به روز شده: 26 دقیقه قبل
کد مطلب: 76124
زمان انتشار: چهارشنبه 29 آبان 1398 - 14:42:02

تاکتیک کشته سازی؛ مهم‌ترین بهانه رو در رو قرار دادن مردم و حاکمیت

حقوق بشر  > ایران  - تاکتیک کشته سازی به عنوان یکی از مهم‌ترین بهانه‌های رو در رو قرار دادن مردم با نیروهای انتظامی و در نهایت حاکمیت از همان ابتدا به شدت دنبال شد به گونه‌ای که تعداد زیادی از جانباختگان در اعتراضات اخیر از پشت با چاقو، سنگ، میله آهنی یا تفنگ شکاری و بعضاً گلوله جنگی توسط آشوبگران کشته شده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، نگرانی ناشی از انفجار قیمت کالا و خدمات به دلیل افزایش  نرخ بنزین که بخش عمده آن حاصل ادراکی روانی است موجب شد که طبقات کمتر برخوردار با «احساس ناامنی» روبرو شده و برای اعلام نارضایتی خود دست به اعتراض خیابانی بزنند.

 
برخی واکنش‌های تند از سوی نمایندگان مجلس و رسانه‌ها در اعتراض به تصمیم اتخاذ شده از سوی شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا نیز موجب شد تا «احساس ناامنی» ایجاد شده در اقشار کم درآمد، تشدید شود.
 
مجموعه اعتراضات روز جمعه در برخی شهر‌ها عمدتا در چارچوب اعلام مسالمت آمیز نارضایتی نسبت به افزایش قیمت بنزین دنبال شد.
 
از غروب جمعه اما؛ با اوج گیری تحریکات رسانه‌های معاند و فعال شدن برخی سرشاخه‌های داخلی ضدانقلاب خارج نشین و حضور سازمان یافته آنان در مناطق مستعد تجمع اعتراضی، فعالیت‌های خشونت آمیز و تخریبی آغاز شد.
 
یشترین اقدامات تخریبی شامل حمله به مراکز دولتی، بانکها، اماکن عمومی و اموال مردم که همراه با غارت و آتش سوزی بود که از اوایل روز شنبه آغاز و روز یکشنبه با تعرض به مراکز نظامی و انتظامی ادامه یافت.
 
افزایش خشونت و ناامنی در مناطق مختلف، تیراندازی و حمله با سلاح سرد از داخل جمعیت به مردم، حمله به نیرو‌های انتظامی حافظ امنیت و به شهادت رساندن چندین نفر از این عزیزان، موجب شد تا ماهیت ضد مردمی و جنایتکارانه عناصری که به دنبال سوء استفاده از اعتراضات مسالمت آمیز مردم بودند به صورت کامل افشا شده و مردم معترض، صف خود را از آشوب گران جدا کنند.
 
حجم بالای تخریب سازمان دهی شده و حمله به مراکز خاص همراه با کور کردن دوربین‌های نظارتی از یک سو و پذیرش انجام این اقدامات از سوی گروهک نفاق و سلطنت طلب‌ها از سوی دیگر، نشان از یک سناریوی از پیش طراحی شده و هدفمند داشت که متاسفانه، هم مسیر اعتراض مردمی را منحرف کرد و هم خسارات مادی و جانی زیادی را موجب شد.
 
در این خصوص؛ تاکتیک کشته سازی به عنوان یکی از مهمترین بهانه‌های رو در رو قرار دادن مردم با نیرو‌های انتظامی و در نهایت حاکمیت از همان ابتدا به شدت دنبال شد به گونه‌ای که تعداد زیادی ازجانباختگان در اعتراضات اخیر از پشت با چاقو، سنگ، میله آهنی یا تفنگ شکاری و بعضا گلوله جنگی توسط آشوبگران کشته شده‌اند.
 
در این میان جراحت تعداد قابل توجهی از ماموران انتظامی با سلاح‌های شکاری و جنگی یکی از موضوعات قابل تامل در اعتراضات اخیراست که در گذشته سابقه نداشته است.
 
این اتفاقات در کنار حجم عمده دروغ پراکنی رسانه‌های رسمی و اکانت‌های ضدانقلاب در شبکه‌های اجتماعی از یک سو و اعلام حمایت علنی دشمنان نظام بویژه امریکای جنایتکار از اغتشاشگران از سوی دیگر، بیانگر سناریوی خطرناکی است که دشمن زخم خورده از مقاومت ملت ایران در برابر زیاده خواهی ها، برای ناامن کردن کشور و تداوم «فشار حداکثری» طراحی کرده بود تا با القاء «تصاعد بحران» در کشور، مردم را ناامید و نظام را مجبور به سازش کند، مسئله‌ای که برخلاف روایت دروغ آنان، با هوشیاری ملت در زمان کوتاهی خنثی شد.
 
بیان شب گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارآفرینان و تولید کنندگان و تاکید بر این گزاره که «ما در عرصه جنگ نظامی و سیاسی و امنیتی دشمن را عقب زدیم؛ همین کار‌های این چند روز کار‌های امنیتی بود، مردمی که نبود»، نشان از تفاوت معنی دار طراحی اخیر دشمن برای لطمه زدن به امنیت کشور با رویکرد‌های گذشته دارد.
 
از این رو لازم است بازشناسی ماهیت چالش‌های کاملا متفاوت اخیر، به عنوان اقدام ضروری و غیر قابل اجتناب با هدف ایجاد بازدارندگی در برابر شکل گیری مجدد بحران‌های خسارت باری از این دست در دستور کار نهاد‌های ذیربط قرار گیرد.


منبع: نورنیوز

کد مطلب: 76124
زمان انتشار: چهارشنبه 29 آبان 1398 - 14:42:02
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 7+2

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد