به روز شده: 5 ساعت و 11 دقیقه قبل
کد مطلب: 72113
زمان انتشار: سه شنبه 27 فروردین 1398 - 10:04:50

معاون حقوقی قوه قضاییه: 2 عنوان کتاب در حوزه تنقیح قوانین و مقررات قضایی منتشر شد

معاون حقوقی قوه قضاییه: 2 عنوان کتاب در حوزه تنقیح قوانین و مقررات قضایی منتشر شد
قوه قضائیه  - خدائیان از چاپ و انتشار ۲ جلد مجموعه تنقیح شده قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مدنی توسط این معاونت خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت حقوقی قوه قضاییه، ذبیح اله خدائیان با بیان اینکه تنقیح قوانین و مقررات قضایی اعم از حقوقی، کیفری، عمومی و بین الملل از تکالیف این معاونت در برنامه چهارم توسعه قضایی است گفت: این معاونت مصمم است نتایج حاصل از این تکالیف را در قالب مجموعه‌های تنقیح شده انتشار دهد، و انتشار مجموعه‌های تنقیح شده قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مدنی در همین راستا بوده است.

معاون حقوقی در خصوص مجموعه تنقیح شده قانون آیین دادرسی کیفری اظهار کرد: این مجموعه علاوه بر تاریخچه تدوین و تصویب قانون آیین دادرسی کیفری، دربردارنده قوانین و مقررات مرتبط، رویه قضایی، نظریه‌های مشورتی، پانوشت‌های توضیحی شامل اصلاحات نگارشی و شناسایی موارد تعارض و نسخ، تنقیح رویه قضایی و نظرات مشورتی و فهرست تاریخی رویه قضایی و نظرات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه است.

وی اضافه کرد: در این مجموعه تعداد ۹۱ رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور، ۶ رأی وحدت رویه دیوان عدالت اداری، ۲۳ رأی اصراری دیوان عالی کشور، ۳ نظریه شورای نگهبان و ۱۶۶۰ نظریه مشورتی اداره کل حقوقی گردآوری شده است.

معاون حقوقی قوه قضاییه در ادامه به معرفی بخش‌های مختلف مجموعه تنقیح شده قانون مدنی پرداخت و گفت: این مجموعه نیز دربردارنده شناسنامه و تاریخچه تدوین و تصویب قانون مدنی، پیشینه تقنینی متن مواد نسخ شده و اصلاحی، ذکر اختلافات مربوط به متن مواد نسخ شده و اصلاحی، ذکر اختلافات مربوط به متن و عبارات مواد قانون مدنی، شرح واژه‌ها و اصطلاحات مهم، اعراب گذاری واژه‌ها و اصطلاحات دشوار، شرح مواد شامل قوانین و مقررات مرتبط، رویه قضایی و نظرات مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه، پانوشت‌های توضیحی مشتمل بر اصلاحات نگارشی و شناسایی موارد تعارض و نسخ، تنقیح رویه قضایی و نظرات مشورتی اداره کل حقوقی و فهرست تاریخی رویه قضایی و نظرات مشورتی اداره کل حقوقی است.

وی افزود: در مجموعه تنقیح شده قانون مدنی تعداد ۷۷ رأی وحدت رویه دیوان عالی کشور، ۱۴ رأی وحدت رویه دیوان عدالت اداری، ۱۶۸ رأی اصراری دیوان عالی کشور، ۷۶۲ رأی شعب دیوان عالی کشور، ۲۲ رأی دادگاه عالی انتظامی قضات، ۳۸ نظریه شورای نگهبان و ۱۰۸۲ نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه گردآوری و درج شده است.

خدائیان در ادامه ضمن اعلام انتشار قطع جیبی دو مجموعه تنقیح شده قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مدنی تا پایان هفته جاری اظهار کرد: در حال حاضر قضات، پژوهشگران و کارشناسان مجرب در راستای تحقق اهداف موجود در حوزه تنقیح قوانین و مقررات قضایی در این معاونت مشغول فعالیت هستند و به رغم دشواری و صعوبت مراحل و فرایند‌های مختلف تنقیح، معاونت حقوقی تهیه مجموعه­‌های تنقیح شده با موضوعات گوناگون را در دستور کار دارد. بر این اساس مجموعه­‌های تنقیح شده قانون مجازات اسلامی، قوانین مقررات و اسناد بین المللی پناهندگان و اتباع خارجی و قوانین و مقررات مربوط به اطفال و نوجوانان در مرحله داوری است و به زودی منتشر می‌شود.

شایان ذکر است بیش از یک قرن قانونگذاری در کشور به رغم نتایج ارزشمندی که در قانون گذاری داشته منجر به تنوع، تراکم و تورم قوانین و مقررات شده است و از این رهگذر مسائل و مشکلات پیچیده‌ای به ویژه در عرصه قضایی بروز و ظهور پیدا می‌کند. حجم انبوه قوانین ومقررات قضایی و انباشت بی ضابطه آن علاوه بر مختل ساختن قانون گذاری، نظام حقوقی کشور را با ابهام و پیچیدگی مواجه و قضات و مجریان قانون را دچار سرگردانی می­سازد. با توجه به اینکه شفافیت و تشخیص و تفکیک قوانین و مقررات معتبر از غیر معتبر در نتیجه تنقیح قوانین و مقررات حاصل می‌شود، تنقیح قوانین و مقررات قضایی به یکی از دغدغه‌های دستگاه قضایی تبدیل شده است.

پیش از این نیز مجموعه تنقیح شده قوانین و مقررات مربوط به ضابطان قضایی، مجموعه تنقیح شده قوانین و مقررات مربوط به مترجمان رسمی و مجموعه تنقیح شده اسناد بین المللی مربوط به حقوق اطفال و نوجوانان منتشر شده است.

کلید واژه: قوه قضائیه
کد مطلب: 72113
زمان انتشار: سه شنبه 27 فروردین 1398 - 10:04:50
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-1

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری