به روز شده: 13 ساعت و 33 دقیقه قبل
کد مطلب: 72224
زمان انتشار: چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 - 09:34:46

وتو برای گاو شیرده

حقوق بشر  > جهان  -  بسیاری از طرح‌های منطقه‌ای، مثلث عبری، عربی و غربی با همراهی عربستان ممکن شده است و تا زمانی که این گاو شیرده می‌تواند در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی به آن‌ها شیر دهد، از آن بهره خواهند برد.

*سیدرضا صدرالحسینی

 
این مسئله از دو بعد داخلی وخارجی قابل بررسی است. در بعد داخلی؛ از چند ماه دیگر شرایط داخلی در آمریکا تغییراتی خواهد کرد و به سمت مسئله انتخابات می‌رود.
 
ترامپ که می‌داند دموکرات‌ها در انتخابات دور بعد، به او رای نداده و از او حمایت نمی‌کنند، در نظر دارد حداکثر استفاده خود از جمهوریخواهان را داشته باشد. لذا این طرح کنگره برای پایان حمایت از ائتلاف عربی در بحران یمن را که کاملا آمریکایی بود وتو کرد، چراکه  آن‌ها به دنبال تشدید حمایت خود از دو رژیم صهیونیستی و عربستان در منطقه هستند.

اما در بعد خارجی؛ این مسئله حائز اهمیت است که به دلیل به بن بست رسیدن اقدامات ائتلاف برضد مردم یمن؛ آن‌ها می‌خواهند تا آنجا که مقدور است، فشار‌های خود بر مردم یمن را مضاعف کنند تا این مردم مظلوم را نسبت به خواسته‌هایشان تسلیم کنند.
 
از سوی دیگر، ترامپ نگاهی اقتصادی به این مسئله دارد. همانطور که گفته گاو شیرده او یعنی عربستان باید دوشیده شود و اگر این مصوبه را وتو نمی‌کرد، بخشی از درآمد‌های کارخانجات تسلیحاتی به دستش نمی‌رسید. بنابراین مجبور به وتوی این مصوبه کنگره بود. بعید است با توجه به شرایطی که در کنگره حاکم است، دو سوم نمایندگان بر علیه این، وتو اقدامی را انجام دهند.
 
 آمریکایی‌ها در غرب آسیا و شمال آفریقا به دنبال بر هم زدن اوضاع برای گرفتن ماهی موردنظر خود هستند. اگر ترامپ این طرح را وتو نمی‌کرد، آرای جمهوریخواهان را کسب نمی‌کرد. او با این تصمیم خود صهیونیست‌ها و جمهوریخواهان را برای آنتخابات بعدی با خود همراه می‌کند و حمایت‌های ۱۸ ماهه آینده خود را تضمین می‌کند.
 
 با کمی دقت در رفتار نمایندگان کنگره آمریکا متوجه می‌شویم، بخش اعظمی از اعضای آن طرفدار آقای ترامپ هستند، چرا که از حزب جمهوریخواه و تندرو هستند و با این اقدامات فرامرزی آقای ترامپ هیچ اختلافی ندارند.

از زاویه دیگر، آمریکا هیچ بازیگر همسو و همپیمانی همچون عربستان در منطقه غرب آسیا ندارد، عربستان از جایگاه خاصی در جهان عرب و دنیای اسلام برخوردار است. لذا آمریکا هرچه سعی کند عربستان را نزدیک خود نگهدارد. در این حالت، قطعا جای پای آنها درمنطقه بیشتر استوار شده و از مواهب این موضوع استفاده می‌کنند.

نکته دیگر، نزدیکی عرببستان به رژیم صهیونیستی است. در حقیقت بسیاری از طرح‌های منطقه‌ای، مثلث عبری، عربی و غربی با همراهی عربستان ممکن شده است و تازمانی که این گاو شیرده می‌تواند در حوزه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی به آن‌ها شیر دهد، ازآن بهره خواهند برد.
 
 بررسی حرکت‌های چهارساله مردم یمن نشان می‌دهد، آنها باور شان شده که باید به استقلال برسند و اراده‌های آنها با بمب و همه حرکت‌هایی که بر علیه‌شان می‌شود، خدشه دار نمی‌گردد.
 
از این منظر، توجه به برخی آمار دلخراش موجود در یمن خالی از لطف نیست. هم اکنون بیش از ۱۱۰ هزار خانم باردار دچار سوء تغذیه در یمن هستند که باتوجه به آمار رسمی سازمان‌های مرتبط، نیمی از این‌ها در خطر هستند که ممکن است فرزندان آن‌ها سقط شود، اما استقامت دارند.

در حال حاضر نیز موج سوم وبا، در حال ورود به یمن است. در حالی که در موج اول و دوم تعداد قابل توجهی از مردم یمن به دلیل وبا کشته شدند و حالا در شرایطی که کم کم هوا گرم می‌شود، موج سوم وبا می‌آید و تعداد قابل توجهی، نزدیک به دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از مردم یمن، ممکن است در معرض آسیب‌های جدی قرار بگیرند که اکثر آن‌ها کودک هستند.
 
 با همه این مشکلات، از اراده مردم یمن کاسته نشده است و همین موشکی که در ابتدای سال جاری رونمایی کردند، تست بسیار خوبی بود. در هرحال این موشک، پیام بسیار واضحی به مخالفان استقلال یمن می‌دهد. این موشک ۱۶۰ کیلومتر برد دارد. در فاصله حدود ۲۰۰ متری می‌تواند، به ترکش‌های متعدد تبدیل شود و خطای آن هم سه متر است.

عربستان در بحران یمن، به شکل‌های مختلف دنبال این است که مسیر گفت‌وگو را باز کندکه البته همه انسان‌های شریف درباره این موضوع موافق هستند و مجموعه انصارالله به نمایندگی از مردم یمن در همه جلساتی که آقای گریفیلد به عنوان نماینده سازمان ملل برگزار کرده فعالانه شرکت کرده و به هیچ وجه نسبت به این گفتگو‌ها ابایی دارند.

کد مطلب: 72224
زمان انتشار: چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 - 09:34:46
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-4

دیگر مطالب