به روز شده: 18 ساعت و 38 دقیقه قبل
کد مطلب: 72337
زمان انتشار: سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 - 09:55:06

یک کانادایی در چین به اعدام محکوم شد

 یک کانادایی در چین به اعدام محکوم شد
حقوق بشر  > جهان  - دادگاه شهر جیانمن استان گواندونگ چین امروز سه‌شنبه یک کانادایی را به دلیل همدستی با یک شهروند چینی در قاچاق، تولید و توزیع مواد مخدر به اعدام محکوم کرد.

به گزارش ایرنا روزنامه ساوت چاینا روز سه شنبه بدون اشاره به جزییات بیشتر این دادگاهی گزارش کرد این فرد به جرم نگهداری و حمل 63 کیلوگرم مواد مخدر از نوع شیشه به اعدام محکوم شده است.
دی ماه سال 97 بود که دادگاه خلق شهر دالیان واقع در استان لیائونینگ چین اعلام کرد «رابرت لوید شلنبرگ» شهروند بازداشت شده کانادایی در این کشور به جرم قاچاق 222 کیلوگرم مواد مخدر از نوع «متامفتامین» به مرگ محکوم شده و تمام دارایی های او نیز مصادر خواهد شد.
'شلنبرگ' پیشتر در دادگاه خلق دالیان به 15 سال زندان و 150 هزار یوان جریمه محکوم شده بود اما با اعتراض دادگاه استیناف چین، وی مجددا دادگاهی شد که حکم اعدام برای وی صادر شد.
کانادا و چین اگرچه در زمینه های مختلف مانند تجارت و گردشگری مناسبات خوبی با یکدیگر داشتند اما به دنبال دستگیری مدیر اجرایی شرکت 'هواوی' در بهمن ماه سال گذشته در کانادا، این مناسبات به تیرگی گرائید.
دولت چین علیرغم اینکه هرگونه ارتباط میان این پرونده با دستگیری خانم «منگ وانژو» مدیر شرکت هواوی در کانادا را رد می کند اما در واقع تنش میان پکن و اوتاوا از زمان دستگیری خانم وانژو توسط پلیس کانادا و در پی آن دستگیری چهار شهروند کانادایی در چین افزایش یافته است.
کانادا بهمن ماه سال گذشته 'منگ وانژو'، مدیر مالی شرکت مخابراتی 'هوآوی' را به خاطر «نقض تحریم های آمریکا» بازداشت کرد و درصدد استرداد او به آمریکا بود در پی این اقدام کانادا، پکن چند روز بعد دو شهروند کانادایی به نام های 'مایکل اسپاور' تاجر و 'مایکل کوریگ' دیپلمات سابق کانادایی را به اتهام «به خطر انداختن امنیت ملی چین» بازداشت کرد.
چند روز بعد نیز سخنگوی وزارت امور خارجه چین تایید کرد که سومین شهروند کانادایی به نام 'سارا مک لور' به خاطر «کار غیرقانونی» در چین دستگیر شده است که او بعدها آزاد شد.
با این حال چین تاکید کرده بود پرونده این سه شهروند بازداشتی ربطی به پرونده معاون مالی شرکت هواوی در کانادا ندارد.
دادگاه ونکوور کانادا 10 روز بعد از دستگیری خانم منگ، او را با قید وثیقه ۷.۵ میلیون دلاری آزاد کرد تا دولت این کشور در رابطه با استرداد وی به آمریکا تجدیدنظر و تصمیم گیری کند.
با این حال هنوز تنش ها میان دو کشور کانادا و چین، در مورد دستگیری این افراد ادامه دارد.

کلید واژه: چین - کانادا
کد مطلب: 72337
زمان انتشار: سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 - 09:55:06
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+4

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد