به روز شده: 3 دقیقه قبل
کد مطلب: 73458
زمان انتشار: سه شنبه 4 تیر 1398 - 13:40:45

خرم آبادی: بیش از 700 شکایت به معاونت نظارت ارسال شده/ دو مرحله بازرسی از دادسراهای سراسرکشور

خرم آبادی: بیش از 700 شکایت به معاونت نظارت ارسال شده/ دو مرحله بازرسی از دادسراهای سراسرکشور
قوه قضائیه  - عبدالصمد خرم آبادی معاون نظارت و هماهنگی امور دادسراها و ضابطین دادستانی کل کشور گفت: با توجه به اینکه ساختار معاونت نظارت وهماهنگی امور دادسراها برای انجام وظایفی ایجاد شده است که این معاونت بر اساس قانون برعهده دارد، لذا قبل از اینکه به بیان ساختار معاونت پرداخته شود لازم است وظایف این معاونت تشریح گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از اداره کل روابط عمومی دادستانی کل کشور، عبدالصمد خرم آبادی معاون نظارت و هماهنگی امور دادسراها و ضابطین دادستانی کل کشور در گفت وگویی که به مناسبت هفته قوه قضاییه انجام شد به بیان ساختار، وظایف وعملکرد این معاونت پرداخت و گفت: با توجه به اینکه ساختار معاونت نظارت وهماهنگی امور دادسراها برای انجام وظایفی ایجاد شده است که این معاونت بر اساس قانون برعهده دارد، لذا قبل از اینکه به  بیان ساختار معاونت پرداته شود لازم است وظایف این معاونت تشریح گردد.

وی گفت: معاونت نظارت و هماهنگی امور دادسراها پنج وظیفه اصلی را بر عهده دارد. نظارت بر دادسراهای سراسر کشور از حیث رسیدگی به پرونده های کیفری که در دادسراهای سراسر کشور تشکیل رسیدگی می‌شوند، پیشنهاد جابجایی و انتصاب مقامات دادسرا خصوصاً دادستان‌های سراسر کشور، نظارت بر ضابطین دادگستری از حیث وظایفی که به عنوان ضابط برعهده دارند، نظارت بر زندان های کشور و نظارت بر اجرای احکامی که از دادگاههای کیفری صادر می شود و بعد از صدور حکم به دادسراها جهت اجرا ارسال می شوند 5 وظیفه اصلی این معاونت می باشد.

ساختار معاونت نظارت دادستانی کل کشور

این مقام قضایی به تشریح ساختار این معاونت پرداخت  و گفت: معاونت نظارت و هماهنگی امور دادسراها و ضابطین دادستانی کل کشور برای انجام وظایف پنجگانه ای که بر عهده دارد دارای ساختار تشکیلاتی مشخص می باشد.

معاون نظارت و هماهنگی امور دادسراها و ضابطین دادستانی کل کشور افزود: اداره کل نظارت، بازرسی و ارزیابی عملکرد دادسراها،  اداره کل نظارت بر ضابطین، زندانها و اجرای احکام و مدیریت انتصابات قضات دادسراهای سراسر کشور ساختار این معاونت را تشکیل می‌دهند.

این مقام قضایی خاطر نشان کرد: اداره کل نظارت بازرسی و ارزشیابی دادسراها با توجه به وظایف گسترده ای که بر عهده دارد دارای سه اداره می باشد که اداره نظارت و بازرسی، اداره ارزیابی عملکرد دادسراها و اداره رسیدگی به شکایات و ارشاد مراجعات مردمی سه اداره مورد اشاره هستند.

وی ادامه داد: اداره کل نظارت بر ضابطین زندان ها و اجرای احکام خود دارای دو اداره می باشد که عبارتند از اداره نظارت بر امور ضابطین و اداره نظارت بر امور زندان هابازداشتگاه‌ها و اجرای احکام. البته مدیریت انتصابات قضات دادسرا نیز یکی از بخش های معاونت نظارت است که در کنار ادارات کل و مستقل از آنها وظایف را در خصوص ارزیابی و انتصابات قضات دادسرا بر عهده دارد.

خرم آبادی تصریح کرد: بنابراین از جهت ساختاری برای هر یک از پنج وظیفه اصلی که طبق قانون آیین دادرسی کیفری بر عهده معاونت نظارت بر دادسراها و ضابطین است. یک اداره یا یک مدیریت وجود دارد.

۷ روش مختلف برای بازرسی از دادسراها

معاون نظارت و هماهنگی امور دادسراها و ضابطین دادستانی کل کشور در ادامه به تشریح روش‌های نظارت و بازرسی در دادسراها پرداخت و گفت: ما برای نظارت و بازرسی  دادسراها از ۷ روش مختلف استفاده می کنیم. بازرسی دوره ای از دادسراها، بازرسی سرزده از دادسراها، رسیدگی به شکایاتی که مردم به صورت حضوری در دادستانی کل کشور مطرح می‌کنند و رسیدگی به شکایاتی که مردم در سایت اینترنتی دادستانی کل کشور مطرح می‌کنند بخشی از روش های ما برای نظارت بر امور دادسراها است.

وی ادامه داد: نظارت الکترونیکی، رسیدگی به شکایاتی که مردم از طریق پست ارسال می کنند و رسیدگی به شکایات و انتقاداتی که مردم از طریق صندوق‌های نصب شده در دادسراها مطرح می کنند از دیگر روش های ما برای نظارت بر دادسراها می‌باشد.

این مقام قضایی در رابطه با نحوه بازرسی ها هم گفت: نحوه بازرسی دوره ای به این صورت است که یک تیم بازرسی متشکل از چند قاضی با برنامه ریزی و هماهنگی قبلی به دادسرایی که قرار است مورد بازرسی قرار می‌گیرد مراجعه کرده و دو نوع بازرسی را انجام می دهند. نوع اول بازرسی، بازرسی عمومی است به این صورت که تیم بازرسی از قسمت های مختلف دادسرا امکانات و تجهیزات و سرویس هایی که در در دادسراها به مردم خدمات می دهند را بازرسی می کنند.

خرم آبادی افزود: بازرسی بعدی بازرسی اختصاصی است که عملکرد کارکنان قضایی و اداری و نحوه تعامل آنها با مردم در پرونده‌ها و عملکرد هر قاضی به صورت جداگانه مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

تشویق قضات توانمند و برخورد با قضات متخلف

معاون نظارت و هماهنگی امور دادسراها و ضابطین دادستانی کل خاطرنشان کرد: نتیجه این ارزیابی عملکرد در پرونده وی درج خواهد شد و چنانچه در این بازرسی ها مشخص شود که قضات وظایف خود را به درستی انجام داده و مستوجب تشویق هستند اقدامات لازم در جهت تشویق آنها به عمل خواهد آمد و چنانچه برخلاف قانون اقداماتی را انجام داده باشند از اقدامات خلاف قانون آنها جلوگیری به عمل خواهد آمد. همچنین بر اساس  ماده ۲۸۸ قانون آیین دادرسی کیفری دستورات و تذکرات لازم به آنها داده خواهد شد و حتی ممکن است در صورت اقتضای امر علیه قاضی متخلف اعلام تخلف یا اعلام جرم شود. در این صورت  مراجع ذیصلاح به تخلف یا جرم قاضی رسیدگی خواهند کرد.

وی از رد صلاحیت قضات فاقد صلاحیت هم خبر داد و گفت: اگر در جریان رسیدگی مشخص شود که قاضی دادسرا فاقد صلاحیت لازم برای ادامه قضاوت است به دادستان محترم کل کشوراعلام می‌شود تا پرونده وی را در کمیسیون عالی رسیدگی به صلاحیت قضات مطرح و در خصوص ادامه کار وی اتخاذ تصمیم شود.

این مقام قضایی به بازرسی های انجام شده توسط این معاونت هم اشاره کرد و گفت: از ابتدای تشکیل معاونت نظارت بر دادسراها تاکنون دادسراهای سراسر کشور دو مرتبه مورد بازرسی قرار گرفته اند. سال گذشته از دادسرای چندین استان از جمله استان مرکزی، استان کردستان و استان تهران بازرسی به عمل آمد. البته استان تهران علاوه بر دادسرای شهر تهران دارای ۱۴ دادسرا در سایر شهرهای استان تهران می باشد.

خرم آبادی ادامه داد: شهر تهران به تنهایی دارای ۳۳ ناحیه دادسرا است که برخی از این نواحی از دادسراهای مراکز استان بزرگترهستند و از آنجا که تعداد قضات شاغل در دادسراهای استان تهران حدود یک چهارم قضات دادسرای کشور را تشکیل می‌دهند بازرسی از دادسرای تهران وقت بسیار زیادی را از معاونت نظارت به خود اختصاص داد.

معاون نظارت و هماهنگی امور دادسراها و ضابطین دادستانی کل اظهار کرد: ناگفته نماند در بازرسی از دادسراهای استان تهران کلیه قضات شاغل در دادستانی کل کشور حسب دستور دادستان محترم کل کشور با معاونت نظارت همکاری داشتند و اگر این همکاری نبود بازرسی استان تهران ماه ها به طول می انجامید.

این مقام قضایی بیان کرد: لازم به ذکر است که با توجه به اینکه مقررات قانون آیین دادرسی کیفری دادستان ها برضابطین عام و خاص دادگستری نظارت و ریاست دارند بنابراین در هنگام بازرسی از دادسراهای استان ها و شهرستان های تابعه آنها علاوه بر دادسراها از ضابطین و زندان نیز بازرسی به عمل می آید و چنانچه ضابطین و یا مأمورین زندان‌ها به وظایف خود به درستی عمل کرده باشند مورد تشویق قرار خواهد گرفت و اگر از وظایف قانونی خود تخطی کرده باشند دستورات و تذکرات لازم برای جلوگیری از استمرار اقدامات خلاف قانون به آنها خواهد شد و اگر تخلف در حدی باشد که نیاز به مجازات هم داشته باشند اقدام قانونی لازم در این خصوص نیز به عمل خواهد آمد.

وی در ادامه به نظارت الکترونیکی بر دادسراها و نحوه این نظارت هم اشاره کرد و گفت: در دادسراهای سراسر کشور یک شبکه رایانه ای داخلی یا به تعبیر دیگر یک سامانه الکترونیکی وجود دارد که  «سامانه مدیریت پرونده» نامیده می شود و اختصاراً به آنCMS یا «سمپ» گفته می شود. 

خرم آبادی افزود: وفق مقررات به محض تشکیل یک پرونده در دادسرا این پرونده باید در سامانه سمپ ثبت شود و کلیه اقدامات و تصمیماتی که قاضی و یا مدیر دفتر شعبه بر روی این پرونده انجام می‌دهند باید در این سامانه درج شوند.  دادسراهای سراسر کشور از طریق این شبکه رایانه‌ای به مرکز وصل  هستند و از مرکز می توان  اقداماتی را که شعب دادیاری بازپرسی و دادستانی یا معاونین دادستان بر روی پرونده ها انجام می دهند مشاهده کرد و بر اقدامات آنها نظارت کرد.

این مقام قضایی تصریح کرد: در معاونت نظارت دادستانی کل کشور یک واحد نظارت الکترونیک وجود دارد که دو قاضی و چندین کارمند در این واحد انجام وظیفه می‌کنند و بر اقدامات قضات دادسراهای سراسر کشور از طریق الکترونیکی نظارت دارند. تعداد پرونده های وارده و مختومه هر یک از شعب  دادسراها، اقداماتی که بر روی این پرونده انجام شده است، تعداد قرارهای بازداشت جلب به دادرسی،  تعلیق تعقیب و منع و موقوفی تعقیب هر یک از شعب از طریق سامانه های الکترونیکی موجود در واحد الکترونیکی معاونت نظارت در اختیار قضات و کارمندان این واحد قرار می‌گیرد. یعنی واحد نظارت الکترونیک به صورت دوره ای بر اقدامات هر یک از شعب دادسراهای سراسر کشور نظارت دارد و گزارش کار آنها را به معاون نظارت و هر یک از ادارات کل گزارش می دهد.

خرم آبادی به ذکر مصالی پرداخت و گفت: به عنوان مثال در خرداد ماه سال ۱۳۹۸ با توجه به دستور ریاست محترم قوه قضاییه، دادستان محترم کل کشور کلیه پرونده‌های مسن هر یک از دادسراهای سراسر کشور به تفکیک شعب و به تفکیک سن هر یک از پرونده ها از سامانه ها استخراج و برای دادستان های مراکز استان ارسال و از آنها خواسته شد با توجه به وظیفه ای که ماده ۲۷ قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص نظارت دادستان مرکز استان بر دادسراهای شهرستانهای استان دارد از دادستان‌های شهرستانها و قضات شاغل در شعب دادیاری و بازپرسی که پرونده مسن در شعبه آنها وجود دارد علت  تاخیر در رسیدگی به پرونده را سوال و نتیجه را به دادستانی کل کشور اعلام کنند. خوشبختانه پیگیری از روش نظارت الکترونیکی نتایج بسیار خوبی را به دنبال  داشته است.

معاون نظارت و هماهنگی امور دادسراها و ضابطین دادستانی کل به مزایای این نوع نظارت پرداخت و گفت: نظارت الکترونیکی مکمل نظارت‌های فیزیکی بوده و در بسیاری از موارد می‌توان به جای نظارت فیزیکی از نظارت الکترونیکی استفاده کرد. و با این روش میتوان در وقت و هزینه های مالی صرفه جویی کرد.

این مقام قضایی تصریح کرد: به عنوان مثال معاونت نظارت بر دادسراها در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸  از طریق نظارت الکترونیکی آنلاین تعداد پرونده‌های وارده به هر یک از دادسراهای سراسر کشور را به تفکیک مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسید که  حدود پنجاه شهرستان از شهرستان‌هایی که دادسرا در آنها تشکیل شده است درواقع به لحاظ قلت تعداد پرونده‌های وارده  ظرفیت تشکیل دادسرا را نداشته اند و تشکیل دادسرا  در آن شهرستانها از ابتدا اشتباه بوده و به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

وی بیان کرد: بنابراین از ریاست محترم قوه قضاییه درخواست شد که دادسراهای حدود پنجاه شهرستان به دادگاه بخش تبدیل شوند. تبدیل دادسرا به دادگاه بخش در این ۵۰ شهرستان هم باعث صرفه جویی در بودجه و نیروی انسانی قوه قضاییه، هم باعث تسریع در رسیدگی به پرونده های مردم در دادگاه بخش خواهد شد.

خرم آبادی به شاخص های مهم برای ارزیابی عملکرد دادسراها هم اشاره کرد و گفت: شاخص‌های ارزیابی عملکرد دادسرا بر اساس وظایف قانونی که قضات در هنگام رسیدگی به پرونده ها بر عهده دارند تعیین شده‌ است.

وی اظهار کرد: این شاخص ها مواردی همچون میزان دانش و ابتکار قضایی، میزان انگیزه برای احقاق حق و اجرای عدالت، رعایت نظم در انجام امور و ورود و خروج، میزان نظارت و مدیریت بر مجموعه تحت نظارت، سرعت در انجام امور محوله،  دقت در انجام امور محوله، میزان حسن شهرت، خوش رفتاری با  مراجعین، میزان تلاش و پشتکار انجام امور محوله و تقید به ارزش‌های اسلام و انقلاب می باشد.

خرم آبادی به شکایات واصله هم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ماهیانه بیش از هفتصد شکایت از طرق مختلفی که ذکر شد به اداره رسیدگی به شکایات و مراجعات مردمی معاونت  نظارت بر دادسرا های دادستانی کل کشور واصل میشود و مورد بررسی قرار می گیرد .

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: موضوعات شکایات واصله مواردی همچون اطاله دادرسی، سنگین بودن قرار‌های تامین صادره، عدم پذیرش وثیقه و کفیل، عدم تعیین تکلیف در خصوص اموال ناشی از جرم، عدم توجه به به دلائل و محتویات پرونده، بد رفتاری قضات و مدیران دفاتر با مراجعین، خروج قضات ازاصل بی طرفی و پارتی بازی، ندادن مرخصی به زندانیان و بدرفتاری ماموران زندان با زندانیان می باشد.

 خرم آبادی افزود: توجه نکردن مدارک پزشکی برای مداوای زندانیان و عدم تعویق در اجرای حکم زندانیان، بد رفتاری ضابطین با شکات و متهمین، عدم اهتمام  قضات به جلب و دستگیری متهمین، عدم اجرای دستور جلب متهمین توسط ضابطین، عدم اهتمام قضات اجرای احکام نسبت ادغام پرونده‌های مربوط محکومیت های متعدد زندانی ها، شکایت نسبت به دادن مرخصی زیاد به محکومین، شکایت نسبت به ضبط وثیقه ها و وجه الکفاله، اعتراض نسبت به متواری شدن  زندانیانی که با قرار تامین خفیف و متواری می شوند وعدم جدیت در اجرای احکام کیفری از دیگر مووضعاتی است که مردم نسبت به آنها شکایت داشته و به ما گزارش می‌شود.

معاون نظارت و هماهنگی امور دادسراها و ضابطین دادستانی کل در پایان به معرفی راههای ارتباطی برای دریافت شکایت های مردمی اشاره کرد و گفت: مردم از چهار طریق می تواند شکایت خود را به معاونت نظارت دادستانی کل کشور ارسال کنند. طرح شکایت از طریق حضور در دادستانی کل کشور،  طرح شکایت از طریق سایت اینترنتی دادستانی کل کشور، طرح شکایت از طریق صندوق های نصب شده در دادسراها و طرح شکایت از طریق اداره پست راه های ارتباطی ما برای دریافت شکایت های مردمی است.

کد مطلب: 73458
زمان انتشار: سه شنبه 4 تیر 1398 - 13:40:45
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+1

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری