به روز شده: 3 ساعت و 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 74883
زمان انتشار: یکشنبه 24 شهریور 1398 - 13:53:41

نقش مؤثر سازمان ثبت اسناد در وصول مالیات

قوه قضائیه  - خداییان با اشاره به نقش قابل توجه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اقتصاد مقاومتی، گفت: سازمان ثبت اسناد یکی از سازمان‌هایی است که در وصول مالیات نقش موثری دارد و از این طریق سالانه میلیارد‌ها تومان به خزانه دولت واریز می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مراسم تکریم و معارفه معاون املاک و کاداستر، مدیرکل دفتر بهبود مدیریت عملکرد و بازرسی و دفتر نظارت و بازرسی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سید و سالار شهدای اسلام و یاران وفادارش اظهار کرد: سازمان ثبت یکی از سازمان‌های تاثیرگذار در نظام جمهوری اسلامی است و در ابعاد مختلف نقش آفرینی می‌کند.

وی درباره تاثیر سازمان ثبت اسناد بر اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: این سازمان نقش موثری در وصل مطالبات دارد و قبل از هرگونه نقل و انتقال باید مالیات آن پرداخت شود. نقش دیگر در اجرای اسناد لازم الاجراست. برخی افراد وام‌های کلان می‌گیرند و به دلالی می‌پردازند و اقساط آن را نیز پرداخت نمی‌کنند و سرمایه بانک‌ها به جای بکارگیری در فعالیت‌های اقتصادی، به انحصار عده‌ای از افراد در می‌آید و سازمان ثبت در سال گذشته حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان وصول معوقات داشته ایم. نقش دیگر جلوگیری از مفاسد اقتصادی است و هنگامی که نقل و انتقال با اسناد عادی صورت می‌کیرد، فرار مالیاتی صورت می‌گیرد.

خداییان در ادامه با اشاره به نقش قابل توجه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از آفات اقتصادی پولشویی است که اقتصاد جامعه را فشل می‌کند. شخصی با قاچاق مواد مخدر مبلغ کلانی را کسب می‌کند و املاکی را با سند عادی می‌خرد تا اثری برجای نگذارد و اگر تمام معاملات با سند رسمی صورت گیرد، از کلاهبرداری جلوگیری می‌شود. نقش دیگر سازمان ثبت بر اقتصاد مقاومتی، حمایت از فعالیت‌های فکری و ثبت اختراعات است و معمولا سوءاستفاده گران به دنبال نخبگان می‌روند تا از اختراعات آن‌ها استفاده کنند. همچنین نقش مالکیت معنوی سازمان ثبت در تجاری سازی اختراعات اثرگذار است و هرساله کلاس‌های آموزشی در این زمینه برگزار می‌شود.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد: این موارد گوشه‌ای از فعالیت‌های سازمان ثبت اسناد و نقش آن در اقتصاد مقاومتی است. اگر تمام اراضی دولت سنددار شود، از زمین خواری جلوگیری به عمل می‌آید.

وی در خصوص جلسه تودیع و معارفه اظهار کرد: این جلسه برای تشکر از مسئولین و خدمات صادقانه آن‌ها برگزار شد و جابجایی افراد در مناصب، به معنای عدم توانایی آن‌ها نیست و در این باره چهره‌های جدید در این سازمان مشغول به کار می‌شوند.

خداییان در ادامه سخنان خود با اشاره به اجرای صحیح طرح کاداستر خاطرنشان کرد: اجرای صحیح این طرح اهمیت زیادی دارد و باید به درستی اجرا شود و توقع داریم که همکاری سایر دستگاه‌ها نیز جلب شود و باید در ارائه آمار دقیق باشیم. باید آمار دقیق ارائه شود تا مشکلی برای سازمان به وجود نیاید. همچنین تسریع در سنددار کردن اراضی ملی مورد انتظار است و این کار باید سریعا انجام شود تا اسناد دفترچه‌ای به برگه‌های تک برگی کاداستری تبدیل شود.

طبق گزارش میزان، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: جمع آوری پرونده‌های ثبتی اهمیت دارد و حدود نیمی از پرونده‌ها آرشیو شده است، اما قابل استفاده نیستند و این کار باید مجددا کدگذاری شود تا به صورت دقیق جمع آوری شود. همچنین باید موضوع اسکن پرونده دفاتر اسناد رسمی تسریع شود. لازم به ذکر است که بخشنامه‌های متعددی درباره املاک صادر شده که برخی از آن‌ها به اصلاح نیاز دارند.

کد مطلب: 74883
زمان انتشار: یکشنبه 24 شهریور 1398 - 13:53:41
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-2

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری