به روز شده: 14 دقیقه قبل
کد مطلب: 72970
زمان انتشار: شنبه 11 خرداد 1398 - 10:30:33

نصرالله:راهپیمایی‌ها در ایران حاوی پیامی برای واشنگتن و همه دولت‌های منطقه بود

نصرالله:راهپیمایی‌ها در ایران حاوی پیامی برای واشنگتن و همه دولت‌های منطقه بود
حقوق بشر  > جهان  - دبیر کل حزب الله لبنان جمعه شب (دهم خرداد) به مناسبت روز جهانی قدس در همایشی تحت عنوان «به‌سوی قدس» سخنرانی کرد و در مورد اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه ایران به دنبال مذاکره با واشنگتن است، گفت که ترامپ باید مدت‌ها منتظر بماند تا تماسی از ایران دریافت کند.

به گزارش العالم، «سید حسن نصرالله» در سخنرانی خود در همایش «به سوی قدس» گفت: امروز ۴۰ سال از نامگذاری روز جهانی قدس از سوی امام خمینی (ره) می‌گذرد و در طول این مدت دشمنان قدس امیدوار بودند بزرگداشت این روز ضعیف و یا فراموش شود، اما هر سال شاهد توجه بیشتر و بیشتر به روز قدس هستیم. امروز شاهد بزرگداشت هفته قدس و نه فقط روز قدس هستیم و این مناسبت در حال بزرگ و گسترده‌تر شدن است و در این فاصله با صداقت و اخلاص امام خمینی (ره) و تمام رهروان قدس توانستیم بر تمام تلاش‌ها برای تبدیل این روز به یک روز طایفه‌ای و مذهبی و ایرانی و یا شیعی قلمداد کردن آن فائق آییم.

وی افزود: تلاش‌ها برای دادن وجهه فرقه‌ای به این مناسبت و اینکه این مناسبت مربوط به ایران است، شکست خورده است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه گفت: شاهد تظاهرات گسترده در تعدادی از کشور‌های دنیا به مناسبت روز قدس بودیم؛ موضوعی که باید به آن توجه داشت تظاهرات میلیونی در ایران است، زیرا این اقدام پیامی به دونالد ترامپ و کسانی است که به خستگی و عقب گرد ملت ایران امید بسته‌اند، ملت ایران برای قدس که قضیه عربی و اسلامی است تظاهرات می‌کنند و تمام مراجع با سن بالا در این مراسم شرکت کردند تا موضع خود را در قبال آمریکا و تمام حکومت‌های منطقه اعلام کنند.

سید حسن نصرالله گفت که مردم ایران به همراه مسئولان ارشد حضور پررنگی در راهپیمایی روز قدس امروز داشتند.

وی افزود: «این راهپیمایی‌ها در ایران حاوی پیامی برای واشنگتن و همه دولت‌های منطقه بود».

نصرالله ادامه داد: «آنچه در ایران رخ داد (راهپیمایی روز قدس)، پیامی برای کسانی است که بر روی خستگی ملت ایران حساب باز کرده‌اند. ولی آن‌ها با زبان روزه برای ساعت‌ها به خاطر قدس راهپیمایی می‌کنند».

سید حسن نصرالله در مورد اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه ایران به دنبال مذاکره با واشنگتن است، اظهارداشت: «ترامپ باید مدت‌ها منتظر بماند تا تماسی از ایران دریافت کند».

وی گفت که محور مقاومت در برابر تحقق طرح معامله قرن آمریکا خواهد ایستاد؛ چرا که ما قویا امیدواریم که ملت‌های منطقه می‌توانند مانع از تحقق «جنایت معامله قرن» شوند.

دبیر کل جنبش حزب‌الله لبنان گفت که هدف از معامله قرن این است که هر گونه بحث و گفتگو بر سر قدس، نوار غزه و آوارگان فلسطینی در خارج از سرزمین‌های اشغالی برای همیشه مسکوت بماند.

او به حرف‌های «کاندولیزا رایس»، وزیر اسبق آمریکا در مورد «طرح خاورمیانه جدید» اشاره کرد و گفت که هدف از این طرح تثبت «کشور اسرائیل» بود که شکست خورد.

سید حسن نصرالله به «انقلاب‌های عربی» بعد از ۲۰۱۱ اشاره کرد و گفت که این انقلاب‌ها به دلیل نبود رهبران بزرگ از مسیر خود منحرف شدند و دولت آمریکا خواست با استفاده از این انقلاب‎ها، میوه فاسدی بچیدند که این میوه همان «معامله قرن» است.

او به توانایی‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه اشاره کرد و گفت که گروه‌های مقاومت در این منطقه می‌توانند در هر جنگ پیش‌رو بر کنترل مساحت‌های گسترده‌ای در فلسطین اشغالی را به دست بگیرند.

سید حسن نصرالله گفت که رژیم صهیونیستی از قدرت مقاومت لبنان می‌ترسد و مقام‌های این رژیم پیوسته از توانایی و بازدارندگی حزب‌الله سخن می‌گویند.

او گفت: «سوریه از آنچه که برای آن طرح ریزی کرده بودند، عبور کرد و کسانی که برای نابودی سوریه به این کشور آورده شده بودند و با همکاری اسرائیل قصد ورود به لبنان، عراق و ایران را داشتند، فرو پاشیدند و الآن آخرین نفس‌های خود را می‌کشند».

سید حسن به حوادث اخیر در شبه جزیره عربستان و حملات یگان پهپادی ارتش یمن به تأسیسات نفتی این کشور اشاره کرد و گفت: کسانی که این حملات را محکوم کردند، به آن‌ها می‌گوییم که به اصول اخلاقی خود مراجعه کنید؛ شما چهار سال در برابر ملتی که ذبح می‌شود، سکوت کردید و هنگامی که لوله‌های نفت هدف قرار گرفت، برای چاپلوسی آل سعود آن را محکوم کردید.

دبیر کل حزب الله سپس با تمجید از موضع ملت یمن در حمایت از قدس و فلسطین گفت: این ملت یمن بود که توانست خود را در معادلات منطقه مطرح کند.

وی گفت: پشت پرده دعوت به نشست مکه دعوت عرب‌ها و مسلمانان به کمک به نظام حاکم سعودی در ارتباط با تحولات یمن بود. این نشست‎ها، نشست درخواست کمک عربستان و نشانه ناتوانی آن در برابر ارتش، ملت یمن و نیز کمیته‌های مردمی و انصار الله است که قدرت آنان در حال هرچه بیشتر شدن است.

نصرالله تاکید کرد: هیچیک از این نشست‌ها نخواهد توانست از نظام حاکم سعودی در برابر مردان خدا در یمن محافظت کند، زیرا خدا با آنان است و خود اهل ایثار و جانفشانی هستند.

دبیر کل حزب الله لبنان ادامه داد: به تمام کسانی که منکر حمله به خطوط نفت در عربستان شدند می‌گویم به صورت خود در آینده نگاه بیندازید و نشانی از سطح انسانیت خود در برابر جنایت‌های نظام آل سعود در یمن روی آن بکشید.

وی گفت: «ملک سلمان به اجلاس عربی و اسلامی و کشور‌های خلیج فارس دعوت می‌کند و عبارت صحیح برای این دعوت آن است که "شما عرب‌ها را به خدا قسم میدهم، ما را [از دست یمنی‌ها]خلاص کنید؛ چرا که پهپاد‌های یمن توانسته‌اند از همه فناوی‌های سعودی عبور کرده و با دقت به اهداف خود برسند و اماکن نفتی سعودی را بزنند و ترامپ هم نتوانسته از آن‌ها حمایت کند.»

دبیر کل حزب الله لبنان نشست‌های دیروز امروز مکه را «اجلاس التماس برای کمک به سعودی» خواند که نشان دهنده ناتوانی و شکست آن‌ها در برابر مردم یمن و توانایی‌های آن‌هاست.

سید حسن نصرالله در بخشی از سخنان خود گفت که قدرت منطقه‌ای اول و بزرگ است و کسانی هستند که می‌گویند قدرت منطقه‌ای اول عربستان سعودی است و ترامپ می‌گوید اگر هواپیما‌های سعودی بدون حمایت ما بلند شودند، نمی‌توانند بر زمین بنشینند.

او ادامه داد: «عربستان سعودی برای بقا و قدرت خود به آمریکا و غرب و سرویس‌های اطلاعاتی متکی است و این حقیقت است. ولی ایران دولت قوی واقعی است».

وی تاکید کرد: ایران به عنوان یک قدرت بزرگ منطقه‌ای و واقعی که توان و قدرت آن درونی است، از مهم‌ترین عناصر قدرت در وضعیت کنونی ما است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت که رؤسای رژیم صهیونیستی می‌گویند که سال هاست که این رژیم در هیچ جنگی نتوانسته آن را به نفع خود فیصله داده و تمام کند و هیبت آن کاهش یافته است. وی گفت: «امروز اسرائیل از موشک‌های لبنان، غزه، سوریه می‌ترسد و مدعی است که موشک‌هایی نیز در عراق وجود دارد».

نصرالله گفت: حتی آمریکا به عنوان رئیس محور دیگر (مقابل محور ایران و مقاومت) دیگر همانند ۲۰ سال پیش نیست.

سید حسن نصرالله به اقدامات ضد ایرانی دولت ترامپ علیه ایران اشاره کرد و گفت که جنگ بین ایران و آمریکا به این معناست که در صورت وقع آن، منطقه [از لحاظ آرایش نیروها]مختلف خواهد بود، و کسانی مانند بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا به دنبال سوق دادن دو طرف به این جنگ هستند.

وی ادامه داد: «بولتون دروغگو دیروز می‌گوید که هدفش اسقاط نظام ایران نیست، ولی او پیش از یک ماه پیش در نشست سالانه منافقین گفت که سال نو میلادی ۲۰۱۹ را در تهران جشن خواهد گرفت».

سید حسن نصرالله در ادامه درباره تیم ب و تلاش‌های آن‌ها برای سوق دادن آمریکا به جنگ با ایران هشدار داد و گفت: «بولتون، بن سلمان، نتانیاهو و بن زاید [آمریکا [ را به سمت جنگ با ایران سوق دادند. معتقدم ترامپ در شبکه تلویزیونی العربیه [عربستان سعودی] کار می‌کند».

وی با اظهارات اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه جنگی نخواهد شد، اشاره کرد و گفت که بر حسب تحلیل ما نیز اگر ایران ضعیف بود، سال‌ها پیش آمریکا علیه این کشور جنگ راه می‌انداخت.

سید حسن نصرالله در چرایی عدم وقع جنگ نیز گفت که دولت ترامپ و سرویس‌های اطلاعاتی او به خوبی می‌دانند که در صورت جنگ با ایران، این جنگ محدود به مرز‌های ایران نخواهد بود و همه منطقه درگیر آتش آن خواهند بود و همه منافع و نیرو‌های آمریکا در منطقه از بین خواهد رفت و همه کسانی که با آن‌ها همدستی کرده اند از جمله آل سعود و اسرائیل هزینه این جنگ را خواهند داد.

نصرالله گفت که ترامپ به خوبی می‌داند در صورت وقوع جنک در منطقه، قیمت هر بشکه نفت به ۲۰۰ یا ۳۰۰ خواهد رسید و در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شکست خواهد خورد. ایران هرگز آغازگر جنگ نخواهد بود و آمریکا باید همه جوانب جنگ را بسنجد.

دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه گفت: «به فرض گیریم که آمریکا علیه ایران اعلان جنگ کرد و حتی توانست این کشور را شکست دهد، در این صورت ترامپ چگونه خواهد توانست میلیون‌ها دلار از کشور‌های [عرب]خلیج [فارس]به جیب بزند».

سید حسن نصرالله، اظهارداشت که اولویت ترامپ جنگ اقتصادی با ایران، چین، ونزوئلا و کره شمالی است. او گفته است که جنگ با ایران اقتصادی خواهد بود بنابراین اعزام نیرو به منطقه را تکذیب کرد.

وی گفت: دلیل دیگر اینکه جنگی با ایران رخ نخواهد داد، همین اجلاس‌های مکه است که عربستان عجولانه برای شرکت در این اجلاس دعوت کرد. سید حسن گفت: «دو دلیل برای این کار وجود دارد؛ نخست اینکه عربستان سعودی دید که هیچ راه حلی در برابر موشک‌های یمن ندارد. سعودی‌ها دیدند که در برابر دستاورد‌های یمنی‌ها شکست نصیبشان شده است. از این رو، بیانیه‌های این اجلاس، علیه ایران و [انصارالله]حوثی بود».

سید حسن نصرالله ادامه داد: «دلیل دوم هم این است که رژیم حاکم در عربستان سعودی یقین دارند که جنگ، بین آمریکا و ایران نخواهد بود و ترامپ برای جنگ نیابتی به منطقه نخواهد آمد».

وی گفت که سعودی‌ها روی ترامپ و تحریک او برای جنگ با ایران حساب باز کرده بودند، ولی اینگونه نشد و اجلاس‌های سه‌گانه مکه مکرمه فریاد کمک‌خواهی سعودی‌ها از جهان عرب و جهان اسلام بود.

دبیر کل حزب‌الله لبنان از این اقدام سعودی‌ها و اجلاس آن‌ها ابراز تعجب کرد و گفت که آن‌ها از شورای همکاری خلیج فارس طلب استمداد دارند؛ شورایی که به دست خود آن را تکه تکه کرده‌اند.

نصرالله گفت: ترامپ هر کاری را برای مال اندوزی انجام می‌دهد و اکنون نیز منافع او در این است که همچنان کشور‌های حاشیه خلیج فارس از ایران هراس داشته باشند.

سید حسن نصرالله در ادامه به بیانیه پایانی نشست مکه اشاره کرد و از اینکه این بیانیه در یک سطر و نصف به فلسطین پرداخته، شدیدا انتقاد کرد و گفت: «این همان حجم توجه سران عرب به مسئله فلسطین است».

وی گفت که حزب‌الله لبنان به عنوان بخش از دولت این کشور، موضع هیئت رسمی مشارکت کننده در اجلاس مکه را مخالف اصول و بیانیه شورای وزیران لینان می‌داند. سید حسن نصر الله با خطاب قرار دادند این هیئت پرسید: «آن بی‌طرفی [ که می‌گفتید]چه شد؟».

دبیر کل جنبش حزب‌الله، موضع هیئت دولت لبنان در اجلاس مکه را مردود دانست و آن را محکوم کرد. او ادامه داد: «جریان المستقبل [ به ریاست سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان]می‌تواند از این بیانیه حمایت کرده و آن را تأیید کند، ولی و این حق طبیعی این حزب است، ولی توافق کردیم که دولت لبنان در این مسائل بی‌طرف باشد و آنچه در مکه اتفاق افتاد، مخالف تعهدات بود».

سید حسن نصر الله در بخش از سخنان خود به موضوع ترسیم مرز‌های دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت که حزب‌الله در این قضیه پشت دولت لبنان ایستاده است.

وی گفت که آمریکا می‌خواهد از گفت‎وگو‌های لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر ترسیم مرز‌ها سو استفاده کرده و از آن برای حل پرونده جانبی که همان منافع اسرائیل است، استفاده کند. اسرائیل سال‌ها از حل این مسئله که همان موشک‌های نقطه‌زن و تولید آن است، عاجز مانده است.

نصرالله گفت که رژیم صهیونیستی از طریق سفیران و برخی کشور‌ها پیامی با این مضمون به حزب‌الله داده‌اند که اگر مکان موشک‌های نقطه‌زن این حزب را کشف کنیم، هدف قرار خواهیم داد.

سید حسن نصرالله گفت که ما دروغ نمی‌گوییم، امروز من بار دیگر در برابر همه دنیا می‌گویم که ما موشک‌های نقطه زن کافی داریم که می‌تواند چهره منطقه را تغییر دهد.

وی با بیان اینکه حزب‌الله کارخانه ساخت موشک‌های نقطه زن ندارد، تأکید کرد حزب‌الله با این حال می‌تواند پاسخ تجاوز‌های رشمن اسرائیلی را بدهد و علیت اینکه آن‌ها طی این مدت نتوانسته‌اند به لبنان و اهداف حزب‌الله حمله کنند همین نکته است؛ پاسخ سریع، مستقیم و قدرتمند حزب‌الله.

دبیر کل حزب‌الله گفت که آمریکا با طرح گفتگو‌ها بر سر ترسیم مرز‌ها می‌خواهد باب گفتگو بر سر موشک‌ها و تولید آن را باز کند. وی ادامه داد: «ما حق داریم هر سلاحی را که بخواهیم، به دست بیاوریم و آن را تولید کنیم، آمریکا حق ندارد در این مسئله با ما وارد مذاکره شود. ما نیروی انسانی لازم و کامل برای ساخت و تولید سلاح را داریم و به‌زودی کارخانه‌های تولید موشک‌های نقطه‌زن را در لبنان خواهیم ساخت».

کد مطلب: 72970
زمان انتشار: شنبه 11 خرداد 1398 - 10:30:33
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد