به روز شده: 48 دقیقه قبل
کد مطلب: 72444
زمان انتشار: یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 - 14:05:05

واکنش تند فعالان حقوقی به جان باختن زن بیمار در زندان های امارات

 واکنش تند فعالان حقوقی به جان باختن زن بیمار در زندان های امارات
حقوق بشر  > جهان  - ممانعت مقامات امارات از آزادی کردن 'علیاء عبدالنور' زندانی مبتلا به سرطان و جان باختن وی در زندان، با واکنش تند روزنامه نگاران برجسته و فعالان حقوقی مواجه شده است.

به گزارش  ایرنا به نقل از پایگاه خبری 'العربی الجدید'، علیاء عبدالنور در حالی در زندان های امارات جان باخت که کارشناسان سازمان ملل پیشتر در گزارشی با اشاره به وضعیت بد جسمانی این زن اماراتی خواستار آزادی فوری وی شده بودند.

بر اساس گزارش سازمان ملل عبدالنور که سال 2015 از سوی نیروهای امنیتی امارات دستگیر شده بود، در زندان مورد شکنجه و آزار و اذیت روحی - روانی و تهدید قرار گرفته و تحت فشار و شکنجه از وی اعتراف گرفته شد.

براساس این گزارش، این زندانی اماراتی در سلول انفرادی که فاقد پنجره و تهویه و تحت تدابیر شدید امنیتی بود نگهداری می شد و از بیماری سرطان رنج می برد و بیماری وی در مراحل پیشرفته قرار داشت، اما تمامی درخواست ها برای آزادی این زن زندانی به خاطر شرایط نامناسب جسمانی وی با مخالفت مواجه شد.

در همین راستا یک فعال کویتی در واکنش به جان باختن وی توئیت کرد: امارات با بودایی و هندو با تسامح رفتار می کند، اما راضی نشد عبدالنور (مسلمان) روزهای آخر زندگی خود را در کنار خانواده بگذراند.

'احمد الشیبه النعیمی' روزنامه نگار مخالف اماراتی هم در صفحه توئیتری ضمن محکومیت اقدام امارات تاکید کرد که مردم شرافتمند امارات ظلم را نمی پذیرند.

'جابر الحرمی' روزنامه نگارقطری هم توئیت کرد: 'علیاء' جان باخت و زنجیر ها از دستانش آزاد شد و این زنجیرها در روز قیامت به گردن عاملان رنج او آویخته خواهد شد.

'ترکی الشهلوب' روزنامه نگار سعودی هم در صفحه توئتیری خود با اشاره به جان باختن این زن بیمار در زندان های امارات، به کار بردن واژه تسامح را در توصیف دولت امارات تقبیح کرد.

سازمان عربی حقوق بشر در انگلیس نیز مقامات اماراتی را مسؤول قتل این زندانی به خاطر اهمال عامدانه پزشکی دانست.

سازمان بین المللی عدالت و حقوق بشر نیز با اشاره به بی عدالتی مقامات ابوظبی در قبال این زن، حقوق بشر در امارات را در معرض خطر ارزیابی کرد.

عبدالنور در سال 2015 به اتهام کمک به یک خانواده جنگ زده سوری و جمع آوری کمک برای آن ها و دیگر خانواده های فقیر در امارات بازداشت شد و تا چهار ماه پس از بازداشت وی، مقامات امارات اعلام نمی کرند که اتهام های وی چیست و در کجا زندانی شده است تا آن که در دادگاه جرم این زن، تامین مالی تروریسم و ارتباط با طرف های تروریستی خارجی اعلام و عبدالنور به ده سال زندان محکوم شد.

 

کلید واژه: امارات
کد مطلب: 72444
زمان انتشار: یکشنبه 15 اردیبهشت 1398 - 14:05:05
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد