به روز شده: 3 ساعت و 25 دقیقه قبل
کد مطلب: 74933
زمان انتشار: سه شنبه 26 شهریور 1398 - 13:11:54

افشای بازداشت دومین عضو مهم حماس در عربستان سعودی

افشای بازداشت دومین عضو مهم حماس در عربستان سعودی
حقوق بشر  > جهان  - بعد انتشار خبر بازداشت یک عضو مهم حماس در عربستان سعودی، منابع فلسطینی از بازداشت دومین عضو مهم این جنبش در عربستان سعودی پرده برداشتند.

به گزارش فارس، منابع سیاسی و فلسطینی اعلام کردند، عربستان سعودی «ابوعبیده الآغا» از رهبران حماس و تاجر فلسطینی را بازداشت و در زندان سیاسی «ذهبان» نگهداری می‌کند.

این منابع به وبگاه «الخلیج آنلاین» گفتند؛ ابوعبیده پسر «خیری الآغا» از برجسته‌ترین اعضای موسس حماس است که در سال ۲۰۱۴ فوت کرد.

منابغ مذکور اعلام کردند: الآغا از رهبران حماس در عربستان است، تابعیت سعودی دارد و دلیلی برای ادامه بازداشت وی در زندان وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، وزارت خزانه‌داری آمریکا در سپتامبر ۲۰۱۵ اعلام کرد، الآغا ریاست کمیته مالی حماس در سعودی را بر عهده دارد.

«محسن صالح» رئیس مرکز پژوهشی «الزیتونه» به الخلیج آنلاین گفت، مقامات سعودی بیشتر از یک سال و نیم است که الآغا را بازداشت کرده‌اند و اطلاعات مشخصی درباره دلیل این موضوع وجود ندارد.

وی افزود، عربستان سعودی حدود ۶۰ فلسطینی را بدون تفهیم اتهام مشخصی بازداشت کرده و گزارش‌ها حاکی از اعمال فشارهای بدنی و روانی علیه آنها در زندان است.

 

حماس هفته گذشته در خصوص بازداشت «محمد الخضری» از مسئولان ارشد این جنبش فلسطینی که چند ماهی در عربستان بازداشت است، بیانیه‌ای منتشر کرد و خواستار آزادی وی شد.

روزنامه «الاخبار» در گزارشی در این باره نوشت، علی‌رغم تلاش‌های حماس برای آزادی الخضری و دیگر بازداشت‌شدگان به دور از سر و صدای رسانه‌ای و حتی متوسل شدن به «محمد دحلان» عضو جدا شده فتح، این موضوع به جایی نرسید و شروط ریاض سنگین‌تر از آن است که حماس بتواند آن را بپذیرد.

این روزنامه لبنانی سپس گزارش داد: «بدتر اینکه سعودی‌ها در بازجویی از بازداشت‌شدگان که تعداد آنها بیشتر از ۶۰ نفر است، بر اطلاعات امنیتی که منبع آن دشمن اسرائیلی است، تکیه کرده‌اند».

بنا به گفته الاخبار، از جمله شروط ریاض برای آزادی بازداشت‌شده‌ها، نرم شدن موضع حماس در قبال طرح موسوم به «معامله قرن» و نیز تغییر در نوع روابط با ایران و قطر است.

کلید واژه: عربستان
کد مطلب: 74933
زمان انتشار: سه شنبه 26 شهریور 1398 - 13:11:54
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد