به روز شده: 4 ساعت و 40 دقیقه قبل
کد مطلب: 76491
زمان انتشار: چهارشنبه 20 آذر 1398 - 15:11:00

بیانیه معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

بیانیه معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر
قوه قضائیه  - معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر بیانیه صادر کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر به نقل از روابط عمومی وزارت دادگستری، متن بیانیه معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری به این شرح است:
بیش از هفت دهه از زمان تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر می گذرد. اعلامیه‌ای که هدف آن حفظ حقوق انسان‌ ها در عرصه‌های مختلف از بدو تولدش تا ختم حیات است. اعلامیه ای که قرار بود معیاری جهانی باشد برای احترام به حقوق بنیادین بشر. حقوقی همچون حق بر آزادی و برابری انسان‌ها، حق بر حیات، حق بر آزادی اندیشه و بیان و... که بر اساس اعلامیه حق همه‌ انسان‌ها است. حقوق بشر به منزله‌ی حقوق "بنیادین" و "فردی" نگریسته می‌شود که به هر انسانی در هر نقطه از جهان فقط به دلیل انسان‌بودنش تعلق می‌گیرد. حقوق بشر در دنیای امروز با چالش‌های گوناگونی روبه‌روست؛ و آن گونه که حقوق بشر امروز از نظر سیاسی بدیهی به نظر می‌رسد، اجرای کامل آن امری چندان آسان نیست. با نگاهی گذرا به هفتاد سال اخیر و مسیری که بشریت تا امروز طی نموده است چندان کارنامه درخشانی از وضعیت حقوق بشر و حقوق انسانی به دست نمی دهد، و همین طور دورنمای آینده بشریت نیز با توجه به وضعیت امروز حقوق بشر چندان امیدوارانه به نظر نمی رسد. هنوز هم وضعیت جهان به گونه‌اى است که بسیاری انسان ها از اینکه حقوقى انسانى دارند آگاه نیستند و تنها آنجا که انسان بداند حقوقى دارد مى‌تواند براى برخوردار شدن از آن حقوق مبارزه کند. حقوق بشر به عنوان یکی از مهمترین شاخصه های تمدن و پیشرفت جامعه بشری، امروزه بازیچه قدرت های بزرگ شده است. ابهام در تعریف آن و استفاده ابزاری از آن و معیارهای دوگانه حقوق بشری، یکی از مهمترین کاستی ها و چالش های کنونی ارتقای حقوق بشر در جهان به حساب می آید. بیش از هفت دهه از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر گذشته است اما همچنان در اقصی نقاط دنیا شاهد نقض حقوق بشر هستیم. از یک سو خاورمیانه دست خوش حوادث بیشماری از جمله نقض حقوق انسانی در یمن و سوریه و عراق و افغانستان است؛ از سوی دیگر نقض حقوق انسانی در کشورهای غربی مدعی دموکراسی و حقوق بشر همگی حکایت از این دارد که همچنان تا رسیدن به نقطه ایده آل حقوق بشر فاصله بسیاری داریم.
طنز تلخ ماجرا اینجاست که در دوران کنونی دولت هایی علم حقوق بشر را به دست گرفته اند و پرچم دار مبارزه برای پیشبرد حقوق بشر شده اند که خود سیاهه ای از نقض حق های بشری را در کارنامه خود دارند. طنز تلخ تر اینکه این دولت ها با ادعای حقوق بشر و دموکراسی خواهی اقدام به مداخله در امور داخلی کشورهایی می نمایند که تنها تفاوت آن ها، اختلاف ایدئولوژیک در تعریف و معیارهای حقوق بشر می باشد. شوربختانه نهادهای بین المللی حقوق بشر همچون شورای حقوق بشر سازمان ملل یا ارکان سیاسی همچون شورای امنیت نیز تبدیل به ابزاری در دست این زورگویان و ناقضین حقوق بشر در جهت مطامع آن ها شده است. به نظر می رسد که در این شرایط ما اولا نیاز به یک تعریف مشترک از حقوق بشر در سطح جهانی داریم ثانیا ساختارهای بین المللی همچون سازمان ملل نیاز به یک بازنگری جدی با هدف برخورد و نگاه یکسان به مقوله حقوق بشر دارد. مادامی که به مقوله حقوق بشر همچون ابزار نگریسته شود چشم انداز رعایت حقوق بشر در آینده همچنان مه آلود خواهد بود. معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری همواره کوشیده در این بین سهم و نقشی هرچند کوچک در شفاف تر شدن این آسمان غبارآلود نقض حقوق بشر در دنیا و پیشبرد وضعیت حقوق بشر به ویژه در ایران اسلامی داشته باشد. امید است که چشم انداز پیش رو با تمامی این تلاش ها به ویژه تلاش های کنشگران و فعالین بی ادعای حقوق بشری، آسمان غبارگرفته نقض حقوق بشر تبدیل به آسمان آبی و شفاف گردد.

کد مطلب: 76491
زمان انتشار: چهارشنبه 20 آذر 1398 - 15:11:00
نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.
فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)  

آدرس وب سایت یا وبلاگ

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را در باکس مقابل وارد نمایید:

 = 8+3

دیگر مطالب
گفتگو
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
یک وکیل دادگستری مطرح کرد؛
لزوم پیگیری حقوقی و قضایی رفتارهای غیرانسانی غربی ها
سکینه سادات پاد
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
رئیس دانشگاه علوم قضایی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر؛
دانشگاه علوم قضایی یکی ازمهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ پیشنهاد تأسیس مرکز آموزش مدیران قضایی
محمد جواد شریعت باقری