به روز شده: 2 ساعت و 46 دقیقه قبل
کد مطلب: 71525
زمان انتشار: سه شنبه 14 اسفند 1397 - 14:57:48

عربستان زیر ذره بین شورای حقوق بشر قرار گرفت/شکنجه فعالان زن دستور کار نشست چهلم این سازمان

عربستان زیر ذره بین شورای حقوق بشر قرار گرفت/شکنجه فعالان زن دستور کار نشست چهلم این سازمان
حقوق بشر  > جهان  - وضعیت حقوق بشر عربستان در دو پنل روز دوشنبه در نشست چهلم شورای حقوق بشر در ژنو مرود بحث و بررسی قرار گرفت.کارشناسان حقوقی و بین المللی سازمان ملل متحد با انتقاد اقدامات آل سعود در بازداشت و شکنجه مخالفان به بهانه مبارزه با تروریسم، خواستار آزادی فوری و بدون شرط تمام فعالان اجتماعی و سیاسی در عربستان شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از وب سایت خبرگزاری انگلیسی رویترز،  روز دوشنبه در اجلاس چهلم شورای حقوق بشر سازمان ملل، گزارشگر ویژه عربستان در دو پنل وضعیت حقوق بشر این کشور را با عنوان «عربستان سعودی- زمان پاسخگویی» ارائه کرد.

'ویونولا دی آلین' گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور عربستان و  عضو ویژه سازمان ملل در حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی در چهلمین نشست شورای حقوق بشر این سازمان در 'ژنو' در سوئیس تاکید کرد: عربستان به شکل برنامه ریزی شده و با پوشش مبارزه با تروریسم، فعالان اجتماعی و سیاسی عربستانی را زندانی می کند.

وی در این نشست افزود: همان طور که می بینیم تاکنون تحقیقاتی در خصوص شکنجه ها در این کشور صورت نگرفته است.

از سویی دیگر 'میشل فورست' عضو ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر با اعلام آمادگی برای تلاش در بهبود وضعیت حقوق بشر در عربستان، تاکید کرد: اقدامات فعالان اجتماعی و سیاسی در عربستان تهدیدی برای امنیت ملی این کشور نیست.

'امیمه نجار' فعال عربستانی تبعید شده به انگلیس هم خاطر نشان کرد: رژیم سعودی با اصلاحات ظاهری تلاش می کند که از نقض حقوق بشر فرار کند.

وی افزود: با این که به زنان عربستان اجازه رانندگی داده شده، اما هنوز فعالان زن که این پویش را رهبری می کردند، در زندان به سر می برند.
'زینب الخواجه' عضو 'مرکز حقوق بشر خلیج فارس' هم با تاکید بر ضرورت آزادی فوری و بی قید و شریط همه فعالان، خواستار مجازات مسؤولان سعودی شد که در شکنجه ها دست داشته اند.

وی ادامه داد: فعالان زن در زندان های عربستان مورد تعرض و آزار جسمی و شوک الکترونیکی قرار می گیرند.نشست شورای حقوق بشر عربستان

 

 

چندی پیش هم 50 سازمان حقوقی با ارسال نامه به بیش از 30 وزیر خارجه، خواستار اتخاذ تصمیم هایی در باره برخورد با فعالان اجتماعی و آزادی تمام زندانیان و همچنین ایجاد ساز و کاری برای نظارت و رسیدگی به نقض حقوق بشر در عربستان شدند.

سال ها است که مقامات سعودی به اتهام مبارزه با تروریسم، توطئه ضد دولت، تهدید ثبات اجتماعی، همکاری با طرف های خارجی برای برهم زدن امنیت کشور و تهمت هایی از این دست، اقدام به زندانی کردن افراد برجسته، دانشگاهیان، فعالان حقوقی و فعالان زن عربستانی می کنند.

مقامات سعودی این افراد را در مکان های نامعلوم برای مدت زمانی طولانی بازداشت می کنند و به گفته خانواده های آن ها، زندانی ها مورد شکنجه های وحشیانه قرار می گیرند به طوری که برخی از آن ها زیر شکنجه جان خود را از دست می دهند.

درگزارش شکنجه از تجاوز جنسی و روحی، شلاق به ران ها و شکنجه روانی، برهنه شدن با چشمان بسته اشاره شده است.

 

 

کد مطلب: 71525
زمان انتشار: سه شنبه 14 اسفند 1397 - 14:57:48
همچنین در ارتباط با این مطلب:
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد