به روز شده: 5 ساعت و 38 دقیقه قبل
کد مطلب: 76363
زمان انتشار: پنجشنبه 14 آذر 1398 - 12:24:23
رئیس قوه قضاییه:

استقلال اقتصادی بدون خودکفایی کشاورزی ممکن نیست /شورای حل اختلاف ویژه کشاورزان تشکیل شود

استقلال اقتصادی بدون خودکفایی کشاورزی ممکن نیست /شورای حل اختلاف ویژه کشاورزان تشکیل شود
قوه قضائیه  - 
رئیس قوه قضاییه دستور داد تا کارگروهی برای بررسی مسأله مناقشه‌انگیز حق‌آبه سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان به ریاست معاون اول قوه قضاییه تشکیل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در دیدار با نمایندگان تشکل‌های کشاورزی استان اصفهان، با بیان اینکه اعتقاد دارم مسئولان باید در کنار گفته‌ها، شنیده‌هایی هم نسبت به اقشار مختلف جامعه داشته باشند، تصریح کرد: استقلال اقتصادی بدون خودکفایی کشاورزی امکان‌پذیر نیست و زمینه این خودکفایی در کشور کاملا موجود است.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: این تضمین وجود دارد که اگر به کشاورزی در استان اصفهان توجه شود، این استان نه فقط در تامین نیاز‌های کشور بلکه در بخش صادرات نیز بتواند حرف اول و برتر را داشته باشد.

آیت‌الله رئیسی، خودکفایی در کشاورزی را نیازمند حمایت قانونی، مالی و قضایی دانست و افزود: قانون و مقررات باید حامی کشاورز باشد. همچنین در ارائه تسهیلات باید کشاورزی اولویت داشته باشد. توجه به صنعت نباید مسئولان را از توجه به کشاورزی غافل کند. در خصوص حمایت قضایی نیز می‌توان شورای حل اختلاف ویژه کشاورزان را تشکیل داد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه دولت باید سیاست حمایتی نسبت به کشاورزی داشته باشد، اظهار کرد: کشاورزی در کشور باید با دانش روز همراه شود و مصرف آب نیز به گونه‌ای باشد که اسراف صورت نگیرد. دانشکده های کشاورزی باید در این زمینه کمک کنند.

آیت الله رئیسی درباره خرید تضمینی محصولات کشاورزی تصریح کرد: این امر کاملا قانونی است و کشاورز را مطمئن می‌کند که نوسان بازار تاثیری بر تولیدش ندارد. یقین داریم محصولی مانند گندم اگر خریداری نشود باید واردات صورت گیرد که به هیچ وجه منطقی نیست.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه سوء مدیریت مصرف آب باید به حُسن مدیریت مصرف آب تبدیل شود، ادامه داد: البته کاهش نزولات آسمانی داشته‌ایم و برخی از مناطق در خط خشکسالی قرار گرفته‌اند که نمی‌توان به آن بی توجه بود اما می‌توان با اقداماتی مشکلات ناشی از این امر را کاهش داد.

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: حق‌آبه و حق مالکانه باید با مشارکت و مشورت خود کشاورزان و تولیدکنندگان به رسمیت شناخته شود و مورد احترام باشد.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر لزوم پیشگیری از تخلفات محیط زیستی در جنگل‌ها و منابع طبیعی بر نقش مرزبانی‌ای که سازمان‌های مسئول در این رابطه به عهده دارند، تاکید کرد و گفت: سازمان محیط زیست، سازمان جنگلبانی و سازمان‌هایی که مسئول حفظ این ذخایر ملی و گنجینه‌های مردم هستند، باید در این زمینه مرزبانی کنند و نباید بگذارند مرز‌های این ذخایر ملی مورد تعرض قرار گیرد.

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسأله مناقشه‌انگیز حق‌آبه سه استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری و خوزستان، دستور داد تا کارگروهی به ریاست معاون اول قوه قضاییه و با حضور رئیس سازمان بازرسی کل کشور، رئیس دیوان عدالت اداری، وزیر نیرو، استاندار سه استان، روسای کل دادگستری این استان‌ها، نماینده کشاورزان و روسای مجمع نمایندگان سه استان برای بررسی مشکلات موجود در این زمینه تشکیل شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان اقتصادی، این رهنمودها را فصل‌الخطاب برای همه مسئولان و فعالان اقتصادی دانست و بر ضرورت جلوگیری از واردات کالاهای دارای مشابه داخلی و غیر ضروری تاکید کرد.

آیت الله رئیسی همچنین بر ضرورت کوتاه کردن فاصله میان تولید و مصرف و حذف واسطه‌ها تاکید کرد و گفت: دلالان بدون کمترین زحمتی و صرفا با افزایش مبلغ یک محصول برای مصرف‌کننده، سود سرشاری می‌برند و در این میان تولیدکننده و کشاورز نیز سودی از این مبلغ نمی‌برند؛ لذا سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید در این عرصه یک با نگاه جدی در خصوص اقدامات خود داشته باشد.

رئیس قوه قضاییه در پایان با تاکید بر اینکه همه همکارانم در دستگاه قضایی و همچنین سایر کارکنان کشور در مجموعه‌های مختلف اداری موظف به تکریم مردم هستند، اظهار کرد: وقتی مقام معظم رهبری با تمام مشغله‌ها ساعت‌ها شنونده درد دل‌ها و دغدغه‌های اقشار مختلف مردم از دانشجو گرفته تا کارگر و تولیدکننده و ... هستند، دیگر تکلیف امثال بنده و مدیر یک بخش و کارمند یک اداره روشن است و همه ما موظفیم سخن و مشکل مردم را با سعه صدر بشنویم و با صداقت و کرامت به مردم خدمت کنیم.

براساس این گزارش، در ابتدای این دیدار، نمایندگان تشکل‌های کشاورزی استان اصفهان به بیان مشکلات، دغدغه‌ها و نقطه‌نظرات خود پرداختند.

 

کد مطلب: 76363
زمان انتشار: پنجشنبه 14 آذر 1398 - 12:24:23
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8-2

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری