به روز شده: 23 دقیقه قبل
کد مطلب: 72359
زمان انتشار: چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 - 08:07:24

حاکمیت قانون، از یکجانبه‌گرایی آمریکا رنج می‌برد

حاکمیت قانون، از یکجانبه‌گرایی آمریکا رنج می‌برد
حقوق بشر  > جهان  - 'کاظم غریب آبادی' سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت: چندجانبه گرایی و حاکمیت قانون، از یکجانبه‌گرایی آمریکا رنج می‌برد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، غریب آبادی این سخنان را در مراسم بزرگداشت روز بین‌المللی چندجانبه گرایی و دیپلماسی برای صلح که ازسوی جنبش عدم تعهد در وین برگزار شد، مطرح کرد.
وی ضمن حمایت از این ابتکار افزود: چندجانبه گرایی، اساس روابط بین‌الملل است و پیدایش سازمان‌های بین‌المللی نیز بر این اصل استوار می‌باشد.
سفیر ایران با اشاره به این‌ که چندجانبه گرایی مبتنی بر احترام به حاکمیت قانون تضمین‌کننده منافع کشورها و جامعه بین‌المللی است، اظهار داشت : متأسفانه امروزه این اصول از یکجانبه‌گرایی که توسط یک کشور، یعنی آمریکا دنبال می‌شود، رنج می‌برند.
وی تصریح کرد: اقدامات قهری یکجانبه مانند تحریم، تهدید به استفاده از زور، مداخله نظامی و حتی اقداماتی نظیر خروج از معاهدات و ترتیبات بین‌المللی، از سوی آمریکا در سطح بالایی اعمال می‌شوند.
غریب آبادی افزود: این اقدامات ازسوی کشوری که خود را در جایگاه پلیس بین‌الملل می‌بیند، قطعاً مغایر حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد بوده و جامعه بین‌المللی باید با آن مخالفت نموده و به چندجانبه گرایی و حاکمیت قانون پایبند باشد.
به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم هفته گذشته در نشستی که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به همین مناسبت برگزار شد، چند جانبه گرایی را تنها راه حل برای حمایت از صلح دانست و با تاکید بر حمایت همیشگی ایران از دیپلماسی، فهرستی از اقدامات یکجانبه و غیرقانونی آمریکا را برای جهانیان برشمرد.
وی افزود:برای دفاع از چندجانبه گرایی، لازم است مانع دستیابی آمریکا به منافع مورد تصورش از اقدامات غیرقانونی آن کشور شد و با قوت تمام هرگونه فشاری را که به دیگران وارد می آورد تا حقوق بین الملل و قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کنند، رد کرد.
ظریف در رد یکجانبه گرایی تصریح کرد: همه ما مسئولیت داریم تا به صورت دسته‌جمعی هر دولتی را برای عواقب هرگونه بی‌قانونی مسئول بدانیم.

کد مطلب: 72359
زمان انتشار: چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 - 08:07:24
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد