به روز شده: 12 دقیقه قبل
کد مطلب: 74955
زمان انتشار: چهارشنبه 27 شهریور 1398 - 14:47:28

حجت الاسلام محسنی اژه ای : قوه قضاییه در حال تدوین طرح‌های مفصل در جهت برنامه تحول است

حجت الاسلام محسنی اژه ای : قوه قضاییه در حال تدوین طرح‌های مفصل در جهت برنامه تحول است
قوه قضائیه  - معارفه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با حضور حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام عزاداری اهل بیت عصمت و طهارت گفت: عزاداری‌های هموطنان عزیزمان امسال بحمدالله پرشورتر و باشکوهتر و پراحساس‌تر از سال‌های قبل بود و از همه مردم عزیزمان تشکر می‌کنم و از خداوند منان نیز آرزوی توفیق بیش از پیش دارم و امیدوارم به برکت این ایام خداوند گرفتاری‌ها را مرتفع و اجر همه را آنگونه که شایسته است و لطف پروردگار اقتضاء می‌کند، قرار دهد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: یکی از شرایط امروز جهان این است که ستاره قدرت استکباری رو به افول است. امروز کسانی که داعیه داشتند که همه دنیا را به عنوان یک دهکده در آورده‌اند و خودشان را به عنوان کدخدای آن دهکده معرفی می‌کردند، ستاره‌شان رو به افول است.

وی اظهار داشت: آنان به اذهان جهانیان اینگونه القاء کرده بودند که همه چیز دنیا امروز زیر دوربین‌های ما و تحت سیطره ماست و هیچ کس بدون اجازه ما نمی‌تواند کار مستقلی انجام دهد. آن‌ها القاء کرده بودند که بعد از فروپاشی شوروی بر همه جا مسلط هستند و هیچ کس بدون خواست و نظر آن‌ها نمی‌تواند کاری کند و حرکتی انجام دهد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه گفت: به برکت اسلام و خون‌هایی که درسال ۶۱ هجری قمری در سرزمین کربلا ریخته شد، این طلسم در حال باطل شدن است.

وی افزود: امروز شما می‌بینید بر خلاف آن هیاهویی که براه انداخته بودند که همه چیز تحت اشراف اطلاعاتی- ماهواره‌ای ماست، تعدادی پهپاد از یمن می‌روند و نقطه‌ای را هدف قرار می‌دهند و سالم برمی گردند و ضربه را می‌زنند و همه آن تبلیغات را باطل می‌کنند. ادعا این بود که همه چیز با ماهواره‌ها و سیستم‌های جاسوسی و سایر مسائل و امکانات زیر چتر اطلاعاتی ماست؛ الان چند روز از حمله یمنی‌ها گذشته و آن‌ها هنوز نمی‌توانند قضیه را تحلیل کنند و هنوز نمی‌توانند درست اطلاعات بدهند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: امروز آن‌ها به صراحت اذعان می‌کنند که برای راه انداختن تلویزیون، شبکه‌های مجازی و شبکه‌های رادیویی، میلیارد‌ها و میلیون‌ها دلار خرج کردند؛ اما همه آن‌ها را سرزنش می‌کنند که شما چه کار کردید؟ شما قرار بود جوانان و زنان و مردان ایرانی را در جهت خواست ما هدایت کنید و به کار بگیرید؛ در حالی که جوان‌های امروز آنها، انقلاب و امام را ندیده‌اند، اما پرشورتر و شجاع‌تر از قبل هستند و هر سال که می‌گذرد عاشوراهایشان پرشورتر است؛ ایام فاطمیه و ماه مبارک رمضان مساجد و حسینیه‌هایشان پررونق‌تر هستند؛ همچنین اعتکاف‌ها گسترده‌تر و اربعین مثال زدنی‌تر از قبل است. در تاریخ شاید از اول اسلام تاکنون ما چنین اربعین‌هایی را ندیده ونشنیده بودیم و در تاریخ نیز ثبت نشده است.

وی گفت: این همان اثری است که می‌خواستند از تبلیغات رسانه‌ایشان بگیرند و امروز صراحتا در این مورد اعلام شکست می‌کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: این همه تبلیغات سوء و خرج کردن پول برای آن‌ها چه ثمری داشت؛ درحالیکه با وجود همه آن تبلیغات، امروز یک پدیده جدید به برکت خون حسین (ع) و به برکت اسلام ناب و برکت نظام جمهوری اسلامی ایران و برکت جبهه مقاومت شکل گرفته که همانطور که ملاحظه می‌کنید می‌گویند که اصلا ما نمی‌دانیم که این چه چیزی است.

معاون اول قوه قضاییه یادآور شد: آن‌ها ادعا می‌کردند که ما از لحاظ قدرت نظامی در مرحله‌ای هستیم که احدی جرأت نمی‌کند به ما اخم کند؛ لذا ما دستور می‌دهیم و بقیه نیز باید آن را بپذیرند و شاید در بعضی ازمقاطع نیز همینگونه بود.

وی تاکید کرد: اگر به قبل از انقلاب برگردیم، می‌بینیم در کشور خودمان و کشور‌های همسایه و بسیاری از نقاط جهان وضع به همین شکل بود. آیا حاکمان قبل از انقلاب اجازه داشتند که خودشان کاری بکنند؟ آیا اجازه داشتند که یک صنعت مادر را ایجاد کنند؟ آیا اجازه داشتند که یک سلاح مدرن روز را حتی بخرند و خودشان از آن استفاده کنند؟

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای بیان کرد: اگر امروزه اقتدار و ابتکارات نیرو‌های مسلح، ارتش، سپاه، ناجا و بسیج وجود نداشت و اگر این تکیه بر اعتماد، همت، دانش و جهاد نبود، امروز صد بار دشمن به ما حمله کرده بود و ما را صد‌ها بار تحت فشار بیشتر قرار داده بود.

معاون اول قوه قضاییه افزود: امروز شاهد هستیم که چه کسی سخن اول را در منطقه به میان می‌آورد و چه چیزی بازدارنده شده تا آن‌ها جرأت هیچگونه اقدام نظامی نداشته باشند. بدون شک قدرت اسلام، جمهوری اسلامی، ولایت فقیه و اتکای بر مردم و نیرو‌های مومن مسلح خود باعث چنین چیزی شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: امروز برای بر هم زدن امنیت اجتماعی ما چه نقشه‌هایی که نکشیده‌اند و چه پول‌هایی که خرج نکردند و چه وقت‌هایی که برای آموزش، تجهیزات و پشتیبانی کردن از نیرو‌ها نگذاشتند. اما امروز باز به اعتراف دوست و دشمن و با همت نیرو‌های اطلاعاتی و نیرو‌های امنیتی و با روحیه ایمان مردم ما، با همه توطئه‌ها کشورمان امروز در بهترین وضعیت امنیتی قرار دارد و در میان اکثر قریب به اتفاق کشورها، ایران با توجه به فعالیت‌های بی حد وحصر دشمن از امنیت خوبی بهره می‌برد.

وی افزود: امروز دشمن که همه این مراحل را طی کرده و به نتیجه نرسیده، صریح و مکرر اعلام می‌کند باید یک فشار حداکثری را بر اقتصاد و معیشت مردم و بر جمهوری اسلامی ایران بیاوریم تا به زعم باطل خودشان جمهوری اسلامی ایران را از این ناحیه از پای درآورند.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: می‌خواهند مردم ایران را از این ناحیه فلج کنند؛ اما زهی خیال باطل. شما به فضل پروردگار خواهید دید با هدایت رهبر معظم انقلاب و با همت همه مردم و مدیران دلسوز و خادمان به این ملت ما از این مرحله نیز عبور خواهیم کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: بدون شک ما این مرحله‌ای که دشمن فکر می‌کند بالاترین تهدید برای ماست را تبدیل به فرصت خواهیم کرد. آن‌ها فکر می‌کنند اگر نفت را از ما بگیرند ما فلج می‌شویم؛ حال نفت را بگیرند ببینند که ما متکی می‌شویم به غیر نفت؛ همانگونه که آن زمان ما را از از چند سلاح سطح پایین تحریم کردند، اما ببینید امروز نیرو‌های مسلح ما از چه تجهیزاتی برخوردارند.

وی افزود: اگر تحریم آن‌ها نبود، معلوم نبود که ما به اینجا برسیم. اگر امروز مشکلاتی برای سیستم فروش نفت ما بوجود می‌آورند، قطعا بدانید که ما اولا هم نفت را می‌فروشیم و هم خودمان را از نفت مستقل می‌کنیم و بر درآمد‌های غیر نفتی تکیه می‌کنیم که سالیان سال است مسئولان دلسوز و در رأس آن‌ها رهبر معظم جمهوری اسلامی دنبال آن بودند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: ما باید خدمت در این شرایط به مردم و نظام را سپاسگزار باشیم و آن را غنیمت بشماریم.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای اظهار کرد: این موقعیت خدمتگزاری به واسطه تفضل الهی وایثار مردم وخانواده شهداست وآن‌ها مستحق این خدمت هستند و همه افتخار می‌کنیم که خادم این ملت هستیم و برای رفع مشکلات این ملت ونظام اگر با این انگیزه کارکنیم، بسیاری از مشکلات را می‌توانیم حل کنیم.

وی بیان کرد: قوه قضاییه امروز در حال تدوین طرح‌های مفصل در جهت برنامه تحولی است که رهبر معظم انقلاب کلیات آن را تأیید کردند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: ما ادعا نداریم به تنهایی می‌توانیم همه مشکلات را حل کنیم؛ اما می‌گوییم تمام توان خود را در این مسیر به کار گرفته‌ایم و به کار خواهیم گرفت و از همه نخبگان، صاحبنظران و مردم استمداد می‌طلبیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: یکی از مصادیق در این برنامه تحول این است که بتوانیم اطاله دادرسی را کم و به تظلم خواهی مردم و به مشکلات قضایی آن‌ها سریع‌تر رسیدگی کنیم که این کار لوازمی نیاز دارد از جمله کاهش ورودی پرونده‌ها.

وی تاکید کرد: برای این کار باید پیشگیری و صلح و سازش بیشتر مورد توجه قرار بگیرد و اگر ورودی پرونده‌ها همچنان افزایش یابد، علیرغم همه امکانات باز هم عقب هستیم.

معاون اول قوه قضاییه گفت: طبق برنامه ششم مجاز بودیم در سال سه هزار و ۲۰۰ کارمند جذب کنیم. همه مراحل طی شده؛ اما امکان بکارگیری نیست. البته دولت مشکلاتی دارد و ما هم گلایه‌ای نداریم؛ چون واقعیت است.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای اضافه کرد: باید به منشاء ورودی پرونده‌ها توجه کنیم؛ از جمله منشاءِ زمین یا بانک‌ها که باید مورد بررسی قرار بگیرند واگر اینگونه پرونده‌ها قابل حل هستند، باید توسط نهاد‌های مختلف مورد رسیدگی قرار بگیرند تا ورودی پرونده‌ها کم شود.

وی بیان کرد: در اکثر استان‌ها عناوین مختلفی هست که عنوان‌های مجرمانه پرونده‌های کیفری را تشکیل می‌دهد؛ از جمله نزاع، ضرب و جرح و صدمات غیر عمدی ناشی از تصادفات که آمار بسیار بالایی را تشکیل می‌دهند. حال باید بررسی کنیم که این عناوین چگونه از طرق مختلف حل می‌شود.

معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: باید توجه کنیم اینگونه پرونده‌ها تشکیل نشود یا با صلح و سازش خاتمه پیدا کند که اگر بر این سه عنوان تمرکز کنید، آمار ورودی پرونده‌ها کم خواهد شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: یکی دیگر از عناوین تعداد زیادی از پرونده‌های حقوقی و کیفری، مسائل خانوادگی است. در حالیکه می‌توانیم ترتیباتی اتخاذ کنیم که مسائل خانوادگی از طریقی غیر از حکم دادگاه حل شود و خیری که در صلح و سازش است، چه بسا در حکمی که از دادگاه صادر می‌شود، نباشد.

وی ادامه داد: همچنین باید بررسی کنیم که در این استان چند پرونده ماده ۴۷۷ داریم. اگر در این مجموعه حکمی صادر شد که رئیس کل تشخیص داد خلاف بیّن شرع است، باید ببینیم اشکال از کجاست که این حکم صادر شده است.

گفتنی است در این مراسم توسلی زاده به عنوان رئیس جدید دادگستری استان کرمانشاه معرفی و از زحمات عدالتخواه رئیس کل سابق این دادگستری تکریم شد.

منبع: میزان

کد مطلب: 74955
زمان انتشار: چهارشنبه 27 شهریور 1398 - 14:47:28
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 9-2

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری