به روز شده: 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 72069
زمان انتشار: یکشنبه 25 فروردین 1398 - 15:16:23

جنایات تروریست‎های آمریکا در افغانستان؛ پرونده‎ای که قابل بستن نیست

جنایات تروریست‎های آمریکا در افغانستان؛ پرونده‎ای که قابل بستن نیست
حقوق بشر  > جهان  -  گرو‌های مدافع حقوق بشر از اقدام تهدید آمیز دولت آمریکا در رابطه با پرونده تحقیقات پیرامون جنایات تروریست‎های آمریکایی در افغانستان که در دیوان بین‌المللی کیفری موسوم به لاهه تشکیل شده بود انتقاد کردند.

به گزارش میزان، گرو‌های مدافع حقوق بشر مخالفت خود را با تصمیم دادگاه کیفری بین المللی لاهه در رابطه با جنگ طولانی افغانستان که ۱۸ سال به طول انجامید و هزاران قربانی به جای گذاشت ابراز کردند و هشدار داده‎اند که اینگونه تصمیم‌ها باعث می‌شود تا سایر کشور‌های متجاوز در سراسر جهان به خود اجازه گستاخی و تجاوز به حقوق بشر را بدهند.

روز جمعه گذشته دادگاه کیفری لاهه درخواست بررسی جنایت جنگی آمریکا در افغانستان را رد کرد. دولت آمریکا خود را در این جنگ پیروز خواند و همچنین روادید دادستان ارشد دادگاه لاهه «فاتو بنسودا» را لغو کرد.

دولت آمریکا هرگز به دیوان کیفری بین المللی ملحق نشده و اعتبار آن را بر شهروندان آمریکایی به رسمیت نشناخته چرا که دیوان کیفری را تهدیدی برای حاکمیت ملی خود به شمار می‌آورد.
 
در حالی که باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا همکاری محدودی با دادگاه لاهه داشت اما دولت ترامپ همیشه دیدگاه خصمانه داشته و تهدید به گرفتن وجوه و تعقیب هر قاضی و دادستانی کرده که آمریکا و متحدانش را هدف قرار بگیرد.

در خصوص جنایت جنگی در افغانستان قضات دادگاه لاهه  روز جمعه گفتند که ۶۹۹ متقاضی به عنوان نماینده میلیون‌ها نفر قربانی این جنگ درخواست داده‎اند.

پارام پریت مدیر مرتبط با عدالت بین المللی ناظر حقوق بشر می‎گوید: جنگ افغانستان ضربه‌ ویرانگر به قربانیان این کشور به حساب می‌آید که هیچ غرامتی هم برای جبران این خسارات سنگین دریافت نکرده‎اند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا اعلام کرده که دولت ترامپ بازی خطرناکی را انجام داده است.

مدیر برنامه گروه‌های حقوق بشری بر این مطلب اشاره دارد، اگرچه مستندات محکمی دال بر این جنایات وجود دارد، اما عدالت برای قربانیان جنایات جنگی به ندرت اجرا می‌شود. علت اصلی آن را می‌توان تلاش‌های اقدامات دولت ترامپ دانست که انجام تحقیقات دادگاه لایه را قبل از آنکه حتی آغاز شود در نطفه خفه کرده است.

گاردین نوشت: در یکی از بند‌های این درخواست به بدرفتاری سازمان سیا آمریکا با بازداشت شدگان جنگ افغانستان اشاره می‌کند. بر اساس پیگرد قانونی دادگاه، از ماه می ۲۰۰۳ نیرو‌های نظامی آمریکا و سازمان سیا، جنایات جنگی که در آن‌ها شکنجه، رفتار خشونت آمیز، تجاوز و سایر اشکال خشونت جنسی طبق قانون مصوب مقامات آمریکا صورت گرفته است انجام داده‌اند.

کد مطلب: 72069
زمان انتشار: یکشنبه 25 فروردین 1398 - 15:16:23
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-4

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد