها اقدامی شرارت آمیز و غیر اخلاقی به شمار می‌رود بلکه نقض روح همبستگی میان مسلمانان محسوب می‌شود.

دهقانی در ادامه سخنان خود در بحث تروریسم گفت: تروریسم و افراط گرایی در بخشهای بسیاری شکست خورده و ما به نقشی که در شکست تروریستها داشته ایم افتخار میکنیم، لکن تفکر و ایدیٔولوژی ضد انسانی تکفیری همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد و در حال مسموم کردن اذهان جوانان ما در سراسر جهان اسلام می باشد. باعث تأسف است که سازمان همکاری اسلامی‌ به گونه‌ای فزاینده‌ در حال تغییر اولویتهای خود می باشد.

وی بیان داشت:شمار بسیار اندک از کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با صرف مبالغ هنگفت در حال ضمیمه کردن این سازمان مستقل و مهم بین‌المللی به بخشی از دستگاه سیاست خارجی خود می باشند. این اقدام به مخدوش شدن هر چه بیشتر اعتبار این سازمان منجر خواهد گردید.

معاون حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه با تاکید بر اهمیت و ضرورت اصلاح ساختار سازمان همکاری اسلامی، بر ضرورت مشارکت آزاد همه کشورهای عضو در تصمیم سازی‌ها و فعالیت‌های سازمان تأکید نمود.

هیئت جمهوری اسلامی ایران همچنین ضمن حمایت از حقوق ملت فلسطین در برابر رژیم اشغالگر قدس، با هر گونه مصوبه سازمان که به صورت ضمنی یا صریح متضمن شناسایی رژیم صهیونیستی باشد مخالفت نمود.

لازم به ذکر است که امارات متحده عربی به مدت یکسال ریاست شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی را عهده دار خواهد بود.

کد مطلب: 71463
زمان انتشار: یکشنبه 12 اسفند 1397 - 11:16:25
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد