به روز شده: 2 دقیقه قبل
کد مطلب: 73750
زمان انتشار: سه شنبه 18 تیر 1398 - 15:36:47

جهانگیر : 6 هزار زندانی در کشورمان باسواد شدند

جهانگیر :  6 هزار زندانی در کشورمان باسواد شدند
قوه قضائیه  - رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در کمیجان گفت : سواد آموزی در زندان‌های کشور اجباری است و ۶ هزار زندانی کشور پارسال در این راستا باسواد شدند.

به گزارش صدا و سیما، علی اصغر جهانگیر پس از ورود به شهرستان کمیجان، ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدا در شورای اداری شهرستان کمیجان نیز شرکت کرد و در این نشست گفت: توهین و ضرب و جرح عامل ۱۰ درصد جرایم زندانیان کشور است که این مهم لزوم ریشه‌یابی و حل معضل را نشان می‌دهد.

وی افزود: پایین آمدن آستانه تحمل از معضلات اجتماعی است که اگر این آسیب ترمیم شود شمار زندانیان با جرایم توهین و ضرب و شتم کاهش می‌یابد.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: حجم بالای ورودی شکایت‌ها از مشکلاتی مهم در دادگستری‌ها است که در ریشه یابی این معضل نیز پایین بودن آستانه تحمل مردم نقش دارد.

جهانگیر افزود: شکایت‌ها می‌تواند با استفاده از ظرفیت گذشت و ایثار طرفین دعوا خاتمه یابد و دستگاه قضائی اگر از معضل حجم بالای ورودی فارغ شود فرصت خود را صرف برخورد با دانه درشت‌ها، اشرار و مسائل مهم‌تر می‌کند.

وی یادآور شد: سواد آموزی در زندان‌های کشور اجباری است و ۶ هزار زندانی کشور پارسال در این راستا باسواد شدند که این مهم از اقدامات مطلوب حوزه فرهنگی زندان‌ها به شمار می ورد.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اظهار داشت: آموزش احکام و سواد آموزی در زندان‌های کشور حرف اول را می‌زند چراکه افراد باسواد و آگاه در قبال رفتارهای خود می‌اندیشند و این مهم زمینه ارتکاب جرم را کاهش می‌دهد.

جانگیر افزود: فعالیت فرهنگی سازمان زندان‌ها باعث شده تا این مجموعه در سال‌های اخیر همواره به عنوان دستگاه برتر در حوزه فرهنگی کشور معرفی شود.

وی اضافه کرد: ساخت زندان‌ها با هدف تربیت و تأمین افرادی است که هنجار شکن هستند و ضرورت اجتماعی ایجاب می‌کند تا برای رسیدن به جامعه ایمن این مراکز ساخته شود.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: ایجاد شعبه دادگستری در شهرستان‌ها نیازمند کسب شاخص‌هایی است که این مهم در مرکز کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جهانگیر  افزود: وضعیت اطلس جرم در دستگاه قضائی و معاونت اجتماعی پیشگیری، سازمان‌های زندان‌ها و دستگاه‌های تابعه در حال پیگیری است.

وی با بیان اینک رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با کارکنان قوه قضائیه ۲۰ محور را مورد توجه قرار دادند؛ اظهار داشت: قوه قضائیه باید در هر دوره نسبت به قبل تحول و پیشرفت داشته باشد و این مهم یکی از محورهای مورد تاکید معظم له بود.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: دستگاه قضائی در دوره جدید فعالیت خود تغییرات ارزشی داشته و امید بیشتری برای مردم در حل مشکلات فراهم شده است.

جهانگیر افزود: دادرسی و خدمات قضائی باید باید با روش کارآمد و ابتکار عمل ارتقا باید و شناسایی عیوب برای رفع مشکلات در اولویت فعالیت‌های نظام قضائی است.

وی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی فرهنگی را در اختیار همگان گذاشته است تا برای خودسازی و کمک به دیگران خدمت کنند بنابراین باید از این فرصت استفاده شود.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: تقاضای تأسیس واحد پزشکی قانونی، بازداشتگاه، بررسی مشکلات زمین‌های اوقافی میلاجرد و تجهیزات دادگاه در شهرستان کمیجان از موضوعاتی است که پیگیری می‌شود.

فرماندار کمیجان نیز در این نشست گفت: دستگاه قضائی در تولید ملی و حمایت از کالا داخلی همواره تأثیرگذار بوده و  با فراهم کردن شرایط امنیت برای سرمایه گذاران به تحقق شعار امسال کمک می‌کند.

فائض پور افزود: عیار مسئولان در خدمت رسانی به مردم مشخص می‌شوند و اکثر مسئولان نظام اسلامی می‌کوشند تا با بهره گیری از امکانات موجود موانع ارائه خدمات به مردم کاهش یابد.

وی تصریح کرد: ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار امسال برای ساخت اداره ثبت اسناد این شهرستان تخصیص یافته است که تجهیز آن نیازمند همکاری است.

فرماندار کمیجان گفت: مشکلات اوقافی زمین‌های میلاجرد نیز باید در سفر مقامات قضائی به استان مرکزی بررسی و پیگیری شود.

شهرستان کمیجان در شمال غربی استان مرکزی واقع شده است و با اراک ۹۵ کیلومتر فاصله دارد.

معاونان قوه قضائیه امروز با سفر به یازده شهرستان استان مرکزی با حضور در شورای اداری و جلسه کارکنان دستگاه قضایی شهرستان‌ها مسائل و مشکلات مرتبط را بررسی می‌کنند تا در نشست‌هایی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی برای آن تصمیم گیری شود.

کد مطلب: 73750
زمان انتشار: سه شنبه 18 تیر 1398 - 15:36:47
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری