به روز شده: 2 ساعت و 7 دقیقه قبل
کد مطلب: 74904
زمان انتشار: دوشنبه 25 شهریور 1398 - 12:07:39

گام چهارم ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است

گام چهارم ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است
حقوق بشر  > ایران  -  سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: ایران گام سوم را آغاز کرده و اجرا خواهد کرد و گام چهارم هم در حال طراحی است، هنوز اتفاق ویژه‌ای در اجرای تعهدات اروپا نیفتاده و اگر اروپایی‌ها در رفتار خود بازنگری نکنند، گام چهارم هم اجرا می‌شود.

به گزارش میزان، سید عباس موسوی صبح امروز و در نشست خبری خود پیرامون دلایل و اهداف سفر مقتدا صدر به ایران بیان داشت: ایشان به ایران سفر نمی‌کند معمولا رفت آمد دارد و این امر هم تازگی ندارد.


وی ادامه داد: در دولت عراق فقط مسئولان از مجموعه دولت به ایران سفر نمی‌کنند و از پارلمان این کشور هم به ایران رفت و آمد دارند و این حضور تازه و ویژه نیست؛ پیام خاصی ندارد، آن‌ها با ما رفاقت دارند و ما هم با آن‌ها رفاقت داریم.

ایران همیشه از مظلومان دفاع کرده است
موسوی در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات بین یمن و سعودی و نقش ایران در این مذاکرات نیز گفت: آغازگر جنگ یمن مشخص است و ایران همیشه از مظلومان دفاع کرده خصوصا مردم یمن که ۵سال است حملاتی را از سوی ائتلاف متجاوز سعودی متحمل شده‌اند.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: طرح ایران همان روز‌های آغاز جنگ یمن از طرف آقای ظریف اعلام شد و ۴مرحله داشت که شامل آتش بس، گفتگو و برگزاری انتخابات بود تا به این بحران خاتمه دهند.
 
منظور ظریف از کاربرد عبارت «غائله یمن» چه بود؟
وی درباره منظور از عبارت غائله یمن در توئیت اخیر وزیر امور خارجه نیز عنوان کرد: منظور فتنه‌ای است که متجاوزان علیه یمن در منطقه شروع کرده‌اند، امیدواریم با اعمال نظر ویژه و ۴ماده ایران، ختم به خیر شود، زیرا به نفع همه کشور‌های منطقه است.

گام چهارم ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است
موسوی در پاسخ به سوالی درباره اصرار ایران به انجام گام سوم کاهش تعهدات برجامی و امکان اجرای گام چهارم از سوی ایران بیان کرد: ایران گام سوم را آغاز کرده و اجرا خواهد کرد و گام چهارم هم در حال طراحی است، هنوز اتفاق ویژه‌ای در اجرای تعهدات اروپا نیفتاده و اگر اروپایی‌ها در رفتار خود بازنگری نکنند، گام چهارم هم اجرا می‌شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه با اشاره به تحرکات دیپلماتیک اخیر بیان کرد: در روزهای اخیر در سطح وزیر خارجه و روسای قوا تحرکات دیپلماتیکی را شاهد بودیم، امروز نیز شاهد حضور رئیس جمهور در ترکیه جهت حضور در نشست آستانه و سران سه کشور ضامن صلح و آتش بس در سوریه هستیم. امیدواریم تا ثبات و امنیت کامل سوریه این نشست ها ادامه یابد.

سفر ظریف به نیویورک در معیت روحانی
وی با اشاره به سفرهای اخیر  ظریف به بنگلادش، چین، ژاپن، اندونزی گفت: اگر شرایط مهیا باشد وزیر امور خارجه در روزهای آینده به همراه رئیس جمهور عازم نیویورک جهت حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

اتهام‌زنی‌های آمریکا در قضیه یمن را کاملا رد می‌کنیم
موسوی درباره اتهامات آمریکا به ایران در ماجرای حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان، نیز اظهار کرد: پنج سال است که یمن درگیر جنگی خونین است. ائتلاف متجاوز به پشتوانه غرب و به خصوصا آمریکا، این جنایات را علیه مردم یمن انجام داده است. این اتهام‌زنی‌ها را کاملا رد می کنیم. ایران صریحا اعلام کرده که از گروه های مقاومت مردمی یمن حمایت می کند، این چنین اتهاماتی در راستای فشار حداکثری آمریکا به ایران است که تا کنون هم نتیجه ای برای آنها در بر نداشته است. لذا این موضوعات را از اساس مردود می دانیم.

راه‌اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری از سوی فرانسه، مقدمه تعهدات اروپایی‌هاست
وی با بیان اینکه بخشی از تعهدات اروپا در قالب برجام راه اندازی خطوط ارتباطی برای ایران، بود گفت: همچنین تسهیل شرایط مالی، بانکی و دیگر موارد هم بود که راه اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری از سوی فرانسه هم مقدمه ای برای آن است. اما اینکه برخی از کشورها در دنیای امروز برای انجام تعهداتشان مجبور و یا مایل هستند از کشوری اجازه بگیرند، تعجب انگیز است. منتظر هستیم طرف های باقیمانده اروپایی در برجام به تعهداتشان عمل کنند تا ایران هم به انجام تعهدات کامل خود در برجام برگردد.

دیدار روحانی و ترامپ؛ هرگز
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره امکان مذاکره بین رئیس جمهور کشورمان و ترامپ در سفر به نیویورک بیان کرد: چنین برنامه‌ای در دستور کار نیست و چنین اتفاقی در نیویورک نخواهد افتاد. آقای روحانی به صراحت گفت که ما دیدار برای عکس گرفتن را نمی‌خواهیم بلکه مذاکره باید منتج به نتیجه قابل قبولی باشد. ما اعلام کردیم اگر آمریکایی‌ها تروریسم اقتصادی را کاهش و حذف کرده و به برجام برگردند، می توانند در نشست های برجامی پای میز مذاکره بیایند.

اقدامات حقوقی را بازپس‌گیری اموالمان در کانادا آغاز کرده‌ایم
موسوی با اشاره به حکم دادگاه کانادا مبنی بر توقیف اموال ایران نیز گفت: این حکم چند سالی در جریان بود و ما از همان زمان هشدار دادیم که این حکم را اجرا نکنند. ما اعلام کردیم این حکم برخلاف نص صریح قوانین بین المللی و دولتی است که نقض مالکیت دولت ها محسوب می شود. اقدامات حقوقی ایران برای بازپس‌گیری اموالمان شروع شده است و این حق را برای خود محفوظ می‌شماریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره حذف دلار و انجام مراودات مالی با ارزهای دیگر نیز عنوان کرد: این یکی از راهکارهای ما در شرایط فعلی است. با اکثر کشورهای دوست که مراودات اقتصادی خوبی هم با آنها داریم، با ارزهای ملی دو طرف کار می کنیم؛ این در واقع یک مکانیسم مالی میان کشورهای دوست است که امیدواریم این روند ادامه پیداکند.

وی در خصوص اظهارات ترامپ جهت تمایل آمریکا به مذاکره با ایران، نیز بیان کرد: مدت ها است که دوگانگی و چندگانگی را در سیاست های آمریکا نسبت به ایران شاهدهستیم . نوعی سردرگمی و تشویش در اذهان افراد تصمیم گیرنده در سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران وجود دارد، لذا چنین مواضع ضد و نقیض در اظهارات مقامات آمریکایی را شاهد بوده و خواهیم بود.

ما پیامی از طرف آمریکایی‌ها نگرفتیم
موسوی در پاسخ به سوالی درباره تغییرات ایجاد شده در کابینه دولت آمریکا و اینکه آیا این تغییر را می توان به عنوان پیامی به ایران تعبیر کرد یاخیر، گفت: ما پیامی از طرف آمریکایی‌ها نگرفتیم، تغییرات در کابینه دولت آمریکا یک موضوع داخلی برای آنها است. ایران هم نه به افراد و نه به سخنانی که در دولت آقای ترامپ گفته می شود، توجهی ندارد. فعلا سیاست آنها در قبال ایران، ادامه تروریسم اقتصادی است و ماهم به حرف ها و اظهارات آنها توجهی نداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره اروپا و اجرای تعهداتش در برجام اظهار کرد: خیلی به انجام تعهدات اروپا دل نبستیم اما پنجره دیپلماسی را همیشه باز نگه داشتیم که اگر آنها به تعهداتشان عمل کردند ما هم به انجام تعهدات خود در برجام برگردیم.

نگرانی آمریکایی‌ها از اقدامات روشنگرانه ظریف
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره سفر ظریف به نیویورک و در عین حال تحریمی که از طرف آمریکا نسبت به رفت و آمد وی اعمال شده است، عنوان کرد: شاهد تحریم عجیب و حیرت گونه وزیر امور خارجه ایران توسط دولت آمریکا بودیم. اما این راهم بدانیم که دست شان، برای منع وزاری خارجه دیگر کشورها جهت حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل بازنیست؛ شاید حداکثر کاری که انجام دهند محدود کردن وزیر امور خارجه در نیویورک باشد. آنها حق دارند نگران اقدامات روشنگرانه ظریف باشند چراکه ایشان معمولا در حاشیه نشست های مجمع عمومی در دیدارها و گفتگوی با رسانه ها و اندیشکده‌ها حضور پیدا می‌کنند. این سفر بامهیابودن شرایط، انجام خواهدشد. 

موسوی درباره پیشنهاد گفت‌وگوی ایران با کشورهای منطقه نیز گفت: این پیشنهاد در قالب‌های مختلف مانند امضای پیمان عدم تعرض و تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ همچنان پابرجاست. منطقه متعلق به کشورهای منطقه است و امنیت آن وابسته به کشورهای منطقه‌ است.

سخنگوی وزارت امورخارجه تاکید کرد: منشا ناامنی حضور کشورهای فرامنطقه‌ای است. ایران همیشه همسایگان را اولویت خود قرار داده است هرچند برخی از آنها در برخی از مواقع دچار سوء تفاهم‌هایی هستند و در دیپلماسی نسبت به آنها همیشه باز است بااینکه برخی اوقات دچار سوءتفاهماتی می شوند. لذا در گفتگو با کشورهای مسلمان، هرچند بامااختلاف نظر و عقیده داشته باشند، بازاست.

لغو ویزای چند دانشجوی ایرانی در آمریکا
وی در خصوص لغو ویزای چند دانشجوی ایرانی در آمریکا نیز گفت: من نیز این خبر را در رسانه‌ها دیدم. ما روابط دیپلماتیک با آمریکا نداریم. این اتفاق در ادامه سیاست‌های کوته‌بینانه آمریکایی‌هاست که از مدتی قبل شروع کردند و ضمن سر دادن شعارهایی مبنی بر آزادی و فرصت برابر، محدودیت‌هایی را برای کشورهای دیگر به ویژه ایرانیان اعمال می‌کنند در حالی که آمریکا بخشی از پیشرفت‌هایش را مدیون این افراد است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی براینکه در نشست سران ایران، روسیه و ترکیه، مخالفان دولت سوریه نیز حضور خواهند داشت نیز اظهار کرد: این اجلاس محل نشست سران سه کشور نامبرده درباره آتش‌بس در سوریه است. باید هماهنگی‌ها و توافقاتی در سطح سران انجام شود که در اجلاس امروز رخ می‌دهد که اقدامی رو به جلو است حتما گام عملی درباره آینده سوریه برداشته می‌شود.

تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولت سوریه بایدحفظ و محترم شود
وی در پاسخ به سوالی درباره حضور احتمالی ترکیه در شرق فرات در خاک سوریه نیز گفت: ایران به همراه روسیه و ترکیه با توجه به ملاحظات و دغدغه‌های امنیتی که در سطح خرد و کلان نسبت به بحران سوریه دارد، این دغدغه را دارند که ضمن حرکت به سمت کاهش تنش، تمامیت ارضی و حاکمیت ملی دولت سوریه بایدحفظ و محترم شمرده شود. این دغدغه‌ها در سطح کارشناسی، وزرا و سران مطرح خواهد شد.

موسوی بابیان اینکه امیدواریم طرفین به یک راهکار مرضی الطرفین برسند، گفت: همه کشورها برای بازگشت‌آرامش به منطقه و سوریه کمک‌کنند و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه را بپذیرند. هر اقدامی خلاف آن، نقض غرض است. هر اقدامی باید باید با محوریت دولت سوریه و حاکمیت جاری و همراه با احترام به تمامیت ارضی این کشور باشد.

سخنان گزاف نتانیاهو
سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوالی در خصوص دیدار پوتین و نتانیاهو در مسکو و بازتاب رایزنی‌های آن در دیدار پوتین و رئیس جمهور کشورمان عنوان کرد: من از محور مذاکرات روسای جمهور مطلع نیستم. اظهارات نتانیاهو در آن دیدار هم حرف‌های گزافی است که مصرف داخلی داشته و با توجه به برگزاری انتخابات این سخنان گفته می‌شود.خودشان می‌دانند که آزمودن خطا، خطا است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیاردی چین در صنایع نفت و گاز کشور گفت: یک سند جامع راهبردی با چین در سال ۹۴ امضا کردیم که آن سند بر روابط همه جانبه و راهبردی دو کشور تاکید می‌کند. چین شریک نخست تجاری ما در جهان است و روابط ما نیز راهبردی است.

موسوی یادآور شد: در سفر اخیر ظریف به چین، پیش‌نویس سند جامع همکاری‌ها ارائه شد که در حال بررسی است. در این سند و سایر اسناد، موضوعات مختلف همکاری میان دو کشور گنجانده خواهد شد. عدد و رقم‌ها و موضوعاتی که در رسانه‌ها مطرح شده، واقعیت ندارد ولی موضوع سرمایه‌گذاری دو کشور همواره وجود داشته است و جزئی از برنامه راهبردی ایران و چین است.

وی در پایان درباره احتمال موافقت ترامپ با ایجاد خط اعتباری فرانسه برای حفظ برجام هم گفت: ایران بعد از بی عملی کشورهای اروپایی اقداماتی انجام داده و آنها هم متعهد به اجرای تعهداتی بودند که خرید نفت ایران و تسهیل مبادلات بانکی جزو این تعهدات بود.

کد مطلب: 74904
زمان انتشار: دوشنبه 25 شهریور 1398 - 12:07:39
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد