به روز شده: 4 ساعت و 9 دقیقه قبل
کد مطلب: 75943
زمان انتشار: یکشنبه 19 آبان 1398 - 14:40:29
فریده اولاد قباد در نشست کارگروه یو پی آر:

تحریم های غیرقانونی علیه ایران حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و کودکان را هدف قرار داده است

تحریم های غیرقانونی علیه ایران حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و کودکان را هدف قرار داده است
حقوق بشر  > ایران  - رئیس فراکسیون زنان در نشست یو پی آر با انتقاد از تحریم ها علیه کشورمان، گفت: جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته تحت تحریم های غیر‌قانونی قرار داشته که خصوصا در ۲ سال اخیر به نحو بسیار غیرانسانی٬ حقوق بشر زنان و کودکان بویژه حق بهداشت و حق دسترسی به دارو و درمان زنان و کودکان را هدف قرار داده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، فریده اولاد قباد، نمایده مجلس و رئیس فراکسیون زنان با قرائت بیانیه ای دستاوردها و تحولات صورت گرفته در حوزه زنان و خانواده را در سی و چهارمین نشست ساز و کار گزارش‌دهی دوره‌ای حقوق بشر سازمان ملل موسوم به (یو پی آر)، تشریح کرد.

متن کامل این سخنرانی به شرح ذیل است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

آقای رییس؛

از فرصتی که در اختیار این جانب قرار دادید تشکر می کنم. جمهوری اسلامی ایران ارتقا وضعیت فرهنگی٬ اجتماعی٬ اقتصادی و سیاسی زنان را به عنوان عنصر کلیدی در سیاستگذاری٬ قانونگذاری و برنامه ریزی ملی خود مورد توجه قرار داده است. مایلم به نمایندگی از زنان مجلس شورای اسلامی به برخی از تحولات اخیر و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه زنان و خانواده اشاره نمایم.

- ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه کشور، با رویکرد برقراری "عدالت جنسیتی" در مفاد متعددی حمایت از حقوق بنیادین زنان از جمله آموزش و پژوهش، اشتغال، تأمین اجتماعی، بهداشت و درمان را مورد توجه جدی قرار داده و تضامین حمایتی مؤثری را پیش­بینی نموده است.

- تحکیم نهاد خانواده بر أساس ماده ۱۰۲ و ۱۰۳ مشتمل بر بیمه سلامت پایه و تکمیلی برای مادران در کلیه مراحل بارداری تا پایان دوران شیرخوارگی و توسعه مراکز فوریت های اجتماعی و مدد کاری اجتماعی و خدمات روانشناختی برای کمک به سلامت خانواده با کمک سمن ها و ایجاد بیمه تأمین اجتماعی زنان خانه دار با اولویت زنان سرپرست خانوار.

- در زمینه مقابله با خشونت علیه زنان و دختران و با هدف جرم انگاری اشکال جدید مزاحمت و تعدی به حقوق بانوان و بکارگیری تدابیر پیشگیرانه و حمایتی٬ لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت تدوین گردیده که در دستورکار دولت است و تصویب قانون تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه­دیدگان ناشی از آن و نیز جرم انگاری ازدواج های زود هنگام براساس ماده ۵۰ قانون حمایت خانواده .

- تصویب لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی با هدف برخورداری فرزندان حاصل از ازدواج ­های فوق از تابعیت ایران.

- تدوین سند ملی امنیت بانوان و کودکان در روابط اجتماعی که مراحل تصویب از سوی مراجع قانونی را طی می کند.

*حق آموزش:

- با اقدامات انجام شده در زمینه حق آموزش، نرخ با سوادی کشور از ۱/۸۷ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۸/۸۸ درصد در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.

- تمامی افراد واجب التعلیم به آموزش رسمی کشور دسترسی دارند. اصلی ترین هدف سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، تضمین برخورداری از آموزش مناسب در تمامی مناطق کشور فارغ از نژاد و جنسیت، با تاکید بر آموزش دختران و گروه های آسیب پذیر در مناطق کمتر برخوردار می باشد.

- روند حضور زنان در آموزش عالی صعودی بوده و۵۶ درصد از دانشجویان کل کشور را زنان تشکیل می دهند. سهم زنان از هیات علمی در کل کشور ۲۴ درصد است.

*ارتقا ورزشی

- حضور و فعالیت زنان در عرصه های مختلف ورزشی و دسترسی آنان به امکانات ورزشی و تربیت بدنی رشد چشمگیری داشته است. در همین زمینه تخصیص ۲۷ صدم درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده در ماده ۹۴  قانون برنامه ششم توسعه برای توسعه ورزش همگانی٬ ورزش بانوان٬ ورزش روستایی و عشایری قابل ذکر است.

خانمها و آقایان؛

- زنان در فرآیندهای سیاسی جمهوری اسلامی ایران مشارکت فعال داشته و دارند و در سطوح مختلف مدیریتی از جمله نماینده مجلس٬ وزیر٬ معاونین رئیس جمهور٬ معاونین و مشاورین وزراء٬ سفیر٬ مدیران کل و روسای ادارت و بخش های مختلف برای پیشرفت کشور فعالیت نموده اند.

- حضور زنان در سطوح مدیریتی از ۹/۱۴ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۳/۱۸ درصد در سال ۲۰۱۸ رسیده است. تا پایان برنامه ششم توسعه٬ یعنی در سال ۲۰۲۱ حداقل ۳۰ درصد از کل مناصب مدیریتی باید به زنان اختصاص یابد.

- افزایش ۲۱ برابری تعداد زنان داوطلب برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی و افزایش ۵/۴ برابری سهم منتخبین زن در مجلس شورای اسلامی

- افزایش ۳ برابری تعداد زنان راه یافته به شوراهای اسلامی شهر و روستا و عضویت ۴۰۲۹ زن در دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا

- نرخ مشارکت اقتصادی زنان طی یک روند صعودی از ۴/۱۲ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۴/۱۶ درصد در سال ۲۰۱۸ رسیده است.

- تخصیص اعتبارات گسترده برای ایجاد اشتغال اقشار آسیب پذیر و زنان

- اختصاص منابع صندوق توسعه ملی به زنان روستایی و عشایری و حمایت از شبکه صندوق خرد زنان روستایی و عشایری

- فعالیت ۴۰۰۰ هزار کار آفرین زن

 - افزایش میزان زنان شاغل در دولت از ۶۴/۳۴ درصد در سال ۲۰۰۹ به ۶۷/۴۱ در سال ۲۰۱۸

- اشتغال ۴۱/۶۷ درصد از زنان در دستگاههای دولتی

- فعالیت ۶۰ هزار پزشک عمومی٬ ۳۰ هزار پزشک متخصص و ۳۵۰۰ پزشک فوق تخصص زن در سراسر کشور

- از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ جذب قضات زن بطور میانگین سالانه حدود ۳ درصد رشد داشته است. در حال حاضر بیش از ۹۷۰ قاضی زن در دستگاه قضایی فعالیت می کنند.

- تصویب قانون کاهش ساعت کار ماداران شاغل دارای شرایط خاص

- تدوین طرح اصلاح ماده ۱۱۱۷ قانون مدنی

خانمها و آقایان:

در قوانین مختلف کشور بر ضرورت حسن رفتار والدین و یا سرپرستان قانونی با کودکان و پرهیز از بدرفتاری تاکید شده است. بر این اساس لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان تدوین و در مرحله تصویب است. از دیگر اقدامات در حوزه کودکان به موارد زیر اشاره می نمایم:

-ایجاد شعبات ویژه بازپرسی و دادگاه کیفری برای رسیدگی به جرایم کودک آزاری در نظام قضایی

- راه اندازی سامانه پیامکی جهت اعلام کودک آزاری وتشکیل کارگره مقابله با کودک آزاری در سال ۲۰۱۷ واجرای طرح «نماد» در زمینه پیشگیری از خشونت علیه کودکان توسط وزارت آموزش و پرورش

- پیوستن به کنوانسیون منع بدترین اشکال کار کودک

- بر اساس ماده ۷۸ قانون برنامه ششم توسعه و سامان دهی کودکان کار و خیابانی از دیگر اقدامات در حوزه کودکان بوده است.

در حال حاضر لوایح زیر تدوین و در فرآیند تصویب است:

- لایحه مربوط به پیش بینی خسارات معنوی برای ضرر و زیان ناشی از جرایم ازجمله جرایم جنسی (فروش، فحشا و هرزه نگاری )

- لایحه اصلاح تبصره ماده ۲۶ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بدسرپرست و بی سرپرست، مصوب ۲۰۱۳ (با موضوع ممنوع سازی ازدواج بین ازدواج سرپرست و فرزند خوانده)

- آیین نامه ماده ۳۶ قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست

- لایحه اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، مصوب ۲۰۰۲ (ممنوع سازی ازدواج های زودهنگام)

خانمها و آقایان:

در حوزه افراد دارای معلولیت اقدامات موثری صورت پذیرفته است.

-تصویب قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت و تدوین سند ملی راهبردی مناسب سازی اماکن عمومی برای افراد دارای معلولیت و تصویب قانون استخدام سه درصد افراد دارای معلولیت در ادارات دولتی و معافیت مالیاتی و سربازی برای فرزندان افراد دارای معلولیت و تحصیل افراد دارای معلولیت در کلیه دانشگاه های کشور رایگان می باشد.

اجازه دهید در پایان اعلام دارم:

- دستاوردهای فوق در شرایطی حاصل شده است که جمهوری اسلامی ایران طی ۴۰ سال تحت تحریم های غیر قانونی قرار داشته است که خصوصا در ۲ سال اخیر به نحو بسیار غیرانسانی٬ حقوق بشر زنان و کودکان بویژه حق بهداشت و حق دسترسی به دارو و درمان زنان و کودکان را هدف قرار داده است.

سپاسگزارم

 

کد مطلب: 75943
زمان انتشار: یکشنبه 19 آبان 1398 - 14:40:29
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+3

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد