به روز شده: 10 ساعت و 9 دقیقه قبل
کد مطلب: 72757
زمان انتشار: دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 - 10:58:45

کمالی پور خبر داد: تلاش برای راه‌اندازی شعبه ویژه جهت رسیدگی به پرونده‌های اسیدپاشی

قوه قضائیه  - نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس گفت: با استفاده از تعامل مناسب میان دستگاه قضا و کمیسیون قضایی مجلس می‌توان برنامه‌ریزی مناسب را برای راه‌اندازی شعبه ویژه جهت رسیدگی به پرونده های اسیدپاشی داشته باشیم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از خانه ملت، یحیی کمالی پور با ابراز خرسندی از تصویب کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در رابطه با ممنوعیت خرید و فروش و حمل اسید، گفت: در جریان بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی موضوع محدود کردن خرید و فروش اسید را مورد توجه قرار دادیم اما با نظر کارشناسان به جمع بندی رسیدیم که نمی توان حمل و خرید و فروش ماده ای که ده ها استفاده از آن می شود را به صورت مطلق ممنوع کرد.

نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس افزود: البته در طرح مذکور سازوکاری را طراحی و پیش بینی کردیم که هر فردی نتواند اسید و مواد اسیدی را در اختیار داشته باشد و در نهایت افرادی که خارج از پروسه پیش بینی شده اسید در اختیار افراد قرار دهند تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند.

کمالی پور در مورد طولانی بودن روند رسیدگی به پرونده های اسیدپاشی، گفت: اسیدپاشی از جمله جرائم خشنی است که روان و روح جامعه را خدشه می کند بنابراین در رسیدگی به پرونده ها خلاء قانونی نداریم و در قوه قضائیه این سازوکار وجود دارد که پرونده‌های اسیدپاشی را در شعب ویژه و خارج از نوبت رسیدگی کند.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دهم، یادآور شد: ما می توانیم با استفاده از تعامل موجود میان دستگاه قضا و کمیسیون قضایی پس از تبدیل طرح به قانون و اجرای آن برنامه ریزی را داشته باشیم که شعبه ویژه و اختصاصی برای رسیدگی به پرونده های اسیدپاشی در نظر گرفته شود تا به سرعت و جدیت با عامل یا عاملان اسیدپاشی برخورد شود.

وی ادامه داد: یکی از عواملی که باعث شد ما مصر به تصویب و رسیدگی سریع تر طرح در کمسیون قضایی و تصویب یک فوریت آن در صحن علنی شویم آثار زیانبار جرم اسیدپاشی بود و این می تواند بازدارندگی داشته باشد که هر فردی به راحتی دست به چنین جنایتی نزند.

 

کلید واژه: مجلس - اسید پاشی
کد مطلب: 72757
زمان انتشار: دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 - 10:58:45
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی