به روز شده: 5 دقیقه قبل
کد مطلب: 73973
زمان انتشار: دوشنبه 31 تیر 1398 - 10:59:19

مرگ صدها هزار بیمار یمنی بر اثر جنگ و محاصره

مرگ صدها هزار بیمار یمنی بر اثر جنگ و محاصره
حقوق بشر  > جهان  - بر اساس اذعان سازمان ملل متحد، این کشور با بدترین بحران انسانی روی کره زمین روبروست.

به گزارش صدا و سیما به نقل از تلویزیون روسیا الیوم, صدها هزار یمنی طی حدود پنج سال گذشته بر اثر اوضاع وخیم درمانی و بهداشتی ناشی از جنگ و محاصره تحمیلی به یمن جان خود را از دست داده اند و بر اساس اذعان سازمان ملل متحد، این کشور با بدترین بحران انسانی روی کره زمین روبروست.
یمن از بحران انسانی رنج می برد که بر اساس گزارشهای سازمان ملل متحد، بدترین بحران انسانی به شمار می آید. کمبود تجهیزات و امکانات پزشکی و نیز خسارات وارد شده به بخشهای پزشکی و درمانی باعث افزایش رنج و مشقت یمنی ها شده است.
جمال اشول خبرنگار روسیا الیوم در گزارشی از صنعا گفت پنج سال جنگ بی وقفه و محاصره، فاجعه ها و دردهای زیادی به همراه داشته است و بر اساس گزارشهای سازمان ملل متحد، یمن با بدترین بحران انسانی در سطح جهان روبروست. بیماران کلیوی در یمن با توجه به کمبود دارو و کاهش جلسات دیالیز به دلیل کمبود امکانات و خرابی دستگاهها با رنج و مشقت بی پایانی روبرو هستند.
مرکز دیالیز کلیه در صنعا به دلیل خرابی برخی دستگاهها درخواست کمک کرده و سازمان بهداشت جهانی نیز وعده هایی برای تأمین دستگاههای جایگزین داده است.
عادل هجامی رئیس مرکز بیماران کلیوی در صنعا گفت: ”از سازمان بهداشت جهانی به خاطر تماس با ما سپاسگزاریم قول دادند دستگاهها را ترمیم کنند و گفتند پنج دستگاه جدید خواهند داد. بیماران کلیوی به شدت در رنج و مشقت هستند به خصوص در شرایط کنونی کشور. ما از کمبود تجهیزات درمانی رنج می بریم.“
خبرنگار گفت در یمن، رنج و مشقت فقط به بیماران کلیوی محدود نمی شود بلکه کمبود دارو و نیز نبود دارو باعث شده است صدها هزار بیمار با مشکل مواجه شوند همچنین 50 درصد از مراکز درمانی با همه ظرفیت خود کار نمی کنند یا آنکه به دلیل کمبود بودجه یا نبود بودجه و نیز از کار افتادن دستگاهها تعطیل شده اند.

یوسف حاضری سخنگوی وزارت بهداشت یمن در صنعا گفت: ”صدها هزار یمنی از جمله کودکان و زنان در طول سالهای تجاوز به دلیل سوء تغذیه و وبا و دیفتری و نبود دارو و تعطیلی فرودگاه صنعا و ممکن نبودن سفر به خارج برای درمان و به خاطر بسیاری از بیماری های دیگر جان باخته اند. جامعه بین المللی و سازمان ملل متحد تا چه زمانی می خواهند یمنی ها بمیرند تا آنان کاری انجام دهند؟“
خبرنگار افزود با توجه به نبود هیچ گونه نشانه ای از حل وفصل سیاسی بحران یمن، بر شدت و دشواری اوضاع انسانی افزوده می شود. به خاطر این بیماران و سایرین، صداها برای درخواست توقف جنگ و لغو محاصره بلند شده است زیرا ادامه این دو به معنای فاجعه بیشتر و عمیق تر شدن فاجعه انسانی در یمن است.

کلید واژه: یمن
کد مطلب: 73973
زمان انتشار: دوشنبه 31 تیر 1398 - 10:59:19
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-3

دیگر مطالب
گفتگو
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد