به روز شده: 9 ساعت و 20 دقیقه قبل
کد مطلب: 73428
زمان انتشار: سه شنبه 4 تیر 1398 - 07:09:11

خدائیان: طرح حدنگاری در ۹۸ درصد اراضی شهری اجرا شده است

خدائیان: طرح حدنگاری در ۹۸ درصد اراضی شهری اجرا شده است
قوه قضائیه  - 

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: طرح جامع حدنگاری یا کاداستر، در ۹۸ درصد اراضی شهری کشور اجرا شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر ذبیح الله خدادادیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت : اگرچه نقشه‌های این درصد از اراضی کشور در اجرای این طرح جاگذاری شده، اما تثبیت نشده است. وی اضافه کرد: از ۱۶۲ میلیون و ۸۷۷ هزار عرصه خاکی کشور ۱۳۱ میلیون و ۷۱۰ هزار هکتار منابع ملی و مرتع و ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است.

وی تصریح کرد: از مجموعه عرصه خاکی کشور یک میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار شهر‌ها و ۴۵۰ هزار هکتار روستا‌ها هستند.

رئیس سازمان ثبت و املاک کشور افزود: از ۱۰۴ میلیون هکتار اراضی طبیعی که نقشه اش به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور داده شده ۲۳ میلیون هکتار در اجرای طرح کاداستر تثبیت شده، اما تا کنون لایه‌های اطلاعاتیش بارگذاری نشده است.

وی با بیان اینکه اجرای طرح کاداستر از ابتدای سال ۹۴ آغاز شد و بر اساس قانون باید ظرف پنج سال کامل می‌شد گفت: همکاری نکردن برخی دستگاه ها، اختصاص نیافتن اعتبارات لازم و کمبود نیرو‌های متخصص از جمله عواملی است که باعث شده است تا این طرح به طور کامل اجرایی نشود.

خدائیان افزود: تنها یک سوم بودجه مصوب قانونی برای اجرای این طرح به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اختصاص می‌یابد و ۴۲ درصد درآمد سازمان از محل اجرای این طرح به هلال احمر اختصاص پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه قوانین ثبت شرکت‌ها مربوط به سال ۱۳۱۰ است و بسیاری از آن‌ها به روز نشده است گفت: هم اکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار شرکت ثبت شده در کشور وجود دارد. خدادادیان افزود: سال گذشته ۵۰ هزار و ۸۲۵ شرکت و ۱۱ هزار و ۷۸۴ موسسه در کشور ثبت شد.

رئیس سازمان ثبت و املاک کشور با اشاره به اقدامات این سازمان برای وصول معوقات بانکی گفت: در سال ۹۷، ۱۰ هزار میلیارد تومان از این معوقات وصول شد.

وی با اشاره به کار سنگین اجرای اسناد در سازمان ثبت اسناد گفت: تنها در اجرای اسناد تهران ۱۶۵ هزار پرونده در جریان است. خدادادیان تصریح کرد: در بخش ثبت اسناد و املاک هزاران بخشنامه و آیین نامه وجود دارد که بسیاری از آن‌ها به روز نشده است.

خدائیان گفت: باید به جایی برسیم که اسناد الکترونیک جایگزین اسناد تک برگ شود و این طرح در دستور کار است. خدادادیان توجه به همکاران، برخورد جدی با متخلفان، استفاده از فناوری‌های نوین، تلاش برای کاستن از مراجعات حضوری، شفافیت کارها، افزایش نظارت مردمی و بازرسی‌های محسوس و غیرمحسوس را از جمله طرح‌ها و اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای ارتقای سلامت اداری اعلام کرد.

وی با اشاره به برگزاری آزمون استخدامی سردفتران در سال ۹۷ و قبولی شماری در این آزمون افزود: تعدادی از شرکت کنندگان در این آزمون نسبت به آن اعتراض داشتند که اعتراض آنان هم اکنون در دیوان عدالت اداری در حال بررسی است.


رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: بر اساس بررسی‌هایی که شخصاً انجام داده ام هیچ اشکالی بر روند برگزاری این آزمون و استخدام سردفتران صورت نگرفته است.

 

کد مطلب: 73428
زمان انتشار: سه شنبه 4 تیر 1398 - 07:09:11
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-1

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری