به روز شده: 21 ساعت و 25 دقیقه قبل
کد مطلب: 73643
زمان انتشار: شنبه 15 تیر 1398 - 11:41:17

ردپای مواد مخدر در بروز دیگر جرائم

حقوق شهروندی  - معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ گفت: رد پای اعتیاد به مواد مخدر در پرونده‌های مجرمان با بزه‌های مختلف دیده می‌شود؛ نیاز، اولین عارضه‌ای است که معتاد با آن مواجه شده و نهایتا برای رفع آن، مرتکب جرائم دیگر نیز می‌شود.

به گزارش میزان، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با اشاره به اینکه اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند زمینه ساز بروز دیگر جرائم در جامعه شود، گفت: با یک بررسی کوتاه و مجمل به این نتیجه می‌رسیم که همواره رد پای اعتیاد به مواد مخدر در پرونده‌های مجرمان با بزه‌های مختلف دیده می‌شود؛ نیاز، اولین عارضه‌ای است که معتاد با آن مواجه شده و نهایتا برای رفع آن، مرتکب جرائم دیگر نیز می‌شود.


اینکه اعتیاد به مواد مخدر، فرد معتاد را نیازمند به انجام بزه‌های دیگر، چون سرقت و حتی قتل می‌کند، امر پوشیده‌ای نیست، تلاش برای دسترسی به مواد مخدر وی را مجبور می‌سازد تا از هر راهی برای زنده ماندن، بجنگد، در این میان یا موفق شده و متاع خود را به دست می‌آورد و یا در نهایت، جان خود را از دست می‌دهد.


سرهنگ مراد مرادی کرناچی گفت: در این میان تنها چیزی که برای جامعه و البته پلیس به عنوان حافظ امنیت مردم می‌ماند عده‌ای معتاد که البته ممکن است سارق، قاتل، جانی، متجاوز، هنجارشکن و ... نیز باشند، است که حالا هرکدام از قشر‌های جامعه را به نحوی به خود مشغول ساخته است؛ بطور حتم اعتیاد به مواد مخدر دیگر بزهکاری‌ها را به همراه دارد.


این مقام انتظامی با اشاره به اینکه پیامد‌ها و آثار سوء مواد مخدر علاوه بر فرد معتاد، بر خانواده وی و دیگر طیف‌های جامعه نیز مترتب است، تاکید کرد: فرد معتاد خویشتن خویش را از دست داده و تنها دلیل زندگی خود را رسیدن به موقع مواد مخدر به بدن خود می‌داند، در این شرایط از خانواده خود غافل شده و فرزندان این خانواده نیز نهایتا با سرخوردگی حاصل از اعتیاد والدین وارد جامعه می‌شوند، جامعه‌ای که به هرحال مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آن می‌تواند هر فرد سالمی را دچار مشکل کرده و پایش را بلرزاند، چه رسد به فرزند خانواده‌ای از هم گسیخته و معلول که نتوانسته هنجار‌های اجتماعی را به درستی به وی بیاموزد و او را برای یک زندگی اجتماعی سالم آماده کند.


وی افزود: با این تفاسیر فرزند این خانواده یا پا جای پای والدین خود گذاشته و معتادی بر معتادان جامعه اضافه خواهد شد و یا اگر به درد اعتیاد دچار نشود، به فردی هنجارشکن و مغایر با ارزش‌ها تبدیل می‌شود که هرکدام از این مشکلات می‌تواند گریبان گیر بخش‌های مختلف جامعه باشد.


به گفته معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، سخن گفتن از پیامد‌های اعتیاد به مواد مخدر امری بدیهی است که در صورت عدم برنامه ریزی‌های دقیق از سوی نهاد‌های ذی ربط برای مقابله با آن، تنها وقت گذرانی و از دست دادن فرصت‌ها است؛ نیروی انتظامی با همه توان و قوه قهریه خود و با تقدیم هزاران شهید راه را برای سوداگران مرگ تا حد زیادی نا امن ساخته، اما واقعیت این است که مقابله ریشه‌ای با مواد مخدر تنها از رهگذر برخورد‌های انتظامی نمی‌گذرد بلکه فعالیت بیشتر و موثر نهاد‌های فرهنگی را نیز می‌طلبد تا بتوان این مسیر را مسدود کرده و جوانان این کشور را که آینده سازان این مملکت هستند، نجات داد.

کد مطلب: 73643
زمان انتشار: شنبه 15 تیر 1398 - 11:41:17
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+4

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده