به روز شده: 9 ساعت و 45 دقیقه قبل
کد مطلب: 74082
زمان انتشار: یکشنبه 6 مرداد 1398 - 10:38:19

رحمانی فضلی: نوعی استثمارشدگی درباره کودکان کار خیابانی احساس می‌شود

کودکان  - وزیر کشور با بیان اینکه کودکان کار خیابانی در وضعیت نامناسبی هستند، گفت: باندها و افرادی از آنها سوء استفاده می‌کنند و نوعی استثمارشدگی درباره آن‌ها احساس می‌شود. با ارزیابی‌های صورت گرفته مشخص شد که بخش زیادی از آن‌ها اتباع خارجی و تعدادی از آن‌ها نیز از هم‌وطنان‌مان هستند.

به گزارش میزان، عبدالرضا رحمانی فضلی امروز در یکصد و بیستمین جلسه شورای اجتماعی که باموضوع (طرح ساماندهی کودکان کار) برگزارشد، اظهار کرد: موضوع در دستور کار امروز، بررسی گزارش عملکرد دستگاه‌های مختلف در حوزه ساماندهی کودکان کار‌ی که در خیابان‌ها مشغول به کار هستند، بود.

وی ادامه داد: دو سال پیش درباره این موضوع در یک جلسه‌ای تصمیم گیری و مقرر شد با رویکرد ساماندهی، حفاظت و صیانت از این کودکان دستگاه‌های متولی مجموعه‌ای از اقدامات را انجام دهند.

وزیر کشور عنوان کرد: متاسفانه گزارش‌هایی که ما از این کودکان کار خیابانی داریم نشان می‌دهد در وضعیت‌های نامناسب و در جا‌های نامطلوبی زندگی می‌کنند.

وی تاکید کرد: باند‌ها و افرادی هستند که از این‌ها سواستفاده می‌کنند و نوعی استثمارشدگی درباره آن‌ها احساس می‌شود. با ارزیابی‌های صورت گرفته مشخص شد که بخش زیادی از آن‌ها اتباع خارجی و تعدادی از آن‌ها نیز از هموطنان‌مان هستند.

رحمانی فضلی افزود: در تصمیمات قبلی گفته بودیم که این کودکان کار باید تحت حمایت‌های لازم چه از نظر حرفه آموزی و چه از نظر آموزش و درمان واقع شوند و کسانی هم که خانواده ندارند مورد حمایت کمیته امداد و بهزیستی قراربگیرند. یعنی تمام عوامل و شرایط برای ساماندهی فراهم بوده است امروز در گزارش‌هایی که داده شد، روند کار مطلوب است.

وزیر کشور عنوان کرد: کماکان بامواردی از جمله ورود کودکان از افغانستان و حضور آن‌ها در خیابانها، مواجه هستیم که مقرر شد شرایط را با سفارت افغانستان درمیان بگذاریم اکثر این‌ها غیرقانونی هستند و اگر همکاری از طرف آن‌ها صورت بگیرد حتما باید این کودکان را ساماندهی کنیم.

وی توضیح داد: در غیر اینصورت آن‌ها به عنوان افرادی که به صورت غیرمجاز وارد کشور شده اند با عدم رعایت تعهد‌هایی که دارند، ما مجبور می‌شویم این‌ها را عودت دهیم که این کار را خواهیم کرد. این به نفع آن‌ها هم هست، زیرا در شرایط نابسامان زندگی آن‌ها بخصوص وقتی در دست باند‌هایی گرفتارشوند، بسیار بد خواهد بود.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: مقرر شد نیروی انتظامی بااین باند‌ها برخورد جدی داشته باشد و قوه قضاییه هم هماهنگی‌های لازم را انجام دهد. شهرداری در تامین مکان نگهداری باید تلاش بیشتری داشته باشد و بهزیستی به عنوان متولی اصلی این موضوع باید تمام هماهنگی لازم را به عمل بیاورد و استاندار تهران نیز با برگزاری جلساتی موضوع را پیگیری کند.

وزیر کشور تاکید کرد: هیچکدام از مردم و مسئولان راضی نیستند تا افرادی در خیابان‌ها به جای اینکه درس بخوانند و مشغول حرفه آموزی و یا در کنار خانواده خود باشند در خیابان‌ها باشند.

به گفته وی؛ البته در گزارشی که به ما ارائه شد حدود ٨٠درصد این افراد، اتباع بیگانه هستند و امیدواریم شئونات این افراد حفظ شود و از حقوقشان صیانت شود و به نوعی ساماندهی شوند که افرادی از آن‌ها که لازم است مشغول به حرفه آموزی شوند را بفرستیم و آن‌هایی که باید آموزش ببیند راحتمابرای این منظور بفرستیم و با افرادی که این‌ها در دست سان اسیر هستند، برخورد می‌شود و هم بااین افراد برخورد‌های صورت می‌گیرد که در جهت تحقق طرح مان باشد.

کد مطلب: 74082
زمان انتشار: یکشنبه 6 مرداد 1398 - 10:38:19
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب