به روز شده: 3 دقیقه قبل
کد مطلب: 71656
زمان انتشار: سه شنبه 21 اسفند 1397 - 10:04:55

صلیب سرخ: احتمالا ۲۰ هزار عراقی از سوریه به کشورشان بازمی‌گردند

صلیب سرخ: احتمالا ۲۰ هزار عراقی از سوریه به کشورشان بازمی‌گردند
حقوق بشر  > جهان  - کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد، براساس توافق‌نامه منعقده با بغداد، احتمالا طی هفته‌های اخیر ۲۰ هزار عراقی که از پایگاه داعش در الباغوز فرار کرده‌اند به کشورشان بازمی‌گردند.به گزارش ایسنا، هزاران تن که اکثر آنها همسران داعش و کودکان آنها هستند از منطقه محاصره شده در شهرک الباغوز واقع در شرق سوریه طی هفته‌های گذشته گریخته‌اند؛ مساله‌ای که نیروهای سوریه دموکراتیک تحت حمایت آمریکا را وادار کرده حمله به منطقه تحت کنترل داعش در شهرک مذکور را به تاخیر بیندازند. اکثر آوارگان عراقی که از الباغوز خارج شده‌اند به اردوگاه الهول در شمال شرق سوریه منتقل شده‌اند.

گفتنی است، بیشتر ساکنان این اردوگاه، عراقی هستند که به خاطر ترس از انتقام گروه‌ها از مناطق زندگی خود فرار کرده‌اند.

در این راستا، مدیر منطقه‌ای خاورمیانه در کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به خبرگزاری رویترز گفت، در میان کسانی که به اردوگاه الهول رسیدند، تعداد زیادی با تابعیت عراقی دیده می‌شود. این آمار رسمی نیست اما به صورت تقریبی ۲۰ هزار عراقی در این اردوگاه حضور دارند.

وی افزود، دولت عراق نسبت به بازگرداندن این اشخاص ابراز تمایل کرده اما روشن است که چالش‌هایی وجود دارد. عراقی‌های موجود در سوریه یک تهدید امنیتی محسوب می‌شوند و این مساله موجب می‌شود آنها از طریق فرایند بررسی و تفتیش وارد کشورشان شوند. این مقام مسؤول گفت، زمان رسمی برای روند نقل وانتقال‌های گسترده مشخص نشده اما این اقدام احتمالا طی هفته‌ها یا ماه‌های آتی صورت خواهد گرفت.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد، به نظر می‌رسد بیشتر عراقی‌های موجود در سوریه غیرنظامی هستند اما ممکن است در میان آنها نظامیانی نیز وجود داشته باشند.

همچنین ارتش عراق حدود دو هفته پیش اعلام کرده بود، نیروهای سوریه دموکراتیک ۲۸۰ بازداشتی عراقی و اجنبی را به بغداد تحویل دادند.

کلید واژه: سوریه - عراق - داعش
کد مطلب: 71656
زمان انتشار: سه شنبه 21 اسفند 1397 - 10:04:55
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-4

دیگر مطالب