به روز شده: 5 ساعت و 22 دقیقه قبل
کد مطلب: 72694
زمان انتشار: شنبه 28 اردیبهشت 1398 - 11:04:54

سازمان ملل: بیش از 250 هزار مسلمان روهینگیا کارت هویت دریافت کردند

سازمان ملل: بیش از 250 هزار مسلمان روهینگیا کارت هویت دریافت کردند
حقوق بشر  > جهان  - کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهجویان اعلام کرد که بیش از 250 هزار مسلمان روهینگیا که در اردوگاه های مهاجران در بنگلادش حضور دارند برای نخستین بار کارت شناسایی دریافت کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنابه نقل از شبکه خبری ' ان دی تی وی' این کارت های شناسایی مدارکی هستند که حق بازگشت مسلمانان روهینگیا به میانمار را تضمین می کنند و از قاچاق انسان در میان این گروه اقلیت جلوگیری می کند.
آندره ماهسیک سخنگوی کمیسیار عالی سازمان ملل در امور پناهجویان در ژنو گفت:با همکاری مقامات بنگلادشی و سازمان ملل، اکنون بیش از 250 هزار مسلمان روهینگیا کارت شناسایی دریافت کرده اند.
وی افزود:ثبت هویت روهینگیا که در سال 2018 آغاز شد، اقدامی است که حق بازگشت اختیاری آنها به میانمار را تضمین می کند. در کارت های شناسایی مسلمانان روهینگیا، میانمار به عنوان کشور اصلی آنها ثبت شده است. این اقدام می تواند از قاچاق مسلمانان روهینگیا جلوگیری کند.
در کارت های شناسایی روهینگیا که در میان افراد بالای 18 سال توزیع شده است، اطلاعاتی مانند اسم، ارتباطات خانوادگی، اثر انگشت و غیره وجود دارد.
سخنان سخنگوی کمیسیار عالی سازمان ملل در امور پناهجویان در حالی منتشر می شود که در ماه های اخیر موارد قاچاق انسان در میان پناهجویان روهینگیا افزایش یافته است.
به گفته پلیس بنگلادش، در هفته گذشته در عملیات نجات 103 مسلمان روهینگیا که قرار بود از طریق دریا به مالزی انتقال داده شوند، دو قاچاقچی انسان کشته شدند.
در طول چند سال گذشته به علت اقدامات بوداییان افراطی علیه مسلمانان روهینگیایی در میانمار و روانه شدن سیل مهاجران به بنگلادش سبب رونق بازار قاچاقچیان انسان برای انتقال روهینگیا به کشورهای آسیای جنوب شرقی به امید یک زندگی شده است.
از هر 10نفر مهاجر تازه وارد روهینگیا در اردوگاه های مهاجران ، 6 نفر کودک هستند که این امر یک فرصت مناسب برای قاچاقچیان انسان فراهم کرده است.
هزاران کودک روهینگیا در میان جنگ و ناآرامی از خانواده های خود جدا شده اند و در اردوگاه های مهاجران بی سرپرست هستند.
سوداگران انسان، از هر یک از این پناهجویان فقیر برای انتقال آنها به جنوب شرق آسیا سه هزار دلار دریافت می کنند و در مواردی با تحت فشار قراردادن خانواده ها از آنها پول بیشتری طلب می کنند.
بسیاری از مردم میانمار روهینگیایی‌ها را مهاجرینی غیرقانونی می‌دانند و لذا این مردمان از تبعیض‌هایی که علیه‌شان روا می‌رود در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی‌ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی‌خانمان برخورد می‌کند و به آنها تابعیت نمی‌دهد. روهینگیایی‌ها با محدودیت‌های زیادی از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی مواجه هستند.
به گفته مقامات بنگلادشی از ماه اوت( مرداد) سال 2017 نزدیک به 700 هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلادش شده اند درحالی که پیش از این حدود 400 هزار نفر از مسلمانان روهینگیا در مناطق مختلف بنگلادش زندگی می کردند.
هم اکنون بیش از 900 هزار مسلمان روهینگیا در اردوگاه های مهاجران در منطقه 'کاگس بازار' بنگلادش حضور دارند. نزدیک به 688 هزار نفر از این تعداد پس از آغاز دور جدید خشونت ها در میانمار در اواخر ماه اوت سال گذشته به بنگلادش آمده اند.

کد مطلب: 72694
زمان انتشار: شنبه 28 اردیبهشت 1398 - 11:04:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد