به روز شده: 3 ساعت و 29 دقیقه قبل
کد مطلب: 76484
زمان انتشار: چهارشنبه 20 آذر 1398 - 14:54:42

واکنش شدید تهران به حمایت آشکار شورای همکاری خلیج فارس از تروریسم اقتصادی آمریکا

واکنش شدید تهران به حمایت آشکار شورای همکاری خلیج فارس از تروریسم اقتصادی آمریکا
حقوق بشر  > ایران  -  سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان بسیاری از ادعا‌های واهی و تکراری بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس را فاقد ارزش پاسخگوئی دانست و همراهی و حمایت آشکار از تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم بزرگ ایران در این بیانیه را بشدت محکوم کرده و آن را متناقض با سیاست حسن همجواری توصیف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، سید عباس موسوی با اشاره به بیانیه صادره در چهلمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در ریاض و برخی اظهار نظر‌ها در آن نشست، گفت: تکرار ادعا‌های بی اساس در این بیانیه حاصل فشار سیاسی معدودی از اعضای این شوراست که در چند دهه گذشته تمام تلاش خود را صرف جلوگیری از توسعه همکاری‌های چند جانبه کردند.


موسوی افزود: آنان با کوته نظری خود در این سال‌ها نه تنها موجب تاراج ثروت‌های کشور‌های همسایه شده اند بلکه زمینه مداخله هر چه بیشتر بیگانگان را در این منطقه حساس فراهم کرده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه تصریح کرد: معدودی از اعضای این شورا تمایل دارند با استمرار سیاست‌های نابخردانه خود فرصت‌های همکاری که از سوی کشورمان با هدف ایجاد امنیت و ثبات در منطقه ارائه شده است را از بین ببرند که شایسته است دیگر کشور‌های منطقه این اجازه را به آن‌ها ندهند.
 

موسوی با اشاره به رفتار مسئولانه جمهوری اسلامی ایران در طول سالیان گذشته افزود: ارائه پیشنهاد پیمان عدم تعرض، مجمع گفت‌وگو‌های منطقه‌ای و نهایتا پویش صلح هرمز از جمله تلاش‌های کشورمان برای تحقق همکاری‌های منطقه‌ای بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه از معدود کشور‌های حامی استمرار سیاست‌های نابخردانه در منطقه خواست تا به افکار عمومی منطقه پاسخ دهند که جز ایجاد و تقویت گروه‌های تروریستی و تکفیری در کشور‌های عراق و سوریه و یمن و باز کردن پای بیگانگان به خلیج فارس، چه اقدامی برای کاهش تنش‌ها در منطقه انجام داده‌اند؟ کشور‌هایی که مداخله جویی‌های غیر مسئولانه آنان در دیگر کشور‌ها موجب کشتار وسیع شهروندان بیگناه از زنان و کودکان گرفته تا سالخوردگان گردیده و به گسترش ناامنی و تروریسم در منطقه منجر شده است، تلاش دارند با فرافکنی، از عواقب و مجازات‌های بین المللی در نقض فاحش حقوق بین المللی و ارتکاب جنایت‌های جنگی خود فرار کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: کشورمان هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می‌کند.
 

موسوی اضافه کرد: کلیه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در جزایر در راستای حقوق مسلم و منطبق بر حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور انجام گرفته است و تکرار این مواضع مداخله جویانه به هر شکلی کاملا مردود است و هیچگونه تاثیری بر واقعیت‌های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت.

موسوی واکنش این شورا به کاهش تعهدات برجامی را طنزی تاریخی خواند و افزود: کشور‌هایی که تمام تلاش و سرمایه خود را برای ناکام گذاشتن برجام به کار بستند هم اکنون نسبت به اقدامات مشروع ایران معترض شده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین همراهی و حمایت آشکار از تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم بزرگ ایران در این بیانیه را بشدت محکوم کرده و آن را متناقض با سیاست حسن همجواری توصیف کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پایان خاطر نشان کرد: بسیاری از ادعا‌های واهی و تکراری این بیانیه ارزش پاسخگوئی نداشته و ابراز امیدواری کرد این کشور‌ها به جای چنین اظهارات تحریک آمیزی که نتیجه‌ای جز تداوم روند مخرب کنونی و سوق دادن منطقه به آینده‌ای مجهول ندارد، تغییر رویه داده و راه همکاری را در پیش گیرند.

کد مطلب: 76484
زمان انتشار: چهارشنبه 20 آذر 1398 - 14:54:42
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 6+1

دیگر مطالب
گفتگو
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
دکتر حمیدرضا غلامزاده در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر:
سازمان هایی نظیر عفو بین الملل ابزاری غیردیپلماتیک برای فشار به کشورها است
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
قدردانی  ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
رئیس فراکسیون زنان در گفتگو با ستاد حقوق بشر مطرح کرد:
قدردانی ۱۱۴ کشور در«یو پی‌ آر» از اقدامات حقوق بشری ایران / توجه اعضا به ارتقا جایگاه زنان در ایران
فریده اولاد قباد