به روز شده: 2 ساعت و 36 دقیقه قبل
کد مطلب: 75898
زمان انتشار: سه شنبه 14 آبان 1398 - 18:49:02

رئیس کل دادگستری تهران: تحول قابل توجهی در شورا‌ها و رسیدگی به پرونده‌ها ایجاد خواهد شد

قوه قضائیه  - حشمتی با تاکید بر تقویت صلح و سازش و سیاست رفع خصومت در شورای حل اختلاف گفت: تحول قابل توجهی در شورا‌ها و رسیدگی به پرونده‌ها ایجاد خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر،مراسم تکریم و معارفه معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان تهران در امور شورا‌های حل اختلاف بعد از ظهر امروز در مجتمع امام خمینی برگزار شد.

حشمتی رئیس کل دادگستری استان تهران در این مراسم ضمن تقدیر از اقدامات حجت الاسلام و المسلمین میانجی در بنیان‌های خوبی که در شورا‌های حل اختلاف بنا گذاشته شده است، گفت: اقدامات شورای حل اختلاف ستودنی بوده است و از وی تشکر می‌کنم و زحماتش را ارج می‌نهیم.

وی با گرامیداشت یاد مرحوم آیت الله شاهرودی که شورای حل اختلاف در زمان وی تاسیس شد، گفت: شورای حل اختلاف بنا گذاشته شد تا برای رفع اطاله دادرسی کمک کند و از حجم پرونده‌ها در دادگستری و بخشی از بار ترافیکی آن بکاهد که به حق این اتفاق افتاد و دادگستری بهره‌مند شد.

حشمتی ادامه داد: دومین دلیل راه اندازی شورا سرعت در رسیدگی بود و کندی رسیدگی در محاکم و پرونده‌ها یکی از موارد بنای شورا‌ها بود.

رئیس کل دادگستری استان تهران سومین هدف اساسی از تشکیل شورا‌ها را صلح و سازش عنوان کرد و گفت: در این راستا ریش سفیدان و آدم‌های معتمد و متخصص در رشته‌های مختلف دور هم جمع می‌شوند تا پرونده‌ها را رسیدگی و تعیین تکلیف کنند.

وی گفت: در دادگستری در خیلی از پرونده‌ها فصل خصومت به معنای واقعی اتفاق نمی‌افتد و هدف این بود که شورای حل اختلاف به صلح و سازش در پرونده‌ها بپردازد و خیلی از پرونده‌ها که سال‌ها در دادگستری مانده بود، اما در شورا‌های حل اختلاف تعیین تکلیف و رسیدگی و بدرستی رفع خصومت شد.

تحول قابل توجهی در شورا‌ها و رسیدگی به پرونده‌ها ایجاد خواهد شد

حشمتی در ادامه عنوان کرد: این سیاست و نگاه باید تقویت شود؛ تحول قابل توجهی در شورا‌ها و رسیدگی به پرونده‌ها ایجاد خواهد شد.

وی گفت: نکته بعدی کاهش بار ترافیکی به پرونده‌های وارده به دادگستری‌ها و رهایی از تشریفات زائد و دست و پا گیر بود، اما متاسفانه شورا‌های حل اختلاف نیز کم و بیش، درگیر این تشریفات زائد و دست و پا گیر  است.

این مقام قضایی در استان تهران با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های مردمی تصریح کرد: استفاده از این ظرفیت‌ها در خیلی از استان‌ها اتفاق افتاده است.

حشمتی با اشاره به کاهش هزینه‌های اصحاب دعوا گفت: این موضوع یکی از اهداف در تشکیل شورا‌ها بود که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه عنوان کرد: نکته بعدی در دسترس بودن مرجع قضایی است که در هر بخش و محل و حوزه‌ای شورای حل اختلاف را تشکیل دادیم تا مردم بتوانند دسترسی داشته باشند و طرح موضوع و دعوی و شکایت شود.

حشمتی در ادامه گفت: به مرور زمان متاسفانه شورا‌های حل اختلاف از اهداف اصلی خود دور شده است و امیدواریم بسیاری از مسائل و اشکالات و ایرادی که در محاکم دادگستری‌ها وجود دارد در شورا‌ها وجود نداشته باشد.

وی افزود: ما شاهد گسترش شورا‌ها در سطح کشور بودیم و اکنون این مجموعه سنگین ایجاد شده که تامین نیازمندی‌های آن جزو برنامه‌های ماست.

حشمتی تصریح کرد: باید تلاش کنیم نگرانی‌ها مرتفع شود و به حداقل برسانیم؛ باید به عنوان متولیان امر در بخش‌های مختلف دادگستری و شورا‌ها راهکار‌های لازم را برای دغدغه‌های مردم مورد توجه قرار دهیم و ضمن حفظ و حراست از شورا‌های حل اختلاف به این نکته توجه کنیم که موجودی پرونده‌ها در شورا‌های حل اختلاف جای نگرانی دارد و تکلیف ما و شما را سخت و سنگین‌تر می‌کند.

وی گفت: ان‌شاالله به این وضعیت سامان درستی بدهیم و با استفاده از امکاناتی که در دادگستری است بتوان برخی از مشکلات شورا‌ها را حل و فصل کرد.

شورا‌های حل اختلاف اراده مردمی است

دریانی رئیس سابق شورا‌های حل اختلاف استان تهران در این مراسم با اشاره به اینکه شورا‌های حل اختلاف اراده مردمی است، گفت: کار در شورا‌ها علاقه و عشق است و همواره سعی کرده‌ام در شورا‌ها آنگونه که شایسته و بایسته بود در خدمت مردم باشم.

رئیس سابق شورا‌های حل اختلاف استان تهران با بیان اینکه مشکلات شورا‌ها جدی است، افزود: رئیس جدید شورای حل اختلاف تهران اهتمام شایسته‌ای به امورات شورا‌های حل اختلاف دارند و ان‌شاءالله با کمک رئیس کل دادگستری استان تهران این مشکلات مرتفع خواهد شد.

تکریم ارباب رجوع را مورد توجه قرار می‌دهیم

در ادامه این مراسم مهدوی به عنوان رئیس جدید شورا‌های حل اختلاف استان تهران با تاکید بر تکریم ارباب رجوع عنوان کرد: برنامه کاری ما مشخص است و می‌بایست واقعا تکریم ارباب رجوع را مورد توجه قرار دهیم و سعی کنیم ارباب رجوع به صورت عملی تکریم شود.

مهدوی اضافه کرد: با توجه به دستورالعمل حفظ ارزش‌ها و کرامت انسانی که از سوی رئیس قوه قضائیه صادر شده است در این مرکز شیوه نامه اجرایی را مصداقا برای شورا‌های حل اختلاف نوشتیم و به مراجع مربوطه و شورا‌ها ارسال کردیم که ثمره عملیاتی شدن آن بیش از پیش است.

وی افزود: اهتمام بر صلح و سازش در شورا‌های حل اختلاف وجود دارد و فلسفه اصلی شورا‌ها بر این مبنا است.

رئیس جدید شورا‌های حل اختلاف استان تهران در ادامه گفت: امیدوارم با تجربیاتی که در شورا‌های حل اختلاف دارم بتوانم گره‌ای از کار مردم باز کنم.

مهدوی خاطرنشان کرد: شورا‌های حل اختلاف مشکلات عدیده‌ای دارند، اما بایستی همتی به خرج دهیم و با کار و تلاش جواب مردم را بدهیم.

گفتنی است در این مراسم از خدمات دریانی تقدیر بعمل آمد و مهدوی به عنوان رئیس جدید شوراهای حل اختلاف استان تهران معرفی شد.

منبع: میزان

کد مطلب: 75898
زمان انتشار: سه شنبه 14 آبان 1398 - 18:49:02
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+1

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری