به روز شده: 32 دقیقه قبل
کد مطلب: 73416
زمان انتشار: دوشنبه 3 تیر 1398 - 12:17:53

محاکمه رهبران مدنی ترکیه بر سر اعتراضات ۲۰۱۳

محاکمه رهبران مدنی ترکیه بر سر اعتراضات ۲۰۱۳
حقوق بشر  > جهان  - جمعی از تاجران سرشناس، چهره‌های آکادامیک و هنرمندان ترکیه‌ای امروز (دوشنبه) به اتهام تلاش برای سرنگونی دولت رجب طیب اردوغان در اعتراضات سال ۲۰۱۳ پارک گزی محاکمه می‌شوند.


به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، چنانچه تمامی ۱۶ متهم محکوم شوند، حبس ابد در انتظار آنهاست. گروه‌های حقوق بشری تاکید دارند "ذره‌ای مدرک" هم علیه این مظنونان وجود ندارد.

در میان بازداشتی‌ها نام عثمان کاوالا، تاجر و خیر سرشناس هم به چشم می‌خورد. او از نوامبر ۲۰۱۷ در بازداشت است و منتقدان او را نماد سرکوب جامعه مدنی می‌دانند. کاوالا به طراحی و تامین مالی اعتراضات در رابطه با توسعه پارک گزی استانبول متهم است. این اعتراضات به تدریج جنبشی سراسری علیه دولت حاکم تبدیل شد.

در کیفرخواست ۶۵۷ صفحه‌ای، این اعتراضات توطئه‌ای خارجی مرتبط با بهار عربی توصیف شده است. در متن کیفرخواست آمده است: هیچکدام از این اقدامات تصادفی نیست... آنها از سوی خارجی‌ها حمایت شدند تا جمهوری‌ ترکیه را به زانو درآورند.     

اندرو گاردنر از عفو بین‌الملل می‌گوید: این محاکمه عمق نقض در قوه قضاییه را نشان می‌دهد. کوچکترین مدرکی دال بر فعالیت مجرمانه وجود ندارد، چه رسد به توطئه برای سرنگونی دولت. این تلاشی پوچ برای نشان دادن فعالیت‌های عادی جامعه مدنی به عنوان جرم است.

کد مطلب: 73416
زمان انتشار: دوشنبه 3 تیر 1398 - 12:17:53
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+1

دیگر مطالب