به روز شده: 27 دقیقه قبل
کد مطلب: 73777
زمان انتشار: چهارشنبه 19 تیر 1398 - 14:52:17

رئیس دیوان عالی کشور: وکیل کارکشته می‌تواند مستندات قانونی خود را در لایحه بیاورد و به قاضی کمک کند

رئیس دیوان عالی کشور: وکیل کارکشته می‌تواند مستندات قانونی خود را در لایحه بیاورد و به قاضی کمک کند
قوه قضائیه  - حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم گفت: وکیل کارکشته می‌تواند مستندات قانونی خود را در لایحه بیاورد و از این طریق به قاضی کمک کند.

به گزارش میزان، حجت الاسلام والمسلمین احمد مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور در دیدار با اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز که در محل دیوان عالی کشور برگزار شد، اظهار کرد: بنده در دستگاه قضائی از ابتدای خدمتم اعلام کرده‌ام که وکیل می‌تواند کمکی برای قاضی باشد.

وی افزود: وکیل کارکشته می‌تواند مستندات قانونی خود را در لایحه بیاورد و از این طریق به قاضی کمک کند.

رئیس دیوان عالی کشور در خصوص موضوع ظرفیت کانون وکلا گفت: این موضوع نباید بی اندازه باشد، چون هر چیزی که بی ضابطه باشد قابل قبول نیست. در مورد وکلا هم اینگونه است که نباید این کار بی ضابطه صورت گیرد، ولی باید شرایطی گذاشت تا کسانی که شایستگی کامل دارند ورود پیدا کنند.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم در خصوص موضوع حضور کمرنگ قوه قضائیه در کمیسیون‌های حقوقی که از سوی اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز مطرح شده بود، اظهار کرد: در دوره جدید، قوه قضائیه تلاش دارد که خود را به جایگاه مطلوب برساند.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه آنچه که مهم است ثبات احکام در کشور است، گفت: وضعیتی که در این چند سال داشتیم به اینگونه بوده است که نتوانستیم به ثباتی برسیم که احکام قطعی دادگاه‌ها بدون نگرانی از نقض بعدی اجرا شود، اما به دنبال آن هستیم که ثبات احکام در کشور اجرا شود.

رئیس دیوان عالی کشور در مورد حضور نماینده کانون در جلسات هیأت عمومی دیوان عالی کشور اظهار کرد: باید روی آن مطالعه کنیم. بعضی از دوستان در استان‌ها گفتند که جلسات هیأت عمومی را به صورت ویدئو کنفرانس برگزار کنید که همکاران در استان‌ها هم ببینند و در جریان آن قرار گیرند.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم در رابطه با پرونده‌های موضوع ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری که مورد تاکید اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز بود، اظهار کرد: بنا، بر این است که این ماده اصلاح شود. در حال حاضر پرونده‌های زیادی داریم که باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف کنیم امیدوارم که در آینده این وضعیت اصلاح شود.

وی در رابطه با این سوال اعضای هیأت مدیره کانون وکلای مرکز مبنی بر اینکه معیار خلاف شرع بین چیست، گفت: آنچه که مسلم است این است که خلاف مسلمات فقه، شرع و مانند آن است، اما موضوع مهم این است که احکام دادگاه‌ها نباید «خلاف حق» باشد.

رئیس دیوان عالی کشور در خصوص عملکرد برخی از وکلا در جامعه که موجب تغییر دید مردم نسبت به آن‌ها می‌شود، اظهار کرد: گاهی برخی در جامعه وکلا اقداماتی انجام می‌دهند که موجب می‌شود شئون وکالت مخدوش شود. به طور مثال وکیلی که تبلیغات کار خود را بر روی زمین می‌چسباند و یا در تبلیغات خود اعلام می‌کند که حق‌الوکاله بعد از اتمام کار دریافت می‌شود، اینگونه اقدامات موجب پایین آمدن شأن وکلا خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم در رابطه با موضوع ارتباط وکلا با قضات و دادگاه نیز خاطرنشان کرد: رعایت نزاکت باید دوطرفه باشد. من هیچ وقت نشده به وکیلی که به اتاقم آمده بی احترامی کنم.

وی افزود: لوایحی که آقایان وکلا به دادگاه ارائه می‌دهند باید سلیس، روان و گویا باشد تا قاضی با شوق آن را بخواند. همچنین باید امانت در نقل قول و ادای کلمات در لوایح را رعایت کنند که شبهه و شائبه ایجاد نشده و قضات در مسیر شبهه نیفتند.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه موفقیت وکلای ما در حق طلبی و حق خواهی است، گفت: حق الوکاله در مرحله بعدی قرار دارد. وکلایی را سراغ دارم که حق‌الوکاله میلیاردی برای آن‌ها تعیین می‌شود، اما می‌گویند، چون می‌دانم حق با آن شخص نیست قبول نمی‌کنم که این کار بسیار پسندیده است.

در ادامه این نشست، حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم اظهار کرد: از جایگاه نظارتی ما مطلع هستید که دیوان عالی کشور ناظر براحکام دادگاه‌هااست واین نظارت از طریق فرجام است، ولی نکته‌ای که وجود دارد این است که، چون همه آرا به دیوان نمی‌آید، ما از برخی موارد اطلاعی نداریم و طبق آئین‌نامه‌ای که صادر شده ما چاره‌ای جز این نداریم که به استان‌ها برویم و آرا را مشاهده کرده و بر این امر نظارت داشته باشیم.

وی در رابطه با موضوع آرای وحدت رویه اظهار کرد: از وکلا انتظار داریم که اگر اختلاف نظری را در موضوع خاصی پیدا کردند برای ما ارسال کنند. وحدت رویه به این دلیل است که دادگاه‌ها به روش واحدی درموضوعات مشابه رای صادرکنند لذا یکی ازوظائف دیوان عالی کشور این است که وحدت رویه را در کشور ایجاد کند.
دراین جلسه رئیس هیات مدیره کانون وسایراعضا خواسته‌ها و نقطه نظرات وپیشنهادات خود را بتفصیل مطرح کردند

کد مطلب: 73777
زمان انتشار: چهارشنبه 19 تیر 1398 - 14:52:17
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5-1

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری