به روز شده: 5 ساعت و 53 دقیقه قبل
کد مطلب: 76367
زمان انتشار: پنجشنبه 14 آذر 1398 - 23:59:04

آیت الله رئیسی: دشمن به دنبال القای فضای فساد به جای فضای مبارزه با فساد در ایران است

آیت الله رئیسی: دشمن به دنبال القای فضای فساد به جای فضای مبارزه با فساد در ایران است
قوه قضائیه  - رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مبارزه با فساد نباید تحت تاثیر جوسازی ها و توأم با تخریب حیثیت افراد باشد، بر ضرورت نهادینه‌سازی فضای مبارزه با فساد به جای فضای ارتکاب فساد در جامعه تاکید کرد و تلاش دشمن را در جهت خلاف این روند برشمرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نهمین اجلاسیه منطقه‌ای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در اصفهان با تبریک ولادت با سعادت امام حسن عسگری (ع) و با اشاره به حکومت فقه بر جامعه ایران تصریح کرد: امروز نظامی تشکیل شده که مهم‌ترین ممیزه آن نسبت به سایر نظامات دنیا آن است که در تمام عرصه‌های این نظام، فقه حکومت می‌کند و پاسخ به سوالات در این حکومت مبتنی بر آموزه‌های فقهی است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه یقین داریم مبتنی بر فقه و اجتهاد تمدن ساز، به همه این سوالات و به همه آنچه که به عالَم ارتباطات و علم و فناوری مربوط است بدون هیچگونه لکنت زبانی پاسخ داده خواهد شد، افزود: بزرگان ما در این چهل سال بسیار کار کرده‌اند اما باید در گام دوم انقلاب، اقدامات موثرتری صورت گیرد. امروز سوالات بسیاری همچنان پیش رو داریم که باید حوزه، مجتهدین، فرهیختگان، محققان و عالمان به این سوالات در زمینه‌های گوناگون پاسخ دهند و تلاش‌ها در این حوزه باید مضاعف شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به مسئولیت روحانیت در عصر حاضر، اظهار کرد: شناخت دین و تبلیغ آن از محوری‌ترین وظایف روحانیت امروز است. حقیقتا رساندن پیام دین به همه مشتاقان، امر بسیار با اهمیتی است که باید همراه با خشیت الهی باشد.

رئیس قوه قضاییه با تبیین مفهوم «خشیت»، رمز تبلیغ موفق را در دارا بودن خشیت دانست و گفت: اثرگذاری مبلغان و علمای بزرگ در طول تاریخ، به دلیل خشیتی بوده که علاوه بر علم و دانش، در دل داشته‌اند. آنچه که از امام (ره) و بزرگان اثرگذار و رهبر فرزانه بصیرت‌آفرین‌مان سراغ داریم، همان روحیه خداترسی و موثر ندانستن هیچ قدرتی جز ذات مقدس حضرت حق در تمام هستی است امروز شاگردان این مکتب هم نظیر آقای سیدحسن نصرالله در گوشه و کنار عالم ایفای نقش می‌کنند.

آیت الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: تبلیغ دین، امر به خوبی‌ها و نهی از زشتی‌ها و پلشتی‌ها در هر عرصه‌ای است و مساله مهم تبلیغ و رساندن پیام دین با همه موانعی که دشمن ایجاد کرده، بسیار مهم است. امروز با وجود بایکوتی که در همه عرصه‌های جهانی نسبت به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی و مردان حق طلب و حق خواه در عالم وجود دارد، می بینید که این سخنان چگونه راه خود را باز می‌کند و در عالم نشر می‌یابد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به توطئه‌های دشمن در طول چهار دهه گذشته علیه ملت ایران، به موضوع مبارزه با فساد اشاره کرد و  یادآور شد: وقتی در جایی گفتم هاضمه نظام اسلامی فساد را نمی‌پذیرد، دیدم ضد انقلاب از این حرف بسیار عصبانی شده است. معلوم شد آن‌ها به دنبال القای تعبیر نادرستی از موضوع فساد در جامعه هستند.

آیت الله رئیسی ادامه داد: ما معتقدیم اراده نظام یک چیز است و ارتکاب فساد و جرم توسط اشخاص چیز دیگری است. حقیقت این است که نظام ما در درون خود اجرای عدالت و مبارزه با فساد را دارد اما رفتار هر کس، به خود شخص برمی‌گردد و این نکته که هاضمه نظام فساد را نمی‌پذیرد، یک حقیقت است.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: در عمل هم باید اراده جدی نظام در برخورد با هرگونه کژی و ناراستی و فساد دیده شود. ما در دستگاه قضایی اعلام کردیم که احساس عدالت باید تحقق علمی، عملی و محسوس پیدا کند و مردم احساس عدالت کنند‌‌؛ به نحوی که وقتی به دستگاه‌های اداری کشور و هر کوی و برزنی که تابلوی نظام را دارد، مراجعه می‌کنند، احساس کنند که آنجا ملجأ و پناه آنهاست و دستگاه قضایی نیز در همین مسیر حرکت می‌کند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی در عرصه مبارزه با فساد با اراده‌ای مستحکم وارد میدان شده است، نهراسیدن از زخم زبان‌ها، ملامتِ ملامتگران و حاشیه‌سازی‌ها را از ضروریات حرکت در این مسیر دانست و تصریح کرد: توجه به حواشی، ما را از آن حرکت اصلی که امروز یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است، باز می‌دارد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به افزایش امید مردم به دستگاه قضایی، رمز ماندگاری این امید را در احساس اجرای عدالت دانست و خاطرنشان کرد: امروز دشمن در عرصه مسائل سیاسی و حتی اقتصادی دنبال آن است که القاء کند تنها راه نجات کشور، کوتاه آمدن از مواضع خود تحت عنوان مذاکره است اما مقام معظم رهبری با راهبرد مقاومت و مردم هم با ایستادگی فعال در عمل اثبات کردند که تنها راه برون رفت از مشکلات، اتکال به خدا، اعتماد به نفس و نگاه به دستان توانای زنان و مردان و جوانان این کشور است که می‌توانند از مشکلات اقتصادی گره گشایی کنند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه امروز راهبرد مقاومت در تمام لایه‌های اجتماعی جای مذاکره را کاملاً پر کرده است، گفت: حتی کسانی که دیروز نگاهشان نگاه مذاکره بود، امروز عمیقاً معتقدند هیچ راهی جز مقاومت وجود ندارد.

رئیس قوه قضاییه با تبیین راهبرد دشمن در خصوص القای فساد در ایران تصریح کرد: در موضوع فساد دشمنان در بوق تبلیغات دمیدند، دوستانِ ناآگاه، افراد غافل یا افرادی تحت تاثیر‌ مسائل مختلف هم به صحنه آمدند و یک اجماع مرکب شکل گرفت. این گفت آن دولت مقصر است، آن دولت گفت این دولت، این مجلس گفت آن مجلس، این مسئول گفت آن مسئول، هر روز تیتر روزنامه‌ها را نگاه می‌کردید کشف یک موضوع فساد بود. بالاخره این وضعیت و شرایط پیش آمد و دشمن هم در آن دمید و سایت‌های مخرب دست‌ساخته دشمنان هم در این فضا دمیدند و یک باور اینچنینی نامطلوب و ناصواب را در اذهان برخی ایجاد کردند که گویا خیلی‌ها دچار فسادند و فساد خیلی جا‌ها را فرا گرفته است.

آیت الله رئیسی با اشاره به راهبرد دستگاه قضایی در این زمینه، بیان کرد: تمام پرونده‌هایی که در اذهان عمومی به هر دلیلی تبدیل به دغدغه شده است، باید عادلانه و منصفانه رسیدگی و به مردم اطلاع رسانی شود تا ذهن مردم نسبت به دغدغه‌هایی که در مورد این پرونده‌ها وجود دارد، کاملا آرام بگیرد و مطمئن شوند که امروز اراده نظام اسلامی برخورد با مفاسد است و جناح و ارتباطات و وابستگی و ثروت و قدرت هیچ تاثیری در روند مبارزه با فساد ندارد.

رئیس قوه قضاییه، صیانت از مدیران، مسئولان و دست اندرکاران را راهبرد دوم خود برشمرد و اظهار کرد: قانونی ۴ سال پیش در مجلس به عنوان سامانه ثبت اموال مسئولان تصویب شد. در این ۴ سال باید آیین نامه آن تصویب می‌شد. بنده که مسئول شدم دیدم قانون ۴ سال معطل مانده است؛ لذا آیین نامه آن را تدوین و ابلاغ کردیم و کارشروع به اجرا شد. الان هم در همه حوزه‌ها اجرا می‌شود. اجرای این قانون، از آبروی مدیران کشور صیانت می‌کند و به نفع همه است.

آیت الله رئیسی افزود: به همکارانم اعلام کرده‌ام که خط قرمز شما بی استناد رای دادن، بی استناد سخن گفتن و بی استناد مطلبی را نسبت دادن است. بگذاریم مردم احساسشان این باشد که حقیقتا قرار است که به دنبال کار‌هایی که در گذشته انجام شده، در این دوران یک اقدام متفاوت در مورد برخورد با مفسدان اقتصادی و در اجرای عدالت صورت گیرد و از هرگونه سیاه نمایی هم در این رابطه پرهیز شود. امروز باید کاری کنیم که به جای فساد، مبارزه با فساد در اذهان عمومی جای بگیرد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه دشمن تلاش می‌کند این فضا جا نیفتد، ادامه داد: مبارزه با فساد نباید تحت تاثیر جوسازی‌ها و توأم با تخریب حیثیت افراد باشد زیرا این کار شرعا، قانونا و اخلاقا جایز نیست‌.

کد مطلب: 76367
زمان انتشار: پنجشنبه 14 آذر 1398 - 23:59:04
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-2

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری