به روز شده: 4 ساعت و 6 دقیقه قبل
کد مطلب: 76020
زمان انتشار: شنبه 25 آبان 1398 - 14:12:34

عفو الهام‌بخش وحدت

قوه قضائیه  - در این نوبت از عفو عمومی محکومان، اتفاقی تازه رخ داده و آن هم بخشیده شدن مجازات جمعی از محکومان پرونده‌های امنیتی است، اتفاقی که تا پیش از این سابقه نداشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، محمد کاظمی در یادداشتی در روزنامه جام جم درباره عفو عمومی محکومان از سوی مقام معظم رهبری، نوشت: عفو جمعی از محکومان دادگاه‌های عمومی، انقلاب و تعزیرات حکومتی، اتفاقی است مسبوق به سابقه و از ابتدای شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی تا امروز، همواره در مناسبت‌های ملی و مذهبی تعدادی از این محکومان بنا به تشخیص مسؤولان قوه قضاییه و با موافقت مقام معظم رهبری عفو می‌شدند. اما در این نوبت از عفو عمومی محکومان، اتفاقی تازه رخ داده و آن هم بخشیده شدن مجازات جمعی از محکومان پرونده‌های امنیتی است، اتفاقی که تا پیش از این سابقه نداشت، چراکه همواره محکومان امنیتی در عفو‌های عمومی مستثنا می‌شدند. رخدادی که نشان از بلوغ سیاسی دستگاه قضایی در ۴۰ سالگی نظام دارد و می‌توان آن را به فال نیک گرفت.


باید توجه داشت که لزومات همه اقدامات این دسته از محکومان امنیتی که در عفو عمومی اخیر مورد بخشش قرار گرفته‌اند، در جهت تضاد با منافع ملی نبوده است و برخی از آن‌ها با نیت‌هایی خیرخواهانه، اما از روی ناآگاهی یا تحت تاثیر موج‌های مخرب سیاسی دست به تخلفات امنیتی زده‌اند. حتی همان‌طور که سخنگوی محترم قوه قضاییه اشاره کرده است، بعضی از این محکومان دانشجویان یا اهالی فرهنگ و هنر و رسانه یا فعالانی صنفی بوده‌اند که در حوادث امنیتی گوناگون دستگیر شده‌اند، اما بررسی مجدد پرونده‌هایشان، مسؤولان دستگاه قضا را به این نتیجه رسانده است که می‌توان از جرایم ارتکابی این افراد چشم‌پوشی کرد. از این رو، این اقدام قوه قضاییه را می‌توان گامی مهم در جهت گسترش انس و الفت اسلامی در میان گروه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی جامعه در سالروز میلاد پیامبر رحمت (ص) ارزیابی کرد و تداوم این روند را می‌توان موجب ایجاد جاذبه حداکثری برای نظام جمهوری اسلامی در میان آحاد جامعه دانست.

از سوی دیگر، امروز که ایران تحت تاثیر تحریم‌های ظالمانه دشمنان قرار گرفته و رسانه‌های معاند نیز به‌طور مستمر مشغول تبلیغ علیه فعالیت‌های جمهوری اسلامی هستند، ما در کشورمان نیاز به تقویت انسجام ملی داریم. از این جهت، بهتر است به عملکرد افرادی که احیانا برخی فعالیت‌هایشان با سیاست‌های کلان نظام جمهوری اسلامی همسو نبوده، با اغماض نگاه کنیم و سعی داشته باشیم و با حل کردن اختلافات سیاسی موجود در داخل کشور، وحدت ملی را میان اقشار مختلف تقویت کنیم.


همچنین در شرایط دشوار اقتصادی امروز، نظام جمهوری اسلامی باید به مطالبات افرادی که دست به تجمعات صنفی می‌زنند، بیش از پیش توجه کند و همچنین مسؤولان امنیتی و قضایی کشور باید به این نکته توجه داشته باشند که مدارا و همراهی با این دسته از افراد در شرایط کنونی می‌تواند جلوه‌ای از رحمانیت پیامبر اکرم (ص) را در جامعه ما منعکس کند. حال، اقدام رئیس محترم قوه قضاییه در جهت عفو تعدادی از محکومان امنیتی را که با موافقت رهبر انقلاب نیز همراه شده است، می‌توان در جهت انعکاس همین جلوه رحمانیت نبوی ارزیابی کرد و به همین دلیل این اقدام باید مورد حمایت مسؤولان دیگر دستگاه‌های کشور نیز قرار گیرد.

کد مطلب: 76020
زمان انتشار: شنبه 25 آبان 1398 - 14:12:34
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-2

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری