به روز شده: 14 ساعت و 21 دقیقه قبل
کد مطلب: 71472
زمان انتشار: یکشنبه 12 اسفند 1397 - 14:25:34

استرالیا تسلیحات جدید نظامی به عربستان می فروشد

حقوق بشر  > جهان  - منابع خبری گزارش دادند دولت اسکات موریسون مجوز فروش 500 دستگاه تسلیحات مرگبار نظامی را به عربستان صادر کرده که فعالان حقوق بشر و بسیاری از نمایندگان مجلس این کشور این اقدام را گامی در جهت شعله ور کردن جنگ خونین ریاض علیه یمن می دانند.


به گزارش روز شنبه از رسانه های استرالیایی ، دولت موریسن به برخی شرکت های سازنده تجهیزات نظامی از جمله یکی از شرکت های نظامی در کانبرا مجوز صادرات و فروش سیستم مرگبار پیشرفته را به عربستان سعودی داده است.
شبکه ای بی سی نیوز استرالیا در این زمینه گزارش داد این شبکه اسنادی را مشاهده کرده که نشان می دهد شرکت استرالیایی سازنده تجهیزات نظامی پیشرفته ، قراردادی را با عربستان بسته است.
این درحالی است که عربستان رهبر ائتلاف جنگ علیه مردم یمن است و براساس اسناد سازمان ملل متهم به اعمال جنایات جنگی علیه مردم این کشور است.
طبق گزارش این شبکه ،بر اساس مجوز دولت استرالیا قرار است این سلاح جدید نظامی موسوم به (EOS) با قدرت تهاجمی بالا که دارای کنترل از راه دور بوده و در قراردادی با ارزش بیش از دهها میلیون دلار، به عربستان تحویل داده شود.
براساس این گزارش ، این سلاح مجهز به سیستم الکترو نوری بوده و در یک پلتفرم دارای پایه های مجهز به توپ و موشک های دوربرد با امکانات کنترل از راه دور است که قرار است 500 نمونه از آن به ریاض فروخته شود.
این درحالی است که تعدادی از نهادهای حقوق بشری و برخی ازنمایندگان پارلمان استرالیا در مورد فروش این تسلیحات جدید به دولت موریسون هشدار داده اند.
این نمایندگان در جلسه پرسش و پاسخ با تام همیلتون معاون زیر دفاع این کشور اعلام کردند که هیچ تضمینی برای عدم استفاده ریاض از این سلاح پیشرفته یا اجزای آن در جنگ خونین علیه مردم یمن وجود ندارد.
عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.
در اثر این تجاوز تاکنون بیش از100 هزار یمنی از جمله 85 هزار کودک کشته شده اند که بیشتر این کودکان بر اثر گرسنگی و قحطی اعمال شده از سوی این ائتلاف جان خود را از دست داده اند.
جنگ علیه یمن همچنین میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبه رو کرده است، به گونه ای که سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این کشور را «بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی» نامیده است و شمار زیادی از این کشته ها را زنان و کودکان تشکیل می دهند.
علاوه براین صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) پیشتر در بیانیه ای اعلام کرد،11 میلیون کودک یمنی برای زنده ماندن به کمک های بشردوستانه نیاز فوری دارند.

کد مطلب: 71472
زمان انتشار: یکشنبه 12 اسفند 1397 - 14:25:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد