به روز شده: 1 ساعت و 38 دقیقه قبل
کد مطلب: 74429
زمان انتشار: یکشنبه 27 مرداد 1398 - 14:38:35

رحمانی فضلی: ۸۰ درصد مطالبات مردم در حوزه تامین معیشت، مسکن و اشتغال است

رحمانی فضلی: ۸۰ درصد مطالبات مردم در حوزه تامین معیشت، مسکن و اشتغال است
حقوق شهروندی  - وزیر کشور گفت: طبق آمار و نظرسنجی‌هایی که صورت گرفته است ۷۵ تا ۸۰ درصد مطالبات مردم در حوزه اقتصادی در تامین معیشت، مسکن و اشتغال است.

به گزارش میزان، عبدالرضا رحمانی‌فضلی امروز در نشست هم اندیشی معاونان اقتصادی استانداری‌های سراسر کشور بیان داشت: تنش‌ها و اعتراضات در سه ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته ۳۷درصد کاهش داشته است زیرا مردم شرایط کشور را درک می‌کنند، دشمن را می‌شناسند و از ماحمایت می‌کنند و نمی‌خواهند دشمنان با فشار اقتصادی بر ما، موفق شوند.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم حمایت مردم مستمر شود، لازم است به وضعیت زندگی مردم رسیدگی کنیم زیرا رضایتمندی مردم باعث پشتیبانی از ما می‌شود. مردم بابد در شرایط مناسب و راحت زندگی کنند و ما در این رابطه مسئولیت داریم.

وزیر کشور تاکید کرد: اگر استانداران و فرمانداران در بین مردم و داخل حوزه‌های کاری خود بروند و ارتباط برقرار کنند، ۷۰درصد مشکلات؛ از نظر بنده که یک مدیر اجرایی هستم، قابل حل است.

وی خطاب به معاونان اقتصادی حاضر در جلسه پیشنهاد کرد: کلینیک ۲۴ ساعته و فعال رسیدگی به مشکلات اقتصادی راه ببندازید با راه اندازی این محور، موفقیتی بالای ۵۰درصد خواهید داشت.

رحمانی فضلی اضافه کرد: طبق آمار و نظرسنجی‌هایی که صورت گرفته است ۷۵ تا ۸۰ درصد مطالبات مردم در حوزه اقتصادی در تامین معیشت، مسکن و اشتغال است.

 
رحمانی فضلی درباره چرایی پرداخت مسائل اقتصادی در این وزارتخانه گفت: اخیرا به مباحث اقتصادی و نیز به مباحث اجتماعی در وزارت کشور به صورت نهادینه می‌پردازیم و رسیدگی به این مسائل را از مسئولیت‌های اساسی خود می‌دانیم.
 
وزیر کشور با اشاره به نگاه رئیس جمهور به مباحث توسعه‌ای پایدار عنوان کرد: از همان ابتدای فعالیتمان در وزارت کشور که بنا بود به صورت هماهنگ‌کننده‌ای فعال و پررنگ حضور داشته باشیم رسیدگی و پیگیری به امور اقتصادی در استان‌ها را نیز مدنظر قرار دادیم چرا که هر چه جلوتر رفتیم ضرورت این امر نیز بیشتر بر ما مشخص شد.
 
وی با اشاره به ضعف‌هایی که در حوزه مسائل اقتصادی وجود دارد، اظهار کرد: در این حوزه با سه دسته از ضعف‌های تئوریک، قانونگذاری و نیز در حوزه اجرا مواجه بودیم.
 
رحمانی فضلی گفت: در مبانی نظری توسعه، توسعه کشور را به عنوان موضوعی کلان، متمرکز و بخشی دیدیم و این روند نمی‌تواند در پاسخگویی به نیاز‌ها و مطالبات کشور پاسخگو باشد.
 
وزیر کشور بیان کرد: ساختار منابع، امکانات طبیعی و ساختار جمعیتی در کشور به گونه‌ای است که اقتضای آن توجه به ویژگی‌های منطقه‌ای است و توجه به این مهم اثر بخشی بیشتری برای ما در بر خواهد داشت.
 
وی افزود: در حوزه مقررات، نظام بودجه ریزی و نظام اداری به صورت متمرکز عمل می‌کنیم و متناسب با آن اقدام و تصمیم گیری می‌کنیم که باعث ایجاد ناهماهنگی‌هایی در عمل شده است، اما لازم است در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف ظرفیت‌ها و اقتضائات آن را بسنجیم و متناسب با آن تصمیم گیری وا قدام کنیم.
 
رحمانی فضلی با بیان اینکه وقتی دقیق‌تر می‌نگریم مشاهده می‌کنیم اولویت‌ها و نیاز شهرستان‌ها متناسب با سهمیه بخشی که به آن‌ها داده‌اند، نیست، گفت: این منابع وقتی متناسب با مصوبات و تصمیمات متمرکز به آن‌ها می‌رسد که باید با همان هدف گذاری بخشی در مورد آن‌ها اقدام کنند، ناهماهنگی‌هایی بوجود می‌آید لذا لازم است با همکاری همه بخش‌ها در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف، اولویت بندی کنیم و در این صورت است که منابع موثر‌تر تخصیص می‌یابند.
 
وزیر کشور تأکید کرد: وزارت کشور در این صورت می‌تواند: ۱- هماهنگی بین تقسیمات و اقدامات را به کمک شناسایی آسیب‌ها و حل آن‌ها در دستور کار خود قرار دهد، ۲- به کار گیری همه ظرفیت‌ها در استان‌ها و شهرستان‌ها آن هم در حوزه مباحث اقتصادی را در دستور کار خود داشته باشد. استانداران و فرمانداران باید در جهت به کار گیری ظرفیت‌های اقتصادی استان‌ها بیشتر تلاش کنند.
 
رحمانی فضلی خطاب به معاونان اقتصادی حاضر در جلسه گفت: برنامه‌ریزی کلان اقتصادی در استان‌ها به عهده ماست باید بتوانیم در ایجاد تسهیلات و رفع موانع تولید در عرصه کلان جمع بندی و پیگیری‌های لازم را داشته باشیم.
 
وزیر کشور تاکید کرد: هر کدام از ایرادها، آسیب‌ها و ضعف‌هایی که به شما ارجاع می‌دهند را باید بررسی کنید و برای رفع آن باید دستگاه‌های مختلف استان را فعال کنید چرا که هر کسی باید در جایگاه خود پاسخگو باشد.
 
وی با بیان اینکه رسیدگی به مسائل اقتصادی در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها حائز اهمیت است، بیان کرد: باید از همه ظرفیت‌ها برای ایجاد زندگی بهتر برای مردم استفاده کنیم.
 
رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: در روند ۴۰ ساله انقلاب همواره شاهد تهدید‌های نظامی، کودتا و جنگ علیه کشور بوده‌ایم، اما بعد از جنگ اولویت اول دشمنان این بوده که مانع از فعال شدن ما در حوزه اقتصادی شوند و همه تحریم‌های اقتصادی را علیه ما بکار گیرند.
 
وزیر کشور با بیان اینکه حامیان کشور، مردم هستند، یادآور شد: مردم در قوام‌بخشی، دوام و استمرار حکومت‌ها نقش مهم و اولیه‌ای دارند چه در قالب مشارکت در تعیین مسئولیت‌ها و چه در حمایت‌هایی که در مراحل مختلف از آن حکومت دارند.
 
وی با بیان اینکه مردم ما کاملا در شرایط کنونی وضعیت را درک کرده و از ما حمایت می‌کنند اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب ۷- ۸ سال است شعار سال را از مباحث اقتصادی مطرح می‌کنند و این خیلی مهم است و ایشان در این باره ملاحظاتی دارند.
 
رحمانی فضلی تأکید کرد: برای حل مشکلات اقتصادی باید باور کنیم که می‌توانیم، مشکل اساسی ما عدم باور داشتن به ظرفیت‌ها و توانایی‌هایمان است و وقتی باور نباشد انگیزه هم نیست. هر استانی امکان اینکه خودش را اداره کند و استقلال اقتصادی داشته باشد، دارد.
 
وزیر کشور با طرح این سوال که آیا توانسته‌ایم از همه ظرفیت‌های استانی استفاده کنیم، گفت: جواب آن حتما خیر است و باید برای این مهم برنامه‌ریزی‌های لازم را دردستور کار قرار دهیم. تجهیز و به کارگیری سرمایه‌مان در استان‌ها مناسب نیست و البته دلایلی دارد، اما در حال حاضر باید روی داشته‌هایمان تمرکز کنیم.
 
وی با اشاره به اهمیت جایگاه مدیریت در حوزه اقتصادی عنوان کرد: اشکالاتی در حوزه تولیدی و نیز واحد‌های تولیدی دولتی داریم که شما به عنوان معاونان اقتصادی یک استان باید شرایط و مقتضیات استان خود را درک کرده و به وظایف و تعهدات خود عمل کنید.
 
رحمانی فضلی بیان کرد: پیشرفت اقتصادی با باور و اعتقاد به موفقیت، انگیزه داشتن و عمل در چارچوب برنامه‌ریزی متجلی می‌شود.
 
وزیر کشور اظهار کرد: هم اکنون از سرعت تکنولوژی و اقتصادی دنیا خیلی عقب هستیم و سرعت پیشرفت در این حوزه‌ها با ۵۰ سال قبل خیلی متفاوت است چرا که کشور‌های مختلف برای تصرف بازار هر روزه دست به نوآوری‌هایی بیشتری می‌زنند.
وی به معاونان اقتصادی استانداری‌های حاضر در جلسه توصیه کرد: خود را درگیر قوانین جزئی و ساعات کار و مسائل اینچنینی نکنید دفتر شما باید منزلگاه تولید کنندگان و تجار در استان‌ها باشد و مسائل و مشکلات آنان را حل کنید.
 
رحمانی فضلی ابراز امیدواری کرد: با اقداماتی که جهت تنظیم بازار و ایجاد وزارت بازرگانی شده امیدواریم مسائل در این زمینه حل شود و در سطح استان‌ها نیز شاهد مشکلاتی از این دست نباشیم.
 
وزیر کشور بیان کرد: نگاهتان به مسائل اقتصادی باید طوری باشد که بتوانید از امکانات و منابع موجود خلق ثروت کنید ما در یک حکومتی دینی زندگی می‌کنیم که معتقد و موحد به قیامت هستیم و اگر هر شبی در هر نقطه‌ای از شهر و استانی یا روستایی فردی گرسنه بخوابد و شما بدانید و کاری نکنید مقصرید.
 
وی افزود: آقای دین پرست به عنوان معاون اقتصادی وزارت کشور می‌تواند روش‌های مبتکرانه و مباحث اقتصادی استان‌های مختلف را جمع آوری و آن را با دیگر استان‌ها به اشتراک بگذارد.
 
رحمانی فضلی گفت: در ا ستان‌ها مرزی ظرفیت مناسبی جهت تبادلات مرزی وجود دارد و در این را ستا به جد پیگیر کارگروه‌های توسعه شرق و غرب هستیم و امیدواریم پیشرفت‌های بیشتری در این زمینه حاصل شود.
 
وزیر کشور خطاب به حاضران در جلسه گفت: استارت آپ‌ها را دولتی نکنید ما باید در جهت رفع ایرادات آن‌ها اقدام کنیم.
 
وی با اشاره به راه اندازی سامانه قیمت گذاری کالا‌ها گفت: در استان‌ها نیز به تثبیت قیمت کالا‌ها کمک کنید و سعی کنید قیمت‌ها به روز رسانی شود تا این امر نیز مانند دیگر کار‌ها لوث نشود.
 
رحمانی فضلی با اشاره به راه اندازی شورای گفتگوی استان‌ها گفت: تلاش کنید این شورا‌ها به جلسه گپ و گفتتان تبدیل نشود، با دست پر به این جلسات بروید، مصوباتی داشته باشید و آن‌ها را حتما پیگیری کنید.
 
وزیر کشور افزود: یکی از ضعف‌های ما در حوزه سرمایه‌گذاری و تولید، فقر اطلاعات دقیق و درست اقتصادی است.
 
وی گفت: هر استان باید یک فعالیت مهم و محوری اقتصادی داشته باشد دارا بودن گفتمان و شعار در استان‌ها نیز مهم است، اما عمل به آن‌ها نیز مهمتر است، برندسازی از کار‌های خوبی است که می‌توان در شهرستان‌ها انجام داد.
وزیر کشور عنوان کرد: در شرایط کنونی کشور اقتصاد ما یعنی امنیت، سیاست و استقلال چرا که جنگ اقتصادی را با ما شروع کردند.
 
وی ادامه داد: خوشبختانه در هفت، هشت ماهه اخیر شاهد روند مثبت و ثبات نسبی در شاخص‌های مختلف اقتصادی از جمله قیمت ارز و نظام توزیع هستیم که امیدواریم این روند توفیق با برنامه ریزی‌ها واقدامات لازم ادامه یابد.
 
کد مطلب: 74429
زمان انتشار: یکشنبه 27 مرداد 1398 - 14:38:35
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+4

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده