به روز شده: 3 دقیقه قبل
کد مطلب: 73409
زمان انتشار: دوشنبه 3 تیر 1398 - 11:49:17

سخنگوی وزارت خارجه: شواهد ایران در مورد تجاوز پهپاد آمریکا به شورای امنیت ارائه شد

سخنگوی وزارت خارجه: شواهد ایران در مورد تجاوز پهپاد آمریکا به شورای امنیت ارائه شد
حقوق بشر  > ایران  - سخنگوی وزارت خارجه گفت: وزارت خارجه شواهدی را در مورد تجاوز پهپاد آمریکایی به خاک کشورمان در قالب نامه‌ای به شورای امنیت ارائه کرد.

به گزارش میزان، «سید عباس موسوی» در نشست خبری امروز دوشنبه، درباره اقدامات وزارت خارجه در واکنش به تجاوز پهپاد آمریکایی به خاک کشورمان گفت: در این زمینه علاوه بر اقدامات سیاسی و دیپلماتیک از جمله احضار کاردار امارات و سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران، نامه‌ای به شورای امنیت ارسال شد. در حال حاضر این نامه ثبت شده است و امیدواریم با شواهدی که در آنجا ارائه شده متجاوزین متوجه شوند که کارشان اشتباه بوده است.

وی در مورد ادامه روند برجام میان ایران با روسیه و چین اظهار داشت: ما در حال حاضر به برجام متعهد هستیم و اقداماتی که انجام دادیم منطبق بر برجام است. اما حیات و ممات برجام به عنوان دستاورد چندجانبه بین المللی بستگی به اجرای تعهدات همه طرف‌ها دارد. با خروج آمریکا سایر اعضا متعهد شدند نگذارند این دستاورد از بین نروند اما جز اندک اقدامات دوستان ما، بقیه کاری نکردند؛ لذا ایران علیرغم میل خود دست به واکنش زد. اینکه روس‌ها به وظایف خود در برجام جامه عمل بپوشانند در قالب تعهدات‌شان است و ما هم خیلی منتظر اروپا نماندیم و توافقات مالی با برخی کشور‌ها صورت گرفته که برخی اعلام شده است.

موسوی درباره ادعا‌های اخیر معاون وزیرخارجه انگلیس نیز گفت: این اظهارات را غیرسازنده می‌دانیم. موریسون برای آشنایی با مواضع ایران به کشورمان سفر کرد. در دیدار صریح عراقچی با موریسون، پرونده‌هایی که جمهوری اسلامی با آن‌ها درگیر بود را مطرح شد. ما حرف‌های بعد از این دیدار از سوی موریسون را نمی‌پذیریم. انگلیس با توجه به گرفتاری‌های داخلی و کمتر شدن پشتوانه اتحادیه اروپا، ترجیح داده است با آمریکا همسویی داشته باشد.
 

سخنگوی وزارت خارجه در مورد ادعای آمریکا مبنی بر حملات سایبری اخیر به سامانه موشکی ایران گفت: من در این باره خبر دقیقی ندارم. اما پدافند سایبری ایران توانمندی زیادی دارد. با این حال اگر این خبر درست باشد خبط بزرگی علیه یک کشور صورت گرفته است.

وی درباره جهت گیری طلبکارانه مقامات اروپایی در ایران در خصوص اجرای تعهدات برجامی بیان کرد: ابراز نگرانی و یا درخواست های اروپا از ایران، با توجه به پیشینه عملکرد آنها چندان قابل شنیدن نیست و همان جا پس از بیان چنین مسائلی، جواب قاطعی دریافت می کنند. برجام به طرفین اجازه می دهد اگر طرفی نقض عهد کند، دیگران اقداماتی انجام دهد. اگر ایران نقض عهد می کرد آنها می توانستند تحریم ها را برگردانند. اما در صورتی که سایر اعضا این توافق را نقض می کردند، برای ایران کاهش تعهدات یا خروج از برجام پیش بینی شده است. اما با وجود خروج غیرقانونی آمریکا از برجام 15 گزارش آژانس بین المللی اتمی نشان می دهد ایران در قالب این توافق عمل کرده است. اگر جمهوری اسلامی ابتدا به ساکن نقض تعهدات می کرد شاید حرف های اروپا قابل شنیدن بود، در غیر این صورت اظهارات اروپایی ها قانونی نیست. ضمن آنکه تا زمانی که اروپا گام عملی و ملموسی برندارد، ما اقدامات کاهش تعهدی خود را انجام می دهیم.

موسوی در خصوص نشست کنفرانس صلح برای رفاه در بحرین خاطر نشان کرد: این نشست شرم آور است. ما یقین داریم به حراج گذاری آرمان فلسطین که صلح را در مقابل پول مطرح می کنند محکوم به شکست است و ما این اقدام را محکوم می کنیم.

وی در مورد اینکه اگر اروپا اولین تراکنش های مالی را در روزهای آتی انجام دهد آیا ایران اجرای گام دوم را متوقف می کند گفت: ما صراحتا حق و حقوق خود را مطرح کردیم. وظایف و حقوق باید متوازن باشند و من نمی دانم اینستکس چقدر می تواند توازن بین وظایف و حقوق را ایجاد کند. اما اگر این اقدامات اروپا باری به هر جت و جزئی باشد ما را راضی نمی کند. تا پیش از تحریم های یکحانبه آمریکا، ما روازنه 2 میلیون و 800 هزار بشکه نفت می فروختیم و ایران باید مجددا به درآمدهای نفتی خود برسد. لذا باید دید این تراکنش و معامله مالی چقدر می تواند خواسته های جمهوری اسلامی را تامین می کند.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد پرداخت غرامت 3.1 میلیارد پوندی انگلیس به ایران اظهار داشت: دادگاه های انگلیس در باره این پرونده به نفع کشورمان رای دادند و لذا آنها موظف به پرداخت این مبلغ هستند.

وی درباره گزارش عملکرد معاونت اقتصادی وزارت خارجه در یکسال گذشته تصریح کرد: وزارت خارجه متولی کار اقتصادی نیست و کار معاونت اقتصادی هم هماهنگی میان دستگاه های اقتصادی است که در خارج کشور فعالیت دارند. لذا امکان ارائه گزارش در این مورد را ندارم.

موسوی درباره اظهارات اخیر پمپئو برای تشکیل ائتلاف ضد ایرانی گفت: ائتلاف سازی چیز جدیدی نیست و تاکنون این ائتلاف ها شکست خورده اند. جمهوری اسلامی کشور مقتدری است و ائتلاف سازی علیه آن کار ساده ای نیست. لذا اگر هر هفته هم به منطقه بیایند کاری از پیش نخواهند برند.

وی در مورد تناقص سیاست های آمریکا علیه ایران در روز های گذشته بیان کرد: تناقص در گفتار آمریکا نشان از بی سیاستی و تشتت در تیم هیات حاکمه آمریکا دارد. بنابراین ما به لفاظی ها و شرط گذاشتن های آنها اعتنا نمی کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره اقدامات ایران برای مجاب کردن اروپا به راه اندازی اینستکس گفت: در نامه رئیس جمهوری کشورمان به اعضای برجام به اقداماتی اشاره شد تا از طریق آنها اروپا مجاب به راه اندازی این کانال مالی شود.

وی درباره اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران از امروز خاطر نشان کرد: آیا تحریمی مانده است که در چهل سال گذشته علیه جمهوری اسلامی و ملت ما اعمال نکرده باشد و از طرفی این تحریم ها چه دستاوردی داشته است؟! با این حال ما هر تحریمی را جدی می گیریم و آن را در قالب تروریسم اقتصادی می دانیم هرچند که اثرگذاری ای در این تحریم ها مشاهده نمی کنیم. آمریکا در حالی که از یک طرف بحث مذاکره با شرط و بی شرط و میانجیگری را مطرح می کند، از طرف دیگر به دنبال فشار حداکثری است. آمریکایی ها هم می دانند اگر تحریم اثرگذار بود تا حالا نتیجه می داد.
آبه حامل پیام کتبی از سوی آمریکا نبود

موسوی در مورد نتایج سفر شینزو آبه به تهران گفت: این سفر از آن جهت که بعد از چهل سال یک مقام ارشد ژاپنی به ایران آمد، سفر مهم و تاریخی به شمار می رفت. اما حواشی سفر هم این بود که جناب آبه که ما در حسن نیت او شکی نداریم، حامل پیامی است و یا برای میاجیگری به ایران سفر کرده است. البته نخست وزیر ژاپن در این سفر پیام کتبی به همراه نداشت ولی پیام شفاهی داشت. جمهوری اسلامی هم قبل سفر آبه اعلام کرده بود از این سفر استقبال می کند و شنونده حرف های آنها خواهد بود. آبه پیام ویژه ای از طرف آمریکا نداشت و بسته ویژه ای نبود که بشود روی آن فکر کرد. با این حال در حوزه روابط دوجانبه یکسری بحث ها در مورد مراودات تجاری در خصوص خرید نفت صورت گرفت که هم اکنون در حال کار روی آن هستند.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد ادعای ترامپ مبنی بر توقف حمله نظامی به ایران گفت: این تصمیمی بود که احتمالا گرفتند یا نگرفتند. اما آنچه برای ما مهم بود تجاوز پهپاد آمریکا به خاک کشورمان بود که پاسخ خود را هم دریافت کرد.

وی درباره دیدار سران سه کشور جمهوری آذربایجان، ایران و روسیه در ماه آگوست تصریح کرد: این نشست ها مکانیسم تازه ای نیست. جمهوری اسلامی عضو تعداد زیادی از چنین سازوکارهای منطقه ای و فرامنطقه ای است. ما به کار دسته جمعی و منطقه ای معتقد هستیم. ضمن آنکه این فرصت متقابلی برای همه کشورها و نه صرفا برای ایران است.


موسوی در خصوص شواهد ارائه شده در مورد تجاوز پهپاد آمریکا به خاک کشورمان بیان کرد: ایران اسناد متقن و قابل استنادی ارائه کرده است و تشکیک آمریکا در این مساله، خللی در اصل تجاوز ایجاد نمی کند. رادارهای نظامی و غیرنظامی ایران این ورود غیر قانونی را ثبت کردند. فاصله بین ادعای آمریکا و آنچه رخ داده است به قدری هست که نشان دهد جمهوری اسلامی با دقت و هوشیاری این کار را کرده است. حرف های آمریکا خیلی دقیق نیست و در حد دقت ادعای فتوشاپی موشک های ایران است.

موسوی در مورد ادعای رسانه اسراییلی دبکا فایل در خصوص ایجاد خط تماس ویژه بین مقر نیروی دریایی سپاه پاسداران در بوشهر و ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در منامه اظهار داشت: برای این قبیل مسائل دنبال منابع معتبر باشید. ضمن آنکه سیگنال های رادیویی بین همه کشتی ها و هواپیماهایی که در محیط بین المللی تردد می کنند وجود دارد اما من در مورد ایجاد چنین خط ویژه ای اطلاعی ندارم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر معاون دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه به ایران بیتن کرد: این سفر انجام شد و دیدارهایی هم صورت گرفت، دیدارهایی که نمی توان گفت چندان خوب بودند. گفتگوها حول مسائل منطقه و برجام بود.

موسوی در مورد تاثیر انجام تعهدات مالی روسیه بر توقف ضرب العجل ایران برای ورود به گام دوم کاهش تعهدات هسته ای گفت: اقدامات روسیه در توقف ضرب العجل ما اثر ندارد. زیرا این اقدامات در چارچوب تعهدات دوجانبه صورت می گیرد و نافی تعهدات اروپا نیست و جایگزین آن نخواهد شد.

وی با توجه به توقف عملیات کنسولی ایران و کانادا توسط سفارت سوئیس در مورد احتمال تحول روابط سیاسی میان تهران و اتاوا گفت: در چنین شرایطی کشورها معمولا حافظت منافع خود را به کشوری می سپارند اما گاهی به دلایل مختلف آن کشور را عوض می کنند. سفارت سوئیس زحمت کار حفاظت منافع را در رابطه با آمریکا، عربستان و کانادا بر عهده دارد اما ظاهرا به دلیل حجم زیاد کارهای کنسولی ایرانیان مقیم کانادا، توان ادامه کار را ندارد. لذا نمایندگی های ایران در اروپا مسئولیت این کارها را بر عهده گرفتند. با این حال ما پیشتر به مقامات کانادا اعلام کرده بودیم اقدامات مشترکی در حوزه کنسولی برای رفاه حال ایرانیان مقیم این کشور انجام دهیم. بنابراین تغییر در سفارت حافظ منافع کانادا و ایران، به معنای تحول ویژه در روابط دو کشور نیست.

وی درباره میانجیگری برخی کشورها در روابط بین ایران و عربستان خاطر نشان کرد: ما هیچ گونه میانجگیری را رد نکردیم. کشورهای زیادی در منطقه، اروپا و شرق دور از ما خواستند تا در این خصوص میانجیگری کنند. ما معتقد به گفتگو و تعامل با همسایگان هستیم و لذا این پیشنهادات را رد نکردیم. اما نمی دانم وقتی آنها با طرف مقابل وارد گفتگو شدند چه جوابی گرفتند.

کد مطلب: 73409
زمان انتشار: دوشنبه 3 تیر 1398 - 11:49:17
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد