به روز شده: 4 دقیقه قبل
کد مطلب: 74997
زمان انتشار: شنبه 30 شهریور 1398 - 13:24:11

درخواست برای ایجاد دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جنایات‌ داعش علیه ایزدی‌ها

درخواست برای ایجاد دادگاه بین‌المللی رسیدگی به جنایات‌ داعش علیه ایزدی‌ها
حقوق بشر  > جهان  - یک مؤسسه ایزدی خواهان تأسیس یک دادگاه کیفری بین‌المللی درباره جنایت‌های داعش شد.

 

 

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه الیوم السابع، حسو هورمی، رئیس نهاد ایزدی "جهان آزاد" در سخنرانی خود در سازمان ملل گفت: ایزدی‌ها در عراق و سوریه از سوم اوت ۲۰۱۴ از سوی داعش در معرض نسل‌کشی قرار گرفته‌اند. ۶۴۱۷ تن ربوده، ۱۲۹۳ تن کشته، ۶۸ معبد و مزار و بیش از ۸۰ گور دسته‌جمعی ویران شدند. حدود ۲۹۰۲ زن و کودک ایزدی همچنان در دست داعش هستند و سنجار ویران شده و بازگشت امن آوارگان غیرممکن است و کوچ مردم همچنان ادامه دارد.

وی خواهان جستجوی ایزدی‌های مفقود شده و حمایت از دفتر نجات ربوده‌شدگان شد که نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق آن را تأسیس و حمایت مالی کرده است.

هورمی گفت: از آنجا که ضرب‌الاجل تعیین شده طبق قطعنامه ۲۳۷۹ شورای امنیت ۲۱ سپتامبر (امروز شنبه) به پایان می‌رسد و تیم تحقیقات سازمان ملل درباره جنایت‌های داعش در عراق مأموریت‌های خود را به پایان رسانده ما خواهان تأسیس یک دادگاه کیفری بین‌المللی یا تشویق دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه برای بررسی پرونده جنایت‌های داعش هستیم.

داعش اوت ۲۰۱۴ مرتکب جنایت‌های زیادی شد که به گفته سازمان ملل به سطح نسل‌کشی می‌رسد. طی تنها چند روز تروریست‌های داعش هزاران تن را کشته و کودکان را به اجبار به عضویت گرفته و هزاران زن را برده جنسی خود کردند. همچنان حدود ۳۰۰۰ ایزدی که بیشترشان زن و کودک هستند مفقود و در بازداشت داعش هستند.

کلید واژه: داعش
کد مطلب: 74997
زمان انتشار: شنبه 30 شهریور 1398 - 13:24:11
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+2

دیگر مطالب