به روز شده: 1 ساعت و 17 دقیقه قبل
کد مطلب: 73946
زمان انتشار: یکشنبه 30 تیر 1398 - 09:09:58

خشونت افسار گسیخته پلیس فرانسه

 خشونت افسار گسیخته پلیس فرانسه
حقوق بشر  > جهان  -  نشریه ایندیپندنت در گزارشی به موضوع خشونت پلیس فرانسه علیه معترضان و نیز الجزایری‌های شهروند این کشور پرداخته و آن را از کنترل خارج شده توصیف می‎کند.

به گزارش میزان؛ نشریه ایندیپندنت در گزارشی به موضوع خشونت پلیس فرانسه در حوادث و رویداد‌های مختلف اعم از اعتراضی یا هیجانی پرداخته و نوشت خشونت‌های پلیس این کشور از کنترل خارج شده است.

گزارش با اشاره به موضوع خشونت پلیس علیه هواداران تیم ملی فوتبال الجزایر در پی قهرمانی در مسابقات جام ملت‌های آفریقا، به استعمال گسترده گاز اشک آور علیه جمعیتی آغاز می‌شوند که در میانشان کودکان نشسته در کالسکه نیز حضور داشتند.
 

در این گزارش آمده است: صحنه‌های منتشر شده از خشونت پلیس حتی در «پاریس» شهری که به صورت سنتی با آشفتگی و تظاهرات مواجه است، به شدت تکان دهنده هستند. قربانیان هفته‌های اخیر طیف وسیعی از افراد از روزنامه نگار تا دانش آموز، از حامیان محیط زیست تا پناهجویان را شامل می‌شود.
 

گذشته از زمینه اعتراضات، همه آن‌ها اهداف مشروعی برای نیرو‌های مسلحی هستند که برای مقابله با هرگونه تهدید دریافتی با بالاترین میزان خشونت آموزش دیده‎اند. هزاران افسران ویژه ضد شورش به تابستان به عنوان زمانی برای تحولات ناخوشایند خیابانی می‌نگرند و اعمال هرچه خشونت بار اقتدارشان را به هیچ وجه نادرست نمی‌بینند.
 

در ادامه گزارش آمده است هولناک‌ترین صحنه‌های خشونت پلیس فرانسه در هفته گذشته رخ داد؛ زمانی که نیرو‌های امنیتی فرانسه از سلاح‌های شیمیایی علیه شهروندان خود برای برقراری نظم در خیابان «شانزه لیزه» استفاده کردند.

فیلم‌های منتشر شده از این درگیری‌ها نشان می‌دهد که چگونه جوانان در معروف‌ترین خیابان این کشور از ابر‌های ناشی از گاز اشک آور که استعمالشان در مناطق جنگی ممنوع است، فرار می‌کنند. به زعم ایندیپندنت، پلیس فرانسه، چون براساس قوانین بین المللی قادر به استفاده از این تسلیحات علیه دشمنان واقعی نیست، از آن برای هدف قراردادن چشم، دهان و ریه شهروندان عادی استفاده می‌کند.
 
ایندیپندنت با اشاره با تنش‌های پسا استعماری میان فرانسوی‌ها و جوامع الجزایری فرانسه در شهر‌هایی مانند پاریس و مارسی نوشت این تنش‌ها به هیچ وجه ناپدید نشده‎اند و شکی نیست که پیروزی‌های ورزشی مانند پیروزی تیم ملی فرانسه یا تیم باشگاهی پاری سن ژرمن نیز در این شرایط می‌توانند اتفاقات ناگواری را رقم بزنند.
 

به رغم پذیرفتن همه این پس زمینه‌های تنش زا، نمی‌توان برای استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه مردم توجیهی استدلال کرد. با تشدید این برخوردها، اقدامات خرابکارانه نیز تشدید می‌شود. فرانسه در مواجهه با اعتراضات ضد دولتی جلیقه زرد‌ها نیز دست به اقدام مشابهی زد که نتیجه اش میلیون‌ها یورو خسارت به پایتخت بود.

این در حالی است که تنها رسانه‌های انگلیسی زبان استفاده پلیس فرانسه از گاز‌های شیمیایی علیه شهروندانش را گزارش دادند و رسانه‌های فرانسوی به تکرار دروغ‌های خود پرداختند. در این شرایط رقبای سیاسی «امانوئل مکرون» به ماهیگیری از آب گل آلود پرداخته و این تحولات را مهر تاییدی بر احساسات نژادپرستانه خود توصیف می‌کنند.

 
ایندیپندنت در پایان با اشاره به ویدئویی که نشان می‌دهد یک افسر پلیس عینک آفتابی و محافظ یک معترض را برای آسیب دیدن بیشتر چشم‌هایش از گاز اشک آور از وی می‌گیرد، نوشت براساس یک گزارش پلیس، بیش از پنج لیتر گاز در کمتر از سی دقیقه در جریان مقابله با الجزایری‌ها استفاده شده و فرمانده نیرو‌ها از جمله کسانی بود که در اثر استنشاق گاز دچار خفگی شده بود. همه این‌ها به سوءاستفاده از قدرت و در نهایت تسلیم در برابر دولت مکرون منجر می‌شود.

کد مطلب: 73946
زمان انتشار: یکشنبه 30 تیر 1398 - 09:09:58
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد