به روز شده: 36 دقیقه قبل
کد مطلب: 76399
زمان انتشار: یکشنبه 17 آذر 1398 - 09:30:48

بازدید دادستان کل کشور از فرآیند ثبت نام نامزد‌های انتخابات مجلس یازدهم

بازدید دادستان کل کشور از فرآیند ثبت نام نامزد‌های انتخابات مجلس یازدهم
قوه قضائیه  - دادستان کل کشور از فرآیند ثبت نام نامزد‌های انتخابات مجلس یازدهم و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان در وزارت کشور بازدید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روابط عمومی دادستانی کل کشور، حجت الاسلام و المسلمین جعفر منتظری دادستان کل کشور و رئیس ستاد پیشگیری از تخلفات و جرائم انتخاباتی عصر روز گذشته ( شنبه) در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور با حضور در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به این که امروز آخرین روز ثبت نام از نامزد‌های انتخابات مجلس یازدهم است من وظیفه خود دانستم برای عرض خسته نباشید خدمت دست اندرکاران ثبت نام سری به ستاد انتخابات کشور بزنم؛ تاکنون که از مسئولان و دست‌اندرکاران سوال کرده‌ام الحمدالله امور مربوط به ثبت نام‌ها به خوبی پیش رفته و امیدواریم تا آخرین مرحله ثبت نام‌ها امور به صورت مطلوب پیش برود.

وی تصریح کرد: با توجه به جایگاه رفیعی که مجلس شورای اسلامی در نظام ما دارد قطعاً مسئله انتخابات مجلس امر بسیار مهمی محسوب می‌شود؛ امیدوارم با توجه به کثرت ثبت نام‌ها کسانی که مجموعه شرایط را در خود نمی‌بینند به منظور تسهیل امور انتخابات خودشان انصراف دهند تا بدین واسطه هیئت‌های نظارتی و شورای نگهبان امور محوله را با کیفیت مطلوب تری انجام دهند.

دادستان کل کشور با اشاره به اهمیت مقوله سلامت انتخابات گفت: امیدواریم ثبت نام کنندگان خودشان اهتمام لازم را برای برگزاری یک انتخابات سالم داشته باشند تا نیرو‌های مسئول نخواهند ورود پیدا کنند؛ قطعاً اعتماد مردم به سلامت روند انتخابات در تحکیم ارکان یک مجلس مقتدر اثرگذار خواهد بود.

 
حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به مسئولیت‌های قوه قضاییه در امر انتخابات گفت: مباحث مرتبط با استعلامات انتخاباتی در دادستانی کل کشور و متناظر با آن در دادسرا‌های سراسر کشور صورت می‌گیرد و بدین منظور ستاد‌های پاسخ به استعلامات را ایجاد کرده ایم؛ همکاران من در دادستانی کل از روز نخست ثبت نام‌ها مشغول انجام وظیفه هستند و بعد از ۵ روز از پایان ثبت نام‌ها پاسخ به استعلامات را به مراکز مربوطه شامل شورای نگهبان و هیئت‌های نظارتی اعلام می‌داریم.

دادستان کل کشور تاکید کرد: من از این فرصت استفاده می‌کنم و از مردم عزیزمان می‌خواهم که با حضور پرشور خود بر شکوه انتخابات بیافزایند و مجلسی مستقل و مقتدر و در تراز جمهوری اسلامی را تشکیل دهند؛ بدون تردید نقش مجلس در همه حوزه‌ها و امور نقش بی بدیلی است و هر گاه مجلس مقتدر و مستقل و کارآمدی شکل گرفته روال امور کشور سهل و آسان شده است.

وی در ادامه با تبریک روز ۱۶ آذر اظهار داشت: خواستگاه ۱۶ آذر در راستای مبارزه با استکبار جهانی بوده است و دانشجویانی که در ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ به شهادت رسیدند در ارتباط با دخالت‌های نابه جای استکبار جهانی آمریکا در سرنوشت کشور ما بود امیدوارم دانشجویان ما این افتخار مقابله با هر گونه سلطه گری و استعمار خارجی را که یادگار ۱۶ آذر است برای همیشه حفظ کنند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص ساز و کار‌های اتخاذ شده در قوه قضاییه برای رسیدگی به شکایات انتخاباتی گفت: قطعاً قوه قضاییه بر اساس وظیفه و تکلیف قانونی که بر عهده دارد در خصوص شکایاتی که در رابطه با روند انتخابات به این قوه ارائه می‌شود، با سرعت و دقت ورود خواهد کرد؛
 
وی افزود: ما در سراسر کشور در دادگاه‌ها و دادسرا‌ها شعب خاصی را پیش بینی کرده ایم که به تخلفات انتخاباتی با سرعت و دقت رسیدگی شود؛ همچنین مسئولینی که امر نظارت بر صحت انتخابات را بر عهده دارند در صورت مشاهده تخلف در روند انتخابات این موضوع را به قوه قضاییه منعکس می‌کنند و ما هم موظفیم در اولین فرصت موضوع را در شعب ویژه تعیین تکلیف کنیم؛ البته مرجع رسیدگی به برخی از شکایات انتخاباتی شورای نگهبان است.

دادستان کل کشور در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص بازداشتی‌های اغتشاشات هفته آخر آبان ماه گفت: بازداشتی‌های این اغتشاشات به سه دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول افرادی بودند که بعد از تحقیقات جزئی بلافاصله آزاد شدند؛ دسته دوم عده‌ای بودند که با صدور قرار‌های ساده نظیر قرار التزام یا کفالت آزاد شدند؛ اما تعدادی از افرادی که دلایل و مدارک نشان می‌داد که در اغتشاشات مرتکب جرائمی شدند آن‌ها در بازداشت هستند و ما امید داریم با تدابیری که صورت گرفته این افراد به سرعت تعیین تکلیف شوند و آن‌هایی که امکان دارد با قرار آزاد شوند طی روز‌های آینده آزاد شوند و آن‌هایی که به دادگاه باید معرفی شوند؛ کیفرخواستشان آماده شود. ما در حال تلاش هستیم تا این کار‌ها به سرعت انجام شود و امیدواریم با هماهنگی که با دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی و نیروی انتظامی داریم در اولین فرصت بتوانیم نسبت به ارسال پرونده‌هایی که باید به دادگاه بروند اقدام کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص تعداد بازداشت شدگان اغتشاشات اخیر گفت:چون به صورت متغیر است من اگر امروز یک عدد را بگویم ممکن است مطابق با واقع نباشد؛ تلاش ما بر این است که کسانی که در این اغتشاشات دارای تخلف جزئی بودند آزاد شوند که اکثر آن‌ها نیز آزاد شدند؛ آن‌هایی که در بازداشت هستند کسانی هستند که هنوز تحقیقاتشان تکمیل نشده است؛ ما هم به نیروی انتظامی و هم به دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی تاکید کردیم که سعی کنند هر چه زودتر این‌ها را نیز تعیین تکلیف کنند و تحقیقاتشان تمام شود. گاهی اوقات مستلزم این است که چه در مورد تبرئه و چه در مورد اعلام جرم، تحقیقات تکمیل شود.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر اغتشاشات اخیر بر امر انتخابات گفت: مردم ما بلافاصله صف خود را از اغتشاشگران جدا کردند این مردم در صحنه انتخابات نیز قطعاً با حضور خودشان نشان می‌دهند که این اغتشاشات تاثیری در تصمیم گیری اشان یک مجلس مقتدر نخواهد داشت.

دادستان کل کشور در پاسخ به سوالی در خصوص آمار‌های کذبی که رسانه‌های معاند از تعداد کشته شدگان اغتشاشات اخیر می‌دهند گفت: من، چون در این زمینه اطلاعات دقیق ندارم نمی‌توانم عدد بگویم، اما آمار و ارقامی که بنگاه‌های خبری خارجی منتشر می‌کنند با واقعیت خیلی فاصله دارد.
کد مطلب: 76399
زمان انتشار: یکشنبه 17 آذر 1398 - 09:30:48
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6-3

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری