به روز شده: 1 ساعت و 18 دقیقه قبل
کد مطلب: 75158
زمان انتشار: شنبه 6 مهر 1398 - 14:02:46

کدخدایی: همه اعضای شورای نگهبان باید اموالشان را در سامانه شفافیت اموال ثبت کنند

کدخدایی: همه اعضای شورای نگهبان باید اموالشان را در سامانه شفافیت اموال ثبت کنند
حقوق شهروندی  - سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی گفت: طبق بررسی شورای نگهبان عدم مغایرت لایحه پروتکل‌های مربوط به ماده ۵۰ و ماده ۵۶ کنوانسیون هوایی کشوری با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر ، عباسعلى کدخدایى امروز (شنبه ۶مهرماه) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه ضمن عرض تسلیت ایام محرم و صفر گفت: طبق بررسی شورای نگهبان عدم مغایرت لایحه پروتکل‌های مربوط به ماده ۵۰ و ماده ۵۶ کنوانسیون هوایی کشوری با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

وی افزود: همچنین طبق بررسی این شورا، عدم مغایرت استفساریه ماده ۳۶ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، طرح الحاق یک تبصره به ماده ۱۱۲ قانون آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، لایحه مدیریت بحران کشور و موافقت نامه دولت ایران و دولت خلق چین درباره همکاری در زمینه بهداشت و قرنطینه دامی با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

 
کدخدایی در ادامه با اشاره به آخرین اخبار درباره هئیت مرکزی نظارت بر انتخابات مجلس گفت: هئیت نظارت بر انتخابات مجلس شورای تشکیل شده و این هئیت مرتبا در روز‌های یکشنبه جلسه دارد.

سخنگوی شورای نگهبان بیان داشت: همچنین اعضای هئیت‌های استانی ما تعیین شده اند و در حال حاضر بررسی انتخاب سایر اعضای هئیت نظارت در شهرستان در دست بررسی است.
 
کدخدایی با اشاره به جلوگیری از نقش پول در انتخابات مجلس افزود: ملاک و میزان برای شورای نگهبان قانون انتخابات است؛ در قانون دو محور اصلی وجود دارد یک مفاسد اخلاقی و اقتصادی و همچنین مخالفت با حاکمیت.

سخنگوی شورای نگهبان بیان داشت: در خصوص نقش پول در انتخابات همه مسئولین و مردم نگران هستند لذا در این زمینه نیازمند قوانین بهتری هستیم که متاسفانه قوانین به کمک ما نیامد.

وی افزود: شورای نگهبان به کمک قوانین هر جا که احساس کند پول نقش موثری در انتخابات داشته و این انتخابات را منحرف کرده برخورد خواهد کرد.

کدخدایی در ادامه با اشاره به اصل ۸۶ قانون اساسی و تفسیر درباره مصونیت نمایندگان گفت: آنچه در اصل هشتاد و شش آمده و تفسیر شورای نگهبان است، نمایندگان بر اساس اظهارات در مجلس مصون هستند که این نکته مورد تصریح قانون اساسی هم بوده است طبیعتاً اگر خدای ناکرده نمایندگی مرتکب جرائمی شود دیگر مشمول اصل ۸۶ نخواهد شد.

کدخدایی در ادامه با اشاره به ساز و کار شورای نگهبان درباره مبارزه با پدیده پول‌هایی در انتخابات گفت: اختیارات شورای نگهبان در بررسی صلاحیت هاست طبیعتاً اگر گزارش‌هایی از سوی نهادهای چهارگانه مذکور به این شورا ارسال شود و صحت آن هم مورد تایید قرار گیرد، شورای نگهبان این موضوع را در بررسی صلاحیت و مدنظر قرار خواهد داد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره آخرین جزئیات همایش چهل سال قانون اساسی گفت : پژوهشکده شورای نگهبان قرار است این همایش را برگزار کند و این همایش یک همایش ملی است که خوشبختانه کاری علمی آن دارد پیش می‌رود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره ادعای واسطه‌گری برای تایید صلاحیت نمایندگان با شورای نگهبان گفت: هر وقت شما دیدید کسی در این جهت حرکت میکند حتما به ما خبر بدهید. ما و نهادهای نظارتی حتما با آن برخورد خواهیم کرد.

وی در ادامه درباره تشکیل ستاد رسیدگی به تخلفات انتخاباتی با همکاری قوه قضاییه بیان داشت: ستاد انتخابات هر دوره با قوه قضایی نشست‌هایی دارد اما هنوز این نشست‌ها برگزار نشده است.

وی بیان داشت:حتما هماهنگی با قوه قضائیه در زمینه انتخابات در جلوگیری از تخلفات انتخاباتی به ما کمک خواهد کرد.

کدخدایی در ادامه پیرو موضوع شفافیت آراء نمایندگان و مخالفت ها در این زمینه، تصریح کرد: شفافیت خوب است اما تشخیص کارشناسانه مصوبات برعهده مجلس شورای اسلامی است و شورای نگهبان صرفا مطابق مصوبات با قانون اساسی و موازین، شرع را بررسی می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه پیرو اشکالات در زمینه قانون انتخابات بیان داشت: قانون انتخابات ما ناقص و حداقلی است، به ویژه آنکه ما درباره تبلیغات و هزینه‌های انتخاباتی نیاز به یک قانون جامع داریم اما هر چه تلاش کردیم هنوز دست ما خالی است و از نمایندگان مجلس می‌خواهیم نسبت به اصلاح قانون انتخابات عمل کنند، چرا که هر چقدر شفافیت در این زمینه بیشتر شود، نگاه‌ها به رویه‌های انتخابات دقیق تر می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به سؤالی مبنی بر اینکه سخنان اخیر آیت الله جنتی در انتقاد از مجلس دهم و دولت شائبه هایی را در اصل بی‌طرفی ایجاد کرده است، گفت: آیت الله جنتی در جایگاه رئیس مجلس خبرگان رهبری این مطالب را مطرح کرد.

وی افزود : رئیس مجلس خبرگان بحث جوانگرایی را به صورت کلی مطرح کرد و نگاه وی به بخش و گروه خاصی نبود و تصور نمی‌کنم کسی با جوانگرایی مخالف باشد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چگونه فعالیت‌های انتخاباتی افراد در فضای مجازی رصد می‌شود، گفت: هر آنچه آشکار است، از سوی شورای نگهبان دیده خواهد شد و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و همان طور که در رسانه‌های مختلف فعالیت‌های انتخاباتی ارزیابی می‌شود، در فضای مجازی هم اینگونه است و ما بررسی می کنیم و اگر مغایرتی وجود داشته باشد، برخورد می‌کنیم.

کدخدایی درباره طرح شفافیت آراء شورای نگهبان تصریح کرد: ما با این نظر موافق بوده و در این عرصه پیشگام هستیم و بارها مشروح مباحث شورای نگهبان را روی سایت خود قرار داده ایم و سایر جلسات هم به مرور روی سایت قرار می گیرد اما درباره مباحث انتخاباتی منع قانونی داریم و بررسی صلاحیت‌ها باید به صورت غیرعلنی باشد اما با وجود این اگر قانون تکلیف کند که ما همه جلسات خود را علنی کنیم، ما تابع قانون هستیم و این اقدام را انجام خواهیم داد.

وی درباره نظر شورای نگهبان پیرامون تشکیل وزارت بازرگانی گفت: هنوز مصوبه ای از مجلس در این باره به شورای نگهبان واصل نشده است و پس از آنکه این مصوبه به ما برسد درباره آن اعلام نظر می کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته است که در بودجه ۹۹ صرفا بودجه نهادهای سیاستگذار اعلام می شود و آیا این مسئله برخلاف قانون است یا خیر، گفت: بنده هم مثل شما این مطلب را در رسانه‌ها دیده‌ام اما طبق قانون بودجه شامل همه دستگاه‌ها می‌شود و بودجه همه دستگاه‌ها باید اعلام شود و ما پیش از این هم تأکید کردیم که بودجه شرکت‌های دولتی هم باید ارائه و شفاف شود.

کدخدایی درباره راه اندازی سامانه شفافیت اموال مسئولان و اینکه آیا اعضای شورای نگهبان هم اموال و دارایی های خود را ثبت می کنند، گفت: قطعا همه اعضای شورای نگهبان هم باید اموالشان را در این سامانه ثبت کنند و بنده هم اموالم را ثبت می‌کنم.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا از نظر قانونی تفکیک وزارتخانه ها و افزایش تعداد وزرا ایرادی دارد، گفت: افزایش وزرا منعی در قانون ندارد و تشخیص مجلس شورای اسلامی است که با پیشنهاد دولت یک وزارتخانه جدیدی را تشکیل دهد اما ممکن است مباحثی درباره بار مالی مطرح شود که هنوز در این باره نمی‌توانم اظهارنظر کنم.

طبق گزارش میزان، سخنگوی شورای نگهبان درباره بیطرفی وزارت کشور و هیئت های اجرایی در انتخابات اظهارداشت: قطعا همکاران ما در وزارت کشور و هیئت های اجرایی باید بیطرف باشند و هر گونه اقدامی خلاف آن از سوی هیئت های نظارت ما مورد رصد قرار می گیرد.

کد مطلب: 75158
زمان انتشار: شنبه 6 مهر 1398 - 14:02:46
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7-3

دیگر مطالب
گفتگو
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
دبیر کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیأت دولت:
اقتصاد دانش‌بنیان مبتنی بر پژوهش و تحقیقات است/ تحریم به اقتصاد دانش‌بنیان نمی تواند آسیب بزند
علی محمد فلاح زاده