به روز شده: 13 ساعت و 48 دقیقه قبل
کد مطلب: 76337
زمان انتشار: چهارشنبه 13 آذر 1398 - 11:58:20

مسعودی فر مطرح کرد: ارتقای مداخلات انتظامی با هدف کاهش تلفات جانی ناشی از تصادفات

مسعودی فر مطرح کرد: ارتقای مداخلات انتظامی با هدف کاهش تلفات جانی ناشی از تصادفات
قوه قضائیه  - مسعودی فر از ارتقای مداخلات انتظامی در راستای کاهش تلفات جانی ناشی از تصادفات درون شهری خبر داد و گفت: در ۶ ماهه اول سال ۹۸، تصادفات جرحی ۷ درصد کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، نشست خبری رضا مسعودی فر مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه صبح امروز در محل این معاونت برگزار شد.

مسعودی فر با تبریک ولادت امام حسن عسگری (ع) بیان کرد: در رابطه با جرایمی که دارای جنبه اجتماعی و امنیتی هستند برنامه ریزی می‌کنیم و ۱۵ برنامه در سال ۹۸ داشتیم و در این ۹ ماهه اقدامات خوبی صورت گرفته است.

وی افزود: یکی از برنامه‌ها، ارتقای مداخلات انتظامی در راستای کاهش تلفات جانی ناشی از تصادفات درون شهری است.

مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ۲۵ درصد تلفات جانی در تصادفات درون شهری اتفاق می‌افتد و از ۱۳ استان خواسته‌ایم که ۳ مسیر را پیشنهاد دهند تا از طریق پلیس راهور و اصلاح هندسی، نظارت دقیق تری صورت گیرد.

وی افزود: در ۶ ماهه اول سال ۹۸، تصادفات جرحی ۷ درصد کاهش یافته است و ۱۱۶ هزار و ۲۲۳ مورد تصادف رخ داده که در مقایسه با سال قبل، کاهش یافته است.

مسعودی فر افزود: تصادفات فوتی درون شهری، ۱۹۱۹ مورد بوده که ۲هزار و ۱۶ نفر فوت کرده‌اند و ۱۳۴ هزار و ۶۸۶ نفر نیز در تصادفات مجروح شده‌اند.

مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی قوه قضاییه تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه‌ها، پیشگیری از جرایم خشن است و تمرکز بر ضرب و جرح و قتل است. به دنبال شناسایی مناطق پرخطر و افراد پرخطر هستیم و از نرم افزار GIS استفاده می‌کنیم تا تحلیل‌های علمی را کسب نماییم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از برنامه‌ها، ناامن سازی محیط‌های تهیه و توزیع مواد مخدر است و در این زمینه از ظرفیت بسیج استفاده می‌کنیم و حدود ۱۷۰ دوره آموزشی برای اعضای بسیج برگزار شده است. ۱۵۰۰ محله پرخطر در سطح کشور شناسایی شده و ۳۵۰ مورد نیز اقدامات لازم صورت گرفته است.

مسعودی فر با اشاره به همکاری با وزارت نیرو خاطرنشان کرد: در حوزه صیانت از منابع آب، با وزارت نیرو همکاری داریم و در ۶ ماهه اول ۹۸، ۶ هزار و ۷۲۵ مورد چاه غیرمجاز مسدود و ۳۰۸ مورد ادوات حفاری توقیف شده است و ۴ هزار نصب کنتور هوشمند توسط وزارت نیرو انجام شده است.

مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی قوه قضاییه گفت: یکی از مباحث، شناسایی موانع امنیتی و انتظامی در توسعه مناطق مهاجرفرست است و به دنبال شناسایی علل مهاجرت از مبدا هستیم و با همکاری نیروی انتظامی این کار را انجام می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: همچنین ساماندهی موتورسواران نیز از برنامه‌های ما است. ۱۱ میلیون دستگاه موتور در کشور تردد می‌کنند و ۴ میلیون گواهینامه صادر شده است. ۹ میلیون دستگاه موتور به سن فرسودگی رسیده‌اند و باید از چرخه تردد خارج شوند و بیش از ۲۴ درصد از تلفات تصادفات مربوط به موتورسیکلت است. از سال ۸۵ الی ۹۶، ۵۰ هزار نفر موتور سوار فوت شده‌اند و بیشترین تلفات مربوط به موتورسیکلت، در استان‌های تهران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان و خوزستان بوده است.

مسعودی فر تاکید کرد: تعدادی موسسه مراقبتی و حفاظتی تحت نظارت پلیس فعالیت می‌کنند و به دنبال توسعه این ظرفیت هستیم که تاثیر فوق العاده‌ای در پیشگیری از جرم دارد. در جرایم سرقت، مزاحمت و نزاع موثر است و از شهرداری و شورای شهر خواسته‌ایم که در این موضوع کمک نمایند تا در مناطق کم برخوردار و حاشیه شهر‌ها نیز نیرو‌های این موسسات مستقر شوند و به دنبال افزایش ۱۰ درصدی استفاده از ظرفیت موسسات هستیم و حدود ۷۰۰ موسسه در سطح کشور فعالیت می‌کنند.

مسعودی فر تصریح کرد: به دنبال ارائه پیش نویس لایحه برخورداری از کارآگاهان خصوصی هستیم که در کشف جرم کمک بسزایی دارند و در یک نظرسنجی اعلام گردید که ۷۰ درصد از جامعه آماری موردنظر در نظرسنجی، با ایجاد چنین لایحه‌ای موافق هستند و در حال حاضر در راستای ایجاد زیر ساخت‌های مناسب آن فعالیت می‌کنیم.

طبق گزارش میزان، مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی قوه قضاییه افزود: پیشگیری از اعتراضات و اعتصابات از برنامه‌ها است و به دنبال شناسایی علل هستیم و قوه قضاییه از دستگاه‌ها در این زمینه مطالبه گری می‌کند.

وی درخصوص تعیین مکان‌هایی برای برگزاری تجمعات گفت: در قانون موردی که تعیین مکان برای برگزاری تجمع‌ها را تایید کند، وجود ندارد؛ ضمن اینکه دیوان عدالت اداری نیز با مصوبه دولت برای تعیین مکان تجمعات مخالفت کرده است.

کد مطلب: 76337
زمان انتشار: چهارشنبه 13 آذر 1398 - 11:58:20
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 5+4

دیگر مطالب
یادداشت
تلگرام؛ گوساله سامری
تلگرام؛ گوساله سامری
حجت الاسلام و المسلمین شهریاری
واقعیت ها
واقعیت ها
حسام الدین برومند
مدرس، تاریخ و عدلّیه
مدرس، تاریخ و عدلّیه
سیدمحمد میرزمانی
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری