به روز شده: 3 ساعت و 10 دقیقه قبل
کد مطلب: 73567
زمان انتشار: سه شنبه 11 تیر 1398 - 12:24:01
محمد جواد لاریجانی در کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی:

حقوق بشرامریکایی به دنبال محرومیت مسلمانان از حقوق مدنی است/ سکولارکردن دین ویژگی اسلام امریکایی است

حقوق بشرامریکایی به دنبال محرومیت مسلمانان از حقوق مدنی است/ سکولارکردن دین ویژگی اسلام امریکایی است
حقوق بشر  - دبیر ستاد حقوق بشر گفت: یکی از ویژگی های اسلام آمریکایی سکولار کردن دین است یعنی اینکه دین به درد زندگی خصوصی می خورد و مسلمانان از لحاظ زندگی مدنی، باید در ساختار بین‌المللی مندرج شوند و مقاومتی از خودشان نشان ندهند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، دکتر محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه امروز در کنفرانس بین المللی «حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری مدظله العالی» که در سالن یادمان شهدای هفتم تیر برگزار شد، اظهار داشت : 
دو واژه در طول ۴۰ سال پیروزی انقلاب اسلامی مطرح شد؛ یکی «اسلام امریکایی» توسط حضرت امام خمینی(ره)  و دیگری «حقوق بشر امریکایی» توسط مقام معظم رهبری.

وی افزود: این دو واژه هر دو مهم هستند هم از جهت تشخیص و هم اینکه برای ادامه کار راه گشا هستند. این دو واژه، واژه های هستند که به درد حل مسائل می خورند. زمانی که اسلام آمریکایی مطرح شد، برخی مصادیق آن وجود داشت. حکام مرتجع یا گروهک‌های تکفیری  و سلفی مصادیق اسلام آمریکایی هستند. بهترین نمونه آن هم گروه داعش است که البته پشت این مصادیق فکر هم وجود دارد و به ما کمک می کند که مصادیق غیر مشهور و آینده آن را هم بدانیم .

کنفرانس حقوق بشر امریکایی

دبیر ستاد حقوق بشر تأکید کرد: یکی از ویژگی‌های اسلام آمریکایی «سکولار کردن دین» است.  یعنی دین به درد زندگی خصوصی می خورد  به دلیل اینکه مندرس و قدیمی است و اصلا مربوط به حوزه خصوصی است؛ حالا این سکولار کردن دین در اسلام امریکایی ظهوراتش فرق دارد یک زمان داعشی ها هستند در نحوه تند اعمال دین و اجرای احکام دین که نهایتأ اثبات کند دین به درد زندگی خصوصی می خورد. ظهوراتش در هر زمان متفاوت است، یک زمان شیعه انگلیسی است که با ملکه انگلیس ارتباط دارد، ولی حتمأ باید در مراسم عاشورا قمه‌زنی را انجام دهد یا اینکه حجتیه‌ای‌ها که همه بر این باورند کار‌ها را باید به زمان بعد از ظهور موکول کنند.

وی تصریح کرد: نوع دیگری هم وجود دارد که خطرناک تر است و لعاب روشنفکری دارد و آن این است که حکومت باید عرفی باشد و این مسأله ای است که در جهان عرب و جمهوری اسلامی و جاهای دیگر مشتری دارد . در کشور خودمان، فکر بخشی از جناح اصلاح طلب، حول همین محور اسلام سکولار می‌چرخد که عقیده دارند دین بسیار خوب است منتهی در اجرای زندگی مدنی نباید رایج باشد و باید تفکر عرفی رایج باشد .

لاریجانی خاطرنشان کرد: پس باید اسلام امریکایی را بشناسیم. بعضی از ظهورات اسلام امریکایی تشخیصش خیلی هم راحت نیست. خطوط مربوط به مذاکره و امثال آن که مقام معظم رهبری راجع به آن صحبت فرمودند اینها برخی از نشانه های اسلام امریکایی است نه اینکه مذاکره خود فی‌النفسه امری تابو باشد نه، باید ببینیم مذاکره در قبال چه چیزی و چه هدفی است.

وی ادامه داد: اسلام امریکایی از لحاظ مبنا و تئوری دو رکن بسیار مهم دارد. یکی این است که دین باید سکولار باشد، ثانیأ ما از لحاظ زندگی مدنی در ساختار بین المللی باید مندرج شویم نمی توانیم مقاومت کنیم؛ وقتی مندرج شدیم درهای کمپانی های غربی به روی ما باز می شود، پول نفت ما برمی گردد، غربی ها کشور ما را آباد می کنند . این تفکری است که در کشورهای مختلف اسلامی و کشور ما زمینه دارد بنابراین باید خوب اسلام امریکایی را بشناسیم؛ یعنی هم سکولار بودن دین هم اندراج در سیستم جهانی را دارد.

کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی

دبیر ستاد حقوق بشر بیان کرد: مثالی که آقای آیت الله تسخیری درباره پیروزی یمن عنوان کردند درست است . یعنی یمن پیروز شده ، اینکه عربستان و برخی کشورهای دیگر این مسأله را بپذیرند این مهم نیست . یمن همین دیروز و امروز پیروز شده است. آنها تصور نمی کردند ملت یمن توانمندی زیادی دارد ولی پیروزی یمن دکترین مقاومت است . پیروزی یمن بسیار پیام بزرگی دارد همانطور که پیروزی حزب الله در لبنان که امواجش تمام منطقه را دربرگرفت. یمن گهواره تمدن بشری است هم قبل از اسلام هم بعد از اسلام.

وی افزود: یکی از ویژگی های سبوعیت امریکا و صهیونی این است که آثار تمدن بشری را محو کنند. آنچه که در عراق و سوریه اتفاق افتاد در پی همین تفکر است حتی  آثار قبل از اسلام را از بین بردند. یعنی هیچ تمدنی نباید باشد و یمن که گهواره بزرگ تمدن بشری است و در نوشته های داروین که تطور انسان را دنبال می کرد آمده جهش آخری یعنی هموساپینس در یمن اتفاق افتاده و از یمن به سایر نقاط دنیا رفته است. پس چنین تمدن عظیم بزرگ بشری در معرض تهاجمات قرار گرفته است. یمن در گرانبهایی برای میراث اسلامی و تمدن بشری است .

مشاور امور بین الملل رئیس قوه قضائیه گفت: جهان امروز با یک پدیده مهم روبه رو است و آن پدیده استکباری است  که می خواهد جهان‌گشایی کند. جهان‌گشایی پدیده جدیدی نیست و از زمان فرعون ، چنگیز و دیگران گرفته تا امروز وجود داشته است. در قرن قبل امپراطوری‌های شرق و غرب در پی جهان‌گشایی بودند و از بین رفتن امپراطوری شرق، باعث شد که آمریکا دستان خود را بازتر ببیند و به همین دلیل از آن زمان به بعد چهره خشن وسبوعانه آمریکا مشخص‌تر از قبل شد.

وی بیان کرد: این تهاجم و استکباری که جهان امروز به آن مبتلا است ابعاد وسیعی دارد . ابعاد عظیم امنیتی و نظامی و اقتصادی دارد  و از همه مهم تر ابعاد رسانه ای وفکری دارد . امروز برای هر فردی کارنامه درست می کنند و او را به تناسب حالش مورد تهاجم فکری قرار می دهند . در این شرایط خشونت کور بدون مرز هم کاملأ وجود دارد . در سازمان ملل این نکته را تأکید کردم که تیپ خشونت‌های داعش همان تیپ خشونت‌های مدرسه بلک‌واتر است، همانگونه که بلک‌واتری‌ها در عراق جنایت کردند، عینا داعشی‌ها در سوریه دست به جنایت زدند.  معلوم است که مدرسه آنها مدرسه امریکایی با لعاب اسلامی است .

لاریجانی گفت: در بخش حقوق بشر امریکایی چند کار مهم داریم که باید آن را دنبال کنیم. مسأله مقاومت بسیار مهم است؛ دکترین مقاومت اوایل جدی گرفته نمی‌شد، اما امروز یکی از مهمترین پدیده‌های جهانی است و منحصر به اسلام هم نیست. ما در وهله اول باید جنایاتی که آمریکا در حق بشر به‌خصوص مسلمین انجام داده را پایش و بیان کنیم. یکی از کارهای خوبی فعالان سیاسی در فلسطین اشغالی انجام دادند این است که مراکز اسناد خوبی درست کردند. باید آن را بیان کنیم.

وی افزود: حقوق بشر آمریکایی دارای چندین مبناست که برخی از آن‌ها در پشت پرده قرار دارند و روشن کردن زوایای فکری و بیان جنایات آن‌ها امری ضروری است، از شروع بحث حقوق بشربه عنوان یک محور جهانی  ۷۰ سال می‌گذرد. این بحث توسط متفکران سکولار لیبرال بعد از جنگ جهانی دوم نوشته شد. هیأتی که اسناد عمومی حقوق بشر را نوشتند تنها یک استاد مسلمان داشت که مسیحی و از لبنان بود.

دبیر ستاد حقوق بشر تأکید کرد: در حالی که بقیه در خواب بودند نسل بعدی اسناد بین الملل که مربوط به پایش و پیگیری است نوشته شد. امروز عجیب نیست که سازمان ملل در نقش یک دستگاه برای تمهید اغراض ضدبشری عمل کند، نسل سوم اسناد در حال نوشته شدن است که بسیار مهم است و مفاهیم اولیه را بازنگری می کنند با توجه به موضوعاتی که وجود دارد؛ این مفاهیم مربوط به خانواده، زن، ازدواج و .... هستند. تلاش جمهوری اسلامی در بیست سال گذشته این است که جای کشورمان در این بازنگری باز شود.  اسناد حقوق بشر از این جهت قابل  توجه است که چرا به این صورت نوشته شده است .

کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی

وی افزود: ایده کرامت انسان محوری است اما کرامت انسان سکولار یا غیرسکولار؟ سکولاریسم انسان را به یک موضوع مادی تنزل می‌دهد. یعنی ما به عنوان انسان سکولار یک ماشین خیلی پیشرفته هستیم. متاسفانه کرامت مسلمانان امروز، صدقه سازمان ملل شده است یعنی یک قرارداد است، سازمان ملل میزان کرامت ما را در این مصوبه عمومی تصویب کند میزان کرامت ما بالا و پایین می رود، در حالی که کرامتی که خداوند در قرآن کریم مصوب کرده صدقه هیچ کسی نیست، کرامت انسان‌ها هدیه‌ای الهی است و کسی نمی‌تواند آن را سلب کند. در موادی که کرامت انسان را تنظیم می کند دو مسأله وجود دارد؛ یکی تنازل انسان به یک انسان سکولار و حوزه های کرامت اوست. دیگری تنازل انسان به فقط فرد بودن .

لاریجانی گفت: در اسناد سازمان ملل، جایی نداریم که حق یک ملت به عنوان حقوق اساسی تضمین شده باشد، تک تک افراد مطرح هستند؛ فلذا اگر ملتی مثل ما در فشار‌های بین‌المللی و حصر اقتصادی قرار بگیریم، غربی‌ها نمی‌گویند حق این ملت در تعاملش با دنیا مورد تجاوز قرار گرفته است. دو حق انسانی را برای شما مثال می زنم. یکی حق یک ملت برای اینکه اسلام را به عنوان روش زندگی انتخاب کند در این مورد ما ممنوع هستیم .

وی با ذکر مثالی ادامه داد: مثلأ در مورد اعدام زیر 18 سال. پسری که حدود 17 سال و خرده ای داشت یکی از همبازی های خود را کشت و چهار سال محاکمه او طول کشید، همه قضات تشخیص دادند که او به اندازه کافی توان دارد که مسئولیت خود را به عهده بگیرد به خاطر سه ماه تمام دنیا علیه ما تبلیغات کردند که ما کودک کشیم ؛ در حالی که اینها در یمن روزانه کودک می کشند چه با حصر اقتصادی چه بی حصر. تعداد کودکان زندانی فلسطینی بیشمار است.

دبیر ستاد حقوق بشر تأکید کرد: بر اساس اسناد حقوق بشری سازمان ملل، ما حق نداریم بر اساس اسلام راه و رسم زندگی مدنی خود را شکل دهیم، اما در زندگی خصوصی آزاد هستیم. یک حق بزرگ را از ما می گیرند بعد می گویند شما می توانید ایام عید نماز بخوانید. ما در مقابل بحث مهمی قرار داریم . بحث ما در سازمان ملل این نیست که اینجا یا جای دیگر اتفاقی افتاده بحث ما تثبیت یک حق مسلم است . تمام ملت‌های مسلمان حق دارند ساختار زندگی مدنی خود را بر اساس اسلام شکل دهند، اما حقوق بشرآمریکایی می‌گوید ملت‌های مسلمان این حق را ندارند. این اسناد برای این نوشته شده که جهان‌گشایی را به جهان‌شمولی تبدیل کند. در اسناد سازمان ملل عنوان جهان‌شمولی خیلی کلیدی است اما مقصود جهان‌گشایی است یعنی شما زیر سیطره ما باشید.

وی گفت: حقوق بشر آمریکایی و اروپایی اینگونه است که برای اغوا، سطح ملی و ساختار مدنی را حذف کرده و به فرد تنازل می‌دهد و راجع به فرد صحبت می‌کند. مثلا می‌گویند باید افراد برای حجاب داشتن در خیابان‌های تهران آزادی داشته باشند. اروپایی‌های آدمکشِ آدم‌خور راجع به روسری زنان ما در خیابان های تهران علیه ما اعلامیه می‌دهند.

مشاور بین الملل رئیس قوه قضائیه افزود: قانون جمهوری اسلامی ایران راجع به حجاب نیست، بلکه درباره حدود برهنگی است. حجاب به جای خودش یک عمل بسیار بامعنایی است. حدود برهنگی در کشور ما قانون دارد همانگونه که در سایر کشور‌ها قانون دارد. در مَنهَتن آمریکا اگر خانمی نیمه عریان بخواهد به بانک برود، پلیس او را به جرم تجاوز به اخلاق و عفت عمومی دستگیر می‌کند و به دادگاه می‌برد. اما ما در کشورمان حق نداریم حتی حدود برهنگی را با توجه به قوانین خودمان تعیین کنیم. الان لایحه خشونت علیه زنان مطرح می شود  این لایحه ترجمه کنوانسیونی است که در ترکیه و کنوانسیون اروپایی تصویب شده شبیه همان سند 2030 یونسکو است .  زن اول به یک سوژه سکولار تنازل پیدا کرده و سوژه ای که می تواند موضوع شهوانی باشد . بعد که به این تنازل رسیدیم یک مشت رفتار را خشونت تلقی می کنیم این بسیار بد است این همان جایی است که شیوه زندگی خود را بر اساس اسلام می توانیم انتخاب کنیم یا نه.

کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی

وی در بخش دیگری از سخنانش، گفت: نکته کلیدی مذاکرات هسته‌ای این است که غربی‌ها می‌خواهند محدودیت‌هایی که در برجام برای دانشمندان ما گذاشته‌ شده دائمی شود و این کار را هم انجام می‌دهند. مثلا دانشجوی‌حوزه علوم‌و‌فنون هسته‌ای حدود ۱۵۰ رشته را باید با خودش بکِشد. دانشجوی ما را اگر در آن رشته ببینند اخراج می‌کنند. اگر در مقالات دانشجویان ما واژه اورانیوم باشد آن مقاله را  چاپ نمی‌کنند. ما کشتن دانشمند را در تاریخ داشته‌ایم، اما محروم کردن یک ملت از ورود به برخی علوم و فنون را در تاریخ نداشته‌ایم. غربی‌ها می‌گویند ملت ایران حق ندارند در برخی علوم‌ و‌ فنون ورود کنند. یکی از مطالب مهمی که در اسناد حقوق بشر آمده همه انسان‌ها حق دارند آزادانه به تحصیل علم و معرفت بپردازند، اما دانشجوی ما در دانشگاه رسمی اسم می‌نویسد، ولی چون ایرانی است اخراج می‌شود.

لاریجانی افزود: حقوق بشر امریکایی لایه های مختلفی دارد. جنایات بزرگی علیه بشریت دارند. محروم کردن ملت های مسلمان از اینکه زندگی مدنی خود را بر اساس اسلام بسازند. حالا متوجه می شوید که ۴۰ سال از انقلاب اسلامی گذشته و هر سال ما یک قطعنامه حقوق بشری علیه خودمان به اسم ناقض حقوق‌بشر داشته‌ایم؛ البته این موضوع سبب شده که ما در امر حقوق بشر افراد ورزیده‌ای شویم. مجموعه اسناد مشارکت‌های ما در سازمان ملل جزو قوی‌ترین کشورهاست.

وی یادآور شد: در زمان حضرت امام خمینی (ره) و ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، مرحوم بازرگان و امثالهم معتقد بودند که وقت پیاده کردن اسلام هنوز نرسیده است. شاید هم خیلی اعتقادی به احکام فقهی نداشتند لذا پیشنهاد دادند بیاییم قسمتی از احکام اسلام را معطل کنیم و بقیه آن را انجام دهیم و به این شکل دهان غرب را ببندیم. گروه دیگری مثل شهید منتظری معتقد بودند ایران به صورت کلی از سازمان ملل بیرون بباید و حرف‌ها آن را گوش نکند و کار خودش را انجام بدهد.

دبیر ستاد حقوق بشر گفت: ما این دو‌نظر را نوشتیم و خدمت حضرت امام خمینی(ره) عرضه کردیم و نظر ایشان را خواستیم. امام (ره) فرمودند ما برای اقامه دین انقلاب کردیم و اگر بنا بود دین را اجرا نکنیم پس چرا انقلاب کردیم. اولأ اینکه اقامه دین و اجرای احکام اسلام جزو اهداف ماست و ثانیأ اینکه بیرون آمدن از این مجامع، کار آدم‌های ترسو است. ما باید از هر موقعیتی استفاده کنیم و بدون یاس و‌خستگی حرف حق خود را بلند بزنیم. نباید خسته شویم و قول سدید را باید مرتب تکرار کنیم. سومأ اینکه کار‌های خودتان را بر اساس مصالح پیش ببرید و داهیانه عمل کنید. مسیر جمهوری اسلامی این است.

وی تأکید کرد: ما اصلا از قطعنامه دادن آمریکا و اروپا علیه خودمان ناراحت نمی‌شویم،اتفاقا اگر آن‌ها از ما تعریف کنند ما در کلاس عربستان قرار می‌گیریم. ما باید در بیان مطالب خود شجاعانه اقدام کنیم و نگران کم یا زیاد شدن مخاطبان‌مان نشویم. قول سدید را هزار بار باید بیان کنیم.

لاریجانی در پایان اظهاراتش با اشاره به نعمتهای الهی گفت: نعمتهای الهی بر ما بسیار فراوان است . اما نعمت های پنهان ارزشش بالاتر است . نعمت هایی که مکشوف نیست مهم تر است مثل نعمت بودن که خدا لباس هستی بر ما پوشاند. نعمت انسان بودن که بسیار مهم است و خداوند ما را صاحب نطق و اراده کرد. بعد از این نعمت هدایت می آید که بزرگترین نعم الهی و سمو نعم الهی است و قدردانی از نعمت هدایت این است که ما راه رسول اکرم (ص) و اهل بیت او را هرگز فراموش نکنیم.

 

کد مطلب: 73567
زمان انتشار: سه شنبه 11 تیر 1398 - 12:24:01
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد